Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Πήραν το ντέρμπι οι Ρούκουνες!

Πήραν το ντέρμπι οι Ρούκουνες!

Οι Ρούκουνες επικράτησαν των εBEERων με 72-55 σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης», εδραιώνοντας τη θέση τους στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος φτάνοντας το 10-3.

Το ματς είχε ένταση και πάθος, ενώ ξέφυγε και σε μερικά σημεία. Οι Ρούκουνες μπήκαν πολύ καλύτερα στον αγώνα, με τρίποντο του Κανελλόπουλου και 6 πόντους του Μουρίκη ξεκίνησαν με 9-0, για να μειώσουν οι εBEERοι σε 11-5 με τον Γκούσκο Δ. και σε 13-7 με τον Χαντόπουλο. Πάντως, οι νικητές είχαν τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Βαρσαμούλη έκαναν το 17-7. Οι εBEERοι απάντησαν με Ρήγα και Ζώτο για το 18-13, αλλά το δεκάλεπτο έληξε με 21-13 από το τρίποντο του Κανελλόπουλου που σκόραρε και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου για το +10 του 23-13.

Κάπου εκεί άλλαξε η εικόνα του αγώνα, οι αλλαγές αποσυντόνισαν τους Ρούκουνες, με τους εBEERους να το εκμεταλλεύονται και να αρχίζουν να μειώνουν. Γκούσκος Δ. και Δουκλιάς μείωσαν σε 24-22, για να ισοφαρίσει ο Χριστοδουλάκης σε 24-24 ολοκληρώνοντας ένα σερί 1-11. Όμως, δεν πήραν το προβάδισμα, αφού ο Ιωάννου και ο Βαρσαμούλης κράτησαν τους Ρούκουνες μπροστά, 28-24 και 31-26 για να λήξει το ημίχρονο στο 31-28.

Οι εBEERοι κατάφεραν να περάσουν για πρώτη φορά στον αγώνα μπροστά στο σκορ στις αρχές της επανάληψης, ισοφάρισαν σε 32-32 με τον Γκούσκο Μ. και προσπέρασαν με τον Γκούσκο Δ. 36-35. Όμως, συμπλήρωσαν νωρίς 5 φάουλ και έστελναν τους Ρούκουνες στις βολές, απ’ όπου είχαν 7/9 βολές στο διάστημα εκείνο. Αν σε αυτό βάλουμε και τα δύο τρίποντα του Ιωάννου, βλέπουμε πώς διαμορφώθηκε το 45-39 στο 28ο λεπτό. Η είσοδος του Μόντι στο ματς έδωσε νέα ώθηση στους εBEERους, που μπόρεσαν να μειώσουν σε 47-46 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Όμως, ως εκεί. Η συνέχεια επεφύλασσε ένα σερί 11-0 για τους Ρούκουνες που έδωσε οριστικό τέλος στις ελπίδες των εBEERων για νίκη. Ο Ιωάννου με νέο τρίποντο, ο Βαρσαμούλης και ο Κανελλόπουλος έκαναν το 56-46 για να μιλήσει ο Θεοδωρόπουλος για το 58-46 και τη μεγαλύτερη διαφορά ως τότε στο ματς. Οι εBEERοι έκαναν 3:30 για να σκοράρουν στην 4η περίοδο, το αρνητικό σερί έσπασε ο Ζώτος για το 58-48, αλλά ήρθε το τρίποντο του Ιωάννου και το καλάθι και φάουλ του Θεοδωρόπουλου για να γράψουν το 64-50. Ο Μουρίκης πήγε τους Ρούκουνες στο 69-54 μετά την αναταραχή και το ματς είχε τελειώσει πια οριστικά, με το τελικό 72-55 να δίνει τη 2η νίκη φέτος στους Ρούκουνες στα ματς με τους εBEERους.

Από τους νικητές ο Βαρσαμούλης είχε 21 πόντους, ο Ιωάννου 16 με 4 τρίποντα, ο Κανελλόπουλος 14, ο Μουρίκης 9 και ο Θεοδωρόπουλος 8. Για τους εBEERους ο Ρήγας είχε 11 πόντους, ο Χριστοδουλάκης 10, ο Γκούσκος Μ. 9 και ο Ζώτος 7.

* Για το επεισόδιο που έγινε στο 4ο δεκάλεπτο του αγώνα, οι διοργανωτές ανακοίνωσαν ότι ξεκίνησε η διαδικασία να επιληφθεί του θέματος το πειθαρχικό συμβούλιο. Ήδη ζητήθηκε από τους αρχηγούς των ομάδων να στείλουν υπόμνημα, αλλά και από τον διαιτητή να στείλει έκθεση για το περιστατικό.

εBEERοι – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 55-72
(13-21, 28-31, 46-47, 55-72)

εBEERοι: Γκούσκος Μ. 9 (1), Χαντόπουλος Θ. 3, Χριστοδουλάκης Β. 10, Γκούσκος Δ. 7 (1), Μόντι Β. 6, Δουκλιάς Σ. 2, Ρήγας Χ. 11, Ζώτος Χ. 7.

Ρούκουνες: Τσερπές Η., Χριστοδουλόπουλος Μ., Πανόπουλος Α., Παπαναστασίου Γ. 4, Βαρσαμούλης Δ. 21, Ιωάννου Γ. 16 (4), Κανελλόπουλος Α. 14 (2), Θεοδωρόπουλος Κ. 8, Μουρίκης Μ. 9 (1), Τοπαλίδης Δ..

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …