Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Νίκη για Zeppelin, ήττα για Jets!

Νίκη για Zeppelin, ήττα για Jets!

Οι Jets έκαναν την πρώτη τους ήττα στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος, με τους Gastone να τους κερδίζουν με 62-59, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Zeppelin κέρδισαν στην παράταση με 61-60 τους Θαλασσόλυκους, ενώ η Τιρινίνι επικράτησε των Nothing But Net με 63-53. Οι Santa Barbara Rockets κέρδισαν τα Σαπάκια με 78-73, ενώ η Αττική νίκησε τους Barcelioma με 70-66.

Οι Gastone κέρδισαν τους Jets με 62-59 παίρνοντας την 5η συνεχόμενη νίκη τους στην 4η περίοδο, μετά από ντέρμπι και αναγκάζοντας τους Jets στην πρώτη τους ήττα στο δεύτερο γύρο και σε ήττα μετά από 7 συνεχόμενες νίκες (συμπεριλαμβανομένων και των δύο 20-0 με τους Tsunami).

Το ματς ήταν κλειστό σε όλη τη διάρκειά του, με τους Gastone να ξεκινούν με 3-1 και 6-5 με δύο τρίποντα, αλλά τους Jets να ξεφεύγουν με 8-9 και 8-13 στη συνέχεια με τον Μπουρδανιώτη Π. και τον Σίσκο. Η πρώτη περίοδος έληξε 16-19 για τους Jets, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα 0-4 από τον Σίσκο και τον Ονουφρίου πήγαν στο 16-23. Οι Gastone απάντησαν με 9-2 από τον Τζουμέτζη και τον Τάγκαλο για να ισοφαρίσουν τον αγώνα σε 25-25, αλλά δεν προσπέρασαν, με τον Μάρκο να κάνει το 29-31 για τους Jets.

Το καλάθι και φάουλ του Πανδή έδωσε το προβάδισμα στους Gastone με 32-31, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 34-33. Στην 3η περίοδο οι Jets μπήκαν καλύτερα και με τον Ονουφρίου να βάζει 7 συνεχόμενους πόντους προηγήθηκαν με 37-40 και 41-42. Ο Ροντογιάννης έκανε το 43-42 για τους Gastone αλλά ο Καλογρίδης και ο Μπουρδανιώτης Π. έκαναν το 43-46. Τελικά, η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Πανδή να έχει 4 μαζεμένους πόντους για το 47-46 των Gastone, που πήγαν στο 56-51 στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Πανδή να έχει άλλους 5 πόντους και τον Τζουμέτζη 4 από κοντά. Οι Jets πάλεψαν να επιστρέψουν, μείωσαν μετά το 58-53 σε 58-57 με 4/6 βολές, αλλά δεν μπόρεσαν να προσπεράσουν, με το μεγάλο τρίποντο του Πανδή για το 61-57 να κρίνει τον αγώνα.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 22 πόντους, ο Τζουμέτζης 17, ο Τάγκαλος 12 και ο Ροντογιάννης 9. Από τους Jets ο Ονουφρίου είχε 13 πόντους, ο Μπουρδανιώτης Π. 12, ο Καλογρίδης 11 και ο Μπουρδανιώτης Α. 9.

Οι Santa Barbara Rockets κέρδισαν τα Σαπάκια με 78-73 για να παραμείνουν στην 3η θέση του πρωταθλήματος και να ρίξουν τα Σαπάκια στην τριπλή ισοβαθμία της 5ης θέσης. Τα Σαπάκια είχαν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, προβάδισμα που έφτασε και σε διψήφια τιμή, αλλά στην επανάληψη άρχισε να αλλάζει η εικόνα, για να κερδίσουν οι Santa Barbara Rockets στο τέλος.

Το ματς ξεκίνησε με τα Σαπάκια να πηγαίνουν στο 6-14 με τον Τσιχλιά Σ. να έχει ήδη 6 πόντους, αλλά και να φτάνει τους 13 ως το τέλος της πρώτης περιόδου, πηγαίνοντας την ομάδα του στο 6-17 με τρίποντο και το 14-21 τελικά. Απ’ την άλλη, Γεωργαντής και Πέτρου κρατούσαν τους Santa Barbara Rockets σε κοντινή απόσταση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ζαγγογιάννης ήταν που έκανε το 16-27 για τα Σαπάκια, ενώ μετά το καλάθι και φάουλ του Τσατσάνη για το 19-27, τα Σαπάκια πήγαν στο 21-32 με το τρίποντο του Κουμπούρα και το 23-33 για την τελευταία διψήφια διαφορά τους. Οι Santa Barbara Rockets μπόρεσαν με 9 μαζεμένους πόντους του Δημητρίου στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου να μειώσουν σε 32-37 για να λήξει το ημίχρονο με 32-40 από το τρίποντο του Τσιχλιά Σ..

Στην επανάληψη τα Σαπάκια πήγαν στο 39-47 με τον Μπουντουβά και το 41-49 με τον Τσίκα, αλλά η συνέχεια ανήκε στους Santa Barbara Rockets. Ο Πέτρου με δύο τρίποντα και άλλο ένα καλάθι έφερε το ματς στο 51-54, ενώ ο Τσατσάνης με δικό του τρίποντο ισοφάρισε σε 54-54 στο τέλος της 3ης περιόδου. Το σερί των Santa Barbara Rockets συνεχίστηκε και έφτασε στο 16-0 με τους Πέτρου, Τσατσάνη και Δημητρίου να πηγαίνουν την ομάδα τους στο 64-54 και τον Μακρή με τρίποντο να κάνει το 67-54.

Τα Σαπάκια δεν παράτησαν το ματς, με τον Μπουντουβά να βάζει 12 πόντους στην 4η περίοδο πάλεψαν για την ανατροπή. Με δικό του καλάθι και φάουλ μείωσαν σε 69-63, ενώ με δεύτερο συνεχόμενο καλάθι και φάουλ πλησίασαν στο 69-66. Οι Santa Barbara Rockets απάντησαν με 5 πόντους του Πέτρου για το 74-68 που ουσιαστικά έκριναν και τον αγώνα, αφού στη συνέχεια οι 2/2 βολές του Γεωργαντή δεν επέτρεψαν στα Σαπάκια να ελπίσουν για κάτι καλύτερο από την ήττα με -5, 78-73, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται νίκες και διαφορά στα μεταξύ τους παιχνίδια (τα Σαπάκια είχαν κερδίσει με 5 πόντους το πρώτο ματς).

Από τους νικητές ο Δημητρίου είχε 26 πόντους, ο Πέτρου είχε 23 με 5 τρίποντα και οι Γεωργαντής και Τσατσάνης από 12. Για τα Σαπάκια ο Τσιχλιάς Σ. είχε 25 πόντους, ο Μπουντουβάς 21, ο Τσίκας 10 και ο Κουμπούρας 8.

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Nothing But Net με 63-53 για να παραμείνει ισόβαθμη με τους 3ους Santa Barbara Rockets (με 6 ήττες αμφότεροι). Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Nothing But Net, που με τον Μπαμπάκο χτύπησαν από κοντά για να προηγηθούν με 3-6 και 5-9, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 5-15, παίρνοντας πόντους από τον Βαγιάνο Γ. και τον Χαντζή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Τιρινίνι ανέβασε την απόδοσή της, μείωσε σε 11-15 με σερί 6-0 από τον Βλάσση και τον Λεγάκη, που έβαλαν τους πρώτους 10 πόντους της ομάδας τους στο δεκάλεπτο, με τον Γράψα να σκοράρει τους 6 τελευταίους, ισοφαρίζοντας σε 19-19, για να κλείσει το ημίχρονο στο 21-25 υπέρ των Nothing But Net, που έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι με τον Ζήση Γ. και τον Μπαμπάκο.

Στην 3η περίοδο η Τιρινίνι ήταν καλύτερη, έτρεξε σερί 21-6, για να πάρει διψήφια διαφορά και να την κρατήσει στα επίπεδα αυτά ως το τέλος. Ο Κουσούλης Α. μείωσε σε 24-27 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τον Γράψα να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ για το 29-29 και την ισοπαλία. Η Τιρινίνι προσπέρασε με βολές του Κουσούλη Α., πήγε στο 33-31 με τον Γράψα και το 35-31 με τον Βλάσση. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, μέχρι που ο Λεγάκης με καλάθι και φάουλ έκανε το 42-31 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Το δεκάλεπτο τελείωσε στο 43-34, με τη διαφορά να κυμαίνεται από τους 7 ως τους 11 πόντους σε όλη την 4η περίοδο. Ο Χαντζής μείωσε σε 45-36, η Τιρινίνι πήγε με Βλάσση και Κουσούλη Α. στο 51-40, με τους Nothing But Net να μειώνουν σε 57-50 με 1:20 για το τέλος με τρίποντο του Χαντζή. Ο Κουσούλης σκόραρε για το 59-50, ενώ η Τιρινίνι είχε μετά 4/6 βολές για να μην απειληθεί και να πάρει τη νίκη με 63-53, την ώρα που οι Nothing But Net έμεναν με 4 παίκτες από τις αποβολές με 5 φάουλ των Ζήση Δ. και Μπαμπάκου στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Από τους νικητές ο Βλάσσης είχε 19 πόντους, ο Κουσούλης Α. 16, ο Γράψας 15 και ο Λεγάκης 11. Για τους Nothing But Net ο Χαντζής είχε 17 πόντους, ο Μπαμπάκος 14 και ο Ζήσης Γ. 8.

Σκληρό ντέρμπι ανάμεσα σε Αττική και Barcelioma με τους πρώτους να παίρνουν τη νίκη με 70-66, καταφέρνοντας να κλείσουν τον Μουχάκη στην 4η περίοδο. Το ματς ήταν κλειστό παρά το πολύ καλό ξεκίνημα της Αττική, που με τον Μπέλλο και τον Καραλή Α. μπήκε στο ματς με 9-0 και πήγε λίγο μετά στο 15-3 και το +12.

Οι Barcelioma αντέδρασαν και με τον Μουχάκη να σκοράρει κατά βούληση (11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο) μείωσαν σε 21-24 και 22-17 τελικά στο τέλος της περιόδου. Η αντεπίθεση των Barcelioma συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, μετά το 24-19 από τον Μπέλλο, ο Μαρκάκης και ο Μουχάκης βοήθησαν την ομάδα τους να προσπεράσει για πρώτη φορά στο σκορ, 24-25.

Η Αττική απάντησε με τον Αναγνωστόπουλο Α., πήγε στο 30-27 και έκλεισε το ημίχρονο στο 32-29. Στην 3η περίοδο η Αττική πήγε στο 34-31 με τον Αναγνωστόπουλο Α., για να απαντήσει ο Ταμβάκης και ο Μουχάκης για να ισοφαρίσουν οι Barcelioma σε 36-36 και 38-38 λίγο αργότερα και να πάνε οι ομάδες στο 43-43 με τον Καραλή Α. και τον Ταμβάκη. Οι Barcelioma είχαν το προβάδισμα στο τέλος της 3ης περιόδου, καθώς πήγαν στο 50-53 με δύο τρίποντα από Σπατιώτη και Μουχάκη.

Η Αττική στην 4η περίοδο κατάφερε να κρατήσει άποντο τον Μουχάκη για να πάρει τη νίκη. Οι Barcelioma πήγαν στο 53-56 με τρίποντο του Ταμβάκη και κράτησαν το προβάδισμα ως το 56-60 από τον ίδιο, με την Αττική να παίρνει 4 συνεχόμενους κρίσιμους πόντους από τον Αναγνωστόπουλο Α. για να ισοφαρίσει σε 60-60. Γαλάνης και Καραλής Α. με 4/4 βολές στις επόμενες επιθέσεις έκαναν το 64-60 ολοκληρώνοντας ένα σερί 8-0 για την Αττική, με τον Σπατιώτη να μειώνει σε 64-62.

Οι Barcelioma μείωσαν με τον Τουμπακάρη από κοντά σε 65-64, αλλά ο Ξερέας πέτυχε καθοριστικό τρίποντο για το 68-64, δίνοντας μεγάλο πλεονέκτημα στην ομάδα του. Οι Barcelioma μείωσαν σε 68-66 με τον Ταμβάκη, η Αττική έχασε την επίθεση, αλλά ο Γαλάνης έκανε τάπα σε λέι απ των Barcelioma στα τελευταία 15 δευτερόλεπτα, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη, που ολοκληρώθηκε με λέι απ του Μπέλλου στο τέλος για το 70-66.

Από τους νικητές ο Αναγνωστόπουλος Α. είχε 25 πόντους, ο Καραλής Α. 24 και ο Μπέλλος 12, ενώ για τους Barcelioma ο Μουχάκης σκόραρε 27 πόντους, ο Ταμβάκης 16 και ο Σπατιώτης 11.

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Θαλασσόλυκους με 61-60 στην παράταση μετά από φοβερό ντέρμπι, για να πάνε στο 9-11 και να αναπτερώσουν τις ελπίδες τους για οκτάδα, ρίχνοντας τους αντιπάλους τους στο 10-9. Το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, πάντως, το έχουν οι Θαλασσόλυκοι, που είχαν κερδίσει το πρώτο ματς με 17 πόντους.

Οι Zeppelin μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, προηγήθηκαν με 16-7 στο ξεκίνημα με τον Παπαδάτο και τον Κουτσό να σκοράρουν, με τους Θαλασσόλυκους να δυσκολεύονται στην επίθεση. Η πρώτη περίοδος έληξε στο 18-11 με τον Τεντόμα να έχει τους πρώτους 7 πόντους της ομάδας του, αλλά οι Zeppelin κράτησαν τον έλεγχο και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Πήγαν στο 25-17 με συνεχόμενους πόντους του Κωνσταντούλα, με τον Καραγιαννίδη Γ. να σκοράρει για τους Θαλασσόλυκους, βοηθώντας τους να μειώσουν σε 29-25 στο τέλος του ημιχρόνου.

Και στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου οι Zeppelin ήταν καλύτερη, με τον Παπαδάτο να έχει 5 πόντους και τον Τσάντζαλη 3 πήγαν στο 30-37, αλλά μετά πήρε μπρος ο Τεντόμας ξανά και οι Θαλασσόλυκοι άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά, παρά τις ατυχίες που είχαν με τους τραυματισμούς του Καραγιαννίδη Γ. και του Βελέντζα.

Με τρίποντο του Λέντζου Γ. μείωσαν για να κλείσουν την περίοδο στο 44-41 και να έχουμε ντέρμπι στο 4ο δεκάλεπτο. Τα τρίποντα των Παπαδάτου και Τσάντζαλη έδωσαν προβάδισμα στους Zeppelin, αλλά ο Τεντόμας και ο Λέντζος Γ. βοήθησαν την ομάδα του να στείλει το ματς στην παράταση, 56-56. Εκεί οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, οι Zeppelin με βολές πήγαν στο 61-60, αλλά το επιθετικό ριμπάουντ που πήραν στα 5 δευτερόλεπτα μετά από άστοχη βολή έκρινε τον αγώνα υπέρ τους.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 18 πόντους, ο Κωνσταντούλας 14, ο Τσάντζαλης 11 και ο Κουτσός 10. Από τους Θαλασσόλυκους ο Τεντόμας είχε 20 πόντους, ο Μανάι 12, ο Λέντζος Γ. 10 και ο Καραγιαννίδης Γ. 8.

GASTONE – JETS 62-59
(16-19, 34-33, 47-46, 62-59)

Gastone:
Τάγκαλος Δ. 12, Κουρμπέτης Γ., Σακελλαρόπουλος Ν. 2, Τζουμέτζης Π. 17 (2), Πανδής Γ. 22 (2), Ροντογιάννης Α. 9 (2).

Jets:
Τριανταφύλλου Γ. 3 (1), Μπουρδανιώτης Α. 9, Μπελαλής Ν., Παναγιωτόπουλος Π. 2, Μάρκος Η. 6, Σίσκος Σ. 3 (1), Μπουρδανιώτης Π. 12, Ονουφρίου Π. 13, Καλογρίδης Π. 11, Κιούσης Θ..

SANTA BARBARA ROCKETS – ΣΑΠΑΚΙΑ 78-73
(14-21, 32-40, 54-54, 78-73)

Santa Barbara Rockets:
Μακρής Σ. 5 (1), Καλομπράτσος Χ., Καναρίδης Γ., Πέτρου Σ. 23 (5), Δημητρίου Α. 26, Γεωργαντής Α. 12, Τσατσάνης Γ. 12 (1).

Σαπάκια:
Μπουντουβάς Ν. 21, Κουμπούρας Δ. 8 (1), Τσέρτος Λ. 5 (1), Τσίκας Ν. 10, Ζαγγογιάννης Σ. 4, Τσιχλιάς Σ. 25 (3).

NOTHING BUT NET – ΤΙΡΙΝΙΝΙ 53-63
(15-5, 25-21, 34-43, 53-63)

Nothing But Net
(Κοτσίφης Β.): Βαγιάνος Γ. 6, Βαγιάνος Δ. 6, Χαντζής Ν. 17 (1), Ζήσης Δ. 2, Ζήσης Γ. 8 (1), Μπαμπάκος Κ. 14.

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Αντωνόπουλος Α. 2, Γράψας Α. 15, Γαλανόπουλος Γ., Σταματέρης Ν., Κουσούλης Α. 16, Κουρτογιάννης Χ., Λεγάκης Γ. 11, Κουσούλης Ν., Βλάσσης Γ. 19.

ΑΤΤΙΚΗ – BARCELIOMA 70-66
(22-17, 32-29, 50-53, 70-66)

Αττική
(Μπουργαζάς): Μπέλλος Γ.12, Καραλής Α. 24, Γαλάνης Δ. 5, Κοντός Γ., Αναγνωστόπουλος Μ., Ξερέας Μ. 4 (1), Αναγνωστόπουλος Α. 25.

Barcelioma:
Σπατιώτης Π. 11 (1), Μαρκάκης Γ. 5 (1), Σκαλτσογιάννης Β., Τουμπακάρης Α. 4, Μενεξιάδης Σ. 3, Ταμβάκης Θ. 16 (1), Μουχάκης Ν. 27 (3).

ZEPPELIN – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 61-60παρ.
(18-11, 29-25, 44-41, 56-56, 61-60)

Zeppelin:
Παπαδάτος Χ. 18 (2), Κουτρούλης Γ., Χριστόπουλος Γ. 6, Κωνσταντούλας Δ. 14, Κουτσός Α. 10, Τσάντζαλης Θ. 11 (2), Πασσάς Σ. 2.

Θαλασσόλυκοι:
Καραγιαννίδης Τ., Λέντζος Φ. 6, Καραγιαννίδης Γ. 8, Τεντόμας Ν. 20, Λέντζος Γ. 10 (1), Αδαμίδης Ν., Βελέντζας Γ. 4, Μανάι Δ. 12.

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – TSUNAMI 20-0
Ο αγώνας δόθηκε στα χαρτιά στους Ρούκουνες μετά την αποβολή των Tsunami.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …