Home / Α1 / Ο Άρης το ντέρμπι, παλεύει για οκτάδα ο ΚΑΟΔ!

Ο Άρης το ντέρμπι, παλεύει για οκτάδα ο ΚΑΟΔ!

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, αφού με 81-71 κέρδισε τον ΠΑΟΚ και πήρε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Ο ΚΑΟΔ κέρδισε με 94-81 τον Ηλυσιακό και έφτασε τον ΠΑΟΚ στην 8η θέση, ενώ η Καβάλα έμεινε μόνη 6η μετά το 71-79 επί του Ίκαρου. Ο Πανιώνιος κέρδισε εύκολα με 77-60 το Περιστέρι, ενώ ο Κολοσσός κέρδισε με 86-62 το Μαρούσι για να παραμείνει μόνος 3ος. Τέλος, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 105-78 του ΑΓΟΡ, με τον Ολυμπιακό να έχει ρεπό την 23η αγωνιστική.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 77-60
(42-28)

Ντίμπλερ 21π. 6ρ., Μπατής 17π. 4ρ. 8ασ. 6κ.φ., Καββαδάς 8π. 3ρ. // Γιαννόπουλος 22π. 4ρ. 7κ.φ., Καυκής 11π. 5ρ. 5ασ., Παπαντωνίου 7π. 4ρ. 2κλ. 5κ.φ.

Ο Πανιώνιος κέρδισε το Περιστέρι εύκολα με 77-60, χάρη στον οίστρο του έξω από τη γραμμή του τριπόντου, για να παραμείνει στην 4η θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι από νωρίς πήραν διψήφια διαφορά και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη.

Ο Πανιώνιος δεν σούταρε ούτε μία βολή σε όλο τον αγώνα (!), ενώ το Περιστέρι είχε 20/27, αλλά είχε 10/20 δίποντα και 19/38 τρίποντα, με αποτέλεσμα να μην απειληθεί (2/10 τρίποντα το Περιστέρι). Τα ριμπάουντ ήταν 30-27, οι ασίστ 19-13, με τα λάθη (16-16) και τα κλεψίματα (7-8) να είναι ισορροπημένα.

Ο Πανιώνιος μπήκε με 5 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 21-11 στην περίοδο, ενώ 5 ακόμα τρίποντα στα πρώτα 7 λεπτά της δεύτερης περιόδου τον έφεραν στο 36-20 για να καθαρίσουν τον αγώνα νωρίς. Η διαφορά πήγε και στους 22 πόντους, 50-28, ενώ το Περιστέρι δεν μπόρεσε να τη ρίξει κάτω από τους 12 ως το τελικό 77-60.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΚΑΒΑΛΑ 71-79
(34-38)

Μπεκ 20π. 4κ.φ., Λιούμπισιτς 9π. 4ρ. 4ασ. 3κ.φ., Λαρεντζάκης 9π. 3κ.φ. // Πάσαλιτς 15π. 4ρ. 9ασ., Σίμτσακ 15π. 6ρ. 2κλ., Καραποστόλου 9π. 6ασ. 6κλ. 4κ.φ., Αγγελόπουλος 14π. 6ρ. 4κ.φ., Κοστόφ 10π. 3ρ., Στεφανίδης 9π. 5κ.φ.

Η Καβάλα κέρδισε τον Ίκαρο εκτός έδρας, ουσιαστικά στερώντας του τις τελευταίες ελπίδες του για οκτάδα και ανεβαίνοντας η ίδια στην 6η θέση της βαθμολογίας, με δύο ήττες λιγότερες από τον 7ο. Η Καβάλα κέρδισε χάρη στην άμυνά της, παρά το γεγονός ότι ήταν πιο άστοχη στα τρίποντα (38% έναντι 40% του Ίκαρου) και έχασε και τα ριμπάουντ (30-24).

Τα λάθη ήταν 19-12 με τα κλεψίματα να είναι 6-14 και αυτό έδωσε αέρα στην Καβάλα, που καθάρισε το ματς στην 4η περίοδο. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και από το 20-18 πήγαμε στο 20-24 στο τέλος, ενώ το μικρό προβάδισμα των φιλοξενούμενων έμεινε ως το ημίχρονο, 34-38. Ο Ίκαρος ήταν καλύτερος στην 3η περίοδο και με τρίποντο του Μπεκ στο 28ο λεπτό προσπέρασε με 50-49 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 55-53. Ουσιαστικά κράτησε το προβάδισμα ως το 33ο λεπτό και το 61-59, αλλά τότε ήρθαν 5 μαζεμένοι πόντοι του Πάσαλιτς για το 61-64 και η Καβάλα δεν ξαναέχασε το προβάδισμα ως το τέλος. Ο Κοστόφ την πήγε στο 63-68, ο ίδιος με τρίποντο έκανε το 65-73 στο 38ο λεπτό, ενώ ο Στεφανίδης στο τέλος είχε 4/4 βολές για να μην απειληθεί η Καβάλα στα τελευταία λεπτά.

ΚΑΟΔ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 94-81
(42-38)

Τσέρανιτς 24π. 13ρ. 3ασ. 11κ.φ., Χαραλαμπίδης 17π. 6ρ. 4ασ. 4κ.φ., Κακαρούδης 22π. 3ρ., Καρύδας 12π. 5ασ. // Κασελάκης 12π. 9ρ. 3ασ. 7κ.φ., Αποστολίδης 14π. 3ασ., Χατζής 13π. 4ρ. 4κ.φ., Τόμπσον 12π. 3ρ. 3κ.φ., Τσιάκος 12π. 9ρ.

Με τον Τσέρανιτς να κάνει απίστευτο παιχνίδι και τον Χαραλαμπίδη με τον Κακαρούδη να ακολουθούν, ο ΚΑΟΔ πήγε πολύ ψηλά το σκορ στο ματς με τον Ηλυσιακό για να κερδίσει και να πιάσει τον ΠΑΟΚ στην 8η θέση της Α1.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον Ηλυσιακό να έχει 45% στα τρίποντα, αλλά μόλις 33% στα δίποντα, ήλεγξαν απόλυτα τα ριμπάουντ (48-41), είχαν σχεδόν διπλάσιες ασίστ (22-12) και έφτασαν στη νίκη χάρη σε ένα πολύ καλό 3ο δεκάλεπτο.

Ο ΚΑΟΔ μπήκε καλά και στην πρώτη περίοδο, μετά το 11-11 έτρεξε σερί 10-0 για να ξεφύγει με 21-11 και να λήξει η πρώτη περίοδος στο 25-17. Ο Ηλυσιακός αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο, πλησίασε στους 2 πόντους αλλά έμεινε πίσω με 10 ξανά (37-27), με το τρίποντο του Τσιάκου να γράφει το 42-38 στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις αρχές της επανάληψης (43-43), αλλά ο ΚΑΟΔ με τον Τσέρανιτς και τον Χαραλαμπίδη έτρεξε σερί 9-0 ως το 54-45 για να ξεφύγει και με 14 πόντους λίγο πιο μετά, 61-47 και με 17 στο 29ο λεπτό, 68-51. Ο Ηλυσιακός μπόρεσε να πλησιάσει στο -5 του 74-69 στο 33ο λεπτό, και στο -3 στο 37ο με τρίποντο του Χατζή (81-78), αλλά 5 συνεχόμενοι πόντοι του Τσέρανιτς έκαναν το σκορ 86-78 με τον ΚΑΟΔ να συνεχίζει το σερί του ως το 11-0 και το 92-78 με τρίποντο του Χαραλαμπίδη, για να πάρει τη νίκη.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΜΑΡΟΥΣΙ 86-62
(46-27)

Πάνος 16π. 3ρ., Μπόικιν 11π. 3ρ. 7ασ. 3κλ., Ασημακόπουλος 12π. 4ρ. 4ασ., Χόπσον 14π. 3ρ. 5κ.φ., Γεωργαλής 5π. 9ρ. // Νικολαΐδης 22π. 4κλ. 6κ.φ., Ακεψιμαΐδης 16π. 3ασ., Αγραβάνης 9π. 9ρ. 5κ.φ.

Χωρίς πρόβλημα ο Κολοσσός
κέρδισε το Μαρούσι, παραμένοντας 3ος στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι είχαν 64% στα δίποντα (28/44), τα ριμπάουντ ήταν 32-26 και οι ασίστ 23-11, για να πάρουν διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο και να κερδίσουν εύκολα τον αγώνα.

Ο Κολοσσός μπήκε στο ματς με 12-2 στα πρώτα 4 λεπτά, το Μαρούσι αντέδρασε και πλησίασε σε 13-11, αλλά έμεινε πίσω με διψήφια διαφορά πριν βγει η πρώτη περίοδο, 27-15 από τον Ασημακόπουλο. Η διαφορά δεν έπεσε πάλι κάτω από τους 10 πόντους, στο 17ο λεπτό ήταν στο 38-22, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με κάρφωμα του Πάνου για το 46-27.

Ο Κολοσσός πήγε στο +26 στο ξεκίνημα της επανάληψης, 53-27, με τη διαφορά να μένει πάνω από τους 20 πόντους σε όλη την 3η περίοδο, η οποία έληξε 67-44. Ο Κολοσσός πήγε στο 76-48 στο 35ο λεπτό, στο 80-50 λίγο αργότερα, για να χαλαρώσει στη συνέχεια και να λήξει το ματς με 86-62.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ – ΑΓΟΡ 105-78
(55-45)

Καϊμακόγλου 17π. 6ρ. 3κ.φ., Σμιθ 15π. 5ασ., Ν. Καλάθης 14π. 5ασ., Διαμαντίδης 8π. 9ασ. 4κ.φ., Περπέρογλου 13π. 3ασ. 3κ.φ., Μάριτς 8π. 8ρ. // Ράιτ 18π. 5ρ. 3ασ. 6κ.φ., Παπανικολάου 12π. 5ρ. 3κλ., Κρίστμας 10π. 8ασ. 4κ.φ.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε πολύ εύκολα τον ΑΓΟΡ, για να παραμείνει στο κατόπι του Ολυμπιακού στη βαθμολογία, καθώς μετά από μια πολύ χαλαρή πρώτη περίοδο, κυριάρχησε στο παρκέ. Τα ριμπάουντ ήταν 36-33, οι ασίστ 30-21 σε ένα πάρα πολύ θεαματικό παιχνίδι, με τα λάθη να είναι 11-16 και τον Παναθηναϊκό να έχει 69% στα δίποντα (52% ο ΑΓΟΡ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν έπαιξε άμυνα, με αποτέλεσμα το σκορ να πάει πολύ ψηλά. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 20-12, αλλά δέχτηκε σερί 0-9 για να μείνει πίσω και να κλείσει η περίοδος στο 26-28. Η εικόνα έμεινε ίδια μέχρι το 17ο λεπτό και το 40-40 από τρίποντο του Δορκοφίκη, με το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού στα επόμενα 2 λεπτά να καθαρίζει τον αγώνα. Οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα 12-0 για να πάνε στο 52-40 και δεν απειλήθηκαν ξανά ως το τέλος του αγώνα.

Το ημίχρονο τελείωσε 55-45, η διαφορά έμεινε χαμηλά ως το 25ο λεπτό και το 67-61, αλλά στη συνέχεια ένα 17-0 του Παναθηναϊκού πήγε το ματς στο 84-61, για το οριστικό τέλος στις όποιες ελπίδες του ΑΓΟΡ. Με τη διαφορά πάνω από τους 18 πόντους κύλησε όλη η 4η περίοδος, με τον Παναθηναϊκό να ξεπερνά τους 100 προσφέροντας πολύ θέαμα στον αγώνα.

ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ 81-71
(49-38)

Ντέιβις 22π. 4ρ. 3ασ. 3κλ. 13κ.φ., Ταπούτος 13π. 5ρ. 5ασ., Βεργίνης 11 // Παππάς 18π. 3κλ. 7κ.φ., Ντικούδης 15π. 5ρ. 8κ.φ., Καλλές 11.

Με τον Ντέιβις και τον Ταπούτο πρωταγωνιστές
, ο Άρης κέρδισε τον ΠΑΟΚ και πήρε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα για να έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων στο τέλος της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Οι «κίτρινοι» σούταραν με 58% στα δίποντα (45% ο ΠΑΟΚ) και 37% στα τρίποντα (23% ο ΠΑΟΚ), με τις υπόλοιπες κατηγορίες να είναι μοιρασμένες, 30-33 τα ριμπάουντ, 13-11 τις ασίστ, 14-14 τα λάθη και 6-6 τα κλεψίματα.

Ο Άρης πήρε κεφάλι από το πρώτο ημίχρονο
και ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή στην επανάληψη για να πέσει στην 8η θέση, με μία ήττα περισσότερη από τους «κιτρίνους». Ο Άρης ξεκίνησε τον αγώνας με 9-4, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 11-10 στο 6ο λεπτό, και τις δύο ομάδες να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 22-18. Σε μια άκρως επιθετική δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 22-21 αρχικά, αλλά το τρίποντο του Βεργίνη τον έριξε στο 32-23, με τον Άρη να πηγαίνει για πρώτη φορά στο +10 από το δεύτερο τρίποντο του Βεργίνη (37-27), να φτάνει ως το 44-30 και να κλείνει το ημίχρονο στο 49-38.

Η διαφορά έφτασε και τους 18 πόντους στην 3η περίοδο, 56-38, με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να την περιορίσει στο 65-53 στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Άρης δεν επέτρεψε ανατροπή, κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στα πρώτα 9 λεπτά της 4ης περιόδου, ως το 78-69 από τον Ντικούδη στο τελευταίο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 79-71, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για να παλέψει για να κρατήσει τουλάχιστον τη διαφορά του πρώτου αγώνα (+5) και ηττήθηκε με 81-71.