Home / Α1 / Η μπίλια έκατσε στο κόκκινο!

Η μπίλια έκατσε στο κόκκινο!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Παναθηναϊκό μετά από ένα ντέρμπι με… δύο πρόσωπα στο ΣΕΦ. Το τελικό 78-77 ήρθε με τον Μπατίστ να σουτάρει στην εκπνοή για την ισοφάριση (από το 78-75), αλλά το πόδι του να πατά για λίγους πόντους στη γραμμή και να σκοράρει τελικά για 2 πόντους. Έτσι, ο Ολυμπιακός έμεινε μόνος πρώτος στο πρωτάθλημα με 16-1 και αν δεν χάσει άλλο ματς θα είναι 1ος στο τέλος της κανονικής περιόδου, αφού ο Παναθηναϊκός έχει 14-2. Απ’ την άλλη, οι «πράσινοι» κράτησαν τη διαφορά του πρώτου αγώνα και έχουν το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία, αν στραβοπατήσει ο αντίπαλός τους.

Στατιστικά ο αγώνας ήταν μοιρασμένος με τον Ολυμπιακό να είναι λίγο καλύτερος αλλά να φτιάχνει μια ανάσα μέχρι να πληρώσει την απίστευτη αστοχία του στις βολές (60% με 18-30, 89% με 16/18 ο Παναθηναϊκός). Οι «ερυθρόλευκοι» σούταραν με 60% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα (από 25 σε κάθε κατηγορία επιχείρησαν), ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 53% στα δίποντα και 39% στα τρίποντα. Τα ριμπάουντ ήταν 27-30 με τα επιθετικά 8-7, τα λάθη 15-14, τα κλεψίματα 8-6, ενώ η βασική διαφορά (που αποτυπώθηκε στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα) ήταν στις ασίστ, 18-11.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός για 30 λεπτά, έχανε κατά κράτος κάθε μάχη και δεν μπόρεσε να γυρίσει το ματς ούτε όταν έτρεξε σερί 1-14 και έδειξε να ελέγχει προσωρινά τον αντίπαλο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός απάντησε με 3 συνεχόμενα τρίποντα και η διαφορά επανήλθε σε διψήφια επίπεδα. Στο 4ο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν, ο Ολυμπιακός φάνηκε πολύ πιεσμένος ψυχολογικά, ο Παναθηναϊκός έδειξε την ωριμότητα και την κλάση να το εκμεταλλευτεί, σκόραρε πάρα πολύ, βρήκε μακρινά σουτ, διάβασε τα μις ματς και γύρισε τον αγώνα στο -1 για να έρθει το κατά λάθος δίποντο στο φινάλε.

Οι «ερυθρόλευκοι» φάνηκε στο ξεκίνημα ότι προσέγγισαν τον αγώνα πολύ καλύτερα, ήταν διαβασμένοι, έτρεξαν πάρα πολύ καλά, εγκλώβισαν με την άμυνά τους τον Παναθηναϊκό, εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι είναι πιο γρήγορη ομάδα και έφτασαν σε πολλά εύκολα καλάθια. Ο Ολυμπιακός είχε 6/6 δίποντα στην περίοδο, αλλά και 5/5 αιφνιδιασμούς, στατιστικό που δείχνει πόσο εύκολα έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι.

Ο Μάντζαρης πήγε το ματς στο 12-5 με τρίποντο και όταν ο Καϊμακόγλου μείωσε με τρίποντο σε 16-13, ο Ολυμπιακός απάντησε με 4 πόντους στον αιφνιδιασμό για να κλείσει με 22-15 το δεκάλεπτο. Το τρίποντο του Κέσελι πήγε στο 26-16 το σκορ, ο Λο ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους, ο Άντιτς με τρίποντο έκανε το 32-18 και ο Ολυμπιακός πήγε στο 16ο λεπτό στο 35-18 και το +17 για τον Ολυμπιακό. Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 0/3 βολές και 0/1 τρίποντο για να ανεβάσουν κι άλλο τη διαφορά αλλά αστόχησαν.

Ως τότε ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να συγκρατήσει τον αντίπαλό του, τα ριμπάουντ ήταν 14-8 και τα λάθη 5-8, με τον Παναθηναϊκό να έχει 3 πόντους σε 6 λεπτά στη δεύτερη περίοδο και τον Ολυμπιακό να σουτάρει με 67% στα δίποντα και 44% στα τρίποντα ως τότε.

Τα δύο τρίποντα από Γκεσεβίτσιους και Πρίντεζη κράτησαν τη διαφορά στους 17 πόντους, 43-26 στο 18ο λεπτό του αγώνα με τον Παναθηναϊκό να παίρνει ένα 0-6 στο τέλος του ημιχρόνου από ένα σουτ του Διαμαντίδη κι ένα καλάθι και φάουλ του Μπατίστ.

Οι «πράσινοι» έχτισαν πάνω σε αυτό στην αρχή της επανάληψης, μπήκαν πιο δυνατά και βρίσκοντας σουτ με τον Λόγκαν μείωσαν σε 44-40 στο 24ο λεπτό. Το σερί του Παναθηναϊκού πήγε στο 1-14 και το ματς φαινόταν να έχει γυρίσει. Όμως, δύο τρίποντα από Μάντζαρη και Πρίντεζη πήγε το σκορ στο 50-40 και στο +10 για τον Ολυμπιακό. Ο Παναθηναϊκός έχασε 2 επιθέσεις με 2 άστοχα σουτ του Διαμαντίδη, ο Ολυμπιακός βρήκε και 3ο τρίποντο με τον Μάντζαρη (53-40) και το λάθος του Μπατίστ έφερε το ματς στο 55-40 στο 27ο λεπτό.

Η διαφορά είχε αποκατασταθεί στα επίπεδα του πρώτου ημιχρόνου, με το πολύ ωραίο ντράιβ του Λο στην εκπνοή του δεκαλέπτου να κάνει το 59-42 αποκαθιστώντας το +17 για τους γηπεδούχους. Το παιχνίδι πήγε στο +19 για τον Ολυμπιακό στην αρχή της 4ης περιόδου, 61-42, με το καλάθι του Χάινς στο δίλεπτο, αλλά η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική. Ο Τσαρτσαρής έβαλε τρίποντο, ο Βουγιούκας εκμεταλλεύτηκε το μις ματς με τον Χάινς για να αρχίσει να μειώνει ο Παναθηναϊκός παίρνοντας εύκολους πόντους και ρίχνοντας τη διαφορά στους 12 πόντους, 65-53.

Η τεχνική ποινή στον Γιασικεβίτσιους φάνηκε ότι θα αποτελέσει πισωγύρισμα για τους «πρασίνους», αλλά ο Σπανούλης έχασε τις βολές και το τρίποντο του Γιασικεβίτσιους στο 36ο λεπτό έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 67-58. Ο Παναθηναϊκός πίεζε στην επαναφορά, ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στο κατέβασμα της μπάλας και έχανε τις βολές όταν πήγαινε στη γραμμή (οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 2/8 μέχρι τις 4/4 του Σλούκα) με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει συνεχώς και χωρίς να χάνει χρόνο. Οι «ερυθρόλευκοι» έμοιαζαν εγκλωβισμένοι, έχασαν τη σιγουριά που είχαν σε όλο το ματς και παρότι πήραν 5 πολύ κρίσιμους πόντους από Γκεσεβίτσιους και Άντιτς όταν ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 68-63 (για το 73-65) δεν είχαν σταθερή λύση στην επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός στοχοθέτησε τον Χάινς με φάουλ, εκείνος είχε 1/4 βολές και ο Μπατίστ απ’ την άλλη 4/4 για να πάει το ματς στο 74-69. Μετά τις 2/2 του Σλούκα ο Διαμαντίδης έβαλε τρίποντο (74-72), ο Σλούκας πέταξε την επίθεση πάνω στο υψωμένο χέρι του Τσαρτσαρή για να κάνει ο Σάτο το 76-75 στο τελευταίο μισό λεπτό. Ο Σλούκας πήρε φάουλ και ήταν ψύχραιμος, 78-75, και ο Παναθηναϊκός είχε την τελευταία επίθεση.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλή άμυνα, φτάσαμε στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν έκαναν φάουλ και ο Μπατίστ βρήκε (πολύ δύσκολο) σουτ από τη γωνία. Αρχικά ο ένας διαιτητής έδειξε τρίποντο για παράταση, αλλά στη συνέχεια όταν οι τρεις μίλησαν μεταξύ τους το σουτ μέτρησε (σωστά) για δύο πόντους, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη.

Ο Πρίντεζης ήταν ο καλύτερος του Ολυμπιακού, με τον Ντόρσεϊ να είναι ο καλύτερος στην άμυνα και τον Μάντζαρη να βοηθάει πολύ. Απ’ την άλλη, ο Μπατίστ και τον Βουγιούκα ξεχώρισαν, ο Περπέρογλου και ο Σάτο ήταν αρκετά καλοί, ενώ ο Διαμαντίδης ανέβασε στροφές στην 4η περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-31, 59-42, 78-77.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 6 (4ρ. 3κ.φ.), Λο 6, Άντιτς 7 (2), Σπανούλης 10 (5ασ. 5κ.φ.), Ντόρσεϊ 6, Κέσελι 6 (1τρ. 5ρ. 3κλ.), Γκεσεβίτσιους 5 (1), Πρίντεζης 13 (3τρ. 4ρ. 4ασ.), Παπανικολάου 1, Μάντζαρης 11 (3), Σλούκας 7 (6κ.φ.).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 10 (2), Μπατίστ 16 (6ρ. 5κ.φ.), Λόγκαν 7 (1), Σάτο 7 (1τρ. 9ρ.), Τσαρτσαρής 3 (1), Διαμαντίδης 11 (2τρ. 5ρ. 3ασ. 3κ.φ.), Βουγιούκας 12 (4ρ. 5κ.φ.), Ν. Καλάθης 3, Καϊμακόγλου 5 (1τρ. 3κ.φ.), Γιασικεβίτσιους 3 (1).