Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Νίκη με fair-play για Σαπάκια

Νίκη με fair-play για Σαπάκια

Τα Σαπάκια κέρδισαν τους Tsunami με 60-51 σε εξ αναβολής αγώνα για την 1η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος “Πάνος Ζαχαρογιάννης”. Το ματς είχε ιδιαιτερότητες, αφού οι δυο ομάδες παρατάχτηκαν με πολλές απουσίες, τα Σαπάκια με 6 παίκτες και οι Tsunami με 4.

Όταν αποφάσισαν οι δύο ομάδες να γίνει ο αγώνας, τα Σαπάκια επέλεξαν να τηρήσουν το fair play και ξεκίνησαν το ματς με 4 παίκτες, παρότι δεν ήταν υποχρεωμένοι να το κάνουν. Με τον Τσίκα και τον Κουμπούρα να μπαίνουν δυνατά, τα Σαπάκια πήγαν στο 11-4 για να μειώνουν οι Tsunami ως το τέλος της περιόδου με Αντωνιάδη και Ζαΐμη σε 13-8.

Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου οι Tsunami πλησίασαν σε 14-12 με τον Ζαΐμη, αλλά τα Σαπάκια απάντησαν με 6-0 για να πάνε με Τσιχλιά Σ. και Κουμπούρα στο 20-12. Πάντως, δεν μπόρεσαν να ελέγξουν το ματς, αφού το τρίποντο του Σταθόπουλου ξεκίνησε ένα σερί 0-8 για τους Tsunami που ισοφάρισαν με τον Αντωνιάδη σε 20-20 μετά τα μισά της περιόδου. Τα Σαπάκια απάντησαν με δικό τους 9-0 για να κλείσει το ημίχρονο στο 29-20, παίζοντας μετά το 24-20 και για 1,5 λεπτό με 5 παίκτες ως το τέλος του ημιχρόνου.

Πάντως, από το ξεκίνημα της επανάληψης και στο υπόλοιπο του αγώνα επέλεξαν να αγωνιστούν και πάλι με 4 παίκτες, ως το τέλος. Με το καλάθι του Ζαγγογιάννη πήγαν στο 31-20 και το +11, τη μεγαλύτερη διαφορά τους ως τότε στο ματς. Και πάλι οι Tsunami αντέδρασαν και με 8 πόντους του Σκουρλέτη και 4 του Ζαΐμη μπόρεσαν να πλησιάσουν στο -3 του 35-32 μετά από σερί 3-12. Μετά το 39-32 από τον Κουμπούρα, το ματς ισορρόπησε και οι Tsunami με 5 πόντους του Αντωνιάδη και τον Σκουρλέτη πλησίασαν στο 44-39 στο τέλος της 3ης περιόδου και το 44-41 με το καλάθι του Αντωνιάδη στην αρχή της 4ης.

Τα Σαπάκια άντεξαν ως το 46-43, μετά Κουμπούρας και Τσιχλιάς Σ. έκαναν το σκορ 50-43, με τον Τσέρτο να παίρνει το 5ο φάουλ του Σταθόπουλου και τους Tsunami να μένουν 3 άτομα για τα τελευταία περίπου 3 λεπτά του αγώνα. Το ματς πήγε στο 54-43, ο Δρακούλης με τρίποντο έγραψε το 57-45 με τα Σαπάκια να φτάνουν χωρίς πρόβλημα στο τέλος στο 60-51 που έγραψε την ιστορία του αγώνα.

Για τους νικητές ο Κουμπούρας είχε 15 πόντους, ο Τσιχλιάς Σ. 14, ο Δρακούλης και ο Τσίκας από 10 και ο Τσέρτος 7. Για τους Tsunami ο Αντωνιάδης είχε 17 πόντους, ο Σκουρλέτης 16 και ο Ζαΐμης 15.

ΣΑΠΑΚΙΑ – TSUNAMI 60-51
(12-8, 29-20, 44-39, 60-51)

Σαπάκια: Κουμπούρας 15, Τσέρτος Λ. 7 (1), Δρακούλης Α. 10 (2), Τσίκας 10, Ζαγγογιάννης Σ. 4, Τσιχλιάς Σ. 14 (1).

Tsunami: Ζαΐμης Α. 15, Αντωνιάδης Π. 17 (1), Σκουρλέτης Γ. 16, Σταθόπουλος Κ. 3 (1).

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …