Home / EUROCUP / Διαφορά κλάσης…

Διαφορά κλάσης…

Με βαριά ήττα μπήκε ο Άρης στους Last-16 του Eurocup, χάνοντας στο Αλεξάνδρειο με 48-73 από τη Χίμκι. Η διαφορά κλάσης των δύο ομάδων είναι πολύ μεγάλη, η διαφορά στο μπάτζετ ακόμα μεγαλύτερη, με αποτέλεσμα οι «κίτρινοι» να χάσουν κατά κράτος τα 3 δεκάλεπτα (1ο, 3ο, 4ο) και μόνο στο δεύτερο να δείξουν σημάδια ζωής. Το τελικό -25 αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς, με τη Χίμκι να κρατά τον Άρη κάτω από τους 10 πόντους σε δύο δεκάλεπτα και κάτω από τους 11 σε τρία από τα τέσσερα. Συνέχεια για του «κιτρίνους» την ερχόμενη εβδομάδα στην Ουκρανία εναντίον της Ντόνετσκ, που κέρδισε τη Βιλερμπάν εκτός έδρας την 1η αγωνιστική.

Ο Άρης σούταρε με… 6% στα τρίποντα (1/16) έναντι 53% της Χίμκι (10/19), είχε 41% στα δίποντα έναντι 46% των αντιπάλων του, ενώ δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά μέσω των ριμπάουντ (29-37 με 8-9 τα επιθετικά), οι ασίστ έδειξαν χαώδη διαφορά στον τρόπο παιχνιδιού (4-18), τα κλεψίματα ήταν 5-8 και τα λάθη 15-16.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο, παρότι οι δυο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 30-31. Ο Άρης σε όλη την πρώτη περίοδο δεν σκόραρε εντός παιδιάς, καταφέρνοντας να βάλει το πρώτο του καλάθι στο 11ο λεπτό. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχε 4 βολές (σε 6 προσπάθειες), 0/9 σουτ εντός παιδιάς και 6 λάθη, για να βρεθούν οι Ρώσοι πολύ εύκολα στο 4-16 στο 10ο λεπτό ξεκινώντας με ένα 0-8 τον αγώνα στο πρώτο δίλεπτο.

Με τον Βεργίνη (ουσιαστικά μοναδικό διασωθέντα του Άρη) να τραβάει την ομάδα, ο Άρης μπόρεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο να εκμεταλλευτεί τη χαλάρωση της Χίμκι, να σκοράρει εντός παιδιάς (πρώτο και βασικό) και να αρχίσει να ψαλιδίζει τη διαφορά. Μετά το 8-18 από Μάλντροου και Λόντσαρ, ο Βεργίνης με τον Μάλντροου οδήγησαν τον Άρη σε ένα σερί 7-0 για να πέσει η διαφορά στους 3 πόντους, 15-18.

Δύο κολλητά τρίποντα του Φριντζόν κι ένα καλάθι του Λόντσαρ, που σκόραρε όποτε ήθελε, έφεραν τη Χίμκι στο 19-26, αλλά ο Άρης μπόρεσε να τρέξει ένα 9-0, με τρίποντο του Ταπούτο και κλέψιμο-κάρφωμα του Τζέιμς ισοφάρισε σε 26-26 για να του δώσει το προβάδισμα ο Τσαλδάρης με 28-26, πρώτο προβάδισμα στο ματς για τον «αυτοκράτορα». Το ημίχρονο τελείωσε με 2/2 βολές του Φριντζόν για το 30-31 και άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς για την επανάληψη, με τον Άρη να έχει καταφέρει να σβήσει το άθλιο πρώτο δεκάλεπτο.

Όμως, στην επανάληψη αποδείχτηκε ότι το δεύτερο δεκάλεπτο (και όχι το πρώτο) ήταν μαγική εικόνα για τον Άρη, με τη Χίμκι να τον κρατά στους 18 πόντους σε όλη την επανάληψη και να παίρνει επιμέρους διαφορά 24 πόντων. Στο 22ο λεπτό ο Άρης ήταν στο 34-31 από το λέι απ του Βεργίνη, αλλά έκανε 4,5 λεπτά να βάλει καλάθι και όταν έβαλε η Χίμκι ήταν ήδη στο +10, έχοντας τρέξει ένα σερί 0-13 ως το 34-44. Το τρίποντο του Μόνια έγραψε το 36-47 με τον ίδιο να πηγαίνει τη Χίμκι στο 38-53 με νέο τρίποντο στο τέλος της περιόδου.

Ο Άρης δεν είχε τρόπο να αντιδράσει, χωρίς περιφερειακό σουτ δυσκολευόταν πάρα πολύ να σκοράρει, καθώς οι δρόμοι προς τη ρακέτα ήταν ως επί το πλείστον κλειστοί και τα δύο κολλητά τρίποντα του Μόνια και του Πλάνινιτς στο 33ο λεπτό ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 20 πόντους, 41-61, με το ματς να κρίνεται οριστικά. Ο Άρης είχε 1 πόντο στο πρώτο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου και όταν σκόραρε το πρώτο του καλάθι στο 36ο λεπτό η Χίμκι ήταν στο +22 με σερί 1-10 στο δεκάλεπτο. Ως το τέλος δεν άλλαξε κάτι, η διαφορά πήγε στους 27 λίγο πριν το φινάλε με τον Μπόγρη να μειώνει στο τελικό 48-73.

Τα δεκάλεπτα: 4-16, 30-31, 40-53, 48-73.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής, Κερούς 4 (9ρ.), Ταπούτος 7 (1τρ. 5ρ.), Τζέιμς 11 (5κ.φ.), Τσαϊρέλης, Ντέιβις 3, Κρούσιτς, Μπόγρης 3 (4ρ.), Μάλντροου 7 (4ρ. 3κ.), Τσαλδάρης 2, Βεργίνης 11 (4κ.φ.), Δήμας.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Φριντζόν 14 (2τρ. 3ρ. 4κ.φ.), Βιάλτσεφ, Λόντσαρ 12 (5ρ. 3κ.φ.), Κουίν 12 (2τρ. 5ασ.), Μόνια 11 (3τρ. 8ρ.), Κβοστόφ, Πύσκοφ 2 (5ρ.), Τσουκανένκο, Κελάτι 5 (1τρ. 4ρ. 3ασ.), Πλάνινιτς 13 (2τρ. 3ρ. 5ασ. 6κ.φ.), Νίλσεν 4.

Συνεχίζουν αήττητοι οι δύο του Eurocup!

Χωρίς ήττα συνεχίζουν οι δύο εκπρόσωποί μας στο Eurocup, ΠΑΟΚ και Πανιώνιος διπλασίασαν τις νίκες …