Home / Α1 / Μεγάλες νίκες για ΚΑΟΔ, ΠΑΟΚ!

Μεγάλες νίκες για ΚΑΟΔ, ΠΑΟΚ!

Στην 3η αγωνιστική της Α1, το αποτέλεσμα που ξεχώρισε ήταν η νίκη του ΚΑΟΔ επί του Πανιωνίου με 76-63, αποτέλεσμα που είναι πολύ πιθανό να το συναντήσουν αμφότεροι μπροστά τους στο μέλλον, όταν θα κυνηγούν τους στόχους τους. Ο Άρης κέρδισε με 67-65 την ΑΕΝΚ, ενώ Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έκαναν εύκολες νίκες, με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει στο Ρέθυμνο και με μεγάλη διαφορά, σε ένα ματς που θα παίξει μεγάλο ρόλο στη μάχη της τετράδας.

Στην 3η περίοδο κρίθηκε ο αγώνας του ΚΑΟΔ με τον Πανιώνιο. Τότε, οι γηπεδούχοι, που κέρδισαν με 76-63, έτρεξαν επιμέρους σκορ 24-11 για να πάρουν τον πλήρη έλεγχο, από το -5 στο +8 στο ματς. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε ποτέ να μειώσει κάτω από το -7, στο 61-54, με τον ΚΑΟΔ να διαχειρίζεται πάρα πολύ καλά το παιχνίδι και να κερδίζει χωρίς να απειληθεί.

Τα στατιστικά ήταν μοιρασμένα τα περισσότερα (39-38 ριμπάουντ, 8-9 ασίστ, 15-17 λάθη), με τη διαφορά να υπάρχει στα ποσοστά, ο ΚΑΟΔ είχε 45%-36% τα δίποντα και 77%-56% τις βολές. Ο ΚΑΟΔ είχε τους ξένους του σε πολύ καλή μέρα, ο Μάρκοβιτς είχε 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Τζόουνς 20 πόντους, ο Μπάβτσιτς 11 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Τσόβιτς 11 πόντους και 8 ριμπάουντ. Απ’ την άλλη, ο ΜακΚόλουμ είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, αλλά είχε 5/16 σουτ και 6/11 βολές.

Ο ΠΑΟΚ πέρασε με 64-81 από την Κρήτη και το Ρέθυμνο, κερδίζοντας εκεί τον ΑΓΟΡ για πρώτη φορά στην ιστορία του. Το πιο σημαντικό είναι, βεβαίως, αυτό το +17, που μάλλον θα αποδειχτεί πολύτιμο στο τέλος, βαθμολογικά. Ο ΠΑΟΚ είχε 17 λάθη (10 ο ΑΓΟΡ), αλλά τα ισορρόπησε με τα 29-39 ριμπάουντ και τις 9-17 ασίστ. Επίσης, σούταρε με 72% στα δίποντα (33% ο ΑΓΟΡ).

Το σκορ ήταν 12-19 με τον ΑΓΟΡ να τρέχει σερί 23-9 για να προσπεράσει με 35-28. Όμως, ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 0-15 έφερε το ματς στο 35-43 και το ήλεγξε στη συνέχεια. Για τον ΠΑΟΚ ο Χαραλαμπίδης είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Μπόγρης 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τσαϊρέλης 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Πέιν 16 πόντους. Για τον ΑΓΟΡ ο Κανονίδης είχε 14 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο απέναντι στον Ίκαρο, κερδίζοντας με 99-61, παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν 27 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο, συνέχισαν με 32 στο 2ο, για να προηγηθούν με 27 πόντους διαφοράς στην ανάπαυλα. Οι ασίστ ήταν 18-10, τα ριμπάουντ 41-24, ο Ολυμπιακός σούταρε με 74% στα δίποντα και 42% στα τρίποντα, με τον Ίκαρο να έχει 55% και 6% αντίστοιχα (1/18).

Ο Στράτος Περπέρογλου έκανε απίστευτο παιχνίδι με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 4 κερδισμένα φάουλ σε 24 λεπτά, με 8/8 εντός παιδιάς και 30 ranking. Ο Σλούκας είχε 15 πόντους και 6 ασίστ με 5/6, ενώ ο Ντάνστον είχε 15 πόντους με 7/9 εντός παιδιάς. Κανείς δεν έπαιξε πάνω από τα 24 λεπτά του Περπέρογλου και του Λο, ενώλιγότερο έπαιξε ο Πρίντεζης (9:50). Άτυχος ο Παπαπέτρου, μετά από 51 δευτερόλεπτα στο παρκέ έπαθε διπλό κάταγμα στη μύτη και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, όπου και έγινε ανάταξη του οστού. Για τον Ίκαρο ο Άσκα είχε 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε με 68-88 από τα Τρίκαλα κερδίζοντας τον αγώνα ουσιαστικά στην 1η περίοδο, στην οποία έτρεξε επιμέρους σκορ 12-29. Η διαφορά είχε φτάσει στους 31 πόντους στο 30ο λεπτό, με μεγαλύτερη στο ματς το 30-69 λίγο νωρίτερα μετά από σερί 0-14 από τους «πρασίνους». Στο τέλος ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε και τα τελευταία 13 λεπτά έληξαν με 38-19 για τα Τρίκαλα, με τον Παναθηναϊκό να αφήνει τελείως το παιχνίδι, σκεπτόμενος τη συνέχεια, σε ένα σίγουρα όχι τόσο κολακευτικό διάστημα, που, όμως, ίσως βοηθήσει τον Πεδουλάκη να δουλέψει σε κάποια πράγματα όπως θα ήθελε.

Τα ριμπάουντ ήταν 28-38, οι ασίστ 10-25, ο Παναθηναϊκός σούταρε με 63% στα δίποντα. Ο Γιάνκοβιτς είχε 17 πόντους και 10 ριμπάουντ με 7/7 σουτ εντός παιδιάς, δείχνει ότι πρέπει να πάρει ευκαιρία και στην Ευρωλίγκα κάποια στιγμή, ο Κάρι είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Παππάς 15 πόντους και 4 ασίστ. Για τα Τρίκαλα ο Γκρέιντζερ είχε 23 πόντους με 9/12 σουτ.

Ο Άρης κέρδισε την ΑΕΝΚ με 67-65 με το παιχνίδι να κρίνεται στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Στα 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Πελεκάνος σκόραρε για το 67-65 του Άρη, παρότι ως τότε είχε 0/8 τρίποντα. Στην εκπνοή η ΑΕΝΚ προσπάθησε να πάρει τη νίκη με τρίποντο του Σιούτη, αλλά ήταν άστοχο, με το ματς να τελειώνει με τον Άρη νικητή. Ο Άρης με το τρίποντο του Γκίκα είχε πάει στο 54-46 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, με τον Τσακαλέρη να τον κρατά μπροστά στο 35ο λεπτό, αλλά τον Τσαλδάρη και τον Λιακόπουλο να ισοφαρίζουν εν τέλει σε 58-58. Το καλάθι και φάουλ του Λιακόπουλου έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΝΚ, 60-61, αλλά ο Βεζένκοφ απάντησε με τρίποντο και μετά την ισοφάριση του Λιακόπουλου ο Γκίκας έγραψε το 65-63, για να φέρει ο Γκάρετ το ματς στα ίσα.

Ο Άρης είχε 37-30 τα ριμπάουντ, 16-8 τις ασίστ και επιβίωσε από τα 8/32 τρίποντα (25%) με την ΑΕΝΚ να γράφει 6/16. Ο Βεζένκοφ είχε 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Γκίκα να έχει 17 πόντους και 3 ασίστ και τον Πελεκάνο να έχει 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, με 5/8 δίποντα, 0/8 τρίποντα και το καλάθι του αγώνα. Ο Κρόκερ έγραψε 25 πόντους με 11 κερδισμένα φάουλ για την ΑΕΝΚ, με τον Λιακόπουλο να έχει 17 με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Πρώτη νίκη για τον Πανελευσινιακό στο πρωτάθλημα με 73-58 επί του Ηλυσιακού. Ο Πανελευσινιακός πήγε στο 1-2, ο Ηλυσιακός στο 0-3, πέρσι οι δυο τους πάλεψαν ως το τέλος για την παραμονή και την κέρδισαν στην ισοβαθμία. Όλα αυτά δείχνουν ότι το +15 του Πανελευσινιακού ίσως αποδειχτεί και χρυσάφι. Ο Ηλυσιακός έμεινε κοντά ως το 28-27 και το 34-32, αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Η διαφορά πήγε στους 13 πόντους στην 3η περίοδο για να πάει στους 15 λίγο αργότερα, όσο, δηλαδή ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Πανελευσινιακός κυριάρχησε στα ριμπάουντ, 49-32, οι ασίστ ήταν 17-9, ενώ είχε 50% στα τρίποντα έναντι 13% του Ηλυσιακού (11/22 έναντι 3/23). Ο Τζόουνς είχε 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Ρέιλι Ρος να προσθέτει 13 πόντους και 6 ριμπάουντ και τον Φαγιέ 9 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τον Ηλυσιακό ο Άντερσον είχε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο Απόλλων κέρδισε με 76-66 τον Κολοσσό για να τον αφήσει στο 0-3 και ένα πολύ κακό ξεκίνημα. Το καλό για τον Κολοσσό στην όλη φάση είναι ότι έχει 2 εκτός έδρας ήττες, αλλά έχει ήδη από πολύ νωρίς βρεθεί και πάλι να κυνηγά. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για αρκετή ώρα, στο 24-22, στο 41-39, στο 57-54, το οποίο έγινε 57-56 από τον Σμιθ στο 4ο δεκάλεπτο, για να ακολουθήσει ένα 15-0 του Απόλλωνα σε 6 λεπτά για το 72-56 και το οριστικό τέλος του αγώνα.

Οι δυο ομάδες σούταραν εξίσου καλά, ο Κολοσσός είχε 28-34 τα ριμπάουντ, αλλά τα λάθη ήταν 9-18. Ξεχώρισε ο Μπολντς για τον Απόλλωνα, είχε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 12 κερδισμένα φάουλ, ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του. Για τον Κολοσσό ο Στεφανίδης είχε 20 πόντους με 7/7 σουτ και 4/4 βολές.