Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / «Ερυθρόλευκη» επέλαση προς την Πόλη!

«Ερυθρόλευκη» επέλαση προς την Πόλη!

Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε τη Σιένα στον 3ο αγώνα της σειράς, κέρδισε με 75-55, έκανε το 1-2 και, πλέον, την Παρασκευή μπορεί να τελειώσει τη σειρά και να πάρει το εισιτήριο για το φάιναλ φορ. Το επόμενο ματς είναι την Παρασκευή στις 21:45 και ο Πιανιτζάνι θα πρέπει να αλλάξει πάρα πολλά αν θέλει η ομάδα του να έχει ελπίδες. Ο Ολυμπιακός ήταν απίστευτος την Τετάρτη, μετά το πρώτο πεντάλεπτο διέλυσε τη Σιένα, που δεν μπορούσε να βρει το δρόμο για το καλάθι, σκοράροντας 20 πόντους σε 25 λεπτά!

Το ματς μπορεί να μην ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, αλλά η συνέχεια ήταν απίστευτη. Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν πίσω με 3-10 στο ξεκίνημα, με τη Σιένα μέχρι 5:45 πριν το τέλος της περιόδου να δίνει την ψευδαίσθηση ότι ελέγχει το ματς απόλυτα. Όμως, σταδιακά, σε ένα κακό επιθετικά δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έπαιρνε το πάνω χέρι. Η «ερυθρόλευκη» άμυνα έσφιξε πάρα πολύ, η Σιένα έβαλε μόλις 2 πόντους σε 6 λεπτά στην πρώτη περίοδο, και ο Ολυμπιακός άρχισε να πλησιάζει. Πρώτα ήταν ο Κέσελι, μετά ο Μάντζαρης με τρίποντο και τέλος ο Χάινς, για να πάει το ματς στο 10-10.

Ο Χάινς ισοφάρισε σε 12-12, ενώ ο Πρίντεζης από το λάθος φάουλ του Μος έκανε το 14-12 στο τέλος του δεκαλέπτου. Συνολικά 6:23 έμεινε με μόλις 2 πόντους η Σιένα (ως το 14ο λεπτό), με τον Ολυμπιακό να την πνίγει με την άμυνά του. Οι Ιταλοί ασφυκτιούσαν, τα σουτ του δεν έβρισκαν στεφάνι και όπως πήγαινε το ματς δεν φαινόταν ότι θα μπορέσουν… να ξανασκοράρουν ως το τέλος. Μάλιστα, αυτή δεν ήταν η μόνη φορά στον αγώνα που είχες τέτοια αίσθηση βλέποντας τις δύο ομάδες.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάει στο 18-14, ο Σλούκας και ο Λο έκαναν το 24-18 και οι Ιταλοί έμοιαζαν να μένουν από σπασμωδικές ενέργειες στο παιχνίδι. Ο Πρίντεζης έγραψε το 29-21, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου το τρίποντο του Σλούκα έκανε το 32-21 για την πρώτη διψήφια διαφορά του Ολυμπιακού. Παρότι είχαν 15 λεπτά διακοπή, οι Ιταλοί έμοιαζαν όταν επέστρεψαν στο παρκέ ότι είχαν παραδώσει πνεύμα στο πρώτο ημίχρονο.

Καθόλου ανταγωνιστικοί, πιο αργοί, με λιγότερη ενέργεια, φαινόταν σα να είχαν παρατήσει τον αγώνα. Επί 4:22 έμειναν άποντοι στο 3ο δεκάλεπτο, ενώ χρειάστηκαν 6 λεπτά για να βάλουν τους πρώτους εντός παιδιάς πόντους τους. Οι επιθέσεις τους έβρισκαν σε τείχος, με τον Ολυμπιακό να μοιάζει ότι έπαιζε με… 6 παίκτες στην άμυνα και τον Πιανιτζάνι να είναι ανήμπορος στο να βοηθήσει τους παίκτες του. Έξι μαζεμένοι πόντοι του Μάντζαρη έκαναν το 40-21 για το +19 του Ολυμπιακού, που διατηρήθηκε ως το τέλος της περιόδου.

Ακόμα και όταν οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν 3 λεπτά χωρίς πόντο, η άμυνά τους ήταν εκεί, ώστε να μην κινδυνεύσουν. Και δεν ήταν ότι άρχισαν να παίζουν άσχημα ή εγκλωβίστηκαν, απλώς σε 3 επιθέσεις που πήραν φάουλ σε σουτ είχαν 0/6 βολές. Μόλις έκαναν δύο επιθέσεις χωρίς… βολές, η διαφορά πήγε από τους 15 πόντους ξανά στους 19 (44-25), με την 3η περίοδο να τελειώνει στο 48-30.

Η Σιένα έβλεπε ότι δεν είχε καμία ελπίδα να πάρει το ματς, το 4ο δεκάλεπτο ήταν πολύ χαλαρό, εξάλλου με 21 πόντους ημίχρονο και 30 σε 30 λεπτά δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις νίκης. Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ σοβαρός στο πρώτο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου, η άμυνά του συνέχισε να είναι το ίδιο καλή, ο Σλούκας με τρίποντο πήγε το ματς στο 61-35 στο 35ο λεπτό, ο Παπανικολάου έκανε το 63-35 και κάπου εκεί… όλοι άρχισαν να ασχολούνται με το ματς της Πέμπτης, για να θυμίσει παιδική χαρά το τελευταίο πεντάλεπτο.

Το επιμέρους σκορ του Ολυμπιακού σε 30 λεπτά από το 3-10 και μετά ήταν 60-25 σε μια αδιανόητη συντριβή της φετινής Σιένα, που ως τώρα έμοιαζε απίστευτα δυνατή. Στο τελευταίο πεντάλεπτο η Σιένα «κέρδισε» με 12-20 αλλά κανείς δεν ασχολήθηκε, εκτός ίσως από τους Ιταλούς που ήθελαν να μετριάσουν την έκταση της ήττας τους.

Ο Ίβκοβιτς είχε στο μυαλό του το ροτέισον και ήθελε να κρατήσει τους παίκτες τους φρέσκους και ξεκούραστους ενόψει της Παρασκευής, κάτι που ξεκάθαρα δείχνουν και οι χρόνοι συμμετοχής. Ο Χάινς έπαιξε 24 λεπτά, ο Σπανούλης 22, ο Κέσελι 21 και ο Σλούκας 20, με τον Λο στα 19,5 και αυτή ήταν η πεντάδα με τη μεγαλύτερη συμμετοχή, ενώ 10 παίκτες έπαιξαν από 11 ως 24 λεπτά (και από 5 οι Γλυνιαδάκης, Γκεσεβίτσιους).

Στα ριμπάουντ και πάλι υπήρχε χαώδης διαφορά, εκτός από το συνολικό 49-29 τα επιθετικά ήταν 18-5. Οι ασίστ ήταν 23-10, τα κλεψίματα 7-4 και τα λάθη 7-12, με τον Ολυμπιακό να μοιάζει ανίκητος. Οι Ιταλοί είχαν 16/47 δίποντα και δεν έδειξαν ότι μπορούν να προβληματίσουν την «ερυθρόλευκη» άμυνα. Ο ΜακΚάλεμπ είχε 6/14, αλλά από εκεί και πέρα, ο Θόρντον 0/6, ο Λαβρίνοβιτς 1/5 και ο Μος 0/4. Μοναδικά κακά μαντάτα οι τραυματισμοί των Πρίντεζη και Ντόρσεϊ (μοιάζουν, πάντως, επιπόλαιοι). Αν ξαναπαίξει έτσι ο Ολυμπιακός την Παρασκευή θα γιορτάσει την πρόκριση στο φάιναλ φορ.