Home / Α1 / Κοιτάζει ψηλά ο ΑΓΟΡ, οκτάδα Άρης-ΠΑΟΚ!

Κοιτάζει ψηλά ο ΑΓΟΡ, οκτάδα Άρης-ΠΑΟΚ!

Ο ΑΓΟΡ είναι πια μία ήττα απόσταση από την 3η θέση της Α1, μετά τη νίκη του με 75-46 επί του Περιστερίου στην 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Άρης κέρδισε με 74-79 τον Ηλυσιακό και ο ΠΑΟΚ με 67-60 τον Κολοσσό για να μπουν στην οκτάδα. Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 100-63 τον Ίκαρο και ο Παναθηναϊκός με 56-96 το Μαρούσι για παραμείνει αμετάβλητη η κατάσταση στην κορυφή. Τέλος, η Καβάλα κέρδισε τον ΚΑΟΔ με 100-86 με 40 πόντους του Τέιλορ. Δείτε στο άρθρο τι έγινε και στην 21η αγωνιστική.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 100-63
(51-31)

Παπανικολάου 16π. 3ρ., Μάντζαρης 10π. 3ρ. 4κ.φ., Κέσελι 12π. 3ρ., Ντόρσεϊ 10π. 4ρ. 3κλ., Σπανούλης 7π. 3ρ. 10ασ., Άντιτς 3π. 7ρ. 4ασ. 6κ.φ., Χάινς 11 // Μπέινς 10π. 7ρ. 3κ. 4κ.φ., Μπεκ 11, Βασίλιεβιτς 10, Μπάξτερ 11.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε
τον Ίκαρο εύκολα και παρέμεινε στην κορυφή της Α1, αφού έκανε πάρα πολύ καλό επιθετικά παιχνίδι, ήλεγξε τα ριμπάουντ, σκόραρε κατά βούληση και πάσαρε την μπάλα πολύ καλά. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 66% στα δίποντα (45% ο Ίκαρος), τα ριμπάουντ ήταν 38-26, οι ασίστ 23-12 και τα λάθη 6-19, για να έχετε την εικόνα του αγώνα.

Από την αρχή ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι και ξέφυγε, ένα 11-0 μετά το 4-4 τον έφερε σε διψήφια διαφορά και ο Ίκαρος είχε ήδη χάσει την επαφή του με το σκορ. Μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου, ένα ακόμα ξέσπασμα του Ολυμπιακού έφερε τη διαφορά στους 18 πόντους, 44-26, με το ημίχρονο να λήγει στο +20 για τους «ερυθρολεύκους», 51-31. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς στην 3η περίοδο, έφτασε ως και τους 27 πόντους σε 3 φάσεις, ενώ ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 30 στο 86-55 με τον Παπανικολάου.

Ο Ίκαρος παραμένει 12ος, είναι 2 ήττες πίσω από την οκτάδα, αλλά τα περιθώρια στενεύουν για κάτι καλύτερο.

ΑΓΟΡ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 75-46
(43-19)

Πετγουέι 21π. 9ρ., Λάτοβιτς 10π. 8ρ., Δέδας 13, Κρίστμας 11π. 5ασ. // Γιαννόπουλος 12π. 12ρ. 3ασ., Καυκής 13π. 3ρ. 4ασ. 6κ.φ.

Ο ΑΓΟΡ κέρδισε πολύ εύκολα το Περιστέρι,
έφτασε τον Πανιώνιο στην 4η θέση, ενώ βρίσκεται μία ήττα πίσω από τον 3ο Κολοσσό, δίνοντας πλέον μεγάλο ενδιαφέρον στη μάχη για την 3η θέση της κανονικής περιόδου. Το Περιστέρι δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικό ούτε για μία περίοδο, ο ΑΓΟΡ είχε 58% στα δίποντα (48% το Περιστέρι), με τις ασίστ να είναι 20-8 και τα λάθη 10-24, με τους Κρητικούς να έχουν υπερδιπλάσια κλεψίματα (15-7).

Ο ΑΓΟΡ ουσιαστικά καθάρισε το ματς στο πρώτο τετράλεπτο, όταν και προηγήθηκε με 12-0. Το Περιστέρι μείωσε ως τους 6 πόντους, αλλά όταν έκλεισε η πρώτη περίοδος η διαφορά των 10 πόντων είχε εδραιωθεί. Μετά από ένα πεντάλεπτο στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά ήταν στους 20 πόντους, 38-18, και δεν υπήρχε πια επιστροφή για τους Περιστεριώτες. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε πολύ ήρεμα, οι φιλοξενούμενοι ήταν λίγο καλύτεροι στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά όταν ο ΑΓΟΡ πάτησε το πόδι στο γκάζι στην 4η περίοδο ξανά, με ένα σερί 13-0 πήγε στο 71-41.

ΠΑΟΚ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 67-60
(32-35)

Ντούβνιακ 14π. 3ασ. 3κλ. 5κ.φ., Αλέξιτς 7π. 8ρ. 4κ.φ., Ντικούδης 11π. 4ρ. 3ασ. 4κ.φ., Παππάς 9π. 5ρ. 4κ.φ. // Χάτεν 12π. 3ρ., Καλαϊτζής 10, Γεωργαλής 6π. 6ρ.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Κολοσσό και ανέβηκε στην 7η θέση, ενώ οι Ροδίτες παρέμειναν 3οι, αλλά πλέον ΑΓΟΡ και Πανιώνιος είναι μία ήττα πιο πίσω. Μοιρασμένο ήταν το ματς, τα στατιστικά ήταν πλήρως ισορροπημένα, αλλά ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να κερδίσει, παρότι στη δεύτερη περίοδο πέταξε στα σκουπίδια την προσπάθεια της αρχής.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και μετά το 7-7 έτρεξε σερί 11-0 για το 18-7, αλλά η δεύτερη περίοδος ανήκε στον Κολοσσό, που άρχισε να ψαλιδίζει τη διαφορά, μπόρεσε με τρίποντο του Μπόικιν να προσπεράσει με 30-31, πήγε στο 30-35 για να κλείσει το ημίχρονο στο 32-35. Ήδη από το 23ο λεπτό ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα με τον Πετγουέι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ως το 30ο λεπτό και το 51-47 του ΠΑΟΚ. Ο Καλαϊτζής μείωσε στους 3 για τον Κολοσσό, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 7 πόντους και τους φιλοξενούμενους να μην έχουν επιθετική απειλή για να γυρίσουν το ματς και μοιραία να ηττηθούν στο τέλος χωρίς να δημιουργήσουν προβλήματα στον ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά.

ΜΑΡΟΥΣΙ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 56-96 (31-53)

Αγραβάνης 15π. 7ρ. 6κ.φ., Ακεψιμαΐδης 7π. 3ρ. // Βουγιούκας 11π. 7ρ. 3κ., Διαμαντίδης 8π. 6ρ., Ν. Καλάθης 13π. 4ρ. 4ασ. 4κ.φ., Π. Καλάθης 9π. 6ρ., Μάριτς 9π. 11ρ.

Περίπατο έκανε ο Παναθηναϊκός
με το Μαρούσι, επικρατώντας με 40 πόντους διαφορά, αφού είχε απίστευτα ποσοστά ευστοχίας και με την άμυνά του εγκλώβισε πλήρως τον αντίπαλό του. Οι «πράσινοι» είχαν 60% στα δίποντα και 55% στα τρίποντα (28% και 20% τα αντίστοιχα του Αμαρουσίου), έκαναν θραύση στα ριμπάουντ (23-55!), οι ασίστ ήταν 11-24, ενώ τα λάθη (12-18) δείχνουν τη χαλαρότητα του Παναθηναϊκού. Έτσι, έμειναν στο πόδι του Ολυμπιακού, περιμένοντας τυχόν το στραβοπάτημα των «ερυθρολεύκων» για την πρωτιά.

Μετά το 6-8, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 5-18, ενώ στο 15ο λεπτό η διαφορά είχε ξεπεράσει ήδη τους 20 πόντους (18-39). Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τον Παναθηναϊκό να κλείνει το ημίχρονο στο 31-53, να φτάνει στο 31-59 στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, το τρίποντο του Ν. Καλάθη να τον πηγαίνει πάνω από τους 30 πόντους (35-66), ενώ ένα σερί 0-6 στο τέλος έγραψε το +40 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΑΡΗΣ 74-79
(28-45)

Τόμπσον 23π. 3κλ., Χατζής 11, Αποστολίδης 8π. 5ασ. // Τσαλδάρης 25π. 3ρ. 3κλ., Μάλντροου 13π. 5ρ., Μπόγρης 10π. 6ρ. 3κ.φ., Ντέιβις 11π. 6ασ. 3ρ. 4κ.φ.

Νίκη οκτάδας για τον Άρη,
που μετά από πολύ καιρό ανέβηκε στην 7η θέση του πρωταθλήματος μαζί με τον ΠΑΟΚ, έχοντας αμφότεροι από 12 ήττες, μία λιγότερη από τον 9ο ΚΑΟΔ. Ο Άρης είχε 61% στα δίποντα, έλεγξε τα ριμπάουντ (30-32), είχε πολλές ασίστ (15-17) μετά από πολύ καιρό, ενώ τα 2/15 τρίποντα του Ηλυσιακού του κόστισαν πολύ.

Ένα σερί 0-8 μετά το 2-2 έφερε τον Άρη στο 2-10 στο ξεκίνημα με τη διαφορά να περνά τους 10 πόντους στο 8-19 για να πάει στο 12-26 μέχρι να τελειώσει το δεκάλεπτο. Με καλό μπάσκετ ο Άρης ήλεγξε και τη δεύτερη περίοδο, έφτασε τη διαφορά και στους 17 πόντους πριν τα μισά του δεκαλέπτου και έκλεισε το ημίχρονο στο 28-45. Στις αρχές της επανάληψης η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους, ενώ μέχρι το 31ο λεπτό οι Θεσσαλονικείς ήταν μπροστά με διψήφια διαφορά.

Τότε ο Ηλυσιακός έτρεξε σερί 9-0 για να πλησιάσει σε 58-60 και να κάνει το ματς ντέρμπι. Το 4ο τρίποντο του Τσαλδάρη έδωσε ανάσα στον Άρη (60-67), ενώ το 5ο του έγραψε το 65-70. Στο τέλος ο Μπόγρης σκόραρε και ο Ντέιβις ήταν ψύχραιμος στις βολές για το 74-78 του Άρη με τον Ηλυσιακό να χάνει την επόμενη επίθεση και μαζί της τον αγώνα.

ΚΑΒΑΛΑ – ΚΑΟΔ 100-86
(48-38)

Τέιλορ 40π. 3ρ. 4ασ. 3κλ. 6κ.φ., Στεφανίδης 20π. 4ρ. 3ασ. 5κ.φ., Κοστόφ 12π. 3ρ. 4κ.φ. // Αθηναίου 18π. 6ασ., Κακαρούδης 13π. 4ρ. 3ασ. 4κ.φ., Χαντ 13π. 5ρ. 5ασ. 3κ.φ., Μπάβτσιτς 10π. 5ρ. 5κ.φ., Κακαρούδης 13π. 4ρ. 3ασ. 4κ.φ.

Η Καβάλα κέρδισε τον ΚΑΟΔ έχοντας τον Τέιλορ σε απίστευτη βραδιά. Ο Αμερικανός σκόραρε 40 πόντους με 6/11 δίποντα, 8/13 τρίποντα και 4/5 βολές, ενώ είχε και 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 κερδισμένα φάουλ, σε μια απίστευτη βραδιά. Η Καβάλα για ακόμη ένα ματς φέτος ήταν απίστευτη από το τρίποντο με 17/32 (53%) κι έτσι είχε τον έλεγχο του αγώνα παρά το 77% στα δίποντα του ΚΑΟΔ.

Ο ΚΑΟΔ μπήκε καλύτερα στο ματς και είχε το προβάδισμα ως το 10-15. Η Καβάλα προσπέρασε με ένα 6-0 και πήγε στο δεκάλεπτο με 22-19 για να ανεβάσει τη διαφορά στους 8 πόντους γρήγορα στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα ήρθε με το τρίποντο του Τέιλορ στο 16ο λεπτό για το 40-28, ενώ ο ίδιος ήταν που πήγε το ματς στο 45-30. Η Καβάλα έλεγξε το ματς και στην 3η περίοδο, η διαφορά κυμάνθηκε από τους 10 ως τους 16 πόντους, ενώ στο 35ο λεπτό το σκορ έγινε από τον Κοστόφ 87-67.

21η αγωνιστική – τα αποτελέσματα

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε το Μαρούσι στην 21η αγωνιστική, κερδίζοντας το Περιστέρι εκτός έδρας με 52-58. Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από τη Δράμα παίρνοντας τον ΚΑΟΔ με 55-73, ενώ εύκολα κέρδισε και ο Παναθηναϊκός τον ΠΑΟΚ (85-65). Ο Άρης κέρδισε την Καβάλα με 78-57 και πλησίασε την οκτάδα, ενώ ο Κολοσσός επικράτησε με 64-48 του Ηλυσιακού. Τέλος, ο ΑΓΟΡ κέρδισε με 76-77 τον Πανιώνιο και τον έφτασε στη βαθμολογία του πρωταθλήματος στην 4η θέση (με ένα ματς λιγότερο).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 64-4