Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / «Αντίο» για Ρεάλ, ονειρεύεται η Μπιλμπάο!

«Αντίο» για Ρεάλ, ονειρεύεται η Μπιλμπάο!

Γεμάτα… Ελλάδα θα είναι τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας, αφού εκτός από την πρόκριση Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού σε αυτά, 4 ακόμα ομάδες έχουν ελληνικό στοιχείο στη σύνθεσή τους!

Η Μπιλμπάο των Κατσικάρη, Βασιλειάδη, Μαυροειδή κέρδισε στην 6η αγωνιστική του Top-16 με 55-59 τη Μάλαγα και πήρε την πρόκριση, τερμάτισε 2η στον όμιλο και θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Σφαιρόπουλου, που κέρδισε με 65-82 την Εφές, με μειονέκτημα έδρας.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ των Παπαλουκά, Σχορτσανίτη μπορεί να έχασε με 70-67 από την Μπαρτσελόνα, αλλά θα παίξει στα προημιτελικά, με μειονέκτημα έδρας εναντίον του Παναθηναϊκού. Η Ρεάλ Μαδρίτης πάλεψε, κέρδισε τη σχεδόν αδιάφορη Σιένα με 90-102, αλλά οι Ιταλοί του Ζήση είναι αυτοί που θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακο στα προημιτελικά, με πλεονέκτημα έδρας.

Τέλος, η Μπαρτσελόνα θα παίξει με την Ουνίκς Καζάν, στο 4ο ζευγάρι των προημιτελικών, μοναδικό που δεν θα έχει… ελληνική εκπροσώπηση! Στην 6η αγωνιστική, η Αρμάνι κέρδισε τη Φενέρ με 85-72 και την έστειλε σπίτι της, ενώ η Καντού κέρδισε με 71-77 στο Κάουνας τη Ζαλγκίρις, αλλά είχε αποκλειστεί.

Όμιλος E

Αναντόλου Εφές – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 65-82 (37-47)

Σαβάνοβιτς 16π. 5ρ. 3ασ. 3κλ. 4κ.φ., Βούγιατσιτς 17π. 4κ.φ., Μπατίστα 10π. 11ρ. 3κ.φ. // Κιριλένκο 15π. 3ρ. 4ασ. 3κλ. 5κ.φ., Κρστιτς 13π. 4ρ. 4κ.φ., Σβεντ 11π. 3ρ. 6ασ., Γκόρντον 14π. 3ρ.

Περισσότερο με φιλικό
έμοιαζε το ματς της ΤΣΣΚΑ στην Τουρκία. Η Εφές είχε καινούργιο προπονητή, με τον Ηλία Ζούρο να θέλει να δοκιμάσει πράγματα και να δει τους παίκτες του, η ΤΣΣΚΑ ήταν σίγουρα πρώτη στον όμιλο, οπότε δεν υπήρχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Τελικά, οι Ρώσοι επιβεβαίωσαν ότι φέτος είναι το απόλυτο φαβορί, μετά το 20-19 πήραν το προβάδισμα, δεν το έχασαν ποτέ ξανά και ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους ως το ημίχρονο. Στην επανάληψη ήλεγξαν το ρυθμό χωρίς πρόβλημα, κράτησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, για να πετύχουν για 13η φορά πάνω από 80 πόντους στη φετινή Ευρωλίγκα. Ενδιαφέρον επίσης ότι ο Κιριλένκο ολοκλήρωσε κανονική περίοδο και Top-16 με 24.2 ranking, έχοντας μια φορά 11 και όλες τις υπόλοιπες πάνω από 18. Την πλάκα του έκανε, είπατε;

Όμιλος F

Ουνικάχα Μάλαγα – Μπιλμπάο 55-59
(22-24)

Πέριτς 19π. 7ρ., Σινάνοβιτς 11π. 11ρ. 5κ.φ., Φρίλαντ 8π. 7ρ., Ρόουλαντ 6π. 4ρ. 7ασ. // Μπάνιτς 10π. 6ρ., Τζάκσον 10, Μαυροειδής 8π. 6ρ. (4/7δ.), Βασιλειάδης 5π. 1ρ. (1/1δ. 1/5τρ.), Λόπεθ 9π. 4ασ.

Πολύ άγχος στο Μάλαγα-Μπιλμπάο
, με τους παίκτες του Κατσικάρη να φεύγουν τελικά νικητές στο τέλος, προφανώς θέλοντας περισσότερο το ροζ φύλλο, για να πάρουν την πρόκριση στα πλέι οφς. Αυτό ήταν το πρώτο ματς φέτος για την Μπιλμπάο στο οποίο έβαλε κάτω από 60 πόντους.

Το 39% στα δίποντα και το 23% στα τρίποντα δείχνει το άγχος της Μπιλμπάο, που είχε μόλις 8 ασίστ στον αγώνα, αλλά και μόνο 7 λάθη. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και ακόμα και όταν η Μπιλμπάο πλησίασε το +10, στο 26-35, η Μάλαγα δεν παράτησε το ματς, παρότι αδιάφορη. Πλησίασε σε 35-37 και προσπέρασε στο 51-50. Στο τελευταίο λεπτό και μετά το τρίποντο προσπέρασμα του Λόπεθ, η Μπιλμπάο είχε 4/4 βολές και με αυτές κράτησε το προβάδισμα για να κερδίσει τον αγώνα.

Πρώτη συμμετοχή στην Ευρωλίγκα, πρόκριση στα προημιτελικά. Όχι κι άσχημα, έτσι; Βέβαια, τώρα περιμένει η πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ…

Μοντεπάσκι Σιένα – Ρεάλ Μαδρίτης 90-102 (53-52)

ΜακΚάλεμπ 15π. 3ασ. 4κ.φ., Ρες 15, Μος 14π. 3ρ. 3ασ. 4κ.φ., Λαβρίνοβιτς 8π. 5κ.φ., Ρακόσεβιτς 11, Άντερσεν 11, Ζήσης 2π. 2ρ. 3ασ. (1/2δ.) // Ρέγιες 17π. 14ρ. 7κ.φ., Πότσιους 15π. 4ρ., Σουάρεθ 10π. 4ρ. 4κ.φ., Μίροτιτς 14π. 3ρ. 3κ.φ., Μπέγκιτς 7π. 6ρ., Τόμιτς 10

Μπορεί η Ρεάλ να κέρδισε με 12 πόντους στην Ιταλία, αλλά η Σιένα ήξερε ότι αν έχανε με λιγότερους από 23 θα ήταν πρώτη στον όμιλο. Οι πρωταθλητές Ιταλίας ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν, παράτησαν τελείως τον αγώνα στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά το σκορ και μόνο δείχνει το πώς αντιμετώπισαν το ματς. Ο Μος έπαιξε 33 λεπτά και κανείς άλλος πάνω από 28, ενώ και στη Ρεάλ κάτι αντίστοιχο είδαμε, με τον Ρέγιες που έκανε 30 tanking να παίζει 22 λεπτά και μόνο τον Πότσιους να αγωνίζεται περισσότερο (23).

Η Σιένα έλεγξε τις τρεις πρώτες περιόδους με την επίθεσή της, πήγε στο 30ο λεπτό με το σκορ στο 75-76 και όταν η Ρεάλ έκανε την τελική της επίθεση και κατάφερε να προηγηθεί με 77-87, οι Ιταλοί απάντησαν για το 88-93, για να παρατήσουν μετά τελείως το ματς, αφού όλα είχαν κριθεί. Επόμενος στόχος ο Ολυμπιακός, το μοναδικό εμπόδιο της Σιένα μέχρι μια ακόμα συμμετοχή σε φάιναλ φορ.

Όμιλος G

Αρμάνι Μιλάνο – Φενέρμπαχτσε 85-72
(46-40)

Χέρστον 27π. 4κ.φ., Κουκ 10π. 5ρ. 8ασ. 6κ.φ., Τζεντίλε 12, Φώτσης 5π. 5ρ. 1ασ. 1κλ. (1/4δ. 3/4β.), Μπουρούσης 7π. 5ρ. 1κ. (3/3δ. 0/2τρ. 1/3β.) // Τζιστ 12π. 9ρ., Πρέλντζιτς 15π. 3ρ. 5ασ. 6κ.φ., Μπογκντάνοβιτς 14π. 6κ.φ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε τη χάρη στη Φενέρ
να κερδίσει την Ουνίκς, αλλά οι Τούρκοι δεν μπόρεσαν να επικρατήσουν της αδιάφορης Αρμάνι, που με 27 πόντους του Χέρστον, επικράτησε εύκολα και έστειλε τη Φενέρ στο σπίτι της σε μια ακόμα αποτυχημένη σεζόν.

Το ματς ήταν κλειστό στην πρώτη περίοδο, αλλά από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά έδειξε ότι η φετινή Φενέρ δεν βρήκε ποτέ τη χημεία που χρειαζόταν για να πάρει νίκες και να προκριθεί στα πλέι οφς. Τελικά κατάφερε να τερματίσει 4η στον όμιλο, μόλις με 2-4, κάτω από το 3-3 των Ιταλών.

Βέβαια, η Αρμάνι απέτυχε κι αυτή, αλλά με τις τρεις νίκες στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές, κατάφερε να διασώσει το γόητρό της. Μην μπορώντας, όμως, να πάρει καμία διαφορά, έμεινε νωρίς εκτός από το παιχνίδι της πρόκρισης. Μετά το 20-21 του πρώτου δεκαλέπτου η Αρμάνι πήρε το προβάδισμα, έφτασε στο 46-40 στο ημίχρονο και το 52-44 λίγο αργότερα, για να κλείσει την 3η περίοδο στο 66-55. Ακόμα και στο 4ο δεκάλεπτο, όταν η Φενέρ έπαιζε όλη τη χρονιά, δεν μπόρεσε να πλησιάσει πιο κοντά από το 74-67, για να χάσει ξανά, απογοητεύοντας και φέτος του οπαδούς της.

Όμιλος H

Ζαλγκίρις Κάουνας – Καντού 71-77
(35-39)

Ράκοβιτς 14π. 7ρ. 4κ.φ., Πόποβιτς 15π. 5ασ. 6κ.φ., Καλνιέτις 12 // Μαρκοϊσβίλι 32π. 3κλ. 9κ.φ., Πέρκινς 8π. 8ρ. 6ασ. 5κ.φ., Σερμαντίνι 16π. 8ρ. 8κ.φ.

Αμφότερες αδιάφορες
, αφού είχαν αποκλειστεί, η Καντού, όμως, ολοκλήρωσε με νίκη μια εξαιρετική χρονιά, πλήρως επιτυχημένη. Η Ζαλγκίρις κέρδιζε στο πρώτο δεκάλεπτο με 23-18, αλλά το γεγονός ότι το ματς ήταν αδιάφορο, είχε ως αποτέλεσμα πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των δύο ομάδων.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 35-39 με την Καντού να ελέγχει απόλυτα το ματς, αλλά οι ρόλοι αντιστράφηκαν και πάλι στην 3η περίοδο, όταν η Ζαλγκίρις κράτησε τους Ιταλούς στους 11 πόντους, για το 50-50. Ο Σερμαντίνι και ο Μαρκοϊσβίλι που ήταν εκπληκτικός, βοήθησαν την Καντού να πάρει κεφάλι μετά το 36ο λεπτό, ενώ ο Πέρκινς απέδειξε και πάλι ότι αν τον είχε νωρίτερα η Καντού ίσως η μοίρα της να ήταν τελείως διαφορετική.

Μπαρτσελόνα – Μακάμπι Τελ Αβίβ 70-67
(34-33)

Μάικλ 20π. 7ρ., Χουέρτας 10π. 3ασ., Πέροβιτς 9π. 8ρ., Ουάλας 8π. 8ρ. // Χέντριξ 24π. 10ρ. 3κ.φ., Λάνγκφορντ 15π. 6ρ. 4κ.φ, Σμιθ 6π. 4ρ. 5κλ.

Αδιάφορο βαθμολογικά το παιχνίδι
, αλλά οι δυο ομάδες μάλλον… αμφιταλαντεύονταν ανάμεσα στη βαρεμάρα και τη διάθεση να μην χαλάσουν την εικόνα τους. Αποτέλεσμα, ένα μέτριο ματς, το οποίο η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 70-67, για να γίνει η μοναδική ομάδα του Top-16 που ολοκλήρωσε τη φάση χωρίς ήττα, 6-0.

Η Μακάμπι πάλεψε, βρέθηκε στο 67-65 στο τελευταίο λεπτό, αλλά έχασε χάρη σε ένα επιθετικό ριμπάουντ του Πιτ Μάικλ και τις βολές του Αμερικανού στο τέλος. Μετά το 68-67 από τον Οχαγιόν, η Μακάμπι έκανε φάουλ στον Μάικλ με 6 δευτερόλεπτα, αλλά εκείνος είχε 2/2 βολές και στην εκπνοή ο Πνίνι αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης.