Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Στη δεύτερη θέση η Τιρινίνι!

Στη δεύτερη θέση η Τιρινίνι!

Η Τιρινίνι κέρδισε με 54-53 την Αττική σε εξ αναβολής αγώνα για την 9η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να ανέβει στη 2η θέση της βαθμολογίας και να «ανάψει» τη μάχη για το ποιος θα τερματίσει εκεί στο τέλος της κανονικής περιόδου. Στο άλλο ματς της ημέρας, τα Σαπάκια κέρδισαν τους Παλαίμαχους Φιλίππου με 48-38 σε ματς της 17ης αγωνιστικής.

Η Τιρινίνι κέρδισε την Αττική με 54-53 μετά από ένα δυνατό ντέρμπι, σε έναν πολύ καλό αγώνα. Το ματς ήταν κλειστό από την αρχή και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει διψήφια διαφορά κατά τη διάρκειά του. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Λεγάκη και τον Κουσούλη Α. να κάνουν το 8-7 για την Τιρινίνι και τον Μπέλλο με τον Κωστούλα να πηγαίνουν το ματς στο 11-11, για να κλείσει η περίοδος στο 14-11 για τους νικητές με τον Κουσούλη Α. να έχει ήδη 9 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αττική ήταν καλύτερη και πήρε το προβάδισμα με 14-17 με τον Γαλάνη να ανεβάζει στροφές, ενώ δικό του τρίποντο έκανε το 16-21 για την ομάδα του, που έφτασε και στους 7 πόντους τη διαφορά όταν ο Γαλάνης, φτάνοντας 9 πόντους στην περίοδο, έγραψε το 16-23. Η Τιρινίνι αντέδρασε, έσφιξε την άμυνά της και με τον Βλάσση και τον Γράψα μείωσε σε 21-23 αφότου ο Κουσούλης Α. είχε σταματήσει την ανομβρία της ομάδας του. Η Αττική βρήκε κι άλλο τρίποντο από τον Γαλάνη, τρίποντο με το οποίο το ημίχρονο έκλεισε στο 24-30.

Στην 3η περίοδο ο Γαλάνης και ο Καραλής έκαναν το 26-33 για την ομάδα τους, αλλά Γράψας και Βλάσσης απάντησαν για το 30-33. Η Τιρινίνι πλησίασε σε 34-36 με τον Κουσούλη Α., ενώ το καλάθι του Λεγάκι έφερε το ματς στα ίσα, 37-37. Το προσπέρασμα ήρθε με τον Γράψα, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 40-38 για την Τιρινίνι.

Λεγάκης και Κουσούλης Α. συνέχισαν την καλή επιθετική δουλειά και στην 4η περίοδος, φέρνοντας την ομάδα τους στο 46-40, ενώ 6 μαζεμένοι πόντοι του Βλάσση έγραψαν (οι 4 πρώτοι) το 50-42 για την Τιρινίνι, που έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς. Κάπου εκεί η Αττική αντέδρασε με τον Κωστούλα, μείωσε σε 50-45, ενώ μετά το 52-45 από τον Βλάσση ήρθε το καλάθι του Αναγνωστόπουλου και το τρίποντο του τρομερού στο ματς Γαλάνη για το 52-50!

Ο Κωστούλας από μέση απόσταση σκόραρε για να φέρει τις δύο ομάδες στα ίσα λίγο πριν το τέλος (52-52), αλλά ο Κουσούλης Α. έβαλε από το πλάι το σουτ του αγώνα, για το 54-52 της ομάδας του. Ο Γαλάνης με μία βολή μείωσε σε 54-53, με την Αττική να έχει την τελευταία επίθεση, αλλά να μην προλαβαίνει στα 8 δευτερόλεπτα που διέθετε να σκοράρει.

Για τους νικητές ο Κουσούλης Α. είχε 20 πόντους, ο Λεγάκης 13 και ο Βλάσσης 12. Από την Αττική ο Γαλάνης είχε 18 πόντους, ο Κωστούλας 12 και ο Μπέλλος με τον Καραλή Α. από 7.

Νίκη για τα Σαπάκια με 48-38 επί των Παλαίμαχων Φιλίππου σε ένα ματς που τα Σαπάκια είχαν τον έλεγχο από τη δεύτερη περίοδο και μετά, αλλά οι αντίπαλοί τους ήλπιζαν σχεδόν ως το τέλος για την ανατροπή.

Στο ξεκίνημα οι Παλαίμαχοι Φιλίππου μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 4-7 με τον Σταθόπουλο και τον Κολτσίδα. Ο Ράπτης ισοφάρισε με τρίποντο, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Σταθόπουλος για το 7-13 της ομάδας του. Οι Παλαίμαχοι Φιλίππου πήγαν στο 11-15 με τον Τούση, αλλά η περίοδος έκλεισε με 5 πόντους του Ράπτη, που έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα του, 16-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Σαπάκια, με τον Μπουντουβά, τον Κουμπούρα και τον Τσιχλιά Σ. στην πεντάδα τους μπήκαν πολύ δυνατά και με τους τρεις αυτούς να σκοράρουν πήγαν στο 24-17, για να κάνει ο Χατζημιχαήλ το 26-17. Μετά το 26-20 από το τρίποντο του Σταθόπουλου, η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους, αφού Τσέρτος και Χατζημιχαήλ έφεραν το ματς στο 30-20 στο ημίχρονο, για να κάνει ο Τσιχλιάς Σ. το 32-20 με την έναρξη του δεύτερου μέρους.

Οι Παλαίμαχοι Φιλίππου δεν παράτησαν το ματς, απάντησαν με τρίποντο του Μυλωνά και καλάθι του Φλούδα για το 32-25, ενώ μετά το 34-25, έγραψαν νέο μικρό σερί, για να πλησιάσουν με το δεύτερο τρίποντο του Μυλωνά στο 35-30 στο τέλος της 3ης περιόδου. Σ’ εκείνο το σημείο τα Σαπάκια έτρεξαν σερί 8-0, που ουσιαστικά καθάρισε τον αγώνα. Ο Μπουντουβάς είχε 3 πόντους, ενώ το τρίποντο του Τσιχλιά Σ. για το 43-30 έφερε πολύ κοντά στη νίκη τα Σαπάκια.

Κι όμως, οι Παλαίμαχοι Φιλίππου είχαν ξανά απάντηση, έγραψαν ένα 2-8 με τη σειρά τους, με τον Σταθόπουλο να βάζει 6 πόντους και τον Τούση δύο, για να πλησιάσουν σε 45-38. Ο Τσίκας έβαλε το καλάθι που έκρινε οριστικά το ματς για το 47-38, με τα Σαπάκια να φεύγουν νικητές.

Για τα Σαπάκια ο Τσιχλιάς Σ., ο Ράπτης και ο Μπουντουβάς είχαν από 10 πόντους, ενώ ο Χατζημιχαήλ είχε 8. Από τους Παλαίμαχους Φιλίππου ο Σταθόπουλος είχε 18 πόντους.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ΑΤΤΙΚΗ 54-53

(14-11, 24-30, 40-38, 54-53)

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν.): Βλάσσης Γ. 12, Γράψας Α. 5, Γαλανόπουλος Γ., Σταματέρης Ν. 3, Κουσούλης Α. 20, Λεγάκης Γ. 13, Κουσούλης Ν. 1.

Αττική
(Μπουργαζάς Β.): Μπέλλος Γ. 7, Κοντός Γ. 2, Γαλάνης Δ. 18 (3), Καραλής Α. 7, Αντωνάκης Γ., Μιραχτσής Θ. 2, Κωστούλας Δ. 12, Αναγνωστόπουλος Α. 5.

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ – ΣΑΠΑΚΙΑ 38-48

(15-16, 20-30, 30-35, 38-48)

Παλαίμαχοι Φιλίππου:
Σταθόπουλος Π. 18 (3), Φλούδας Π. 2, Παλαιοπάνος Κ., Τούσης Ν. 4, Κολτσίδας Κ. 4, Κολοβός Φ. 4, Μυλωνάς Γ. 6 (2), Βαμβακάς Μ..

Σαπάκια:
Μπουντουβάς Ν. 10, Κουμπούρας Δ. 3, Τσέρτος Λ. 2, Δρακούλης Α. 2, Ράπτης Β. 10 (2), Τσίκας Ν. 3, Χατζημιχαήλ Α. 8, Τσιχλιάς Σ. 10 (1).

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …