Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Νίκη και κυνήγι πεντάδας για Net!

Νίκη και κυνήγι πεντάδας για Net!

Οι Nothing But Net κέρδισαν τους Santa Barbara Rockets με 60-45 σε αγώνα για την 24η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης», πήραν τη διαφορά του πρώτου αγώνα για την περίπτωση ισοβαθμίας και πλέον ελπίζουν σε άνοδο στην 5η θέση, από την οποία βρίσκονται μία ήττα πίσω με δύο παιχνίδια να απομένουν για τις δύο ομάδες.

Το ματς ξεκίνησε με τους Nothing But Net να μπαίνουν δυνατά και να προηγούνται με 9-0 με Μπαμπάκο και Κωνσταντίνου. Οι Santa Barbara Rockets αντέδρασαν και με δύο τρίποντα από Τσατσάνη και Χριστόπουλο μείωσαν σε 13-6. Ο Κωνσταντίνου πήγε την ομάδα του στο 15-9, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει στο 20-14 από τα τρίποντο από Κοτσίφη και Τσατσάνη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα των Nothing But Net είχε σφίξει πολύ και οι Santa Barbara Rockets δυσκολεύονταν να σκοράρουν. Μπαμπάκος και Κωνσταντίνου ήταν οι μόνοι που σκόραραν από την ομάδα τους στην περίοδο, με τους Nothing But Net να πηγαίνουν στο 28-14 με 8-0 στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου, μέχρι να μειώσει σε 28-16 ο Γεωργαντής. Η διαφορά ανέβηκε ξανά, πήγε στους 16 πόντους, 32-16 από τον Μπαμπάκο με το ημίχρονο να κλείνει με 2 βολές του Παντελή για το 32-18.

Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο, με τους Santa Barbara Rockets να ρίχνουν προσωρινά τη διαφορά στους 11 πόντους, 32-21, αλλά τον Κωνσταντίνου να κάνει το 36-21 και τους Nothing But Net να πηγαίνουν στο 41-25 και το +16 ξανά. Κάπου εκεί έκανε το 4ο του φάουλ ο Μπαμπάκος και αναγκάστηκε να βγει από τον αγώνα, με τους Santa Barbara Rockets να αρχίζουν να μειώνουν.

Με τον Παντελή πήγαν στο 41-27, ενώ με 6 συνεχόμενους πόντους του Τσατσάνη μείωσαν σε 45-33 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Ο Ζήσης Δ. σκόραρε για το 47-33 της ομάδας του, αλλά Χριστόπουλος και ο Γεωργαντής κατάφεραν να μειώσουν σε 49-40 με 6 λεπτά για το τέλος του ματς. Ο Μπαμπάκος πέρασε ξανά στον αγώνα και με 4 δικούς του πόντους οι Nothing But Net πήγαν στο 55-40 και καθάρισαν τον αγώνα. Οι Santa Barbara Rockets με βολές του Τσατσάνη στο τέλος μείωσαν σε 55-44, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι καλύτερο, με τον Κωνσταντίνου να κάνει το 58-44 για να καθαρίσει οριστικά το ματς.

Από τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 25 πόντους, ο Μπαμπάκος 19 και ο Κοτσίφης 8. Από τους Santa Barbara Rockets ο Τσατσάνης είχε 22 πόντους, ο Χριστόπουλος 8, όσους και ο Γεωργαντής, ενώ ο Παντελής είχε 7 πόντους.

SANTA BARBARA ROCKETS – NOTHING BUT NET 45-60

(14-20, 18-32, 33-47, 45-60)

Santa Barbara Rockets:
Παντελής Δ. 7, Μιχαηλίδης Μ., Μακρής Σ., Καλομπράτσος Χ., Καναρίδης Γ., Γεωργαντής Α. 8, Χριστόπουλος Α. 8 (1), Τσατσάνης Γ. 22 (2).

Nothing But Net:
Κοτσίφης Β. 8 (2), Κωνσταντίνου Α. 25, Ζήσης Δ. 6, Ουζουνίδης Θ. 2, Ζήσης Γ., Μπαμπάκος Κ. 19.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …