Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / θρυλική πρόκριση με σΠανΟύΛΗ και χάινς!

θρυλική πρόκριση με σΠανΟύΛΗ και χάινς!

Ο Ολυμπιακός έκανε το χρέος του και έστειλε τον κόσμο του και όλη την Ευρώπη αδιάβαστους παίρνοντας το εισιτήριο για το φάιναλ φορ της Κωνσταντινούπολης, κλείνοντας με νίκη 76-69 και σκορ 1-3 τη σειρά με τη Σιένα! Οι Ιταλοί πάλεψαν, προσπάθησαν, αλλά σε ένα ματς για γερά νεύρα και για σκληρούς άντρες, με τις άμυνες να σπάνε κόκκαλα, υποτάχτηκαν στις διαθέσεις του Σπανούλη, του Χάινς και της παρέας τους!

Ο φετινός Ολυμπιακός είναι ξεκάθαρα η πιο σκληρή ομάδα της Ευρώπης. Ό,τι κι αν συναντήσει απέναντί του, ο τρόπος που μάχονται οι παίκτες του στην άμυνα είναι αδιανόητος και τον έχει φέρει εκεί που είναι. Αυτό έκανε στο ΣΕΦ την Παρασκευή 12.000 οπαδούς του Ολυμπιακού να παραληρούν επί 40 λεπτά στις εξέδρες, να πανηγυρίζουν κάθε ριμπάουντ σαν καλάθι στην 4η περίοδο, με τους «ερυθρολεύκους» να βρίσκονται πλέον 80 λεπτά από το τρόπαιο της Ευρωλίγκας! Τρίτο φάιναλ φορ σε 4 χρόνια για τον Ολυμπιακό, επόμενος αντίπαλος στον ημιτελικό η Μπαρτσελόνα!

Σε ένα ματς που τίποτα σχεδόν δεν του πήγε καλά επιθετικά, ο Ολυμπιακός ήταν απίστευτος στην άμυνα, όσο περνούσε η ώρα ήταν όλο και καλύτερος, μέχρι που στην 4η περίοδο έσβησε πλήρως τους Ιταλούς, κι έμεινε ο clutch Ζήσης να παλεύει μόνος του (ο μόνος που σκόραρε εντός παιδιάς από τη Σιένα στην 4η περίοδο). Αλλά δεν θα μπορούσε να γυρίσει πίσω το κόκκινο ποτάμι προς την Πόλη. Με τον Σπανούλη να γράφει 19 πόντους και 20 ranking με 8 κερδισμένα φάουλ και 10/10 βολές και τον Χάινς να έχει 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 τάπες, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να υποτάξει τη Σιένα.

Μπορεί στα τρίποντα να τα «έσπασε» με 4/22 και 18% (7/20 η Σιένα), μπορεί τα κλεψίματα να ήταν μοιρασμένα, αλλά κοιτώντας τις δύο ομάδες στο παρκέ, ένα ήταν εμφανές: η μία θα πέθαινε στο γήπεδο πριν χάσει αυτό το ματς. Ο Ολυμπιακός είχε 12 ασίστ η Σιένα 5, ο Ολυμπιακός είχε μόλις 7 λάθη η Σιένα 14, ο Ολυμπιακός είχε 39 ριμπάουντ η Σιένα 34 με τα επιθετικά να είναι 12-17! Και τα φάουλ; 26 η Σιένα, 18 ο Ολυμπιακός (29-12 οι βολές υπέρ του Ολυμπιακού), με τον Σπανούλη, τον Άντιτς και τον Χάινς να παίζουν πανέξυπνα παίρνοντας 18 φάουλ μόνο οι 3 τους!

Το ματς δεν ήταν περίπατος όπως το προηγούμενο, η Σιένα πάλεψε, προσπάθησε, με Ζήση, Άντερσεν και ΜακΚάλεμπ και μάλιστα κατάφερε ως το 31ο λεπτό να έχει το προβάδισμα στο ματς. Στην ανάπαυλα οι Ιταλοί είχαν 62% στα δίποντα και 80% στα τρίποντα, 13/21 και 4/5 αντίστοιχα. Είχαν 5 ασίστ (με τόσες τελείωσαν!), είχαν περισσότερα κλεψίματα (μόλις 1 ο Ολυμπιακός), πάταγαν καλύτερα στο γήπεδο.

Το ματς ήταν δύσκολο στην αρχή για τον Ολυμπιακό, που είχε μεν ένα μικρό, ασθενικό προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει. Η Σιένα δεν αντιμετώπιζε ιδιαίτερα προβλήματα με την άμυνα του Ολυμπιακού και κατάφερνε να απαντά σχετικά εύκολα. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο ξεκίνημα με 9-5 με Μάντζαρη και Χάινς, για να πάει στο 14-9 από το τρίποντο του Σπανούλη. Μέχρι το τελευταίο 1:30 της περιόδου διατηρούσε ανάλογο προβάδισμα με τον Χάινς να κάνει το 20-16, αλλά η Σιένα κατάφερε με τρίποντο του Στόουνρουκ να ισοφαρίσει σε 21-21 στο τέλος.

Οι Ιταλοί πήραν και προβάδισμα στη 2η περίοδο, ολοκληρώνοντας με τον Ρακόσεβιτς ένα 1-8 για το 21-24. Ο ΜακΚάλεμπ τους πήγε στο 24-28, το τρίποντο του Άντερσεν στο 28-33 και ο Ρακόσεβιτς στο 30-35. Τότε μίλησαν Σπανούλης και Χάινς που μείωσαν σε 34-35, με τον Σπανούλη να βγάζει και την άμυνα στο ενδιάμεσο (κέρδισε επιθετικό φάουλ) και τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στο 38-39 στην ανάπαυλα.

Το τρίποντο του ΜακΚάλεμπ πήγε τη Σιένα στο 38-42 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά Παπανικολάου και Άντιτς ισοφάρισαν σε 42-42 πριν φύγει το πρώτο δίλεπτο. Ένα 0-6 των Ιταλών τους έφερε στο 42-48 στο μοναδικό σημείο στο ματς που ο Ολυμπιακός έδειξε να μπερδεύεται και να χάνει τον έλεγχο.

Όμως, η άμυνα έσφιξε, ο Χάινς έκανε ένα κλέψιμο και μια τάπα, μπροστά οι «ερυθρόλευκοι» έγραψαν 6/6 βολές και το ματς πήγε στο 48-48 στο 26ο λεπτό. Ο Λαβρίνοβιτς και ο Ρακόσεβιτς ξαναέφεραν τη Σιένα στο +5 του 50-55, αλλά ο Ολυμπιακός έβγαλε κι άλλη άμυνα, κλέψιμο του Κέσελι, άλλες 4/4 βολές μπροστά και 54-55 πριν βγει η περίοδος.

Με το ΣΕΦ να βράζει, τον κόσμο να σπρώχνει την ομάδα όσο μπορούσε, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν το 4ο δεκάλεπτο με λέι απ του Χάινς, για να έρθει το τρίποντο του Άντιτς στο 31ο λεπτό για το 59-55 και το πρώτο +4 των «ερυθρολεύκων» από την πρώτη περίοδο. Ο Χάινς ξανασκόραρε από την πάσα του Λο για το 61-55 και το νερό είχε ήδη μπει στ’ αυλάκι.

Η Σιένα έκανε 4:19 για να βάλει τον πρώτο της πόντο στην 4η περίοδο, ενώ χρειάστηκε 8:20 για να σκοράρει για πρώτη φορά εντός παιδιάς και μόνο ο Ζήσης ήταν που σκόραρε στην περίοδο εντός παιδιάς!

Πάντως, από 3 (καλές αλλά) χαμένες επιθέσεις του Ολυμπιακού και 3 αντίστοιχα φάουλ στη διεκδίκηση του επιθετικού ριμπάουντ η Σιένα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 61-61 με 6/6 βολές. Ο Πρίντεζης από την καταπληκτική πάσα του Χάινς έκανε το 63-61 μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Ρακόσεβιτς δεν μπορούσε ούτε ανάσα να πάρει από την πίεση όταν επιχείρησε ντράιβ και ο Σπανούλης με βολές έκανε το 65-61.

Η Σιένα έχασε και πάλι την επίθεση, ο Λο έκλεψε και σκόραρε στον αιφνιδιασμό, ενώ μετά το άστοχο του Λαβρίνοβιτς ο Σπανούλης με τρομερό σουτ από την κορυφή καθάρισε τον αγώνα, 69-61 με 2:33. Οι Ιταλοί έμοιαζαν υποταγμένοι, μόνο ο φοβερός Ζήσης συνέχιζε να παλεύει, έπαιρνε την μπάλα από την επαναφορά και έπαιζε μόνος του, με τρίποντο μείωσε σε 69-64, ο Σλούκας απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 72-64 με 1:24 για το τέλος, με τον Ζήση να κάνει το 72-66 και μετά με 3/3 βολές (σε προσπάθεια για… δίποντο) έστειλε την ομάδα του στο 72-69, δίνοντάς της έστω και λίγες ελπίδες, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε ελεύθερο τρίποντο του Πρίντεζη εξαντλώντας τα 24 δευτερόλεπτα, άστοχο, αλλά ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ της χρονιάς, για να δώσει στον Σπανούλη που δεν λάθεψε και έκανε το 74-69 με 2/2 βολές. Η Σιένα προσπάθησε, έχασε όμως 2 τρίποντα και μαζί με αυτά και το ματς. Ο ΜακΚάλεμπ είχε 0/2 βολές (τη 2η μάλλον επίτηδες) στα 8 δευτερόλεπτα, αλλά ο Πρίντεζης καθάρισε και αυτό το ριμπάουντ και το ματς έληξε και τυπικά με τον Ολυμπιακό να παίρνει θέση εκκίνησης στο φάιναλ φορ της Κωνσταντινούπολης μέσα σε πανδαιμόνιο στο ΣΕΦ!