Home / ΚΥΠΕΛΛΟ / «Πράσινη» η πρώτη κούπα!

«Πράσινη» η πρώτη κούπα!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Ολυμπιακό με 70-71 στο Ελληνικό και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας. Η πρώτη κούπα της χρονιάς πήγε στο «πράσινο», με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να τρέχουν ένα 0-11 στο τέλος του ματς εκεί που έμοιαζαν εγκλωβισμένοι και έτοιμοι να ηττηθούν. Η κλάση του Γιασικεβίτσιους κράτησε τον Παναθηναϊκό όρθιο στον αγώνα, με μία βολή του Διαμαντίδη διαμορφώθηκε το τελικό σκορ, αφού ο Ολυμπιακός αστόχησε στο σουτ της νίκης στην τελευταία επίθεση.

Σκληρό ντέρμπι ο αγώνας, με αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των δύο ομάδων, αλλά και πολλά σερί, 2-12 στην αρχή για τον Παναθηναϊκό, 16-5 για τον Ολυμπιακό στη δεύτερη περίοδο, «ερυθρόλευκο» 11-0 στην 3η και «πράσινο» 0-11 στην 4η!

Καλύτερος ήταν ο Παναθηναϊκός στην πρώτη περίοδο
, μετά από ένα νευρικό και αγχωμένο ξεκίνημα, με το σκορ στο 2-2 για περισσότερα από 2 λεπτά, ο Παναθηναϊκός πήρε τρίποντο από τον Σάτο, μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την κακή άμυνα του Ολυμπιακού και τα αβίαστα λάθη στην επίθεση, για να πάει στο 4-7 και το 6-16. Συνεχόμενα λάθη από τους «ερυθρολεύκους» ήταν που έδωσαν διψήφια προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, που με τρίποντο από πολύ κακή περιστροφή στην άμυνα πήγε στο 8-19.

Ο Κέσελι αν και αμαρκάριστος έκανε έρμπολ από το τρίποντο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει δύο σουτ από μακριά για να μειώσει σε 14-21. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 17-25, με τον Διαμαντίδη και τον Γιασικεβίτσιους να είναι πολύ καλοί για τον Παναθηναϊκό, και να τον οδηγούν στο σκορ.

Η εικόνα αντιστράφηκε στη δεύτερη περίοδο, μετά το 17-29 από τον Καϊμακόγλου, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να ισορροπήσει τον αγώνα και παίζοντας πολύ καλύτερη άμυνα, με Χάινς και Άντιτς στη ρακέτα, άρχισε να ψαλιδίζει τη διαφορά. Ο Χάινς μείωσε σε 20-29, από τον αιφνιδιασμό ο Ολυμπιακός μείωσε σε 22-29, ενώ λίγο αργότερα με 2/2 βολές του Χάινς, το ματς πήγε στο 26-31. Οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να τρέξουν στην περίοδο, είχαν 4/4 αιφνιδιασμούς, με έναν από αυτούς μείωσαν σε 31-34, ενώ αμέσως μετά έριξαν τη διαφορά στον πόντο, έχοντας ένα επιμέρους σκορ 16-5 σε 5 λεπτά της περιόδου.

Τα λάθη ισορρόπησαν στη δεύτερη περίοδο (ήταν 7-3 στην πρώτη, πήγαν στο 12-7), ενώ το ματς γύρισε λόγω της υπεροχής του Ολυμπιακού στα ριμπάουντ, όπου η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη, 22-14 με τα επιθετικά στο 8-4 για τους «ερυθρολεύκους». Έτσι, το ματς πήγε στο 35-38 στο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα δεκάλεπτο.

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλύτερα
, ο Παναθηναϊκός έμοιαζε εγκλωβισμένος επιθετικά, έκανε αρκετά λάθη (ξεκίνησε με 0-4 στα λάθη το δεύτερο ημίχρονο), με αποτέλεσμα στα 3 πρώτα λεπτά της επανάληψης, ο Ολυμπιακός να τρέξει σερί 11-0 για να προσπεράσει με τρίποντο του Πρίντεζη (40-38) και να πάει με τον Σπανούλη στο 46-38. Ο Πρίντεζης συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στον Παναθηναϊκό, με ωραία κίνηση έγραψε το 50-41, με τους «πρασίνους» να παίζουν κακή άμυνα και να έχουν κλείσει 4 λεπτά χωρίς καλάθι εντός παιδιάς. Ο Σπανούλης έφτασε τους 8 πόντους στην περίοδο για το 52-43, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει τη διαφορά στους 13 πόντους, 58-45, τη μεγαλύτερή του στο ματς.

Όμως, στο τελευταίο τρίλεπτο του δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε το καυτό χέρι του Γιασικεβίτσιους αλλά και το μις ματς του Βουγιούκα με τον Χάινς, για να πάρει 6 συνεχόμενους πόντους, μειώνοντας σε 58-51. Ο Ολυμπιακός έκανε 2 συνεχόμενα λάθη και ο Καϊμακόγλου μείωσε σε 58-53, με την περίοδο να κλείνει στο 58-55, ισορροπημένα και αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και το 4ο δεκάλεπτο. Με τον Άντιτς και τον Χάινς προηγήθηκε με 63-57, ενώ το τρίποντο του Κέσελι τον έφερε στο 66-57. Μετά το καλάθι του Χάινς, ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ με πολύ δύσκολο σουτ του Σάτο, μείωσε κι άλλο με τον Βουγιούκα, ενώ το αμαρκάριστο τρίποντο του Τσαρτσαρή τον έφερε στο 68-66.

Δύο χαμένες επιθέσεις του Ολυμπιακού έφεραν το ματς στο 68-68 με 2/2 βολές του Ν. Καλάθη και τους «ερυθρολεύκους» να είναι 4:30 χωρίς πόντο. Ο Παναθηναϊκός πήγε το τρομερό σερί του στο 0-11 με 2/2 βολές του Διαμαντίδη για το 68-70, αλλά στο 1:40 ο Πρίντεζης με 2/2 δικές του βολές ισοφάρισε.

Ο Ντόρσεϊ χρεώθηκε σωστά με επιθετικό φάουλ, Διαμαντίδης και Πρίντεζης έκαναν από μια κακή επίθεση και στα 40 δευτερόλεπτα ο Παναθηναϊκός είχε την μπάλα. Ο Διαμαντίδης πήρε φάουλ, αλλά έγραψε 1/2 βολές, με τον Ολυμπιακό να έχει 26 δευτερόλεπτα για το σουτ της νίκης στο 70-71. Τελικά, η αδράνεια του Μάντζαρη ανάγκασε τον Παπανικολάου να πετάξει εκτός ισορροπίας την μπάλα από τα 7 μέτρα σε μια κάκιστη «ερυθρόλευκη» τελευταία επίθεση και το ματς έληξε με τον Παναθηναϊκό θριαμβευτή και κυπελλούχο.

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν κατά κράτος τα ριμπάουντ (41-25 με τα επιθετικά στο 14-6), αλλά έκαναν και 23 λάθη (14 ο Παναθηναϊκός), εκ των οποίων 7 στην τελευταία περίοδο, οι ασίστ ήταν 15-16 και τα κλεψίματα στο θεαματικό 6-15 υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος κοντά στο καλάθι, αλλά τα πάρα πολλά λάθη στο τέλος του κόστισαν.

Σε ατομικό επίπεδο ο Γιασικεβίτσιους ήταν πιθανότατα ο καλύτερος του Παναθηναϊκού, ο Διαμαντίδης βοήθησε σε πολλές κατηγορίες παρά τα 1/8 εντός παιδιάς, ενώ καλός ήταν και ο Σάτο με τον Βουγιούκα. Απ’ την άλλη, Πρίντεζης, Άντιτς και Σπανούλης ξεχώρισαν, με τον Χάινς να βοηθά. Χωρίς Παπαδόπουλο και Πελεκάνο επέλεξε να αγωνιστεί ο Ίβκοβιτς (έμειναν στον πάγκο και στα 40 λεπτά), και τους 12 χρησιμοποίησε ο Ομπράντοβιτς (3 λεπτά ο Περπέρογλου, 3,5 ο Σμιθ).