Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Εύκολη νίκη με τρομερό Μαυροκεφαλίδη

Εύκολη νίκη με τρομερό Μαυροκεφαλίδη

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε πολύ πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 69-79 την Τούροβ για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, πηγαίνοντας στο 4-2 και μένοντας στη 2η θέση του ομίλου. Οι «πράσινοι» ήλεγξαν τον αγώνα σχεδόν και στα 40 λεπτά του, έφτασαν τη διαφορά και στους 23 πόντους, για να επιτρέψουν στους Πολωνούς να μειώσουν στο τέλος του αγώνα. Απίστευτο παιχνίδι από τον Μαυροκεφαλίδη που τελείωσε με 21 πόντους, 6/7 εντός παιδιάς και 30 ranking!

Ο Μαυροκεφαλίδης είχε και 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 κερδισμένα φάουλ σε 23 λεπτά συμμετοχής. Από κοντά και ο Παππάς με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 κερδισμένα φάουλ σε 27 λεπτά, αλλά και ο Γκιστ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ σε 22 λεπτά και μια καταπληκτική δεύτερη περίοδο. Καλοί ο Διαμαντίδης, αλλά και ο Γιάνκοβιτς με τον Ράιτ.

Ο Παναθηναϊκός είχε 47% στα δίποντα και 42% στα τρίποντα, τα ριμπάουντ ήταν δικά του, 27-35 με 6-10 τα επιθετικά, οι ασίστ 13-13, τα κλεψίματα 7-9, τα λάθη 17-18. Από πλευράς Τούροβ τα περισσότερα προβλήματα τα δημιούργησαν ο Τέιλορ (13 πόντοι, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα) με τον Ράιτ (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ), ενώ ο Παναθηναϊκός εξουδετέρωσε τον Κόλινς και κράτησε χαμηλά τον Τσιλίνσκι με τον Μολντοβεάνου.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο τρίλεπτο ο Παναθηναϊκός ανέβασε πάρα πολύ το σκοράρισμά του και πέτυχε 75 πόντους σε 32 λεπτά για να φτάσει να προηγηθεί με 23 διαφορά. Το τελικό σκορ είναι μαγική εικόνα, αφού η Τούροβ έτρεξε 14-0 στο φινάλε του αγώνα όταν οι «πράσινοι» είχαν πια χαλαρώσει τελείως.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-0 για την Τούροβ από τον Τέιλορ, για να πάει στο 9-3 λίγο μετά. Ο Παναθηναϊκός κράτησε ένα ιδιαίτερα υψηλό ρυθμό στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο, από το 4ο ως το 10ο λεπτό έβαλε 22 πόντους, ο Γιάνκοβιτς με τον Διαμαντίδη τον έφεραν στο 11-8 για να γράψει ο Παππάς το 13-12 λίγο μετά. Παππάς και Γιάνκοβιτς σκόραραν και για το 13-16, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης έγραψε το 13-20 για ένα 0-12 του Παναθηναϊκού που μπήκε στο τιμόνι του οδηγού και ήλεγξε το ματς.

Η Τούροβ απάντησε με δύο τρίποντα του Τσιλίνσκι, αλλά ο Γκιστ είχε 4 πόντους στο ενδιάμεσο για να μείνει ο Παναθηναϊκός μπροστά με 19-24. Ο Κ. Ράιτ έγραψε τρίποντο για το 22-25 και λίγο μετά ο ίδιος έφερε το ματς στο 24-25. Ο Γκιστ έκανε μεγάλο δεκάλεπτο, είχε άλλους 5 πόντους για το 24-32 με βοήθεια από τον Μαυροκεφαλίδη, ενώ ο Παππάς σκόραρε τρίποντο για το 24-35. Ο Τ. Ράιτ κράτησε τον Παναθηναϊκό πάνω από τους 10 πόντους, 26-37, ενώ Μπατίστα και Διαμαντίδης έγραψαν το 29-41 μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου. Ο Μπλουμς έγραψε τρίποντο για το 31-44 με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει απόλυτα το ματς και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +11 μετά το καλάθι του Τσιλίνσκι.

Στην επανάληψη ο Γιάνκοβιτς έφερε ξανά το ματς στους 13 πόντους με την Τούροβ να απαντά για το -8 με τον Κούλιγκ, 38-46, αλλά τον Μπατίστα να σκοράρει για το 40-50. Μαυροκεφαλίδης και Γκιστ έφεραν το ματς στο 44-56 στο 28ο λεπτό, με τον Τέιλορ να απαντά, αλλά τον Μαυροκεφαλίδη να γράφει το 47-58 και το 47-60.

Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο +10 για τον Παναθηναϊκό, 51-61, με τον Μάρντι Κόλινς να μειώνει σε 53-61, αλλά τον Μπλουμς να απαντά για το 53-64. Μετά τον Κούλιγκ ο Μαυροκεφαλίδης έγραψε 4 πόντους για το 55-68, με τον Τ. Ράιτ να κλέβει την μπάλα και τον Παππά να γράφει καλάθι και φάουλ για το 55-71. Ο Μαυροκεφαλίδης έγραψε τρίποντο για το 55-74 του Παναθηναϊκού, ενώ λίγο μετά, το αντιαθλητικό φάουλ του Κόλινς στον Παππά έφερε το ματς στο 55-76 από τις βολές και στο 55-78 από το κάρφωμα του Τ. Ράιτ.

Το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί με τον Παναθηναϊκό να χαλαρώνει εντελώς στο τελευταίο τετράλεπτο και την Τούροβ να τρέχει σερί 14-0 για το 69-78 λίγο πριν το φινάλε και τον Τ. Ράιτ να κλείνει το ματς με 1/2 βολές.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε για το 4-2 στον όμιλο, παραμένει στη δεύτερη θέση και την ερχόμενη εβδομάδα θα προσπαθήσει στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο την Μπάγερν να πάει στο 5-2. Ουσιαστικά βρίσκεται ήδη στο Top-16 (η Μπάγερν που είναι 5η έχει 1-5) αλλά την ερχόμενη εβδομάδα κλειδώνει και τυπικά θέση για εκεί με νίκη επί των Γερμανών.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 33-44, 51-61, 69-79.

Τούροβ Ζγκόρελετς (Ραΐκοβιτς): Κόλινς 6 (3ρ.), Κούλιγκ 11 (1), Τσιλίνσκι 8 (2), Κάρολακ 5 (1), Γιαραμαζ, Ντίλεβιτς, Μολντοβεάνου 5 (1), Νίκολιτς 6 (5ρ.), Τέιλορ 13 (7ασ. 3κλ.), Ράιτ 13 (1τρ. 4ρ.), Ζιγκεράνοβιτς 2 (3ρ.).

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ (3ασ.), Μποχωρίδης 1, Γιάνκοβιτς 6 (7ρ.), Παππάς 14 (1τρ. 5ρ.), Μαυροκεφαλίδης 21 (1τρ. 6ρ.), Διαμαντίδης 6 (1τρ. 3ασ.), Γκιστ 16 (3τρ. 5ρ. 2κλ.), Μπατίστα 4, Μπλουμς 6 (2), Ράιτ 5 (3ρ.).