Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Δύσκολα το πρώτο οι Ρούκουνες!

Δύσκολα το πρώτο οι Ρούκουνες!

Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 68-63 τον πρώτο προημιτελικό αγώνα με τους Nothing But Net στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, έκαναν το 1-0 στη σειρά και θέλουν μία ακόμα νίκη για να πάρουν την πρόκριση στα ημιτελικά. Απ’ την άλλη, οι Nothing But Net παίζουν πλέον με την πλάτη στον τοίχο και αν δεν κερδίσουν το επόμενο παιχνίδι τους αποχαιρετούν το φετινό πρωτάθλημα.

Το ματς ήταν κλειστό από το ξεκίνημα, με τους Nothing But Net να μπαίνουν με τρίποντο του Καραχάλιου για το 2-3. Οι Ρούκουνες ισοφάρισαν σε 5-5 και σε 7-7 με τον Καλτσή και μετά πήραν προβάδισμα με Μουρίκη και Κανελλόπουλο για το 13-7 ολοκληρώνοντας ένα 8-0. Οι Nothing But Net δεν τους άφησαν να ξεφύγουν και με τον Καραχάλιο να βάζει 5 μαζεμένους πόντους πλησίασαν στο 13-12. Ο Μπαμπάκος και ο Ζήσης Δ. βοήθησαν την ομάδα τους να προσπεράσει με 13-16 με την πρώτη περίοδο να τελειώνει στο 18-18 από 3/4 βολές του Καλτσή.

Ο Κοτσίφης με τρίποντο ισοφάρισε για την ομάδα του σε 21-21 με τον Μπαμπάκο να σκοράρει τους επόμενους 10 πόντους των Nothing But Net ως το ημίχρονο, κυριαρχώντας απόλυτα στη ρακέτα. Έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 21-25, με τον Θεοδωρόπουλο να κρατά όρθιους τους Ρούκουνες, τρίποντο για το 24-25 και νέο τρίποντο για το 29-25 λίγο μετά. Οι Ρούκουνες πήγαν με τον Θεοδωρόπουλο στο 32-27, αλλά ο Μπαμπάκος ήταν εκεί για να βοηθήσει τους Nothing But Net να πλησιάσουν σε 32-31 στο ημίχρονο, φτάνοντας τους 16 πόντους ως την ανάπαυλα, αλλά με 2/13 βολές.

Οι Nothing But Net μπήκαν με τρίποντο του Ζήση Γ. στην 3η περίοδο, αλλά στη συνέχεια οι Ρούκουνες απέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα και μετά το 34-36 άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ. Ισοφάρισαν με τον Καλτσή, με τρίποντο του Μαουρίκη πήγαν στο 39-36, ενώ ο Κανελλόπουλος έκανε το 41-36. Ο Κοτσίφης με τρίποντο μείωσε σε 43-39, αλλά Κανελλόπουλος και Καλτσής έφεραν την ομάδα τους στο 47-41 για να κάνει ο Θεοδωρόπουλος το 51-45 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Οι Ρούκουνες μπήκαν δυνατά και στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Καλτσή να βάζει άλλους πέντε πόντους πήραν την πρώτη διψήφια διαφορά τους στο 57-47. Κάπου εκεί οι Nothing But Net απάντησαν με δύο κολλητά τρίποντα από Καραχάλιο και Κοτσίφη, έσφιξαν την άμυνά τους και άρχισαν να μειώνουν. Μετά τα τρίποντα ο Κωνσταντίνου ήταν που έκανε το 57-55, ενώ ο Μπαμπάκος με 4 πόντος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 58-59. Ο Κωνσταντίνου έφτασε το σερί των Nothing But Net στο 1-14 για το 58-61 με τους Ρούκουνες να έχουν τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση.

Όμως, τα 5α φάουλ του Κωνσταντίνου και του Μπαμπάκου, άφησαν τους Nothing But Net χωρίς ισχυρή παρουσία στη ρακέτα, γεγονός που οι Ρούκουνες εκμεταλλεύτηκαν πλήρως. Ο Μαλανδρής με δύο ντράιβ και ο Θεοδωρόπουλος από κοντά έτρεξαν ένα 6-1 για την ομάδα τους, για να τη φέρουν μπροστά με 65-62, ανατρέποντας το σκηνικό. Οι Nothing But Net πήραν 1/2 βολές από τον Χαντζή για το 65-63 στα 31 δευτερόλεπτα, αλλά ο Καλτσής ήταν εύστοχος στις βολές από το αναγκαστικό φάουλ που του έγινε για το 67-63 στα 19 δευτερόλεπτα. Οι Nothing But Net είχαν μια τελευταία ευκαιρία, αλλά οι Ρούκουνες έκλεψαν την μπάλα και με 1/2 βολές του Κανελλόπουλου στα 2 δευτερόλεπτα καθάρισαν το ματς, 68-63.

Για τους νικητές ο Κανελλόπουλος είχε 22 πόντους, ο Καλτσής 21 και ο Θεοδωρόπουλος 14. Από τους Nothing But Net ο Μπαμπάκος είχε 28 πόντους, ο Καραχάλιος 11 και ο Κοτσίφης 9.

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – NOTHING BUT NET 68-63

(18-18, 32-31, 51-45, 68-63)

Ρούκουνες:
Καλτσής Θ. 21 (2), Πανόπουλος Α., Μαλανδρής Π. 5, Τσερπές Η., Χριστοδουλόπουλος Μ., Κανελλόπουλος Α. 22, Θεοδωρόπουλος Κ. 14 (2), Μουρίκης Μ. 5 (1), Τοπαλίδης Δ. 1.

Nothing But Net:
Κοτσίφης Β. 9 (3), Μπαμπάκος Κ. 28, Κωνσταντίνου Α. 6, Ζήσης Δ. 2, Χαντζής Ν. 1, Ζήσης Γ. 6 (1), Καραχάλιος Γ. 11 (3).

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …