Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Νίκη στην εκπνοή για Ρεάλ!

Νίκη στην εκπνοή για Ρεάλ!

Η πρεμιέρα του Τοπ-16 επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις, στους αγώνες της Πέμπτης τα 4 μη ελληνικά ματς κρίθηκαν με μονοψήφια διαφορά. Η Ρεάλ Μαδρίτης χρειάστηκε το καλάθι του Νίκολα Μίροτιτς στην εκπνοή (vid.) για να κερδίσει 80-81 τη Μάλαγα, ενώ η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στην Καντού, 65-60. Η Εφές έκανε άθλιο 4ο δεκάλεπτο και έδωσε δικαιώματα στη Γαλατασαράι, αλλά κέρδισε με 68-62, ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ πέρασε με 76-84 από τη Λιθουανία και τη Ζαλγκίρις εκμεταλλευόμενη την πληρότητα του παιχνιδιού του Λάνγκφορντ.

Όμιλος E

Αναντόλου Εφές – Γαλατασαράι 68-62
(45-34)

Βούγιατσιτς 17π. 3ρ. 3κ.φ., Σαβάνοβιτς 16π. 17ρ. 6κ.φ. // Λάκοβιτς 13π. 4ρ. 6κ.φ., Άντριτς 14π. 4ρ. 3κ.φ., Λούκας 10π. 9ρ. 4ασ. 3κλ. 4κ.φ.

Με τον Σαβάνοβιτς να κάνει ρεκόρ καριέρας στα ριμπάουντ με 17, η Εφές κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, τελειώνοντας το ματς με 45 ριμπάουντ, έχοντας 15 επιθετικά (34 η Γαλατά με 9 επιθετιά) για να κερδίσει στο τέλος τη Γαλατασαράι, αφού έπαιξε άσχημα στην 4η περίοδο.

Η Εφές μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, με συνεχόμενα καλάθια από Σαβάνοβιτς έτρεξε σερί 15-2 για να προηγηθεί με 18-10. Η Γαλατά μπόρεσε να μειώσει σε 21-17, αλλά η περίοδος έκλεισε με τον Λαφαγιέτ και τον Σαβάνοβιτς να γράφουν ένα 8-0 για το 29-17 της Εφές. Η Γαλατασαράι μπόρεσε ξανά στη δεύτερη περίοδο να κλείσει την ψαλίδα με τον Λάκοβιτς για το 31-28, αλλά δεν είχε διάρκεια και ο Ακιόλ με τον Μπάρατς έκαναν το 40-30 για να κλείσει το ημίχρονο στο 45-34 από τον Μπατίστα.

Το ματς στην 3η περίοδο φάνηκε ότι θα γίνει ντέρμπι, με τον Σιπ να μειώνει σε 48-43 και τον Λούκας να κάνει το 50-48 λίγο μετά. Η Εφές μπόρεσε να κρατηθεί στο προβάδισμα, Βούγιατσιτς και Μπάρατς την πήγαν στο 56-48 και ο Κίνσεϊ αποκατέστησε τη διαφορά των 10 πόντων, με την 3η περίοδο να κλείνει στο 60-52.

Η 4η περίοδος είδε την Εφές να μπλοκάρει επιθετικά, αλλά τη Γαλατά να μην μπορεί να σκοράρει (έμεινε χωρίς πόντο για 3 λεπτά). Έτσι, ο Μπατίστα έκανε το 66-55 στο 36ο λεπτό με τον Λούκας και τον Άντριτς να μειώνουν σε 66-60 μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο. Στο πιο κρίσιμο σημείο ο Κινσέι πήρε επιθετικό ριμπάουντ μετά την άστοχη επίθεση της Εφές και έβαλε καλάθι για το 68-60, ο Άντριτς μείωσε σε 68-62, αλλά ήρθαν και πάλι 3 συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ για την Εφές από Κινσέι και Σαβάνοβιτς για να τελειώσει το ματς χωρίς δράματα.

Όμιλος F

Ουνικάχα Μάλαγα – Ρεάλ Μαδρίτης 80-81
(39-37)

Ζόριτς 32π. 10ρ. 8κ.φ., Βάλτερς 9π. 3ρ. 7ασ. 3κ.φ. // Μίροτιτς 12π. 6ρ., Τόμιτς 12π. 7ρ. 3κ., Σίνγκλερ 13π. 4ρ. 4κ.φ., Ροντρίγκεθ 11π. 3ρ. 9ασ. 3κ.φ., Ρέγιες 10π. 5ρ. 3κ.φ.

Σε έναν αγώνα που ήταν σκληρό ντέρμπι από την αρχή ως το τελευταίο δευτερόλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης σώθηκε από ένα καλάθι του Μίροτιτς μισό δευτερόλεπτο πριν το τέλος της αναμέτρησης, κι ενώ προηγουμένως ο Ζόριτς είχε δώσει προβάδισμα με 80-79 στη Μάλαγα με 9 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο Ροντρίγκεθ έκανε ντράιβ (9 ασίστ ως τότε) πέταξε κάτι σαν πάσα στον Μίροτιτς, ο Μαυροβούνιος (και εσχάτως Ισπανός) χρειάστηκε να τεντώσει το χέρι του στο… ταβάνι του γηπέδου, έπιασε την μπάλα και εκτός ισορροπίας σκόραρε για το 80-81:

Ως τότε καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ελέγξει το ματς. Η Μάλαγα έκλεβε (10-2 τα κλεψίματα), η Ρεάλ τάπωνε (0-6 οι τάπες) με αποτέλεσμα το 4-11 να γίνει 12-13 και 16-15 για το πρώτο προβάδισμα της Μάλαγα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με τρίποντο του Ρόουλαντ (20-15).

Ο Ρέγιες με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 24-24, ο Πότσιους μείωσε μετά το καλάθι του Πέριτς σε 31-30, με τον Σίνγκλερ να βάζει 5 μαζεμένους πόντους (οι 2 από ένα απίστευτο λέι απ στον αιφνιδιασμό) για το 35-35. Η Μάλαγα πήγε στο 43-37 στην αρχή της 3ης περιόδου με τον Πέριτς και τον Ζόριτς, αλλά η Ρεάλ με Κάρολ και Τόμιτς προσπέρασε γρήγορα με 47-48. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν ως το 57-57 για να ξεφύγει η Ρεάλ από το τρίποντο του Πότσιους με 57-62. Μπέρνι και Φιτς έφεραν τη Μάλαγα στο 64-63 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, με τον Βάλτερς να γράφει το 66-63. Ο Ζόριτς έκανε το 74-69 στο 37ο λεπτό, αλλά ο Ροντρίγκεθ απάντησε με 3/4 βολές και ασίστ στον Τόμιτς για το 74-76 της Ρεάλ. Ξανά δικό του καλάθι έγραψε το 76-78, εκείνος με 1/2 βολές έκανε το 78-79 στα 28 δευτερόλεπτα, για να έρθει ο Ζόριτς στα 9 να δώσει προβάδισμα στη Μάλαγα και μετά να έχουμε την τελευταία φάση.

Όμιλος H

Ζαλγκίρις Κάουνας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 76-84
(37-48)

Πόποβιτς 14π. 5ασ. 7κ.φ., Ράκοβιτς 15π. 3κ.φ., Καλνιέτις 10π. 5ασ. 3κ.φ., Κόλινς 10π. 5κ.φ. // Λάνγκφορντ 12π. 5ρ. 7ασ. 7κ.φ., Μάλετ 15, Ελιάχου 14π. 5ρ. 4κ.φ., Σχορτσανίτης 8π. 3ρ. 2ασ. 2κλ. 5κ.φ. (3/5δ. 2/3β.), Παπαλουκάς 2 (1/1δ.)

Καλύτερη σε όλο σχεδόν τον αγώνα ήταν η Μακάμπι και πέρασε από τη Λιθουανία και την έδρα της Ζαλγκίρις. Βασικός υπεύθυνος ο Κιθ Λάνγκφορντ που, με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ, οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Απ’ την άλλη, ο Σόνι Ουίμς δεν βρήκε σε κανένα σημείο ρυθμό, τελείωσε με 1 πόντους και 6 λάθη με 1/8 σουτ σε 29 λεπτά και ουσιαστικά η ομάδα του έπεσε μαζί του, παρά τις προσπάθειες Ράκοβιτς και Πόποβιτς.

Η Μακάμπι είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, προηγήθηκε με κολλητά τρίποντα 7-12 και έκλεισε το δεκάλεπτο με 16-23, παρά τις προσπάθειες του Καλνιέτις που είχε μειώσει προσωρινά σε 14-16. Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Μακάμπι να παίρνει πόντους από τον Σχορτσανίτη για το 18-30 και να πηγαίνει με το 3ο τρίποντο του Μάλετ στο 24-39 και το +15. Το τρίποντο του Κόλινς έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (37-46), με τον Παπαλουκά να κάνει το 37-48 στην ανάπαυλα (στα μόνα 55 δευτερόλεπτα που έπαιξε στο ματς).

Η Ζαλγκίρις με τον κόσμο να ενθουσιάζεται μπήκε δυνατά στην επανάληψη, μπόρεσε με Ράκοβιτς και Πόποβιτς να μειώσει στο -4 (50-54), με τον Σχορτσανίτη να διακόπτει το σερί της και να βοηθά τη Μακάμπι να χτίσει ξανά διψήφια διαφορά (52-62). Ο Ράκοβιτς έβαλε καλάθι και φάουλ και ο Πόποβιτς σκόραρε μετά για να μειώσει σε 59-62 με τη Ζαλγκίρις να μπαίνει για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης στο τέλος της 3ης περιόδου (61-64).

Οι 5 πόντοι του Κόλινς στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου μείωσαν σε 66-68 αλλά η Ζαλγκίρις έχασε κάθε ευκαιρία για να ισοφαρίσει, με τον Μάλετ να βάζει τρίποντο για το 66-71. Ο Πόποβιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο, αλλά ήρθε ο Χέντριξ με τάπα στον Ράκοβιτς και λέι απ στον αιφνιδιασμό από την ασίστ του Λάνγκφορντ για το 70-75. Στο τέλος, μετά από βολές του Λάνγκφορντ και καλάθι του Πόποβιτς (πήρε καλάθι και φάουλ αλλά έχασε τη βολή) και 1/2 του Μάλετ (76-81), η Ζαλγκίρις είχε την τελευταία ευκαιρία με τρίποντο του Ουίμς αλλά εκείνος αστόχησε και το ματς τελείωσε χωρίς να αλλάξει τίποτα στα τελευταία 25 δευτερόλεπτα.

Μπαρτσελόνα – Καντού 65-60
(28-30)

Έιντσον 15π. 5ρ. 5ασ. 3κλ. 4κ.φ., Λόρμπεκ 13π. 9ρ. 6κ.φ., Πέροβιτς 8π. 7ρ. 4κ.φ., Ινγκλς 10, Χουέρτας 11π. 2κλ. // Μίτσοφ 13π. 9ρ. 4ασ. 3κ.φ., Μπαζίλε 13, Μαρκονάτο 9π. 3ρ., Σερμαντίνι 9π. 4ρ. 3κ.φ.

Πιο δύσκολη δεν θα μπορούσε να φανταστεί η Μπαρτσελόνα την πρεμιέρα
του Top-16 με αντίπαλο την Καντού. Οι Ιταλοί κράτησαν τους πολυδιαφημισμένους Ισπανούς στο 41% στα δίποντα, το 25% στα τρίποντα και τις 9 ασίστ έχοντας οι ίδιοι 16, με την Μπαρτσελόνα να καταφέρνει να μείνει στο ματς από τα μόλις 6 λάθη της (15 η Καντού), που αν τα δούμε σε συνδυασμό με τα κλεψίματα της Καντού (5) σημαίνουν ότι σε 40 λεπτά οι Καταλανοί «πέταξαν» μόλις μια μπάλα χωρίς να φτάσουν στο σουτ (όταν δεν τους την έκλεβαν εννοείται).

Η Καντού έδειξε από το ξεκίνημα ότι δεν θα είναι εύκολη υπόθεση. Μπήκε στον αγώνα με 0-8 και κράτησε το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο εκτός από συνολικά 90 δευτερόλεπτα. Οι Ιταλοί πήγαν με τον Μπαζίλε στο 4-11, ενώ μετά το τρίποντο του Χουέρτας για το 12-14 σκόραραν με τον Μίτσοφ. Η Μπαρτσελόνα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πήρε πόντους από Έιντσον και Ινγκλς για να προηγηθεί με 21-18, αλλά γρήγορα Μαρκονάτο και Τζανέλα έκαναν το 21-22 και η Καντού έμεινε μπροστά ως την ανάπαυλα με τον Μαρκοϊσβίλι να κλείνει το δεύτερο 0-8 της στο ματς για το 21-26. Ο Μπαζίλε την πήγε στο 23-30 με τους Λόρμπεκ και Μάικλ να μειώνουν σε 28-30 πριν τη διακοπή.

Η Καντού και στην 3η περίοδο έδειχνε να ελέγχει το ματς, με τρίποντα του Μπαζίλε και του Μίτσοφ πήγε στο 34-37 και εκτός από το 45-44 του Χουέρτας έμεινε μπροστά ως το 30ο λεπτό με τον Μίτσοφ και τον Ματσαρίνο. Ο Ινγκλς και ο Σερμαντίνι έγραψαν το 49-49 στο τέλος της 3ης περιόδου και το ματς φαινόταν ντέρμπι.

Η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα 9-0 στην 4η περίοδο μετά το 50-51 με τον Έιντσον και τον Πέροβιτς πρωταγωνιστές για να προηγηθεί με 59-51 στο τελευταίο τρίλεπτο. Ο Μίτσοφ απάντησε για το -6, ο Μπαζίλε με τρίποντο έκανε το 63-58, αλλά ο Έιντσον σκόραρε για να καθαρίσει τον αγώνα για την Μπαρτσελόνα.