Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Στο 1-0 τα Σαπάκια!

Στο 1-0 τα Σαπάκια!

Τα Σαπάκια κέρδισαν τους Jets με 65-53 στο πρώτο ματς της σειράς για την Α φάση των πλέι οφς στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να ανοίξουν το σκορ της σειράς στο 1-0 και να χρειάζονται μια ακόμα νίκη για την πρόκριση. Τα Σαπάκια πήραν διψήφια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, διαφορά που διαχειρίστηκαν πολύ καλά σε όλο το υπόλοιπο ματς για να φτάσουν χωρίς πρόβλημα στο τέλος ως τη νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο 4-4 με τον Μπουρδανιώτη Α. και τον Μπουντουβά. Τα Σαπάκια έτρεξαν ένα 6-0 στη συνέχεια με τον Ράπτη και τον Μπουντουβά για να πάνε στο 10-4 και συνέχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά. Ο Μάρκος μείωσε σε 10-6, αλλά ο Χατζημιχαήλ και ο Τσιχλιάς Σ. έκαναν το 14-7 για να ανεβάσουν ο Ράπτης με τον Μπουντουβά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 18-7. Το τρίποντο του Κουμπούρα έφερε τα Σαπάκια στο 21-7, με τον Μάρκο να κλείνει την πρώτη περίοδο στο 21-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δρακούλης με νέο τρίποντο έκανε το 24-12 για την ομάδα του, με τους Jets να παίρνουν πόντους από τον Μπελαλή και τον Ονουφρίου για το 24-16. Τα Σαπάκια δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ρίξουν κι άλλο τη διαφορά, με τον Τσίκα και τον Μπουντουβά πήγαν στο 28-16, ενώ ο Ράπτης έκανε το 30-19. Ο Παναγιωτόπουλος με τρίποντο μείωσε για τους Jets σε 32-24, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου ο Ράπτης ήταν που με τρίποντο έγραψε το 36-24 αποκαθιστώντας τη διαφορά των 12 πόντων για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Jets μείωσαν με τον Μάρκο σε 37-28, αλλά η διαφορά δεν πήγε πιο κάτω ούτε τώρα, με τα Σαπάκια να απαντούν με τον Μπουντουβά για το 39-28 και 4 πόντους του Τσίκα για το 43-28. Η περίοδος τελείωσε και πάλι στους 12 πόντους, αφού μετά το 45-31 από τον Χατζημιχαήλ οι Jets σκόραραν με τον Ονουφρίου στο 30ο λεπτό.

Στο 4ο δεκάλεπτο τα Σαπάκια πήγαν στο 47-33 με τον Τσιχλιά Σ. για να πληγιάσουν οι Jets με σερί 0-7 σε 47-40 με τον Μπελαλή, τον Μάρκο και τον Καλογρίδη, αλλά αυτή ήταν και η μικρότερη διαφορά στην οποία μπόρεσαν να φτάσουν. Τα Σαπάκια απάντησαν με 3/4 βολές του Χατζημιχαήλ για το 50-40, ενώ ο ίδιος ήταν που έκανε το 53-43. Στο 36ο λεπτό οι Jets έγραψαν με τον Καλογρίδη (12 πόντοι από τους 15 τελευταίους της ομάδας του) το 53-45, αλλά ο Ράπτης απάντησε για το 55-45.

Οι Jets αναγκαστικά πήγαν το ματς στις βολές, αλλά τα Σαπάκια είχαν 10/10 στο τέλος του αγώνα με Μπουντουβά, Δρακούλη, Ράπτη (4/4), Κουμπούρα για να φτάσουν ως το τελικό 65-53, χωρίς να πέσει η διαφορά κάτω από τους 8 πόντους. Οι βολές του Κουμπούρα έκαναν το 65-50, με τον Καλογρίδη στην εκπνοή να σκοράρει για τρεις πόντους για το τελικό 65-53.

Για τους νικητές ο Ράπτης είχε 17 πόντους, ο Μπουντουβάς 13, ο Χατζημιχαήλ 9, ο Κουμπούρας 8 και ο Τσιχλιάς Σ. 7. Από τους Jets, ο Καλογρίδης είχε 15 πόντους, ο Μάρκος 10, ο Μπουρδανιώτης Α. 9, ο Ονουφρίου 8 και ο Μπελαλής 7.

ΣΑΠΑΚΙΑ – JETS 65-53

(21-9, 36-24, 45-33, 65-53)

Σαπάκια:
Μπουντουβάς Ν. 13, Κουμπούρας Δ. 8 (1), Δρακούλης Α. 5 (1), Ράπτης Β. 17 (1), Τσίκας Ν. 6, Χατζημιχαήλ Α. 9, Τσιχλιάς Σ. 7.

Jets
(Μητσάκης Γ.): Τριανταφύλλου Γ., Μπουρδανιώτης Α. 9, Τζώτζος Κ. 1, Μπελαλής Ν. 7, Μάρκος Η. 10, Παναγιωτόπουλος Κ. 3 (1), Ονουφρίου Π. 8, Καλογρίδης Π. 15 (1), Κιούσης Θ..

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …