Home / Α1 / Ήττες για Κολοσσό, Πανιώνιο, ανεβαίνει ο ΑΓΟΡ!

Ήττες για Κολοσσό, Πανιώνιο, ανεβαίνει ο ΑΓΟΡ!

Ο Κολοσσός Ρόδου έχασε στην Καβάλα με 76-68, αλλά παρέμεινε στην 3η θέση, αφού και ο Πανιώνιος ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Ίκαρο με 74-64. Ανεβαίνει ο ΑΓΟΡ, μία νίκη απόσταση από την τετράδα, κέρδισε 80-92 το αποδεκατισμένο Μαρούσι εκτός έδρας. Νίκη για τον ΠΑΟΚ, 74-70 το Περιστέρι, ενώ μόνος πρώτος παρέμεινε ο Ολυμπιακός, 85-66 τον Άρη, με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει 58-90 τον Ηλυσιακό εκτός έδρας.

ΜΑΡΟΥΣΙ – ΑΓΟΡ 80-92 (44-41)

Δεμερτζής 16π. 4ρ. 6ασ. 7κ.φ., Ακεψιμαΐδης 15π. 7ασ., Κανονίδης 15π. 5ρ. 4ασ. 3κλ., Σακελλαρίου 15π. 4ρ. // Κρίστμας 21π. 13ρ. 4ασ. 4κ.φ., Ράιτ 21π. 4ρ. 3κλ. 4κ.φ., Δορκοφίκης 15π. 3ρ. 4ασ.

Στο δεύτερο ημίχρονο καθάρισε ο ΑΓΟΡ το παιχνίδι με το Μαρούσι, το οποίο αγωνίστηκε χωρίς τους Κόμματο και Γκαγκαλούδη που αποχώρησαν από την ομάδα. Πάντως, πάλεψε και ουσιαστικά έχασε στην 4η περίοδο, όταν οι δυνάμεις εγκατέλειψαν και οι λύσεις του ΑΓΟΡ έκαναν τη διαφορά.

Ο ΑΓΟΡ σούταρε με 65% στα δίποντα και 45% στα τρίποντα και αυτά τα ποσοστά του στο τέλος του έδωσαν τη νίκη. Με το ροζ φύλλο αυτό ο ΑΓΟΡ έμεινε μόνος 5ος μόλις μια ήττα πίσω από την τετράδα.

Οι δυο ομάδες μπήκαν στον αγώνα με 12-12 με τον ΑΓΟΡ να παίρνει κεφάλι μετά τα μισά της πρώτης περιόδου για να φτάσει στο 17-26 με το λέι απ του Ράιτ και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 20-28. Το Μαρούσι επέστρεψε με 9-0 από το -10 του 22-32 για να μπορέσει μάλιστα στη συνέχεια να προσπεράσει με τρίποντο του Σακελλαρίου για το 40-39 με το ημίχρονο να τελειώνει στο 44-41. Ίδια εικόνα και στην 3η περίοδο, που έληξε στο 62-63 με τον ΑΓΟΡ να παίρνει τρίποντα από Κρίστμας και Κούμουλο για το 66-74 στις αρχές της 4ης περιόδου. Το Μαρούσι δεν είχε πια δυνάμεις, όταν μείωσε στους 6 ο ΑΓΟΡ απάντησε με καλάθι και φάουλ του Δορκοφίκη και το ματς τελείωσε εκεί.

ΠΑΟΚ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 74-70 (40-31)

Ντούβνιακ 20π. 3ρ. 8κ.φ., Καλαμπόκης 17π. 3ρ. 3κ.φ., Ντικούδης 12π. 3ασ. 5κ.φ. // Καυκής 16π. 5ρ. 6ασ. 3κ.φ., Γιαννόπουλος 14π. 5ρ. 6κ.φ., Μανωλόπουλος 13π. 6ρ. 6κ.φ.

Ντέρμπι ήταν ο αγώνας του ΠΑΟΚ με το Περιστέρι, αλλά ο Γιάννης Καλαμπόκης στο πιθανότατα τελευταίο του παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του.

Ο ΠΑΟΚ είχε 58% στα δίποντα, με το Περιστέρι να είναι στο 65%, τα ριμπάουντ ήταν 30-24, οι ασίστ 14-14 και τα λάθη 16-14 στο ματς. Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα 7 πόντων στο τελευταίο 1:20 (68-61), αλλά το Περιστέρι με Γιαννόπουλο και Καυκή κατάφερε στα 20 δευτερόλεπτα να μειώσει σε 68-67, παίζοντας πολύ καλή άμυνα.

Ο Καλαμπόκης έκλεψε την μπάλα στο 70-67 και στέρησε τη δυνατότητα από το Περιστέρι για το τρίποντο της ισοφάρισης βάζοντας και 4/4 βολές στη συνέχεια που καθάρισαν για την ομάδα του, αφού στο ενδιάμεσο ο Παπαντωνίου σκόραρε τρίποντο για το 72-70.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 74-64
(41-38)

Μπεκ 23π. 5ρ. 3ασ. 8κ.φ., Μπέινς 18π. 13ρ. 7κ.φ. // Καββαδάς 11π. 5ρ. 7κ.φ., Γιάνκοβιτς 9π. 8ρ.

Ο Ίκαρος κέρδισε τον Πανιώνιο
και έδειξε πόσο λεπτές είναι οι ισορροπίες στη φετινή Α1, αφού με την προσθήκη του Μπεκ έχει ανέβει επίπεδο. Βέβαια, βρίσκεται ακόμα μακριά από την οκτάδα (3 ήττες), με 6 αγωνιστικές να απομένουν.

Παρότι οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ριμπάουντ (33-40), οι ασίστ ήταν 13-9 και τα λάθη 8-15 για να ελέγξει το ματς ο Ίκαρος με τους Μπεκ και Μπέινς στο 4ο δεκάλεπτο. Οι δυο τους είχαν 11 από τους 20 πόντους της ομάδας τους για να την οδηγήσουν στη νίκη.

Όταν ο Μπατής με τρίποντο στο τελευταίο δίλεπτο μείωσε σε 66-64, ο Ίκαρος απάντησε με σερί 8-0 που έκρινε τον αγώνα. Ο Βασίλιεβιτς έβαλε τρίποντο για το 69-64, ο Ίκαρος έβαλε άμυνες, δεν άφησε τον Πανιώνιο να σκοράρει, οι άστοχες βολές του Μπέινς δεν κόστισαν και 3/4 βολές του Μπεκ έγραψαν το 72-64 για να τελειώσει το ματς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΗΣ 85-66
(44-39)

Παπανικολάου 13π. 4ρ. 3κ.φ., Σπανούλης 15π. 7κ.φ., Πρίντεζης 10π. 3ρ. 3κ.φ., Ντόρσεϊ 10π. 5ρ. // Βεργίνης 15π. 3ρ. 3κ.φ., Ντέιβις 8π. 5ρ. 3ασ. 3κλ. 4κ.φ., Μάλντροου 9π. 6ρ.

Χωρίς έκπληξη ο αγώνας στο ΣΕΦ
ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Άρη, με τους «ερυθρολεύκους» να ελέγχουν πλήρως το ματς στο δεύτερο ημίχρονο και να παίρνουν τη νίκη για να στραφούν στο παιχνίδι με τη Γαλατά που θα κρίνει την πρόκριση στα πλέι οφς της Ευρωλίγκας. Ο Άρης συνεχίζει την κάκιστη φετινή του πορεία στην Α1 και πια τίθεται εν αμφιβόλω αν θα προλάβει τα πλέι οφς όντας αυτή τη στιγμή μία ήττα πιο πίσω μαζί με άλλες δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε μόνος πρώτος στον πίνακα.

Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στις βολές (64% με 21/33) αλλά είχε 60% στα δίποντα με 29/48 (50% ο Άρης), έλεγξε τα ριμπάουντ (33-32), είχε περισσότερα κλεψίματα (13-10) και πολύ λιγότερα λάθη (14-20) με τις ασίστ να είμαι μόλις 10-9.

Μετά την πρώτη περίοδο και το 22-20
και αφού πρώτα ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί με 13-9, ο Άρης ισοφάρισε σε 22-22 για να μείνει πίσω με 36-31 από τον Σλούκα στο 17ο λεπτό και μετά το 38-38 από τον Κερούς να πάει ο Πρίντεζης από επιθετικό ριμπάουντ το ματς στο 44-39 στην ανάπαυλα.

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά με 7 πόντους στο 48-41, ο Άρης μπόρεσε να μείνει κοντά ως το τέλος της περιόδου, με τον Πρίντεζη να γράφει το 60-52 στο 30ο λεπτό. Πρώτη διψήφια διαφορά για τον Ολυμπιακό στο 62-52 από τον Λο, με τους «ερυθρολεύκους» να πηγαίνουν στο 71-54 με σερί 7-0, να κάνουν το 79-60 με τον Λο και να περνούν τους 20 πόντους στη διαφορά στο 83-62 του Χάινς.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 58-90
(35-44)

Νάνα 20π. 10ρ. 5κ.φ., Τόμπσον 9π. 7ρ. 3κ.φ. // Λόγκαν 17π. 4ασ. 4κλ., Ν. Καλάθης 11π. 6ρ. 7ασ. 4κλ. 3κ.φ., Μάριτς 11π. 7ρ., Βουγιούκας 11π. 3ασ. 6κ.φ., Περπέρογλου 9π. 5ρ., Τσαρτσαρής 9π. 4ρ. 5κ.φ.

Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός έλεγξε απολύτως το ματς και το καθάρισε γράφοντας ένα επιμέρους 9-30 για να ξεφύγει στο δρόμο για το τελικό +32 με τον Ηλυσιακό και να ασχοληθεί με το ντέρμπι στο Καζάν για την πρόκριση στα πλέι οφς της Ευρωλίγκας.

Ο Ηλυσιακός πάλεψε, αλλά με 29% στα τρίποντα (8/28) και περισσότερα τρίποντα (10/30) απ’ ότι δίποντα, δεν ήταν δυνατό να μείνει απειλητικός. Οι «πράσινοι» σούταραν με 60% στα δίποντα, οι ασίστ ήταν 13-29 και τα λάθη 21-13 με τα κλεψίματα 7-15, για να γραφτεί η ιστορία του αγώνα.

Ο Ηλυσιακός μπήκε στο ματς με 6-0, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με 0-13 για να προηγηθεί μετά το πεντάλεπτο με 6-13. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 από τον Σμιθ, 9-20 στο 9ο λεπτό, με δυο τρίποντα από Περπέρογλου και Γιασικεβίτσιους να κάνουν το 14-28 στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Ο Ηλυσιακός μείωσε ως το 35-41 με συνεχόμενα τρίποντα του Στεφάνοφ, για να κλείσει το ημίχρονο στο 35-44. Μετά το 37-47 στις αρχές της επανάληψης, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 0-10 για να προηγηθεί με 20 πόντους, 37-57, να πάει στο 38-65 λίγο αργότερα και για πρώτη φορά πάνω από τους 30 με το τρίποντο του Περπέρογλου για το 41-72. Η 3η περίοδος τελείωσε με 44-74, ενώ η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 46-81 από τον Τσαρτσαρή.

ΚΑΒΑΛΑ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 76-68
(34-31)

Τέιλορ 14π. 5ρ. 3ασ. 5κ.φ., Σίμτσακ 7π. 9ρ. 3κ.φ., Στεφανίδης 8π. 3ασ. 4κ.φ., Ο’ Μπράιαντ 12π. 6ρ., Καραποστόλου 12π. 3ρ. 4ασ. 5κ.φ. // Τσάμης 19π. 5ασ. 3κλ. 4κ.φ., Μπόικιν 14π. 8ρ., Χαρίσης 5π. 9ρ.

Ο Κολοσσός έχασε την ευκαιρία του
να ξεφύγει με 2 νίκες στην 3η θέση από τον Πανιώνιο, αφού έχασε στην Καβάλα, όπου η γηπεδούχος ομάδα ήταν πολύ καλύτερη μετά το πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε μέχρι και με 17 πόντους, αντέχοντας στην αντεπίθεση του Κολοσσού στο φινάλε.

Οι γηπεδούχοι σούταραν με 39% στα τρίποντα (9/23) έναντι 11% του Κολοσσού (3/27) που ουσιαστικά καταδικάστηκε από την επιμονή του να σουτάρει από μακριά. Τα ριμπάουντ ήταν 34-42, αλλά οι ασίστ 15-9 και τα λάθη 13-14.

Μετά από μια πρώτη περίοδο που ήταν γεμάτη εναλλαγές στο σκοράρισμα (5 εναλλαγές και 3 ισοπαλίες) ο Κολοσσός προηγήθηκε με 13-16 με τον Πάνο, αλλά γρήγορα είδε την Καβάλα με τρίποντα από Πάσαλιτς και Κοστόφ να προσπερνά με 25-18 μετά από σερί 12-2. Οι γηπεδούχοι δεν ξανάχασαν το προβάδισμα, ούτε όταν ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 31-31. Το ημίχρονο έκλεισε 34-31 και η Καβάλα πήγε στο 42-33 στις αρχές της επανάληψης με τον Ο’ Μπράιαντ για να μειώσει ο Κολοσσός σε 45-43 στο 27ο λεπτό.

Από εκεί και ως το τέλος της 3ης περιόδου, η Καβάλα έτρεξε ένα 12-0 που ουσιαστικά της χάρισε τη νίκη, με τον Στεφανίδη να το εκτείνει σε 15-0 με τρίποντο στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου, 60-43. Ο Κολοσσός πάλεψε, μείωσε σε 73-68 στο τελευταίο λεπτό, αλλά ένα λάθος του Χάτεν και 3/4 βολές από Καραποστόλου και Στεφανίδη έκαναν το 76-68 και καθάρισαν τον αγώνα για τους γηπεδούχους.