Home / Α1 / Εύκολα τα φαβορί!

Εύκολα τα φαβορί!

Ο Ολυμπιακός πέρασε σχετικά εύκολα από το Ρέθυμνο και τον ΑΓΟΡ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α1, κερδίζοντας με 84-97, σκοράροντας, όπως δείχνει και το τελικό αποτέλεσμα, κατά βούληση στο ματς. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Ηλυσιακό, επιβάλλοντας το ρυθμό του στο δεύτερο ημίχρονο, με 84-70, ενώ η Καβάλα πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη στο Μαρούσι με 59-70. Η συνέχεια την Κυριακή με τα άλλα 3 ματς της αγωνιστικής, ενώ ρεπό έχει το Περιστέρι.

ΑΓΟΡ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 84-97
(38-54)

Κρίστμας 25π. 4κλ. 6κ.φ., Πετγουέι 13π. 5ρ., Ράιτ 10π. 7ρ. 6ασ. // Χάινς 12π. 10ρ. 3ασ. 5κ.φ., Σπανούλης 13π. 5ρ. 7ασ. 7κ.φ., Πρίντεζης 14π. 7ρ., Γκεσεβίτσιους 11π. 3ασ. 4κ.φ., Παπανικολάου 8π. 9ρ., Κατσίβελης 10π.

Στη δεύτερη περίοδο καθάρισε το ματς με τον ΑΓΟΡ ο Ολυμπιακός, περίοδο στην οποία οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση και πολύ καλοί στην άμυνα, ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους και κρατώντας απόσταση ασφαλείας μετά ως το τέλος του αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε με τον Παπαδόπουλο να έχει πολλά κέφια (5 πόντοι, 4 κερδισμένα φάουλ, 10 ranking σε 9 λεπτά), αλλά δεν μπόρεσε να ελέγξει το ρυθμό και τον αντίπαλό του. Ο ΑΓΟΡ με τον Πετγουέι να κάνει ένα προσωπικό 6-0 προηγήθηκε με 14-9 στο πεντάλεπτο με τον Κατσίβελη και τον Σπανούλη να ισοφαρίζουν σε 15-15 λίγο αργότερα. Το δεύτερο τρίποντο του Κατσίβελη στο ματς έκανε το 20-20 με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια ως το τέλος του δεκαλέπτου.

Ίδια η κατάσταση ως το 14ο λεπτό, με τον ΑΓΟΡ να βρίσκει σκορ από μακριά (εξάλλου τελείωσε το ματς με 11/23 τρίποντα) και τον Κρίστμας να έχει πολλά κέφια, 32-31 το σκορ. Από το 15ο λεπτό και μετά ξεκίνησε το ξέσπασμα του Ολυμπιακού, που ως το ημίχρονο έτρεξε ένα 6-23!

Η αρχή έγινε με 5 πόντους του Παπανικολάου, το τρίποντο του Σπανούλη ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους, ενώ το «ερυθρόλευκο» σερί έκλεισε ο Πρίντεζης με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, 0-15 και 32-46. Κάπου εκεί είχε κριθεί και ο αγώνας, καθώς ο Ολυμπιακός δεν έδωσε άλλα περιθώρια στον ΑΓΟΡ.

Στο διάστημα των 3 λεπτών που ο Ολυμπιακός έκανε το 0-15, ο ΑΓΟΡ είχε μόλις 1 λάθος αλλά και 0/6 σουτ, ενώ ο Ολυμπιακός 5/6 σουτ και 3/4 βολές. Ο ΑΓΟΡ στη συνέχεια μείωσε στους 11 (37-48) με τρίποντο του Τζόνσον, αλλά ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε να πάει το ματς πιο κάτω, απάντησε με τον ίδιο τρόπο με τον Πρίντεζη και έκλεισε το ημίχρονο με τον Χάινς να κάνει το 38-54 με κάρφωμα.

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός έλεγξε το ματς πολύ εύκολα, η διαφορά κυμάνθηκε από τους 9 (μόλις μια φορά στο 45-54) ως τους 16 (6 φορές στην περίοδο) και έδειξε ότι δεν θα γυρίσει ο αγώνας, αφού δεν είχε κανένα πρόβλημα να σκοράρει στην επίθεση, παρότι η άμυνά του είχε κενά. Ο ΑΓΟΡ δεν μπορούσε να μαρκάρει σωστά τον Ολυμπιακό, ίσως η αποχώρηση του Νάγκις στοίχισε έναν ψηλό στην ομάδα και την απορρύθμισε αμυντικά, πάντως οι 37/47 βολές των «ερυθρολεύκων», που με 34 κερδισμένα φάουλ εκτέλεσαν 47 βολές, δείχνουν πόσο δυσκολευόταν στην άμυνα ο ΑΓΟΡ.

Ίδια κατάσταση και στην τελευταία περίοδο, ο ΑΓΟΡ συνέχισε να είναι μαχητικός και να προσέχει πολύ την επίθεσή του, αλλά στην άμυνα είχε τεράστιο θέμα, πράγμα που δεν του επέτρεψε να έχει ελπίδες να γυρίσει το ματς. Ο Ολυμπιακός έλεγξε τη διαφορά, εκείνη μειώθηκε ως τους 10 (79-89) και έπεσε στους 9 όταν όλα είχαν κριθεί στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα από το τρίποντο του Κρίστμας (84-93) με το ματς να τελειώνει λίγο μετά στο 84-97.

Είναι προφανές ότι ο ΑΓΟΡ δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει τον Ολυμπιακό στους 100 πόντους, πράγμα που πράγματι δεν έγινε, καθώς στα τελευταία 22 λεπτά του αγώνα η διαφορά έπεσε μόλις σε δύο επιθέσεις κάτω από τους 10 και κυμάνθηκε από τους 9 ως τους 18.

Το πρόβλημα του ΑΓΟΡ στη ρακέτα φαίνεται και από τα 20/51 δίποντα, αλλά και από τα 29-48 ριμπάουντ υπέρ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και πιο πολλές ασίστ (15-19), είχαν 53% στα δίποντα και 42% στα τρίποντα, αλλά το βασικό τους πρόβλημα ήταν πως ήταν ιδιαίτερα απρόσεκτοι στην επίθεση (ίσως και λόγω της χαλαρότητάς τους μετά από κάποιο σημείο) με αποτέλεσμα ο ΑΓΟΡ να κάνει 15 κλεψίματα (5 ο Ολυμπιακός) και εκείνοι 16 λάθη (8 ο ΑΓΟΡ). Βέβαια, το γεγονός ότι πέρα από τα κλεψίματα των Κρητικών ο Ολυμπιακός έκανε μόλις 1 λάθος σε όλο το ματς, δείχνει και το αμυντικό θέμα του ΑΓΟΡ που αναφέραμε παραπάνω.

Ο Κατσίβελης και ο Σπανούλης είχαν 9 λάθη, αλλά ο Σπανούλης πρόσθεσε και 13 πόντους (με… 1/2 εντός παιδιάς και 10/10 βολές), 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 7 κερδισμένα φάουλ, ενώ ο Χάινς με double-double (12π. 10ρ.) ήταν ο καλύτερος. Πρίντεζης, Γκεσεβίτσιους, Λούκας, Κατσίβελης και Παπανικολάου πολύ καλοί, ενώ επέστρεψε ο Πελεκάνος. Από τον ΑΓΟΡ ο Κρίστμας είχε 25 πόντους με 8/16 εντός παιδιάς, αλάνθαστος σε 30 λεπτά, ενώ Ράιτ και Πετγουέι ήταν καλοί. Όμως, αν ο Κουφός είχε προτιμήσει περισσότερη ώρα μια πιο ελληνική πεντάδα, ίσως και η άμυνα των γηπεδούχων να ήταν καλύτερη.

ΠΑΟΚ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 84-70
(50-44)

Γκόρι 23π. 3ρ. 4κ.φ., Ντικούδης 21π. 6ρ. 3ασ. 7κ.φ., Γιαννακίδης 16π. 4κ.φ., Καλαμπόκης 9π. 3ασ. // Κασελάκης 17π. 4ρ. 6κ.φ., Χατζής 11, Τόντιτς 9π. 7ρ.

Ουσιαστικά στην τελευταία περίοδο μπόρεσε ο ΠΑΟΚ να πετάξει από την πλάτη του τον μαχητικό Ηλυσιακό και να πάρει τη νίκη με 84-70. Για τρία δεκάλεπτα ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά, αλλά δεν μπορούσε να καθαρίσει τον αγώνα, καθώς ο Ηλυσιακός έβρισκε απαντήσεις σε κάθε πρόβλημα, στηριζόμενος στο μεγάλο πρώτο ημίχρονο του Λεωνίδα Κασελάκη. Στην 4η περίοδο, όμως, ο Ηλυσιακός δεν είχε σκορ, με αποτέλεσμα η μάχη να χαθεί στο τέλος.

Πολύ θεαματική ήταν η πρώτη περίοδος, ο ΠΑΟΚ μπήκε στο ματς με 10-2 με τους Γιαννακίδη και Ντικούδη πρωταγωνιστές, με το σκορ να πηγαίνει στο 14-5 πριν αρχίσει ο Ηλυσιακός να δίνει σημεία ζωής για να επιστρέψει στο ματς (21-20 στο 9ο λεπτό) με τον Κασελάκη να βάζει 10 συνεχόμενους πόντους. Η περίοδος έληξε με τον Χατζή να σκοράρει από επιθετικό ριμπάουντ στην εκπνοή για το 27-25.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε χάσει το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, κάτι που δεν έγινε ούτε στη δεύτερη, παρότι ως το 14ο λεπτό το σκορ ήταν 36-35 και στη δεύτερη περίοδο είχαμε ήδη 3 ισοπαλίες. Με 6 πόντους του Ντικούδη ο ΠΑΟΚ μπόρεσε μέσα σε 3 λεπτά να τρέξει ένα 12-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο για να φτάσει στο 48-35, ελέγχοντας τον αγώνα.

Όμως, και πάλι ο Κασελάκης με τον Χατζή ήταν που αντέδρασαν, το τρίποντο του πρώτου και 5 συνεχόμενοι πόντοι του δεύτερου έφεραν το ματς στο 50-44 στο ημίχρονο, υπέρ των γηπεδούχων.

Ίδια εικόνα και στο 3ο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει το ματς και να πιάνει διψήφιες διαφορές ως το 63-53 του 28ου λεπτού και τον Ηλυσιακό στο τέλος για 3η φορά σε αντίστοιχες περιόδους να αντιδρά και να μειώνει από το -10 στο -5 του 65-60 με καλάθι του Τόμπσον στο τέλος.

Μάλιστα, ο Τόντιτς πέτυχε μετά από επιθετικό ριμπάουντ και το πρώτο καλάθι της 4ης περιόδου, φέρνοντας τον Ηλυσιακό στο 65-62 μετά από σερί 2-9 των φιλοξενούμενων, σερί που τους έφερε πιο κοντά από ποτέ μετά το 15ο λεπτό. Όμως, τα 3 συνεχόμενα λάθη από Ματαλόν, Χάρντινγκ και Τόντιτς και τα αντίστοιχα καλάθια στην άλλη πλευρά από Ντικούδη, Γιαννακίδη (τρίποντο) και Γκόρι, έφεραν τον ΠΑΟΚ στο 72-62 να ελέγχει και πάλι το ματς. Στα 8 λεπτά που απέμεναν, ο Ηλυσιακός έβαλε μόλις 8 πόντους, οπότε δεν θα μπορούσε να έχει απαιτήσεις στη διεκδίκηση της νίκης.

Τα δύο τρίποντα από Στίγκερς (75-64) και Γκόρι (78-66) ουσιαστικά έκριναν το ματς, καθώς στο τελευταίο δίλεπτο ο Ηλυσιακός (που στο πεντάλεπτο 33-38 είχε βάλει 6 πόντους) έβαλε 2 πόντους και δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικός.

Ο ΠΑΟΚ ήλεγξε τα ριμπάουντ, 3-22, είχε πολύ περισσότερες ασίστ, 15-6, ενώ σούταρε και καταπληκτικά, 65% στα δίποντα και 58% στα τρίποντα, στηριζόμενος στην τρομερή τριπλέτα Γκόρι-Ντικούδη-Γιαννακίδη. Οι τρεις τους έβαλαν 60 πόντους με 22/28 εντός παιδιάς! Ο Γιαννακίδης είχε 16 πόντους με 2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 3/3 βολές, αλάνθαστος σε 29 λεπτά αγώνα!

Από τον Ηλυσιακό, ο Κασελάκης έμεινε στους 17 πόντους του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Χατζής τελείωσε με 11 και οι Γκάρντενερ, Τόντιτς με 9 με τον Τόμπσον να έχει 8 πόντους με 0/7 τρίποντα.

ΜΑΡΟΥΣΙ – ΚΑΒΑΛΑ 59-70
(31-36)

Νικολαΐδης 15π. 3ασ., Κόμματος 13π. 9ρ. 4κ.φ., Γκαγκαλούδης 12π. 3ασ., Χαριτόπουλος 11π. 10ρ. 5κ.φ. // Ο’ Μπράιαντ 17π. 11ρ. 3κ. 5κ.φ., Πάσαλιτς 13π. 3ασ., Γκάρισον 13π. 4ρ., Τέιλορ 8π. 5ρ. 6ασ. 6κ.φ.

Ο Δημήτρης Πρίφτης μετά το ματς της Καβάλας με το Μαρούσι είπε ότι η ομάδα του δεν ήξερε τι θα συναντήσει στον αγώνα. Κάπως έτσι ήταν τα πράγματα, μιας και το Μαρούσι και πάλι έπαιξε με τους 5 παίκτες που έχει, χωρίς Αμερικάνους και λοιπούς πλην Κογιαντίνοβιτς ξένους, λόγω της υπόθεσης του Χόμαν. Βέβαια, λογικό ήταν να μην αντέξει σε όλο το ματς, ιδίως απέναντι στον Ο’ Μπράιαντ, που έκανε την πλάκα του στις δύο ρακέτες, αφού δεν υπήρχε αντίπαλος σέντερ για να τον κοντράρει.

Ο Χαριτόπουλος έπαιξε 33 λεπτά, ο Ακεψιμαΐδης 18, αλλά ήταν αδύνατο να κοντράρουν έναν τόσο βαρύ σέντερ, με αποτέλεσμα ο Ο’ Μπράιαντ να έχει σε 30 λεπτά 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 τάπες και 5 κερδισμένα φάουλ, χωρίς ο ίδιος να κάνει ούτε ένα, 30 ranking, στο πιο εύκολο γι’ αυτόν παιχνίδι της φετινής σεζόν.

Κάπως έτσι γράφτηκε η ιστορία του αγώνα, καθώς η Καβάλα δεν ήταν… χαζή. Μπήκε στο ματς με συγκεκριμένα οδηγία, που οδήγησε στον Ο’ Μπράιαντ να έχει 11 από τους πρώτους 16 πόντους της ομάδας του, κάνοντας ό,τι ήθελε στο γήπεδο. Το τρίποντο του λίγο μετά (ύστερα από δύο άστοχες βολές του Κόμματου) έφερε τον αγώνα στο 8-19 και η Καβάλα δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα, όσο κι αν πάλεψε το Μαρούσι.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Καβάλα να πηγαίνει στο 11-23 και το 13-27 με τον Πάσαλιτς και το Μαρούσι να αντιδρά με συνεχόμενους πόντους του Γκαγκαλούδη για να μειώσει σε 27-32. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι πήγαν με προβάδισμα (31-36) στο ημίχρονο. Το Μαρούσι προσπάθησε στις αρχές τις επανάληψης να μειώσει, τα κατάφερε με το τρίποντο του Κόμματου και τα δυο καλάθια του Χαριτόπουλου για να μειώσει τη διαφορά στο ελάχιστο δυνατό (41-42), όμως αμέσως μετά ακολούθησαν 6 άστοχα σουτ και τρία λάθη από Κόμματο, Χαριτόπουλο, Γκαγκαλούδη, Κογιαντίνοβιτς, για να δώσουν στην Καβάλα την ευκαιρία να πάει πολύ εύκολα στο 41-55 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 0-13 με 5/8 σουτ και μόλις 1 λάθος από το 25ο λεπτό ως και το 30ο για να καθαρίσουν ουσιαστικά το ματς. Το Μαρούσι μπόρεσε να μειώσει ως τους 9 πόντους στις αρχές της 4ης περιόδου (48-57), αλλά με τους καλύτερούς του παίκτες να έχουν ξεκάθαρα κουραστεί και τις επιλογές του να είναι πολύ λίγες, δεν είχε κουράγιο και δυνάμεις για να γυρίσει τον αγώνα. Έτσι, το -9 έγινε -18 με σερί 2-11 για την Καβάλα, που την έφερε στο 50-68 στο 36ο λεπτό, με το ματς να έχει τελειώσει και τυπικά πια.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες ασίστ (13-17), λιγότερα λάθη (18-12), περισσότερα κλεψίματα (3-9), δυσκολεύτηκαν στα ριμπάουντ (35-34), ενώ η έλλειψη παιχνιδιού ρακέτας από το Μαρούσι είχε ως αποτέλεσμα να γίνουν μόλις 7 βολές από τους γηπεδούχους (15 φάουλ όλα κι όλα η Καβάλα στο ματς).

Ο Λινάρδος ίσως θα έπρεπε να έχει εμπιστευτεί περισσότερο τον Μάκη Νικολαΐδη, καθώς ήταν ο καλύτερός του παίκτης, αλλά έπαιξε μόλις 23 λεπτά, ενώ Χαριτόπουλος, Γκαγκαλούδης και Κόμματος έπαιξαν 33, 34 και 39 αντίστοιχα. Η ήττα αυτή είναι η πρώτη που θα βρει μπροστά του το Μαρούσι στο τέλος αν τελικά φτιάξει κανονικό ρόστερ πριν χάσει κάθε ελπίδα παραμονής, ενώ αντίστοιχα, η νίκη της Καβάλας θα αποδειχτεί σημαντική, αν στη συνέχεια το Μαρούσι αλλάξει ρόστερ προς το καλύτερο (+4 ξένους περιμένει ο Λινάρδος).