Home / Α1 / Τριαντάρα Γιαννόπουλου, οριακή νίκη Πανιωνίου!

Τριαντάρα Γιαννόπουλου, οριακή νίκη Πανιωνίου!

Τα πάντα είχε η 15η αγωνιστική της Α1. Απόλυση προπονητή («αντίο» από Λυκογιάννη στον Ίκαρο μετά το 81-69 από το Περιστέρι), αποχώρηση παίκτη (άφαντος ο Τζέιμς μετά το 70-64 του Κολοσσού επί του Άρη), κατοστάρα (101-72 ο Παναθηναϊκός τον ΚΑΟΔ), ντέρμπι από το πουθενά (84-89 ο Ολυμπιακός εκτός έδρας το Μαρούσι), ένταση και πολλές διαμαρτυρίες σε ματς που κρίθηκε από σουτ στην εκπνοή (76-78 ο Πανιώνιος τον Ηλυσιακό εκτός έδρας) και άμυνες που έσπαγαν κόκκαλα στο 66-60 του ΠΑΟΚ επί της Καβάλας. Ρεπό είχε ο ΑΓΟΡ.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΑΡΗΣ 70-64 (35-38)

Τσάμης 21π. 10ρ. 7κ.φ., Μπόικιν 12π. 8ρ. 5κ.φ., Ασημακόπουλος 13π. 6ρ. 4κ.φ., Λιακόπουλος 5π. 3ρ. 6ασ. 3κ.φ. // Ταπούτος 19π. 5ρ. 3ασ. 3κ.φ., Τζέιμς 19π. 4ρ. 3κλ. 4κ.φ., Κερούς 11π. 4ρ.

Ο Κολοσσός επέστρεψε στις νίκες μετά την παρένθεση των δύο τελευταίων αγωνιστικών, κερδίζοντας τον Άρη στη Ρόδο με 70-64, παίρνοντας το προβάδισμα στην 4η περίοδο. Το πιο ενδιαφέρον κομμάτι του αγώνα ήταν οι δηλώσεις του Βαγγέλη Αλεξανδρή μετά, που δείχνουν σε τι τραγική κατάσταση είναι ο «αυτοκράτορας».

Ο Αλεξανδρής μίλησε για «αδιαφορία όλων απέναντι στους παίκτες», για γυμναστές που αργούν στην προπόνηση και δεν δένουν τους παίκτες, για διοίκηση ανύπαρκτη, για παίκτες που δεν έχουν πάρει ούτε ένα μισθό, για κίνδυνο διάλυσης της ομάδας. Η διοίκηση χαρακτήρισε τις δηλώσεις υπερβολικές και είπε ότι ο προπονητής… παρασύρθηκε. Μία ημέρα αργότερα ο Κέβιν Τζέιμς δεν εμφανίστηκε καν στο αεροδρόμιο για να πετάξει με την ομάδα στην Ουκρανία και η ομάδα εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία φτάνει τη σχέση της με τον παίκτη στα άκρα θεωρώντας τον ουσιαστικά «τελειωμένο» και ξεκαθαρίζοντας ότι «δεν θα του δοθεί το letter-of-clearance για να πάει αλλού να παίξει».

Στον αγώνα με τον Κολοσσό οι δυο ομάδες σούταραν άσχημα από το τρίποντο (19% ο Άρης και 17% ο Κολοσσός) όμως ο Άρης έκανε 26 τρίποντα και ο Κολοσσός μόλις 12. Οι Ροδίτες είχε 53% στα δίποντα (48% ο Άρης), κυριάρχησαν απόλυτα στα ριμπάουντ (50-30), αλλά έκαναν πολλά περισσότερα λάθη (20-9) με αποτέλεσμα το ματς να είναι ντέρμπι ως το τέλος, 8-11 τα κλεψίματα, 10-11 οι ασίστ.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο ματς και έχτισε διαφορά στην πρώτη περίοδο, εγκλωβίζοντας επιθετικά τον Κολοσσό, που μπόρεσε να βάλει μόλις 13 πόντους στο δεκάλεπτο. Μετά το 8-8 ο Άρης πήγε στο +10 και το 11-21 με σερί 3-13 με τον Κολοσσό να έχει 1/7 και 3 λάθη στα 4 αυτά λεπτά. Μετά το 15-24 από το τρίποντο του Τζέιμς ο Κολοσσός ανέβασε ρυθμούς και με τον Ασημακόπουλο και τον Τσάμη να βάζει 8 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 26-29 στο 16ο λεπτό. Ο Τσάμης ήταν που τον έφερε στο 30-31 στο 18ο λεπτό, ο Χάτεν ισοφάρισε λίγο μετά σε 32-32, αλλά ο Άρης κράτησε το προβάδισμα και με τον Ταπούτο πήγε στο ημίχρονο στο 35-38.

Το ματς είχε πια κλείσει τελείως, αλλά ο Άρης μπόρεσε να κρατήσει διαφορά από 2 ως 6 πόντους ως την τελευταία επίθεση της 3ης περιόδου, όταν και ο Πάνος ισοφάρισε τον αγώνα σε 54-54. Νωρίτερα ο Κολοσσός είχε μειώσει σε 40-42 και 42-44 με τον Τσάμη, για να απαντήσει ο Άρης για το 42-47 με τρίποντο του Τζέιμς και το 48-54 με τρίποντο του Κερούς.

Η άμυνα του Κολοσσού στην 4η περίοδο έκανε τη διαφορά στο ματς, με τους Ροδίτες να παίρνουν το πρώτο τους προβάδισμα στο 31ο λεπτό με τρίποντο του Χόπσον (57-54), τον Ταπούτο να ισοφαρίζει λίγο αργότερα (57-57), αλλά ο Λιακόπουλος και ο Ασημακόπουλος πήγαν τον Κολοσσό στο 65-59 στο 38ο λεπτό ενός δεκαλέπτου με πολύ χαμηλό σκορ και σκληρές άμυνες. Ο Μπόικιν πήγε τον Κολοσσό στο 67-60, αλλά δύο καλάθια του Τζέιμς με 1/2 βολές του Λιακόπουλου στο ενδιάμεσο έγραψαν το 68-64 στα 20 δευτερόλεπτά περίπου. Τότε ήταν που ο Χάτεν κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη της ομάδας του, για να βάλει το κερασάκι ο Τσάμης με τάπα στον Τζέιμς στην ύστατη προσπάθεια του Άρη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΚΑΟΔ 101-72 (51-39)

Λόγκαν 21π. 3ρ. 3ασ., Ν. Καλάθης 16π. 4ρ. 6ασ. 2κλ., Μάριτς 12π. 3ρ. 3κ. 3κ.φ., Σμιθ 11, Περπέρογλου 5π. 3ρ. 4ασ. 2κλ. // Μίτσελ 22π. 14ρ. 6κ.φ., Χαραλαμπίδης 19π. 2ρ. 12ασ. 4κ.φ., Μπάβτσιτς 16π. 7κ.φ., Αθηναίου 12π. 5ασ. 3κ.φ.

Ο Διαμαντίδης μπορεί να μην ήταν παρών, αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε περίπατο με τον ΚΑΟΔ στο ΟΑΚΑ, με τον Λόγκαν να κάνει μάλλον το καλύτερό του παιχνίδι ως τώρα με τη φανέλα των «πρασίνων» χαρίζοντας ελπίδες για κάτι καλύτερο στη συνέχεια. Ο ΚΑΟΔ δεν προσπάθησε να ρίξει το ρυθμό του αγώνα, έτρεξε κι έπαιξε αρκετά καλό μπάσκετ, με τη διαφορά να ανοίγει πολύ στην 4η περίοδο. Στα άσχημα του ματς ο τραυματισμός του Τζέρεμι Χαντ.

Ο αγώνας άφησε όλους τους παρευρισκόμενους ικανοποιημένους από πλευράς θεάματος, με τον Παναθηναϊκό να έχει 16/17 αιφνιδιασμούς και τις δύο ομάδες να μοιράζουν 49 ασίστ (25-24) με τον Κώστα Χαραλαμπίδη να δίνει 12! Ο Παναθηναϊκός είχε 72% στα δίποντα (50% ο ΚΑΟΔ), με τα τρίποντα να είναι 38%-36%. Τα ριμπάουντ ήταν 26-32, αλλά οι «πράσινοι» είχαν 9-21 λάθη και 13-5 κλεψίματα.

Οι δυο ομάδες αντάλλασαν καλάθια στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Μπάβτσιτς με τρίποντο έκανε το 9-12, Καϊμακόγλου και Σμιθ έγραψαν το 16-12, ενώ ο Τσαρτσαρής στον αιφνιδιασμό έκανε το σκορ 20-14. Ο Μάριτς έδωσε διαφορά 8 πόντων στον Παναθηναϊκό (22-14) για να κάνει ο Τσαρτσαρής με τρίποντο το 27-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΚΑΟΔ έτρεξε πολύ καλά και οι δυο ομάδες σκόραραν αλλεπάλληλα. Συνολικά 14 φορές στην περίοδο η μια ομάδα «απάντησε» αμέσως μετά από καλάθι της άλλης (7 και 7), αλλά ο Παναθηναϊκός ήλεγχε τον αγώνα.

Ο Μάριτς τον πήγε στο 29-20, ο ίδιος ανέβασε τη διαφορά στους 11 πόντους στο 12ο λεπτό (33-22), ενώ όταν ο ΚΑΟΔ μείωσε σε 37-30, Γιασικεβίτσιους και Λόγκαν πήραν την κατάσταση στα χέρια τους για ένα «πράσινο» 7-0 και το 44-30 του 18ου λεπτού. Τα 3 τρίποντα από Χαραλαμπίδη (2) και Αθηναίου έδωσαν στον ΚΑΟΔ την ευκαιρία να πλησιάσει στο 51-39 στην ανάπαυλα.

Ο Βουγιούκας μας εισήγαγε στην 3η περίοδο με καλάθι και φάουλ (54-39), ενώ Λόγκαν και Περπέρογλου στον αιφνιδιασμό έγραψαν το 60-42 με σερί 8-0 με το τρίποντο του Περπέρογλου στο 25ο λεπτό να στέλνει για πρώτη φορά τη διαφορά στους 20 πόντους, 66-46. Εκεί που ο ΚΑΟΔ φαινόταν να τα έχει χαμένα, Αθηναίου και Μίτσελ σκόραραν συνεχόμενους πόντους για το 0-11 των Δραμινών και το 66-57 στο 28ο λεπτό με τον ΚΑΟΔ να δείχνει ότι μπορεί να προβληματίσει έστω και λίγο τον πρωταθλητή.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το σερί, έκλεισε για το επόμενο δίλεπτο τους διαδρόμους στη ρακέτα του και σκόραρε τρίποντο με τον Σμιθ στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου για το 70-57. Ο Μίτσελ έκανε το 72-61 με κάρφωμα στην αρχή της 4ης περιόδου, αλλά μετά ακολούθησε ένα 18-2 για τον Παναθηναϊκό σε διάστημα μικρότερο από 4 λεπτά για να πάνε οι «πράσινοι» στο 90-63 στο 35ο λεπτό του αγώνα. Ο ΚΑΟΔ στο διάστημα αυτό είχε 1/7 σουτ και 6 λάθη. Ο Μπάβτσιτς έριξε τη διαφορά στους 23 πόντους (91-68). Λόγκαν και Μάριτς σκόραραν με τον Τσαρτσαρή να κάνει το 99-68 για το πρώτο 30+ του Παναθηναϊκού στο ματς. Ο Παναθηναϊκός πέρασε τους 100 πόντους με λέι απ του Τσαρτσαρή στο τελευταίο λεπτό, για να σφραγίσει το σκορ ο Αθηναίου στο 101-72.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 81-69 (37-38)

Γιαννόπουλος 32π. 5ρ. 4ασ. 5κ.φ., Μανωλόπουλος 15π. 7ρ. 3κ.φ., Σκοτ 13π. 5ρ. 3κ.φ. // Μπέινς 19π. 12ρ. 4κ.φ., Μπάξτερ 17π. 4ρ. 3ασ. 5κλ., Βασίλιεβιτς 15π. 3ρ., Μπεκ 14π. 3κ.φ.

Το Περιστέρι κέρδισε τον Ίκαρο με 81-69, ελέγχοντας το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας πολύ καλή 3η περίοδο για να φτάσει στο 6-8 στο πρωτάθλημα. Ο Ίκαρος έχει 3-11 αλλά όσο το Μαρούσι δεν κερδίζει δεν ανησυχεί για την παραμονή του. Βέβαια, το τέλος του αγώνα και η ήττα από το Περιστέρι είχε ως αποτέλεσμα την απόλυση του Άρη Λυκογιάννη και την πρόσληψη του Θανάση Σκουρτόπουλου στον πάγκο της ομάδας.

Στον αγώνα, τα ριμπάουντ ήταν 33-28, οι ασίστ 19-14, τα λάθη 16-15 και τα κλεψίματα 4-9. Το Περιστέρι σούταρε πολύ καλύτερα στα τρίποντα (48% έναντι 33%), ενώ στα δίποντα τα ποσοστά ήταν 47%-50%.

Ο Ίκαρος ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο και ήλεγξε τον αγώνα για να πάει με (το ελάχιστο) προβάδισμα στα αποδυτήρια. Το τρίποντο του Μανωλόπουλου έκανε το σκορ 9-4 στην αρχή του αγώνα, αλλά γρήγορα ο Ίκαρος αντέδρασε και με τον Βασίλιεβιτς μείωσε σε 12-11 για να δώσει το προβάδισμα ο Παπαργυρόπουλος με λέι απ. Το νέο τρίποντο του Βασίλιεβιτς και ο Μπάξτερ έκαναν το σκορ 21-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου για να γράψει ο Βασίλιεβιτς το 21-24 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Η διαφορά έφτασε στους 5 πόντους στο 12ο λεπτό (23-28) για να ισοφαρίσει ο Έντουαρντς σε 28-28. Τα δύο τρίποντα από Μπάξτερ και Βασίλιεβιτς έκαναν το 28-34 ενώ ο Μπεκ έστειλε τη διαφορά στους 8 πόντους μετά το λάθος του Γιαννόπουλου. Μέχρι, το ημίχρονο, πάντως, το Περιστέρι είχε τρέξει ένα 6-0 για να πλησιάσει με τον Μανωλόπουλο σε 37-38 στην ανάπαυλα.

Στην 3η περίοδο κρίθηκε ουσιαστικά ο αγώνας, με το Περιστέρι να κυριαρχεί στο παρκέ και να κερδίζει με επιμέρους σκορ 20-10, χάρη στον επιθετικό οίστρο του Χάρη Γιαννόπουλου. Ο Μανωλόπουλος με τρίποντο έκανε το 44-40, ενώ 7 συνεχόμενοι πόντοι του Γιαννόπουλου έγραψαν το 51-44 στο 27ο λεπτό. Ο ίδιος με νέο τρίποντο έγραψε το 54-46, ενώ στο τέλος της περιόδου ο Μότσνικ επίσης με τρίποντο έγραψε το 57-48.

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Ίκαρος προσπάθησε να γυρίσει τον αγώνα, παίρνοντας πόντους από τον Μπεκ και τον Μπέινς μείωσε σε 59-54 στο 33ο λεπτό, ενώ το καλάθι και φάουλ του Μπάξτερ έκανε το σκορ 60-57 στο 35ο λεπτό. Ο Γιαννόπουλος με το 5ο του τρίποντο έδωσε ανάσα στο Περιστέρι (63-57), ενώ μετά από 5 συνεχόμενες χαμένες επιθέσεις και για τις δύο ομάδες, ο Γιαννόπουλος έκανε το 66-57 με νέο τρίποντο στο 37ο λεπτό για να καθαρίσει ουσιαστικά τον αγώνα. Ο Σκοτ έστειλε τη διαφορά στους 10 πόντους στο 39ο λεπτό (69-59), ενώ όταν ο Μπεκ με τρίποντο στο τελευταίο λεπτό μείωσε σε 72-66, ήρθε ξανά ο Γιαννόπουλος με 2/2 βολές για το 74-66 για να κάνει ο Καυκής το 76-66 μετά το άστοχο τρίποντο του Ίκαρου, για να κριθεί ουσιαστικά το παιχνίδι.

Ο Γιαννόπουλος ήταν απίστευτος, έπαιξε και στα 40 λεπτά του αγώνα, είχε 32 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 κερδισμένα φάουλ με 5/8 δίποντα, 6/7 τρίποντα και 4/4 βολές για να τελειώσει με 38 ranking.

ΜΑΡΟΥΣΙ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 84-89 (43-50)

Κόμματος 32π. 8ρ. 11κ.φ., Χαριτόπουλος 18π. 6ρ. 3κλ. 3κ.φ., Γκαγκαλούδης 16π. 6ρ. 8ασ, 4κλ. 3κ.φ., Έλεγκαρ 10π. 7ρ. 5κ.φ. // Σπανούλης 16π. 8ρ., Πρίντεζης 13π. 6ρ. 5ασ., Παπανικολάου 13, Γκεσεβίτσιους 12

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στο Μαρούσι, για να πάρει τη 13η νίκη του στο πρωτάθλημα, με τον Κόμματο να κάνει και πάλι καταπληκτικό παιχνίδι και τον Γκαγκαλούδη με τον Χαριτόπουλο να ακολουθούν. Το Μαρούσι πάλεψε ως το τέλος, αλλά η υψηλότερη ποιότητα του Ολυμπιακού σε συνδυασμό με τις ελάχιστες δικές του λύσεις έκαναν τη διαφορά στο φινάλε με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τη 13η νίκη τους στο πρωτάθλημα, αφήνοντας το Μαρούσι χωρίς ροζ φύλλο για 15 αγωνιστικές.

Αρκετή ένταση είχε ο αγώνα
ς, με τον Γκαγκαλούδη και τον Αγγέλου να διαπληκτίζονται, αλλά και τον Ίβκοβιτς να μιλά με σκληρά λόγια για τους διαιτητές, όχι ότι αδίκησαν την ομάδα τους, αλλά ότι με τη συμπεριφορά τους και τα σφυρίγματά τους χάλασαν το κλίμα και δημιούργησαν αχρείαστη ένταση και στις δύο ομάδες, χαρακτηρίζοντάς τους ουσιαστικά ως ακατάλληλους («δεν καταλαβαίνω γιατί επειδή οι πατεράδες τους ήταν διαιτητές θα έπρεπε να γίνουν κι αυτοί διαιτητές»).

Στον αγώνα οι δυο ομάδες είχαν ισορροπία στα ριμπάουντ (29-20), ο Ολυμπιακός σούταρε πολύ καλύτερα σε δίποντα (68% ο Ολυμπιακός έναντι 48% του Αμαρουσίου) και τρίποντα (41% οι «ερυθρόλευκοι» έναντι 33% του Αμαρουσίου), αλλά είχε περισσότερα λάθη (16-20) και λιγότερα κλεψίματα (13-7) με περισσότερες ασίστ (14-19).

Τα πρώτα λεπτά του ματς, πάντως, δεν έδειχναν ότι ο αγώνας θα κυλήσει όπως κύλησε. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο γήπεδο με 3-10 από Παπανικολάου και Ντόρσεϊ, αλλά το Μαρούσι, όχι μόνο δεν έχασε την επαφή του με το σκορ, πήρε και σημαντικό προβάδισμα. Απάντησε με 16-2 ως το 19-12 μέσα σε 4 λεπτά, με τον Ολυμπιακό να είναι κάκιστος στο διάστημα αυτό 0/3 σουτ και 4 λάθη. Στο ίδιο διάστημα οι γηπεδούχοι δεν έκαναν λάθη και είχαν 5/10 σουτ.

Ο Ολυμπιακός μπόρεσε να κλείσει την ψαλίδα ως το τέλος της περιόδου, μειώνοντας με τον Γλυνιαδάκη σε 22-18 για να κάνει ο Σπανούλης το 22-20 με βολές στο τέλος της περιόδου. Ο Γλυνιαδάκης ισοφάρισε σε 22-22 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με τον Κόμματο και τον Γκαγκαλούδη να γράφουν το 28-23 για να πάει το Μαρούσι από το λέι απ του Δεμερτζή στο 33-23 και να του δίνει ο Γκαγκαλούδης προβάδισμα 11 πόντων στο 15ο λεπτό, 35-24. Ο Ολυμπιακός είχε δεύτερο άθλιο διάστημα, δηλαδή, δεχόμενος σερί 13-2 στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου και μετά την ισοφάριση του Γλυνιαδάκη, με 0/5 σουτ και 2 λάθη.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν δύο τρίποντα από Σλούκα και Πρίντεζη για να μειώσουν σε 35-34, αλλά δεν πήραν το προβάδισμα, παρά μόνο 2 λεπτά αργότερα, όταν ο Παπανικολάου έκανε το 39-41 με τρίποντο. Ο Γκεσεβίτσιους πυροβόλησε δύο φορές από μακριά για να μετατρέψει το 41-41 σε 41-47 με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-50 από τον Πρίντεζη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και Ντόρσεϊ με Παπανικολάου έστειλαν τη διαφορά στους 13 πόντους, 43-56, με σερί 0-9 του Ολυμπιακού στις δύο πλευρές της ανάπαυλας. Ο Χαριτόπουλος και ο Κόμματος εκμεταλλεύτηκαν το νεκρό διάστημα του Ολυμπιακού, που δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και μείωσαν σε 51-56 για να πλησιάσει το Μαρούσι στο 55-58 στο 27ο λεπτό. Σπανούλης και Πελεκάνος σκόραραν με ένα λάθος του Αμαρουσίου στο ενδιάμεσο για το 59-69 του Ολυμπιακού, που ήλεγχε το ματς, αλλά δεν μπορούσε να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας.

Ένα τρίποντο του Γκαγκαλούδη και 2/2 βολές του Χαριτόπουλου στην αρχή της 4ης περιόδου μείωσαν το σκορ σε 67-69 για να απαντήσει ο Γκεσεβίτσιους με τρίποντο για το 69-74 στο 35ο λεπτό. Τα δυο τρίποντα του Νικολαΐδη έφεραν το Μαρούσι σε απόσταση αναπνοής, 75-76, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με Πρίντεζη και Γλυνιαδάκη για το 77-80. Ο Γλυνιαδάκης έκλεψε την μπάλα από τον Γκαγκαλούδη και ο Σπανούλης στον αιφνιδιασμό έκανε το 77-82 με τον Πρίντεζη να ανεβάζει ακόμα πιο πολύ τη διαφορά σε 77-84.

Το Μαρούσι πήρε ανάσα ζωής από το τρίποντο και φάουλ του Κόμματου (81-84), αλλά ο Γκεσεβίτσιους ελάχιστα δευτερόλεπτα αργότερα απάντησε με δικό του τρίποντο (4/6) για να κάνει το 81-87 και να καθαρίσει το ματς για τον Ολυμπιακό.

ΠΑΟΚ – ΚΑΒΑΛΑ 66-60 (32-30)

Ντικούδης 23π. 5ρ. 9κ.φ., Καλαμπόκης 16π. 4ρ. 5κ.φ., Ντούβνιακ 11, Στίγκερς 6π. 3ασ. 3κ.φ. // Πάσαλιτς 18π. 3ρ. 3ασ. 5κ.φ., Καραποστόλου 19π. 3ασ., Σίμτσακ 7π. 9ρ. 3κ.φ.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε την Καβάλα με 66-60 και πήγε στο 6-8 για να την πιάσει στη βαθμολογία στην 6η θέση (μαζί με το Περιστέρι). Πάντως, δεν κάλυψε το -15 του πρώτου αγώνα και σε περίπτωση ισοβαθμίας η Καβάλα έχει το πάνω χέρι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ στο 34ο λεπτό, αλλά Ντούβνιακ και Γιαννακίδης ανέλαβαν δράση και χάρισαν τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ είχε 61% στα δίποντα (35% η Καβάλα), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 48% στα τρίποντα (31% ο ΠΑΟΚ). Τα ριμπάουντ ήταν 27-29 για την Καβάλα, οι ασίστ 7-10, τα λάθη 13-14 και τα κλεψίματα 4-3 σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Απ’ την πρώτη περίοδο φάνηκε ότι θα ήταν κλειστό το ματς, με τις δύο ομάδες να περνούν από 4 ισοπαλίες και να έχουμε και 6 εναλλαγές στο προβάδισμα.

Το 18-17 της πρώτης περιόδου έγινε 18-23 με τρίποντο του Καραποστόλου στις αρχές της δεύτερης με τον Πάσαλιτς στο 16ο λεπτό να σκοράρει κι αυτός για τρεις και να κάνει το 21-26. Ο Ντικούδης ισοφάρισε σε 26-26 με το σερί του ΠΑΟΚ να φτάνει το 9-0 για να πάει το ματς στο 30-26. Το ημίχρονο τελείωσε 32-30 για τον ΠΑΟΚ, που κράτησε το προβάδισμα και σε όλο το 3ο δεκάλεπτο.

Το καλάθι και φάουλ του Ντικούδη έκανε το σκορ 35-30, ενώ ο Στίγκερς έγραψε το 39-33 στο 24ο λεπτό για τον ΠΑΟΚ. Η Καβάλα αντέδρασε και με τον Σίμτσακ και τον Καραποστόλου ισοφάρισε σε 41-41 και 44-44 λίγο αργότερα με τρίποντο του Πάσαλιτς, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με 6-0 για το 50-44 στο 31ο λεπτό.

Δύο καλάθια του Καραποστόλου και δυο τρίποντα από Γκάρισον και Καραποστόλου χάρισαν προβάδισμα 4 πόντων στην Καβάλα που πολύ γρήγορα ολοκλήρωσε ένα 0-10 με τον ΠΑΟΚ να κάνει 3 συνεχόμενα λάθη. Τότε μίλησαν ο Ντούβνιακ με τον Γιαννακίδη, έβαλαν δύο κολλητά τρίποντα και ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 56-54 στο 36ο λεπτό. Ο Καλαμπόκης με τον Ντούβνιακ έκαναν το 62-56 μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, αλλά η Καβάλα έχασε την ευκαιρία της στο άστοχο τρίποντο του Καραποστόλου στο 62-58, με τον Καλαμπόκη να έχει 2/2 βολές μετά. Ο Αγγελόπουλος έχασε κι άλλο τρίποντο και ο Ντικούδης έγραψε το 66-58 για να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 76-78 (39-45)

Νάνα 12π. 12ρ. 2κλ. 3κ.φ., Χατζής 14π. 3ρ. 3ασ. 6κ.φ., Παπανικολόπουλος 12, Τόμπσον 10π. 5ασ. 7κ.φ. // Στίβισον 13π. 11ρ. 7κ.φ., Γιάνκοβιτς 14π. 6ρ. 4ασ. 4κ.φ., Νατζφέι 16π. 6ρ. 3κ.φ., Κις 9π. 3ρ. 3ασ.

Ο Πανιώνιος πήρε το ντέρμπι με τον Ηλυσιακό, ματς που κρίθηκε στην τελευταία επίθεση και στα άστοχα σουτ του Μάταλόν και του Νάνα από πλευράς Ηλυσιακού. Και οι δύο ομάδες έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία, με τον Μπαρτζώκα να έχει παράπονα και να μιλά για δυο φάσεις στο τέλος και τον Φλεβαράκη να λέει ότι ο Ηλυσιακός αδικείται συνεχώς περισσότερο από κάθε άλλη ομάδα και δεν τον σέβονται. Η αλήθεια βρίσκεται σχεδόν πάντα κάπου στη μέση, αλλά όταν σε έναν αγώνα γκρινιάζουν και νικητές και νικημένοι τότε είναι εύκολο να καταλάβει κανείς ότι κάτι πήγε λάθος.

Στο ματς τα ριμπάουντ ήταν 32-33, τα κλεψίματα 7-10, οι ασίστ 15-12 και τα λάθη 15-17 σε ένα ισορροπημένο αγώνα, στον οποίο ο Ηλυσιακός σούταρε καλύτερα στα τρίποντα (50% έναντι 38% του Πανιωνίου), με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στα δίποντα (59% έναντι 39% του Ηλυσιακού).

Το ματς ήταν σκληρό ντέρμπι με τον Ηλυσιακό να επιχειρεί αντεπίθεση στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά να μην καταφέρνει να την ολοκληρώσει. Το πρώτο δεκάλεπτο έδωσε το στίγμα της αναμέτρησης, με 5 ισοπαλίες, 3 εναλλαγές στο προβάδισμα και καμία ομάδα να μην παίρνει διαφορά μεγαλύτερη των 4 πόντων.

Ο Ηλυσιακός μπήκε στο ματς με 4-0 για να προηγηθεί στο πεντάλεπτο με 15-11 από τους 5 συνεχόμενους πόντους του Κασελάκη. Τα δύο κολλητά τρίποντα του Νατζφέι έφεραν τον Πανιώνιο μπροστά με 18-19, οριακό προβάδισμα που κράτησε χάρη στον Μπόισα και το τρίποντο του Κις ως το τέλος του δεκαλέπτου (24-25). Το νέο τρίποντο του Κις πήγε τον Πανιώνιο στο 24-30 με τον Ηλυσιακό να μειώνει με 4/4 βολές από Κοχαντάρεβιτς και Αποστολίδη, αλλά να μην μπορεί να πιάσει τον αντίπαλό του, που πήγε με τρίποντο του Νατζφέι και τον Στίβισον στο 28-35 και το 30-37. Όταν ο Χατζής μείωσε σε 36-39 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Γιάνκοβιτς απάντησε αμέσως με τρίποντο και ο Στίβισον έκανε το 36-44 για τη μεγαλύτερη ως τότε διαφορά του Πανιωνίου. Το τρίποντο του Νάνα έγραψε το 39-44 για να τελειώσει το πρώτο μέρος με βολή του Μπατή.

Ο Ηλυσιακός μπήκε με τρίποντο στην επανάληψη, αλλά ο Μπατής απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ο Νατζφέι έβαλε 4 πόντους για το 42-52 και τον Πανιώνιο να φαίνεται ότι καθαρίζει το ματς όταν το τρίποντο του Γιάνκοβιτς και ο Μπόισα έγραψαν το 43-60 ολοκληρώνοντας ένα σερί 1-15 για τους φιλοξενούμενους την ώρα που ο Ηλυσιακός τα «έσπαγε» έχοντας 10 συνεχόμενα άστοχα σουτ και 2 λάθη και σκοράροντας ξανά εντός παιδιάς στο 28ο λεπτό μετά από περισσότερα από 7 λεπτά.

Κι όμως, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, παρότι η διαφορά ήταν στους 15 πόντους λίγο πριν τελειώσει η περίοδος. Πέντε πόντοι του Παπανικολόπουλου έφεραν το ματς στο 55-65 στο 30ο λεπτό, για να έρθουν τρία τρίποντα (1 ο Τσιάκος και 2 ο Παπανικολόπουλος) που έφεραν το ματς στο 64-70 στο 35ο λεπτό. Το 4ο συνεχόμενο τρίποντο για τον Ηλυσιακό ήταν από τον Χατζή κι έκανε το 67-70, ενώ μετά το κλέψιμο του Τόμπσον στον Νατζφέι ο Νάνα έγραψε το 69-70.

Ο Ηλυσιακός δεν μπόρεσε να προσπεράσει, καθώς την πιο κρίσιμη ώρα μίλησε ο Στίβισον (69-72), ενώ ο Χατζής είχε 2/3 βολές για το 71-72. Κις και Τόμπσον αντάλλαξαν καλάθια για το 73-74 στα 24 δευτερόλεπτα, με τον Γιάνκοβιτς να χάνει 2 βολές, αλλά τον Στίβισον να παίρνει το ριμπάουντ της αναμέτρησης στα 20 δευτερόλεπτα και τον Νατζφέι να έχει 1/2 για το 73-75 αμέσως μετά.

Το ματς είχε πάει στη ρουλέτα των βολών, με τον Χατζή να γράφει 1/2 για το 74-75, τον Ηλυσιακό να κάνει φάουλ στον Στίβισον, που με 2/2 έκανε το 74-77 για να έρθει ο Τόμπσον και να κάνει το 76-77 επίσης με 2/2 βολές, καθώς ο Πανιώνιος δεν ήθελε να ρισκάρει το τρίποντο. Ο Κασελάκης έκανε φάουλ στον Κις, εκείνος είχε 1/2 βολές, αλλά ο Μάταλον αστόχησε στο τρίποντο της νίκης για τον Ηλυσιακό με τον Νάνα να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά να μην προλαβαίνει να σουτάρει πριν λήξη η αναμέτρηση.