Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Εύκολα Rockets, εBEERοι

Εύκολα Rockets, εBEERοι

Λειψή ήταν η Κυριακή της 13ης αγωνιστικής στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, καθώς, λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου, έγιναν μόλις οι 2 από τους 4 αγώνες. Οι Santa Barbara Rockets έφτασαν στις 10 νίκες επικρατώντας των Gastone με 75-60, ενώ οι εBEERοι κέρδισαν την Τιρινίνι με 77-59.

Κλειστό ήταν το παιχνίδι των Santa Barbara Rockets (τελικό 75-60) στην πρώτη περίοδο, με τον Δημητρίου να δημιουργεί πολλά προβλήματα στους Gastone με 8 πόντους στο δεκάλεπτο, αλλά τον Μαρίνη και τον Πανδή να κρατούν τους Gastone κοντά, 5-4, 10-8 και 16-13 στην περίοδο. Μάλιστα, οι Gastone με την τεχνική ποινή στον Χριστόπουλο στη 2η περίοδο, προσπέρασαν με 20-23 με τον Μαρίνη και τον Κορμανό πρωταγωνιστές. Η αφύπνιση του Τσατσάνη και οι 13 πόντοι του στο δεκάλεπτο είχαν ως αποτέλεσμα οι Santa Barbara Rockets να προσπεράσουν με 26-24 και 30-28, για να κλείσουν το ημίχρονο στο 39-31 με καλάθι του Πέτρου.

Στην 3η περίοδο οι Santa Barbara Rockets έλεγξαν τον αγώνα, πήγαν με το τρίποντο του Πέτρου στο 44-38, ενώ 6 συνεχόμενοι πόντοι του Δημητρίου έγραψαν το 50-43 για να κάνει ο Πέτρου με τρίποντο το 53-43 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο η διαφορά ανέβηκε στους 11 πόντους, 61-50 με τρίποντο του Μακρή, αλλά οι Gastone δεν παράτησαν το ματς και με τον Πανδή και τον Μαρίνη έτρεξαν ένα 0-6 για να πλησιάσουν σε 65-60 με τρία τρίποντα στο δεκάλεπτο και τους δυο τους να έχουν και τους 17 πόντους της ομάδας τους. Όμως, τα δύο τρίποντα από Πέτρου και Χριστόπουλο που ακολούθησαν καθάρισαν τον αγώνα (71-60) για να έρθει το τελικό 75-60 με σερί 10-0 των Santa Barbara Rockets στο τέλος.

Από τους νικητές ο Δημητρίου είχε 26 πόντους, ο Τσατσάνης 19, ο Χριστόπουλος 12 και ο Πέτρου 11. Για τους Gastone, ο Μαρίνης είχε 23 πόντους, ο Πανδής 21 και ο Κορμανός 12.

Ντέρμπι για τρεις περιόδους είχαμε στο εBEERοιΤιρινίνι με τους πρώτους να φεύγουν εύκολα νικητές στην 4η περίοδο με 77-59. Το γήπεδο, όσο περνούσε η ώρα, είχε ολοένα και μεγαλύτερο πρόβλημα (ο Αλεβίζος χτύπησε στο πρώτο ημίχρονο, τουλάχιστον 10 πτώσεις στην επανάληψη) με την 4η περίοδο να εξελίσσεται σε παρωδία.

Στην αρχή του αγώνα οι εBEERοι μπήκαν πολύ δυνατά και με τον Μόντι και τον Αλεβίζο χτύπησαν από την περιφέρεια για να προηγηθούν με 9-2 και 12-6 και να τους πάει ο Χριστοδουλάκης στο +10 του 16-6. Η περίοδος έληξε με τρίποντο του Μόντι για το 19-12, με τον Γράψα και τον Βλάσση να κουβαλούν ως εκεί την Τιρινίνι. Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά το 22-15 ο Βλάσσης και ο Κουσούλης Α. έβαλαν 15 πόντους οι δυο τους (5 και 10 αντίστοιχα) για να προσπεράσει η Τιρινίνι με 23-25, και να πάει το ματς στο 31-30 για να κάνει ο Γκούσκος Δ. το 33-30 στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο το ματς είχε αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα, ο Μόντι πήγε τους εBEERους στο 38-35, αλλά Γράψας και Κουσούλης ισοφάρισαν σε 38-38 και η Τιρινίνι προσπέρασε με 43-45. Οι εBEERοι έκαναν το 49-45 με τρίποντο του Γκούσκου Δ., αλλά το τρίποντο του Κουσούλη Α. έκανε το 49-50 πριν τη διακοπή, για να λήξει η περίοδος με 51-50 από βολές του Γκούσκου Μ..

Στο 4ο δεκάλεπτο το γήπεδο στην επίθεση της Τιρινίνι ήταν σε άθλια κατάσταση, οι παίκτες της έκαναν μόνο στατικά τρίποντα φοβούμενοι τα πόδια τους αν έτρεχαν ή έβαζαν ένταση, οι εBEERοι το εκμεταλλεύτηκαν πλήρως, έπαιξαν έξυπνα ζώνη, έκλεισαν κάθε διάδρομο και πολύ εύκολα έφτασαν στο 77-59 με επιμέρους 26-9 στο δεκάλεπτο.

Για τους νικητές ο Γκούσκος Δ. είχε 19 πόντους, ο Μόντι 16, ο Ζώτος και ο Ρήγας από 10, ο Γκούσκος Μ. 8 και ο Χριστοδουλάκης 7. Για την Τιρινίνι ο Κουσούλης Α. είχε 24, ο Βλάσσης 17 και ο Γράψας 13.

εBEERοι – Τιρινίνι 77-59
(19-12, 33-30, 51-50, 77-59)

εBEERοι: Γκούσκος Μ. 8 (2), Χριστοδουλάκης 7, Γκούσκος Δ. 19 (3), Μόντι Β. 16 (2), Αλεβίζος Δ. 5, Δουκλιάς Σ. 2, Ζώτος Χ. 10, Ρήγας Χ. 10.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν.): Μυλωγιαννάκης Π. 3 (1), Βλάσσης Γ. 17, Γράψας Α. 13, Γαλανόπουλος Γ., Σταματέρης Ν., Κουσούλης Α. 24 (3), Κουρτογιάννης Χ. 1, Λεγάκης Γ. 1, Κουσούλης Ν., Μπόικου Β..

SANTA BARBARA ROCKETS – GASTONE 75-60
(16-13, 39-31, 53-43, 75-60)

Santa Barbara Rockets:
Παντελής, Μιχαηλίδης, Μακρής 3 (1), Καναρίδης 1, Πέτρου 11 (3), Δημητρίου 26, Γεωργαντής 3, Χριστόπουλος 12 (2), Τσατσάνης 19 (1).

Gastone: Μέγας, Κορμανός 12 (1), Ροντογιάννης 4, Κουρμπέτης, Πανδής 21 (2), Μαρίνης 23 (4).

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …