Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ήττα… πρόκριση!

Ήττα… πρόκριση!

Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ, η Αρμάνι Μιλάνο καλύτερη και κέρδισε με 58-67, αλλά αυτό δεν της έφτανε για να σώσει την πρόκριση. Έτσι, οι Ιταλοί αποκλείστηκαν (δεν κάλυψαν τη διαφορά του πρώτου αγώνα) και ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε ήδη μαθηματικά στην επόμενη φάση, ενώ το παιχνίδι της ερχόμενης εβδομάδας με την Ουνίκς στο Καζάν θα κρίνει και την πρώτη θέση του ομίλου.

Ο Παναθηναϊκός είδε σαν δώρο την ήττα της Ουνίκς (που ουσιαστικά τον καθιστούσε αδιάφορο στο ματς με την Αρμάνι αρκεί να κρατούσε τη διαφορά) και θέλει νίκη με… μισό πόντο στη Ρωσία για να προκριθεί στα προημιτελικά ως πρώτος. Όπως ήταν φυσικό ο Ομπράντοβιτς… έβγαζε καπνούς μετά το ματς, αλλά η ήττα δεν πόνεσε το «τριφύλλι». Τα σημαντικά στη Ρωσία την ερχόμενη εβδομάδα, όπου ο Παναθηναϊκός μπορεί (θεωρητικά) να επιλέξει αντίπαλο. Ήττα και Μπαρτσελόνα με μειονέκτημα έδρας, νίκη και Μακάμπι με πλεονέκτημα έδρας. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται πολλή σκέψη το πράγμα…

Η στατιστική του αγώνα δείχνει πόσο κακός ήταν ο Παναθηναϊκός, μάλλον, πόσο… λίγο ήθελαν οι παίκτες του να κερδίσουν το ματς. Όταν τα ριμπάουντ είναι 43-33 με τα επιθετικά στο 17-5 και τα λάθη στο 10-13, τότε ματς στην έδρα σου πρέπει να το καθαρίζεις εύκολα. Ο Παναθηναϊκός έκανε 63 σουτ και 22 βολές, ενώ η Αρμάνι 56 σουτ και 8 βολές στο ματς, κι όμως, οι «πράσινοι» έβαλαν 58 πόντους και οι Ιταλοί 67! Προφανώς δεν υπάρχει στατιστική εξήγηση για το αποτέλεσμα του αγώνα, αλλά ούτε και για το γεγονός ότι ο Παναθηναïκός χρειάστηκε να σουτάρει… 85 φορές στο αντίπαλο καλάθι για να βάλει 58 πόντους (από τους 164 για τους οποίους σούταρε). Τα τρίποντα ήταν 2/16 για τους «πρασίνους» (13%) και οι βολές 14/22 (64%), με τα δίποντα στο 40% (19/47).

Απ’ την άλλη, η Αρμάνι σούταρε με 49% στα δίποντα και 44% στα τρίποντα (10/23), ενώ η μεγάλη διαφορά ήταν στις ασίστ, 8-18 για τους Ιταλούς, με τον Κουκ μόνο του να δίνει 4 παραπάνω απ’ όλη την ομάδα του Παναθηναϊκού (12 ο Κουκ). Αλλά ο Ομπράντοβιτς το είπε σωστά στο τέλος: «Είναι πολύ απλό: σκοράρεις, κερδίζεις. Δεν σκοράρεις, χάνεις».

Περίπου 3:30 έκανε ο Παναθηναϊκός να βάλει τους πρώτους πόντους στο ματς, μετά από 8 χαμένα σουτ στο διάστημα αυτό (βροχή τα επιθετικά ριμπάουντ). Η Αρμάνι είχε βάλει 4 μόλις ως τότε, αλλά είχε αρχίσει να ανεβάζει την ψυχολογία της και να στέκεται καλά στο ΟΑΚΑ, που είχε πολύ κόσμο (περίπου 11.000).

Το τρίποντο του Κουκ την έφερε στο 2-7, ο Μπατίστ μείωσε στο 6-7 για να προσπεράσει ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά με 3:47 για την περίοδο με τον Τσαρτσαρή. Παρόλα αυτά δεν μπόρεσε να ελέγξει το ματς, ήρθε το τρίποντο του Κουκ και ο Τζεντίλε για να κάνουν το 11-16 στο δεκάλεπτο, με τους «πρασίνους» να είναι άθλιοι επιθετικά.

Το 11-18 ήρθε από τον Τζεντίλε με την Αρμάνι να γράφει το 14-21 με το τρίποντο του Μέλι, που με 6:43 για το ημίχρονο την έστειλε στους 10 πόντους, 16-26 με το δεύτερό του σουτ τριών πόντων. Ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά έδειξε διάθεση αντίδρασης μετά το 16ο λεπτό και το 21-29, όταν ο Μπατίστ και ο Λόγκαν μοιράστηκαν 8 πόντους για να τρέξουν ένα 8-0 ως το 29-29. Μετά το 32-34 του ημιχρόνου, όμως, οι «πράσινοι» δεν έδειξαν σημάδια ανόδου και έμειναν κοντά ως το 36-37 μόλις. Ο Τζεντίλε και οι Φώτσης-Μπουρούσης πήγαν την Αρμάνι στο 36-44 με τον Κουκ να στέλνει ξανά τη διαφορά στους 10 πόντους με 4 λεπτά για το τέλος της περιόδου (38-48) αναιρώντας όλη την προσπάθεια του Παναθηναϊκού. Ο Φώτσης με τρίποντο έκανε το 39-51 για να λήξει το 3ο δεκάλεπτο με 46-53 από τις βολές του Διαμαντίδη.

Ο Μπουρούσης κράτησε μπροστά την Αρμάνι, 47-57 από κοντά, ενώ τα δύο τρίποντα του Μέλι και του Μπρέμερ έφεραν το ματς στο 51-65 με 4:16 για το τέλος και όλοι εκείνη τη στιγμή σκέφτηκαν τη διαφορά του πρώτου αγώνα, αφού ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να παραπαίει.

Στο τρίλεπτο ο Μέλι κάρφωσε για το 52-67 και το +15 της Αρμάνι, που ήταν και η μεγαλύτερή της διαφορά στο ματς, αλλά στο κρισιμότερο σημείο ο Παναθηναïκός έπαιξε άμυνα και σκόραρε όσο χρειαζόταν για να μην έχει… εμφράγματα η βραδιά. Ο Διαμαντίδης έκλεψε από τον Μπρέμερ και ο Καϊμακόγλου από τον Κουκ στις δύο ευκαιρίες της Αρμάνι να στείλει τη διαφορά ακόμη πιο ψηλά, για να κάνει ο Σάτο στον αιφνιδιασμό το 54-67. Το άστοχο τρίποντο του Μπρέμερ ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα, αφού ο Μπατίστ από κοντά έγραψε το 56-67 και το 1:11 που απέμενε ήταν πολύ λίγο για να μπορέσουν οι Ιταλοί να κυνηγήσουν το θαύμα της διαφοράς (που θα τους έδινε ελπίδες πρόκρισης).

Έτσι, η Αρμάνι έφυγε με τη νίκη γοήτρου (ό,τι κι αν μπορεί να σημαίνει αυτό για μια ομάδα που έκανε τόσες επενδύσεις το καλοκαίρι) και ο Παναθηναϊκός με την πρόκριση, στρέφοντας το βλέμμα του στη Ρωσία και την Ουνίκς.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 32-34, 46-53, 58-67.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 3, Μπατίστ 11 (7ρ.), Λόγκαν 7, Σάτο 4 (6ρ.), Τσαρτσαρής 6 (3ρ.), Διαμαντίδης 12 (2τρ. 4ρ. 3ασ. 4κλ. 6κ.φ.), Βουγιούκας 7, Ν. Καλάθης 2, Καϊμακόγλου 6 (12ρ.), Γιασικεβίτσιους.

Αρμάνι Μιλάνο (Σκαριόλο): Μαντζινέλλι, Χέρστον 1, Φώτσης 12 (9ρ. 3/5δ. 2/4τρ.), Κουκ 8 (12ασ. 5κ.φ.), Ρόκα 2, Μπουρούσης 12 (8ρ. 6/9δ. 0/1τρ.), Μέλι 13 (3τρ. 4ρ.), Μπρέμερ 9 (3ρ.), Τζεντίλε 8 (4ασ.), Ραντόσεβιτς 2.