Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Πανέτοιμος για τη Σιένα!

Πανέτοιμος για τη Σιένα!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε στο ΣΕΦ τη Γαλατασαράι με 88-81, πήρε τη 2η θέση του ομίλου και μαζί της την πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας. Εκεί θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την ιταλική Σιένα, σε επανάληψη του περσινού ζευγαριού.

Σπανούλης, Πρίντεζης και Λο
οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του αγώνα για τον Ολυμπιακό, που έβαλε στη Γαλατά περισσότερους πόντους απ’ όσους είχε δεχτεί σε κάθε άλλο φετινό της παιχνίδι πλην ενός (εναντίον της Σιένα). Ο Ίβκοβιτς παρουσίασε έναν πανέτοιμο Ολυμπιακό, που ήλεγξε τον αγώνα και πήρε τη νίκη χωρίς δράματα στο φινάλε.

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πανέτοιμο
ς στο ματς και διαβασμένος, μπήκε πολύ δυνατά, με αποτέλεσμα να χτίσει διαφορά νωρίς. Κατά τη διάρκεια του αγώνα καλοδέχτηκε το «δώρο» του τραυματισμού του Λούκας, που ήταν ο καλύτερος της Γαλατά, ενώ μπόρεσε να ξεπεράσει το μις ματς στη ρακέτα, όπου ο Άντριτς και Αλντεμίρ σκόραραν εύκολα όσο ο Παπαδόπουλος δεν ήταν στο παρκέ.

Ο Λάζος ήταν εμφανώς ανέτοιμος, αλλά και πάλι τους δυσκόλεψε αρκετά στο διάστημα που πάτησε παρκέ στον αγώνα. Ο Ίβκοβιτς φαινόταν από ένα σημείο και μετά να έχει δώσει εντολή ο Ολυμπιακός να αφήνει τα τρίποντα στους Τούρκους, που, βλέποντας ότι οι δρόμοι προς τη ρακέτα έκλειναν, αποφάσισαν να ζήσουν και να πεθάνουν έξω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων. Το 42% που είχαν είναι αρκετά υψηλό, όχι όμως τόσο υψηλό ώστε να τους δώσει τη νίκη. Τα 10/24 τρίποντα δείχνουν πρόβλημα να πλησιάσει κοντά στο καλάθι η Γαλατά, που πήρε, πάντως, 13 επιθετικά ριμπάουντ στο ματς. Το τεράστιο πρόβλημά της ήταν στην άμυνα, όπου τα ριμπάουντ ήταν 13-11 (11 επιθετικά ο Ολυμπιακός), δηλαδή οι «ερυθρόλευκοι» κατέβασαν σχεδόν το 50% των ριμπάουντ στο καλάθι της Γαλατά.

Ο Ολυμπιακός μπόρεσε να κερδίσει παρά το κάκιστο 63% στις βολές (μόλις 20-32), καθώς στα δίποντα είχε 64% και αυτό τον έκανε να σουτάρει μόνο 14 τρίποντα (και μάλιστα με 43%). Ουσιαστικά αυτό ήταν το σημείο στο οποίο κερδήθηκε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν κατά κράτος την άμυνα των Τούρκων. Σε όλο τον αγώνα κατάφερναν με 1-2 σκριν, 1-2 πάσες ή 1-2 κοψίματα να βγάζουν φάση μέσα στη ρακέτα της Γαλατά, γεγονός που τους βοήθησε να μην έχουν ουσιαστικά νεκρό διάστημα στην αναμέτρηση και να αναγκάσουν τους Τούρκους σε πολύ υψηλό σκορ, δηλαδή να τους βγάλουν από τη ζώνη άνεσής τους. Στους 80-90 πόντους ήταν σαφές ότι ο Ολυμπιακός θα είχε το πλεονέκτημα για να κερδίσει. Όπως κι έγινε.

Καταιγιστικός ήταν ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα, Ντόρσεϊ και Σπανούλης τον οδήγησαν σε ένα 7-0 στο πρώτο λεπτό του αγώνα και οι «ερυθρόλευκοι» δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Το τρίποντο του Μάντζαρη τον πήγε στο 10-2 και η Γαλατά αναγκάστηκε να κυνηγά σε όλο το ματς, χωρίς να καταφέρει να προσπεράσει σε κανένα σημείο των 40 λεπτών.

Ο Λούκας με τη βοήθεια του Άντριτς μείωσαν σε 12-8, αλλά ήρθε το 2ο τρίποντο του Σπανούλη για το 15-8 με το καλάθι και φάουλ του Παπανικολάου να στέλνει τη διαφορά στους 10 πόντους στο 6ο λεπτό του ματς. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος της περιόδου, ο Ολυμπιακός κράτησε τη Γαλατά άποντη για 2:30 λεπτά και πήγε στην πρώτη διακοπή με αέρα 10 πόντων, 24-14.

Χτυπώντας από κοντά η Γαλατά μπόρεσε να μειώσει σε 26-22, αλλά δεν πλησίασε πιο κοντά από τους 4 πόντους, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει το ματς και να πηγαίνει στο 34-28. Ο Σιπ με τρίποντο έγραψε το 36-33 στο 18ο λεπτό, αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε τη Γαλατά άποντη για τα επόμενα 2 λεπτά, για να φτάσει στο 40-33 με τον Σπανούλη.

Το τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή του ημιχρόνου και του Πρίντεζη στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, έφεραν τη διαφορά στους 11 πόντους ξανά, 46-35, με τον Λο να γράφει το 54-43 στο 24ο λεπτό. Στα επόμενα 2,5 λεπτά ο Ολυμπιακός είχε το μόνο κακό διάστημά του στο ματς. Από το τάιμ άουτ του Μαχμουτί, η Γαλατά μπήκε να παίξει το τελευταίο της χαρτί, έβγαλε καλές άμυνες και τα δύο κολλητά τρίποντα του Λάκοβιτς την έφεραν στο 54-53 μετά από σερί 0-10.

Ο Ίβκοβιτς πήρε τάιμ άουτ, ο Ολυμπιακός έβγαλε άμυνα, Σιπ και Λάκοβιτς έχασαν τρίποντα και ως το τέλος της περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάει στο 64-53, με τον Παπαδόπουλο να κλείνει τους διαδρόμους στη ρακέτα, μπαίνοντας στο κρίσιμο αυτό σημείο στη θέση του Ντόρσεϊ.

Ο Λάζος έβαλε και το τελευταίο καλάθι του Ολυμπιακού στο δεκάλεπτο, 67-58, με τους «ερυθρολεύκους» να έχουν ξεπεράσει την μπόρα και να ελέγχουν τον αγώνα. Οι Τούρκοι συνέχιζαν να σουτάρουν όλο τρίποντα, ένα τέτοιο τους έφερε στο 67-61, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού τους άφησε τα τρία επόμενα λεπτά χωρίς πόντο, ο Σπανούλης και το επιθετικό ριμπάουντ του Άντιτς έφεραν το ματς στο 71-61 και τα χρονικά περιθώρια στένευαν για τη Γαλατά.

Οι τελευταίες ελπίδες
της Γαλατά για νίκη χάθηκαν στα 3:30 πριν το τέλος, όταν ο Σπανούλης σκόραρε για το 81-72, έκλεψε την μπάλα αμέσως μετά και με λέι απ έκανε το 83-72. Κάπου εκεί οι Τούρκοι έχασαν και την ελάχιστη πίστη που μπορεί να είχαν στην ανατροπή, ο Λο απάντησε στο τρίποντο του Σιπ για το 87-75, και το τελευταίο δίλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση και πλέον σκέφτεται τη Σιένα και τις μεταξύ τους μάχες, ενώ η Γαλατά ολοκλήρωσε επιτυχημένα τη φετινή ευρωπαϊκή της παρουσία. Ο Σπανούλης ήταν καταπληκτικός με 20 πόντους, 4 κλεψίματα και 8 ασίστ με 8/13 εντός παιδιάς, ο Λο βοήθησε πάρα πολύ, ενώ και ο Πρίντεζης σκόραρε πολύ καλά. Ντόρσεϊ, Χάινς και Άντιτς έχασαν αρκετές μάχες στην άμυνα, αλλά αν το δούμε συνολικά, κέρδισαν τον… πόλεμο, σκόραραν και κατέβασαν αρκετά ριμπάουντ. Ο Ολυμπιακός σε ένα τόσο δύσκολο και απαιτητικό ματς είχε 20 ασίστ, νούμερο τεράστιο.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 43-35, 67-58, 88-81.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 9 (3ρ. 2κ. 3κ.φ.), Άντιτς 8 (6ρ. 3κ.φ.), Σπανούλης 20 (3τρ. 3ρ. 8ασ. 4κλ. 5κ.φ.), Ντόρσεϊ 8 (5ρ. 3κ.), Κέσελι, Πελεκάνος, Παπαδόπουλος 3, Πρίντεζης 16 (1τρ. 5ρ. 3κ.φ.), Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας 4 (3ασ.), Λο 14 (1τρ. 2ρ. 2ασ. 3κ.φ.).

Γαλατασαράι (Μαχμουτί): Σιπ 12 (3τρ. 2κλ.), Λάκοβιτς 12 (2τρ. 3ρ. 5ασ. 2κλ. 7κ.φ.), Κοκσάλ, Σούμπερτ 11 (3), Άντριτς 15 (6ρ. 5κ.φ.), Γιλντιρίμ 2, Αλντεμίρ 10 (5ρ. 5κ.φ.), Λούκας 13 (1τρ. 3ασ. 3κ.φ.), Αρσλάν 3 (6ασ.), Οζέρ 3 (1), Σάβοβιτς.