Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Οι Nothing But Net την πρώτη νίκη!

Οι Nothing But Net την πρώτη νίκη!

Οι Nothing But Net άνοιξαν το σκορ στη σειρά με τους Zeppelin στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» παίρνοντας το πρώτο ματς με 58-33 για να κάνουν το 1-0 στη σειρά. Επόμενο παιχνίδι την ερχόμενη Δευτέρα, αν οι Nothing But Net κερδίσουν θα πάρουν την πρόκριση, ενώ με νίκη των Zeppelin θα έχουμε τρίτο παιχνίδι.

Κλειστό ήταν το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να αφοσιώνονται στην άμυνα και να σκοράρουν με δυσκολία στην επίθεση. Οι Nothing But Net μπήκαν στο ματς με 4-1 από τον Ουζουνίδη, για να πάνε στο 6-3 και να μειώσει ο Χριστόπουλος, για να φέρει μπροστά την ομάδα του με τρίποντο ο Κωνσταντούλας, 6-8. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 8-8 από το καλάθι του Ουζουνίδη.

Τα καλάθια του Μπαμπάκου στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έφεραν τους Nothing But Net στο 12-8, με τον Ουζουνίδη να παίρνει τη σκυτάλη μετά και να κάνει το 16-10 για την ομάδα του. Μετά τις βολές του Παπαδάτου και το καλάθι του Κουτσού για το 18-14, οι Nothing But Net με τον Ζήση Γ. και τον Μπαμπάκο έφτασαν στο 23-14, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει στην 3η περίοδο, με τον Κωνσταντίνου και τον Καραχάλιο να κάνουν το 28-14, φτάνοντας το σερί των Nothing But Net στο 10-0. Ο Τσάντζαλης και ο Παπαδάτος έτρεξαν ένα μικρό 0-5 για την ομάδα τους, για να μειώσουν στο 28-19, αλλά η προσπάθεια δεν είχε συνέχεια, με τους Nothing But Net να απαντούν με νέο σερί. Μπαμπάκος και Καραχάλιος πήγαν την ομάδα τους στο 35-19, με τον Κοτσίφη να γράφει με τρίποντο το 38-19, με τον Χαντζή να ολοκληρώνει το 13-0 των Nothing But Net με 3/4 βολές για το 41-19.

Η διαφορά ανέβηκε στους 25 πόντους στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, με τους Nothing But Net να πηγαίνουν με τον Κοτσίφη και τον Μπαμπάκο στο 46-21. Ο Παπαδάτος και ο Τσάντζαλης βοήθησαν την ομάδα τους να πλησιάσει σε 48-27, με τον Θωμά να κάνει το 50-29 και τον Πασσά το 50-31. Οι Nothing But Net απάντησαν και σε αυτό, με νέο σερί 8-0, με το ματς να έχει κριθεί και τους Zeppelin να έχουν μειώσει κατά πολύ την αμυντική τους προσπάθεια. Ουζουνίδης και Κωνσταντίνου πήγαν το ματς στο 58-31 για να μειώσει ο Παπαδάτος στο τελικό 58-33.

Για τους νικητές ο Μπαμπάκος είχε 19 πόντους, ο Ουζουνίδης 12 και ο Κοτσίφης 7. Από τους Zeppelin, ο Παπαδάτος είχε 9 πόντους.

ZEPPELIN – NOTHING BUT NET 33-58

(8-8, 14-23, 21-41, 33-58)

Zeppelin:
Παπαδάτος Χ. 9, Χριστόπουλος Γ. 4, Κωνσταντούλας Δ. 4 (1), Κουτσός Α. 4, Θωμάς Θ. 6, Τσάντζαλης Θ. 4, Πασσάς Σ. 2.

Nothing But Net:
Κοτσίφης Β. 7 (1), Ζήσης Γ. 2, Ουζουνίδης Θ. 12, Κωνσταντίνου Α. 5, Ζήσης Δ. 2, Χαντζής Ν. 5, Καραγεωργάκης Μ. 1, Καραχάλιος Γ. 5, Μπαμπάκος Κ. 19.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …