Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο για Σαπάκια!

Ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο για Σαπάκια!

Σε 3ο ματς ώθησαν τη σειρά με την Τιρινίνι τα Σαπάκια, κερδίζοντας το δεύτερο αγώνα με 73-61, μετά από εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο του ματς. Τα Σαπάκια, αν και πίσω στο ημίχρονο, ήλεγξαν το ματς στην επανάληψη και με τον Ράπτη να βάζει 23 πόντους σε 20 λεπτά πήραν τη νίκη εκμεταλλευόμενα και τον τραυματισμό του Κουσούλη Α. στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στον αστράγαλο, παρά την αποβολή με 5 φάουλ του Μπουντουβά στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς. Έτσι, η σειρά θα πάει σε 3ο παιχνίδι, όπου οι δυο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους για την πρόκριση στην τετράδα του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στο ξεκίνημα, με την Τιρινίνι να μπαίνει με 4 πόντους του Κουσούλη Α. και 5 του Βλάσση, αλλά τα Σαπάκια με Ράπτη και Χατζημιχαήλ είχαν το προβάδισμα μετά το 4-7 με 9-7. Η Τιρινίνι με Κουσούλη Α. και Βλάσση πήγε στο 13-15, ενώ ο Τσουκνιδής έκανε το 13-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η διαφορά πήγε στους 7 πόντους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με το καλάθι και φάουλ του Λεγάκη, ενώ ο Βλάσσης έφερε την ομάδα του στο 15-22. Τα Σαπάκια αντέδρασαν και με νέο τρίποντο του Ράπτη μείωσαν σε 20-24, ενώ ο Κουμπούρας έκανε το 22-24.

Η Τιρινίνι κράτησε το προβάδισμα, ο Γράψας την πήγε στο 22-26, ενώ ο Κουσούλης Α. με τρίποντο έκανε το 23-29. Μετά την απάντηση από τον Τσιχλιά Σ. (25-29) ο Τσουκνιδής έβαλε 4 συνεχόμενους πόντους για το 26-33 της ομάδας του, με τον Μπουντουβά να κλείνει το ημίχρονο στο 28-33. Στο ξεκίνημα της επανάληψης τα Σαπάκια με τρίποντο του Ράπτη πλησίασαν σε 31-33, αλλά ο Κουσούλης Α. έβαλε 6 συνεχόμενους πόντους για να φέρει την ομάδα του στο 31-39 και τη μεγαλύτερή της διαφορά στο ματς.

Τα Σαπάκια αντέδρασαν καταπληκτικά στη διαφορά αυτή, με τον Ράπτη να δίνει το έναυσμα έτρεξαν ένα σερί 24-6 για να πάρουν για τα καλά τον έλεγχο του αγώνα. Ο Μπουντουβάς μείωσε σε 37-39, ο Ράπτης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 40-39 με τρίποντο, ο Βλάσσης με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 44-44 για την Τιρινίνι, αλλά το τελευταίο προβάδισμά της ήταν στο 44-45 από τη βολή του Σταματέρη. Το τρίποντο του Ράπτη και το καλάθι του Αθανασόπουλου έφεραν τα Σαπάκια στο 49-45, με την 3η περίοδο να τελειώνει με τον Μπουντουβά να κάνει το 53-45 για την ομάδα του.

Με βολές ο Ράπτης έφερε τα Σαπάκια σε διψήφια διαφορά στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, 55-45, ενώ ο Τσιχλιάς Σ. με τρίποντο έγραψε το 58-47. Η Τιρινίνι προσπάθησε να μειώσει. Με τον Κουσούλη Α. να σκοράρει για 3 πόντους και τον Γράψα έριξε τη διαφορά στους 6, αλλά ο Αθανασόπουλος απάντησε με τρίποντο (61-52). Ξανά ο Λεγάκης έφερε το ματς στους 6 πόντους, 61-55, αλλά ξανά τα Σαπάκια είχαν τρίποντη απάντηση, με τον Χατζημιχαήλ πήγαν στο 64-55, ενώ ο Τσιχλιάς Σ. και ο Ράπτης έγραψαν το 68-57. Το τέλος έγραφε όλο «Σαπάκια» πάνω του, αφού με τον Ράπτη να μοιράζει σωστά την μπάλα σε όλη την 4η περίοδο, ο Αθανασόπουλος με νέο τρίποντο έκανε το 71-57 για να τελειώσει οριστικά το ματς.

Για τους νικητές ο Ράπτης είχε 30 πόντους με 5 τρίποντα, ο Μπουντουβάς 13, ο Χατζημιχαήλ 9, ο Αθανασόπουλος 8 και ο Τσιχλιάς Σ. 7. Από την Τιρινίνι ο Κουσούλης Α. είχε 21, ο Βλάσσης 18, ο Γράψας 7 όσους και ο Λεγάκης.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ΣΑΠΑΚΙΑ 61-73

(17-13, 33-28, 45-53, 61-73)

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Αντωνόπουλος Α., Ασημακόπουλος Π. 1, Γράψας Α. 7, Γαλανόπουλος Γ., Τσουκνιδής Δ. 6, Κουσούλης Α. 21 (2), Σταματέρης Ν. 1, Λεγάκης Γ. 7, Κουσούλης Ν., Βλάσσης Γ. 18, Κουβαράς Α..

Σαπάκια:
Αθανασόπουλος Δ. 8 (2), Μπουντουβάς Ν. 13, Κουμπούρας Δ. 4, Χατζημιχαήλ Α. 9 (1), Ράπτης Β. 30 (5), Τσίκας Ν. 2, Τσιχλιάς Σ. 7 (1).

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …