Home / Α1 / Προβληματίζει η… Θεσσαλονίκη, πετούν Κολοσσός, Πανιώνιος!

Προβληματίζει η… Θεσσαλονίκη, πετούν Κολοσσός, Πανιώνιος!

Ο Πανιώνιος πέρασε με 63-69 από το Αλεξάνδρειο και τον Άρη στη 16η αγωνιστική της Α1, χρησιμοποιώντας ένα 10-27 στην 3η περίοδο, ενώ ο Κολοσσός κέρδισε και στη Δράμα, 82-83, μετά από σκληρό ντέρμπι στα τελευταία λεπτά για να παραμείνουν στην 4η και την 3η θέση αντίστοιχα. Η Καβάλα καθάρισε από τα 6.75 το Μαρούσι, 89-69 με 71% στα τρίποντα, ενώ ο Ηλυσιακός κέρδισε με 75-69 τον ΠΑΟΚ. Εύκολα οι δύο «αιώνιοι», 97-82 ο Ολυμπιακός τον ΑΓΟΡ, 66-95 ο Παναθηναϊκός τον Ίκαρο εκτός έδρας. Ρεπό είχε το Περιστέρι.

ΑΡΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 63-69 (34-24)

Βεργίνης 20π. 3ρ. 3κλ. 6κ.φ., Ταπούτος 19π. 6ρ. 8κ.φ., Ντέιβις 11π. 5ρ. 2κλ. 5κ.φ. // Κις 17π. 3ρ. 3ασ. 3κ.φ., Ντίμπλερ 12π. 5ρ. 3ασ., Μπατής 13π. 4ρ. 3κ.φ., Γιάνκοβιτς 9π. 5ρ.

Μεγάλη νίκη για τον Πανιώνιο
στο Αλεξάνδρειο επί του Άρη, παρότι έχανε με 10 πόντους στο πρώτο μέρος, παρότι είχε βάλει μόλις 24 πόντους σε 20 λεπτά και παρότι έχασε και τον Στίβισον με τραυματισμό στο γόνατο. Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το ματς στην 3η περίοδο, όταν κατάφεραν να ξεκλειδώσουν την άμυνα του Άρη, ο οποίος στην επίθεση δεν μπορούσε να βρει εύκολα σουτ από δημιουργία, με αποτέλεσμα κάθε πόντος του να μπαίνει «με αίμα» και αυτό να τον κάνει να χάσει κατά κράτος τη μάχη στην επανάληψη.

Ο Άρης σούταρε λίγο καλύτερα στα δίποντα (47% – 44%) αλλά ήταν πολύ χειρότερος στα τρίποντα (15% – 47%) με μόλις 2/13, ενώ ο Πανιώνιος έλεγξε τα ριμπάουντ, 27-32, με τα λάθη να είναι 10-14 και τα κλεψίματα 6-6. Η επιθετική εικόνα του Άρη έγινε σαφής από τις ασίστ, 3-12, που δείχνουν ότι οι «κίτρινοι» δεν μπορούσαν να παίξουν σωστά ομαδικά και δημιουργικά.

Πάντως, ο Άρης παίρνοντας δύναμη από την άμυνά του έλεγξε το πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 16-9 στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Πανιώνιο να κάνει 4 λάθη και να έχει 4/13 εντός παιδιάς. Ο Άρης πήγε στο 18-9 στην αρχή της 2ης περιόδου με τους «κίτρινους» να κρατούν τη διαφορά στους 9 πόντους με τον Ταπούτο, ως το 16ο λεπτό, και να πηγαίνουν με τον Βεργίνη στο +11 λίγο αργότερα. Ο Μπόγρης έγραψε το 30-17 με τον Άρη να πηγαίνει στο 34-19 στο 19ο λεπτό με τον Ντέιβις, αλλά τον Πανιώνιο να βάζει 5 μαζεμένους πόντους στο φινάλε με τρίποντο του Ντίμπλερ για το 34-24.

Ο Άρης μπορεί να είχε μόλις 2 λάθη στην 3η περίοδο, αλλά είχε 2/12 εντός παιδιάς και 6/10 βολές για να χάσει την επαφή του με τον αντίπαλό του, που έτρεξε επιμέρους σκορ 10-27 για να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Μετά το 36-29 από τον Ταπούτο, ο Πανιώνιος έκλεισε κάθε διάδρομο στην άμυνά του, ο Άρης στα εναπομείναντα 7 λεπτά ως την 4η περίοδο έβαλε μόλις 1 καλάθι εντός παιδιάς και αυτό στο 38-35 του Βεργίνη με λέι απ. Ο Πανιώνιος με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Γιάνκοβιτς και Κις πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το 4-5, 41-43 στο 28ο λεπτό, ενώ έκλεισε την 3η περίοδο με νέο τρίποντο του Γιάνκοβιτς για το 44-51.

Ο Ταπούτος και ο Ντέιβις βοήθησαν τον Άρη να μειώσει σε 49-51 στην αρχή της 4ης περιόδου, αλλά Ντίμπλερ και Κις έφεραν τους «κυανέρυθρους» στο +10, 49-59 στο 35ο λεπτό. Το μόνο που κατάφερε ο Άρης ήταν να πλησιάσει στους 4 πόντους, αλλά κάθε φορά που το έκανε, ο Πανιώνιος είχε απάντηση: όταν Βεργίνης και Μάλντροου έγραψαν το 57-61 ο Κις σκόραρε, όταν ο Ταπούτος έκανε το 59-63 ο Κις ήταν και πάλι εκεί, ενώ όταν ο Βεργίνης μείωσε σε 61-65 ο Ντίμπλερ απάντησε με 2/2 βολές για το 61-67 που έκρινε οριστικά τον αγώνα υπέρ του Πανιωνίου.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 66-95
(32-52)

Μπέινς 17π. 6ρ. 3κ.φ., Μπάξτερ 11π. 4ασ. 4κ.φ., Σκορδίλης 10π. 5ρ., Λιούμπισιτς 2π. 5ρ. 4ασ. 3κλ. 6κ.φ. // Μάριτς 14π. 3ρ. 7κ.φ., Μπατίστ 15, Τσαρτσαρής 13π. 5ρ. 3κ.φ., Διαμαντίδης 5π. 3ασ. 2κλ., Ν. Καλάθης 11π. 3ρ., Καϊμακόγλου 15π. 6ρ. 3ασ. 2κλ.

Πολύ εύκολα ο Παναθηναϊκός
καθάρισε τον Ίκαρο Καλλιθέας, με τους «πρασίνους» να ξεμπουκώνουν μετά την ήττα από την Ουνίκς και πριν τα κρίσιμα παιχνίδια με τη Φενέρ. Ο Ίκαρος με τον Θανάση Σκουρτόπουλο για πρώτη φορά στον πάγκο του, χρησιμοποίησε κι αυτός το ματς ως ευκαιρία για πειραματισμούς,α φού ήταν σαφές ότι δεν είχε βλέψεις να το πάρει. Έτσι, το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, γρήγορο και θεαματικό, με τη διαφορά να φτάνει τους 30 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός σούταρε με 73% στα δίποντα (55% ο Ίκαρος), αλλά η κακή ψυχολογία των παικτών του μετά το ματς με την Ουνίκς ίσως αποτυπώθηκε στο ποσοστό τους στις βολές, 54% με 13/24. Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι σε ριμπάουντ (24-33), ασίστ (14-18), κλεψίματα (6-10), αλλά και λάθη (22-17), κάνοντας πάντως αρκετά.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς μοίρασε το χρόνο συμμετοχής με τον Κυρίτση να παίζει 6 λεπτά, τον Γισικεβίτσιους 7 και τους υπόλοιπους 10 από 15 (Περπέρογλου) ως 21 (Καϊμακόγλου). Κάτι αντίστοιχο έκανε και ο Σκουρτόπουλος, που έβαλε αρκετά τον Μπάξτερ και τον Μπέινς, αλλά δοκίμασε και τους 12 παίκτες που είχε μαζί τους, με τους 10 να παίζουν τουλάχιστον 8 λεπτά.

Για 4 λεπτά άντεξε ο Ίκαρος
στον αγώνα, καθώς μετά το 7-9 από το καλάθι του Σκορδίλη, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με διψήφια διαφορά με τον Καϊμακόγλου να καρφώνει στον αιφνιδιασμό για να κλείσει ένα 0-8 ως το 7-17. Ο Καϊμακόγλου είχε πολλά κέφια, έφτασε τους 12 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου για να πάει το σκορ στο 17-27 για τον Παναθηναϊκό, που έπαιζε σε πολύ γρήγορους ρυθμούς. Στην ίδια λογική κύλησε και η 2η περίοδος, μετά το 21-29 από τον Λιούμπισιτς ήρθε το τρίποντο του Διαμαντίδη και το κάρφωμα του Τσαρτσαρή για το 21-34, με τον Μάριτς και τον Τσαρτσαρή στο 16ο λεπτό να γράφουν το 23-41 για τον Παναθηναϊκό.

Το τρίποντο του Ν. Καλάθη πήγε στο σκορ στο 28-47, ενώ ο ίδιος ήταν που με νέο τρίποντο έγραψε το 32-52 στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μπέινς μπήκε δυνατά στην αρχή της επανάληψης και με δικούς του πόντους ο Ίκαρος μείωσε σε 39-52, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με 6 συνεχόμενους πόντους από τη ρακέτα για να το 39-58 και το +19. Ως το τέλος της 3ης περιόδου δεν άλλαξε κάτι, οι δυο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια ως επί το πλείστον με το σκορ στο 30ο λεπτό να είναι 49-69 από τη βολή του Τσαρτσαρή.

Ο Καϊμακόγλου μπήκε με τρίποντο στον 4η περίοδο για το +23
με τον Ίκαρο να κρατά το σκορ σε αυτά τα επίπεδα ως το 35ο λεπτό και το 59-80 από τον Τσιάρα. Κυρίτσης και Σμιθ ολοκλήρωσαν ένα 0-6 για το 59-86 του Παναθηναϊκού, ο Μάριτς με καλάθι και φάουλ πήγε το σκορ στους 30 πόντους, 61-91, με τον Παναθηναϊκός να έχει μεγαλύτερη διαφορά στο ματς το +31 του 61-92.

Οι «πράσινοι» παρέμειναν στην 1η θέση με 14-1 μαζί με τον Ολυμπιακό, ενώ ο Ίκαρος έμεινε στο 3-12 και τη 12η θέση, 3 νίκες, πάντως, πάνω από το Μαρούσι.

ΚΑΟΔ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 82-83
(36-35)

Χαραλαμπίδης 17π. 8ασ. 7κ.φ., Αθηναίου 15π. 4ρ. 3κ.φ., Καρύδας 13π. 6κ.φ., Τσέρανιτς 9π. 10ρ. 3ασ. 5κ.φ., Μπάβτσιτς 9π. 6ρ. 3ασ. 4κ.φ. // Μπόικιν 19π. 10ρ. 4κ.φ., Χάτεν 18π. 6ρ. 5κ.φ., Λιακόπουλος 15π. 4ρ., Τσάμης 10π. 5ρ. 5ασ. 4κ.φ.

Απίστευτο ντέρμπι είχαμε στη Δράμα
, με τον Κολοσσό να φεύγει νικητής με 82-83 μετά τα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα. Ο Κολοσσός έφτασε στο 12-3 και συνεχίζει να είναι μόνος 3ος, ενώ ο ΚΑΟΔ έπεσε στο 5-10, αλλά δείχνει σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με την αρχή του πρωταθλήματος και κοιτάζει ψηλότερα. Και οι δύο προπονητές έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία του αγώνα.

Ο Κολοσσός σούταρε καλύτερα στα δίποντα (47% – 56%), ο ΚΑΟΔ στα τρίποντα (43% – 35%), ο Κολοσσός έλεγξε τα ριμπάουντ (28-40), είχε πιο πολλά κλεψίματα (5-7), αλλά λιγότερες ασίστ (21-12) και περισσότερα λάθη (11-14).

Το ματς ήταν κλειστό σε όλη τη διάρκειά του, ο Κολοσσός μπήκε με 1-6 με τον Χόπσον, αλλά πολύ γρήγορα με τον Αθηναίου ο ΚΑΟΔ προσπέρασε με 7-6 με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκοράρισμα ως το 15-13 από το τρίποντο του Ζάρα στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Ζάρας ήταν που πήγε την ομάδα του στο 17-13, με τον Χαραλαμπίδη να στέλνει τη διαφορά στο +6 με τρίποντο (23-17), αλλά ο Μπόικιν και ο Λιακόπουλος βοήθησαν τον Κολοσσό σε ένα 2-11 για το 25-28 στο 17ο λεπτό.

Ο Κολοσσός κράτησε το προβάδισμα ως το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, 29-33, όταν ο ΚΑΟΔ εκμεταλλεύτηκε ένα άστοχο σουτ κι ένα λάθος του αντιπάλου του για να πάει με 5/6 βολές στο 34-33. Ο Μπάβτσιτς πήγε τον ΚΑΟΔ στο 42-37 στις αρχές της 3ης περιόδου, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +7 στο 24ο λεπτό (47-40), αλλά να δέχονται ένα 0-11 από τον Κολοσσό, που πήγε με το τρίποντο του Χάτεν στο 47-51 στο 29ο λεπτό.

Οι εναλλαγές στο προβάδισμα και τα συναισθήματα δεν μειώθηκαν, ο Καρύδας με τρίποντο έδωσε και πάλι προβάδισμα στον ΚΑΟΔ, 52-51, για να τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο στο 54-54. Οι δυο ομάδες πρόσφεραν πολύ θέαμα σε μια τρομερή 4η περίοδο, που έληξε με επιμέρους 28-29 ως τη νίκη του Κολοσσού. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο 57-62 με τον Χάτεν, και μπόρεσαν να το προστατεύσουν για πολλή ώρα, κρατώντας ένα μικρό κι εύθραυστο προβάδισμα ως το 38ο λεπτό, όταν ο Αθηναίου ισοφάρισε σε 72-72.

Με τον Καρύδα ο ΚΑΟΔ προσπέρασε με 77-75 στο τελευταίο λεπτό, ο Μπόικιν με καλάθι και φάουλ έγραψε το 77-78, αλλά ο Αθηναίου με τρίποντο σημείωσε το 80-78 μόλις 40 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Μπόικιν από την πάσα του Λιακόπουλου απάντησε με τον ίδιο τρόπο (80-81), ο Χαραλαμπίδης αστόχησε και ο Λιακόπουλος με 2/2 βολές έγραψε το 80-83 για τον Κολοσσό. Ο Χαραλαμπίδης σκόραρε αμέσως (82-83), ο ΚΑΟΔ έκανε φάουλ, ο Λιακόπουλος έχασε 2 βολές, αλλά ο ΚΑΟΔ δεν είχε χρόνο να σουτάρει για τη νίκη, αφού δεν μπόρεσε να πάρει εύκολα το αμυντικό ριμπάουντ.

Ο Κολοσσός έφτασε τις 6 εκτός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα, αριθμός ρεκόρ για την ιστορία της ομάδας (μάλιστα έχει 6-2) και ισοφάριση του ρεκόρ της Ολύμπιας Λάρισας για εκτός έδρας νίκες επαρχιακού σωματείου. Προφανώς, πολύ σύντομα το ρεκόρ αυτό θα σπάσει και ο Κολοσσός θα μείνει μόνος του, καθώς φέτος έχει ξέφρενη πορεία στο πρωτάθλημα.

ΚΑΒΑΛΑ – ΜΑΡΟΥΣΙ 89-69
(35-34)

Τέιλορ 11π. 5ρ. 4κλ. 7κ.φ., Καραποστόλου 25π. 6ασ. 4κ.φ., Πάσαλιτς 17π. 5ασ., Γκάρισον 14π. 4κλ. // Χαριτόπουλος 17π. 5ρ. 7κ.φ., Γκαγκαλούδης 13π. 3ρ. 5ασ. 4κλ., Κόμματος 10π. 3ρ. 3κλ. 3κ.φ., Ακεψιμαΐδης 12π. 5ασ., Έλεγκαρ 9π. 6ρ. 2κ. 4κ.φ.

Πιο… εύκολα απ’ ότι μας έχει συνηθίσει ηττήθηκε το Μαρούσι αυτή την εβδομάδα, 89-69 από την Καβάλα. Όμως, μια ματιά και μόνο στα στατιστικά φτάνει για να καταλάβουμε γιατί: οι γηπεδούχοι… έβρεξαν τρίποντα στο ματς, τελειώνοντας με 15/21, δηλαδή 71%, ποσοστό από το οποίο το Μαρούσι δεν μπόρεσε ποτέ να επανέλθει, παρότι σούταρε με 74% στα δίποντα!

Η Καβάλα ήλεγξε τα ριμπάουντ (34-22), είχε πιο πολλές ασίστ (21-14), τα κλεψίματα ήταν 13-11 και τα λάθη 18-16, με τον Καραποστόλου να τελειώνει το ματς με 5/7 τρίποντα, τον Πάσαλιτς με 5/5, τον Γκάρισον με 2/2 και τον Στεφανίδη με άλλα 2/2, για να εκτελέσουν το Μαρούσι από τα 6.75 μέτρα!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο με την Καβάλα να έχει 6/11 τρίποντα, να «γράφει» δηλαδή στην επανάληψη 9/10! Οι γηπεδούχοι μπήκαν με 2 τρίποντα στο ματς για το 6-3, με το Μαρούσι να προσπερνά στο 8-9 με τον Γκαγκαλούδη αλλά στο 7ο λεπτό να βρίσκεται με 8 πόντους πίσω στο σκορ, 17-9. Ο Ακεψιμαΐδης με 5 πόντους μείωσε σε 19-14 για να έρθει ο Χαριτόπουλος και να ρίξει τη διαφορά στους 3 με βολές. Η Καβάλα, πάντως, εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο, 23-16 με τρίποντο του Πάσαλιτς, 30-23 με νέο τρίποντο του Στεφανίδη στο 15ο λεπτό. Ο Χαριτόπουλος έγραψε κι αυτός τρίποντο για το 33-30 με τον Γκαγκαλούδη να ολοκληρώνει ένα 0-7 του Αμαρουσίου για το 33-34 λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου.

Όμως, αποδείχτηκε ότι ήταν αδύνατο το Μαρούσι να κρατηθεί στο ματς με την Καβάλα να βάζει σχεδόν κάθε τρίποντο που επιχείρησε στην επανάληψη. Τα τρίποντα από Πάσαλιτς και Γκάρισον την πήγαν στο 41-34 στις αρχές της 3ης περιόδου, ο Καραποστόλου με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 44-37, ο Γκάρισον έκανε το 47-39 με 4ο τρίποντο στην επανάληψη για την Καβάλα, ο Καραποστόλου το 50-41 ξανά με τρίποντο, με τους γηπεδούχους να βάζουν το… πρώτο τους δίποντο στο δεύτερο ημίχρονο στο 27ο λεπτό όταν ο Τέιλορ με καλάθι και φάουλ έκανε το 53-46!

Η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 10 πόντους από το τρίποντο του Πάσαλιτς για το 60-50 με την Καβάλα να τρέχει ένα 8-0 στην αρχή της 4ης περιόδου για να ξεφύγει με 70-55 και να καθαρίσει τον αγώνα. Το τρίποντο του Καραποστόλου έκανε το 79-61 και ο Πάσαλιτς με το 5ο του τρίποντο έδωσε διαφορά 20 πόντων στην ομάδα του (84-64) λίγο αργότερα, για να πάει η Καβάλα στο 89-65 και να τελειώσει τοματς με 89-69.

Έτσι, η Καβάλα πήγε στο 7-8 και είναι στην 6η θέση, ενώ το Μαρούσι έπεσε στο 0-14 και παραμένει χωρίς νίκη, πολύ πιθανό πια να αποχαιρετήσει την Α1 στο τέλος της σεζόν, αφού απομένουν 10 αγώνες και σε αυτούς πρέπει να κάνει 3 νίκες παραπάνω από τον Ίκαρο για να σωθεί.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ 75-69
(29-38)

Τόμπσον 20π. 4ρ. 3ασ. 5κ.φ., Χατζής 10π. 3ασ. 3κ.φ., Νάνα 7π. 6ρ. // Ντικούδης 20π. 4ρ. 3ασ. 4κ.φ., Πετγουέι 11π. 3ρ. 4κ.φ., Αλέξιτς 10π. 8ρ. 4ασ. 3κ.φ., Στίγκερς 11π. 4ρ.

Σκληρό ντέρμπι είχαμε στο ματς του Ηλυσιακού με τον ΠΑΟΚ, με τους γηπεδούχους να φεύγουν νικητές στο τέλος, χάρη σε απανωτούς πόντους του Τόμπσον και την αστοχία του ΠΑΟΚ στις βολές. Ο Σούλης Μαρκόπουλος μετά το ματς δήλωσε ότι «οι διαιτητές δεν μας άφησαν να διεκδικήσουμε τη νίκη». Ο ΠΑΟΚ έπαιξε στην Αθήνα χωρίς Καλμπόκη, Γκίντενς και Ντούβνιακ.

Ο ΠΑΟΚ σούταρε καλύτερα σε δίποντα (53% – 58%) και τρίποντα (38% – 43%), τα ριμπάουντ (27-28), οι ασίστ (9-9) και τα κλεψίματα (6-6) ήταν ισορροπημένα, αλλά έκανε πιο πολλά λάθη (12-18). Με την ήττα αυτή ο ΠΑΟΚ έπεσε στο 6-9 και έμεινε 8ος, ενώ ο Ηλυσιακός πήγε στο 5-10 και έφτασε στην 9η θέση Άρη και ΚΑΟΔ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος
του ματς και είχε το προβάδισμα ως την ανάπαυλα. Ο Ηλυσιακός κράτησε την επαφή του με το προβάδισμα ως το 9-8 του 8ου λεπτού σε μια πρώτη περίοδο γεμάτη λάθη (5 για κάθε ομάδα), με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στο 9-13 με τρίποντο του Γιαννακίδη και στο 12-15 με τον Αλέξιτς στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Ηλυσιακός ισοφάρισε στην αρχή της δεύτερης περιόδου (15-15), αλλά δεν πέρασε μπροστά, αφού ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 0-6 το οποίο έκλεισε ο Στίγκερς για το 15-21. Η διαφορά με τρίποντο του Ντικούδη πήγε στους 8 πόντους (18-26), ενώ ήταν και πάλι ένα τρίποντο του Ντικούδη που στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου έγραψε το 27-38 για το +11 του ΠΑΟΚ που ήλεγχε την κατάσταση.

Όμως, η συνέχεια και τα επόμενα 5 λεπτά (από την τελευταία επίθεση του πρώτου μέρους μέχρι το 25ο λεπτό) ανήκαν απόλυτα στον Ηλυσιακό, που όχι μόνο μπόρεσε να μειώσει, αλλά ισοφάρισε και προσπέρασε κιόλας πριν φύγει το πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης. Το σερί των γηπεδούχων έφτασε στο 19-3 με τον ΠΑΟΚ να έχει 0/5 σουτ και 4 λάθη στο διάστημα αυτό μέχρι ο Ηλυσιακός να πάει στο 46-41.

Ο Ντικούδης με 5 μαζεμένους πόντους έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 46-48 και οι ομάδες αντάλλασσαν καλάθια ως το τέλος της 3ης περιόδου, κάτι που συνεχίστηκε μέχρι το 38ο λεπτό και το 68-68 από τον Ντικούδη. Συνολικά στο δεκάλεπτο 28-38 είχαμε 9 ισοπαλίες και 4 εναλλαγές στο προβάδισμα, ενώ καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει με πάνω από 4 πόντους.

Εκεί μίλησε ο Τόμπσον και ο Παπανικολόπουλος που έγραψαν το 72-68 για τον Ηλυσιακό, με τον ΠΑΟΚ να έχει ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά να γράφει 1/4 βολές στις επόμενες δύο επιθέσεις. Ο Τόμπσον στην επόμενη επίθεση του Ηλυσιακού αστόχησε, αλλά πήρε ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ από το σουτ του, κέρδισε φάουλ και έγραψε 2/2 βολές για το 74-69. Ο Στίγκερς έκανε λάθος και το ματς τελείωσε και τυπικά υπέρ του Ηλυσιακού.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΓΟΡ 97-82
(50-33)

Άντιτς 12π. 11ρ., Χάινς 8π. 8ρ. 2κλ. 3κ.φ., Γκεσεβίτσιους 14, Πρίντεζης 12π. 3ρ. 4κ.φ., Παπανικολάου 13π. 3ρ. 6κ.φ., Σλούκας 11π. 3ασ. 3κ.φ., Κρίστμας 41π. 3ρ. 8κ.φ., Πετγουέι 16π. 4ρ. 3κ.φ.

Ο Ντιόντε Κρίστμας
ήταν στη ζώνη του Λυκόφωτος στο ματς του Ολυμπιακού με τον ΑΓΟΡ κάνοντας αδιανόητο παιχνίδι. Ο Κρίστμας έπαιξε 36 λεπτά και τελείωσε με 41 πόντους και 8 κερδισμένα φάουλ, έχοντας 4/5 δίποντα, 8/15 τρίποντα και 9/11 βολές, κάνοντας 41 ranking. Όμως, δεν έφτανε αυτό για να παλέψει ο ΑΓΟΡ το ματς με τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σοβαροί και καθάρισαν το ματς πολύ εύκολα, με τη διαφορά να αγγίζει τους 20 πόντους από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός είχε 50% στα τρίποντα με 11/22, σούταρε καλύτερα από τον ΑΓΟΡ και στα δίποντα, κυριάρχησε απόλυτα στα ριμπάουντ (48-24 με 15-9 τα επιθετικά), είχε 19 ασίστ (9 ο ΑΓΟΡ), αλλά έκανε πολλά λάθη (21-13). Ο Ίβκοβιτς χρησιμοποίησε και τους 12 που είχε μαζί του, ο Σπανούλης έπαιξε μόλις 13 λεπτά, κανείς πάνω από τα 24 του Παπανικολάου, ενώ ο Λο αγωνίστηκε για 18 λεπτά, προσπάθησε να βρει ρυθμό, αλλά είχε 1/5 σουτ και 3 λάθη, δείχνοντας απλώς εκλάμψεις της αξίας του.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στην πρώτη περίοδο, έτρεξε το ματς και κατάφερε να σκοράρει 31 πόντους για να χτίσει τις βάσεις για μια εύκολη επικράτηση. Ήταν σαφές ότι ο ΑΓΟΡ δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει τόσο ψηλά. Μετά το 10-8 του 4ου λεπτού από ο τρίποντο του Κρίστμας, ο Ολυμπιακός έτρεξε με τον Άντιτς σερί 7-0 για να ξεφύγει με 17-9 με τον Παπανικολάου και τον Σπανούλη να στέλνουν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους, 25-15 στο 8ο λεπτό. Με τον Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό ο Ολυμπιακός πήγε στο 31-18 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, ελέγχοντας απόλυτα τον αγώνα.

Ο ρυθμός στη δεύτερη περίοδο έπεσε αρκετά, με τον ΑΓΟΡ να βρίσκει 6 μαζεμένους πόντους από τον Κρίστμας για να μειώσει σε 33-27, αλλά τον Ολυμπιακό να μη δείχνει διατεθειμένος για… παιχνίδια. Κράτησε τον αντίπαλό του άποντο για σχεδόν 4 λεπτά, διάστημα στο οποίο έτρεξε ένα σερί 14-0 για να καθαρίσει οριστικά τον αγώνα, πηγαίνοντας στο 47-27 και το +20! Ο Ολυμπιακός είχε 4/6 σουτ, 4/4 βολές και 4 ασίστ στο διάστημα αυτό, με τον ΑΓΟΡ να έχει 0/4 και 3 λάθη. Οι Κρητικοί δεν μπόρεσαν να μειώσουν κάτω από τους 15 ως το τέλος του ημιχρόνου, με τον Γκεσεβίτσιους να γράφει το 50-32 με τρίποντο.

Ο Λο με τρίποντο ήταν που στην αρχή της επανάληψης πήγε τον Ολυμπιακό στο +20 ξανά, 55-35, ενώ ο Σπανούλης με τον ίδιο τρόπο στο 25ο λεπτό έκανε το 59-37. Ο ΑΓΟΡ δεν μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 17 πόντους στην 3η περίοδο, με τον Ντόρσεϊ, τον Πρίντεζη και τον Γκεσεβίτσιους να σκοράρουν για να κλείσει η περίοδος στο 70-49.

Το παιχνίδι χαλάρωσε τελείως στην 4η περίοδο, ο ρυθμός άνοιξε και οι δυο ομάδες σταμάτησαν να ασχολούνται με την άμυνα, για να έρθει το επιμέρους 27-33. Ο Ολυμπιακός πήγε με τον Γκεσεβίτσιους στο 76-51 και το 79-54 στο 32ο λεπτό με τη διαφορά να μένει ως το 34ο λεπτό πάνω από τους 20 πόντους. Στη συνέχεια, ο Κρίστμας έβαλε κολλητά τρίποντα για να μειώσει σε 85-72 με τη βοήθεια του Πετγουέι και να κάνει ο ίδιος το 85-74 στο 37ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε τη διαφορά να πέσει από τους 10 πόντους, με Χάινς και Πρίντεζη πήγε στο 90-74 και στο 97-82 στο φινάλε όταν ο ΑΓΟΡ μείωσε σε 93-82 στο τελευταίο λεπτό.