Home / EUROCUP / Ήττα και «αντίο» πρόκριση

Ήττα και «αντίο» πρόκριση

Ο Άρης ήταν κατώτερος των περιστάσεων στη Γαλλία, δέχτηκε βαριά ήττα από τη Βιλερμπάν με 79-52 και ουσιαστικά αποχαιρέτησε την πρόκριση στα προημιτελικά. Μαθηματικά είναι ακόμα στο παιχνίδι, αλλά πλέον θέλει συνδυασμό αποτελεσμάτων τις δύο τελευταίες αγωνιστικές. Βέβαια, πριν καν μιλήσουμε για το τι πρέπει να… κάνουν οι άλλοι, θα πρέπει ο Άρης να πάρει τα δύο επόμενα παιχνίδια του, πράγμα καθόλου πιθανό με την εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα. Ουσιαστικά, η πρόκριση έκανε φτερά στο ματς με τη Βιλερμπάν.

Για να προκριθεί ο Άρης θέλει να κερδίσει Χίμκι (εκτός) και Ντόνετσκ (εντός) και να πάρει τη διαφορά τουλάχιστον από τη μία. Επίσης, αυτή από την οποία θα πάρει τη διαφορά ο Άρης να χάσει από τη Βιλερμπάν, ενώ η άλλη που θα έχει τη διαφορά στην ισοβαθμία με τον Άρη να κερδίσει τη Βιλερμπάν. Αν ο Άρης πάρει και τις δύο με διαφορά, τότε απλώς η Βιλερμπάν να κάνει 1 νίκη και όχι 2 ή 0. Βράσε ρύζι δηλαδή…

Από την πρώτη περίοδο φάνηκε το πράγμα στη Γαλλία, με τον Άρη να είναι ανύπαρκτος ως το ημίχρονο, και μετά το 10-9 να… φεύγει από το γήπεδο. Στα επόμενα 10 σχεδόν λεπτά (από το 5ο ως το 15ο) ο Άρης δεν σκόραρε ούτε ένα πόντο και δέχτηκε σερί 21-0 από τους Γάλλους. Είχε 14 συνεχόμενα άστοχα σουτ και 3 λάθη στο διάστημα αυτό, την ώρα που η άμυνά του δεν μπορούσε να σταματήσει τους Γάλλους, που σκόραραν 12 από τους 21 πόντους με λέι απ ή κάρφωμα και άλλους 7 με βολές.

Στο 31-9 το ματς είχε πια κριθεί, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-18 για τη Βιλερμπάν. Ίδια κατάσταση και στην 3η περίοδο ως το 53-30 από τον Άρμστρονγκ, με τον Άρη να προσπαθεί να σώσει την τιμή του και να τρέχει ένα 2-10 ως το τέλος της 3ης περιόδου, 55-40. Μάλιστα, το τρίποντο του Ταπούτου στην πρώτη επίθεση της 4ης περιόδου τον έφερε στο 55-43 και έμεινε εκεί ως 7:22 πριν το τέλος με το 60-48 από τον Μάλντροου.

Μετά και πάλι έδειξε ότι δεν είχε σταθερές λύσεις από την επίθεση, έκανε σχεδόν 5 λεπτά να βάλει καλάθι, η Βιλερμπάν στο ίδιο διάστημα έτρεξε σερί 11-0 για να προηγηθεί ξανά με 23 πόντους, 71-48 και να κλείσει τον αγώνα στο 79-52 με τρίποντο του Γκος για το πολύ βαρύ -27 για τον Άρη.

Ο Άρης σούταρε άθλια, 34% στα δίποντα και 33% στα τρίποντα, 1441 και 6/18 αντίστοιχα, απέναντι στο 50% και 50% της Βιλερμπάν. Τα ριμπάουντ ήταν 37-28 με τον Άρη να κατεβάζει μόλις 11 αμυντικά (15 επιθετικά η Βιλερμπάν), οι ασίστ 19-9 με τους «κιτρίνους» και πάλι να έχουν τεράστιο πρόβλημα στη δημιουργία, τα κλεψίματα 8-19 και τα λάθη 16-17.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 39-18, 55-40, 79-52.

Βιλερμπάν (Βενσάν): Άρμστρονγκ 18 (8ρ.), Λακόμπ 2, Βέστερμα 7 (1τρ. 3ρ. 6ασ. 3κ.φ.), Ζαν-Σαρλ 8 (1τρ. 5ρ.), Φοφανά, Τζάκσον 11 (1τρ. 4ρ. 5ασ. 4κ.φ.), Τόμπσον 6 (2τρ. 4ρ. 4ασ.), Τίλι 12 (4ρ.), Γκος 9 (3), Χαριτόπουλος 6 (5ρ.).

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής, Κερούς 9 (2τρ. 7ρ. 3κ.φ.), Ταπούτος 5 (1), Τσαϊρέλης 2, Ντέιβις 8 (3ρ.), Κρούσιτς 7 (4ρ.), Μποχορίδης, Μπόγρης 4 (4ρ.), Μάλντροου 7 (1), Τσαλδάρης 3 (1), Βεργίνης 7 (1), Δήμας.

Συνεχίζουν αήττητοι οι δύο του Eurocup!

Χωρίς ήττα συνεχίζουν οι δύο εκπρόσωποί μας στο Eurocup, ΠΑΟΚ και Πανιώνιος διπλασίασαν τις νίκες …