Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Κυριαρχία και 0-1 για Gastone!

Κυριαρχία και 0-1 για Gastone!

Οι Gastone κέρδισαν την Αττική με 71-46 για να ανοίξουν το σκορ στη σειρά των προημιτελικών στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Gastone κυριάρχησαν απόλυτα στο ματς και πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά η οποία συνέχισε να ανεβαίνει ως το τέλος του αγώνα. Επόμενη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες την Τρίτη 19 Ιουνίου, ματς στο οποίο η Αττική θα παίζει με την πλάτη στον τοίχο παλεύοντας για την «επιβίωσή» της στο πρωτάθλημα, αφού με ήττα μένει εκτός τετράδας.

Το ματς ξεκίνησε με την Αττική να σκοράρει μία βολή για το 0-1 και αυτό να είναι το μοναδικό της προβάδισμα στο σαραντάλεπτο. Οι Gastone απάντησαν με δύο τρίποντα από Παπαθανασόπουλο και Ροντογιάννη για το 6-3, με το τρίποντο του Τάγκαλου να κάνει το 10-4. Μετά το 12-6 από τον Τρικαλιώτη ο Μαρίνης με νέο τρίποντο έγραψε το 15-6 για να ανεβάσει ο ίδιος με μια βολή τη διαφορά στους 10 πόντους (16-6). Η πρώτη περίοδος τελείωσε στο 18-8 από τον Μπέλλο και το καλάθι του Παπαθανασόπουλου στην εκπνοή μετά από επιθετικό ριμπάουντ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Gastone με τρομερό σερί 21-2 άνοιξαν πολύ τη διαφορά στο ματς και καθάρισαν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Με τον Παπαθανασόπουλο και τον Ροντογιάννη πήγαν στο 25-11, ενώ ο Παπαθανασόπουλος και ο Μαρίνης με τρίποντα έκαναν το 31-11 για το πρώτο +20 της ομάδας τους. Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει για να κάνει ο Τάγκαλος με 6 πόντους το 39-12 για την ομάδα του. Η Αττική με μικρό σερί 0-7 από Γαλάνη και Μπέλλο μείωσε σε 39-19 αλλά δεν μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 41-21.

Οι Gastone κράτησαν την έλεγχο και στην 3η περίοδο με τη διαφορά στο δεκάλεπτο να κυμαίνεται από τους 20 ως τους 25 πόντους. Ο Τάγκαλος με τρίποντο έκανε το 44-21, ο Πανδής το 48-23 με την Αττική να μειώνει με τον Τρικαλιώτη και τον Αναγνωστόπουλο σε 48-27. Ταγκαλος και Παπαθανασόπουλος ήταν ασταμάτητοι για το 52-27 με την περίοδο να τελειώνει στο 54-30 από τον Πανδή. Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το 4ο δεκάλεπτο, ο Πανδής έκανε το 56-32 και ο Τάγκαλος με το 4ο του τρίποντο το 59-32. Η Αττική πήρε σκορ από τον Κωστούλα και τον Γαλάνη για το 63-38 με τον Τρικαλιώτη να κάνει το 63-40. Ο Πανδής συνέχισε για το 65-40, ε τον Τάγκαλο με τρίποντο να γράφει το 71-45 λίγο πριν το τέλος.

Από τους νικητές ο Τάγκαλος είχε 23 πόντους με 5 τρίποντα, ο Παπαθανασόπουλος επίσης 23, ενώ ο Πανδής είχε 12 πόντους και ο Μαρίνης 7. Για την Αττική ο Τρικαλιώτης είχε 16 πόντους, ενώ ο Κωστούλας και ο Αναγνωστόπουλος Α. από 7.

ΑΤΤΙΚΗ – GASTONE 46-71

(8-18, 21-41, 30-54, 46-71)

Σκορ σειράς: 0-1

Αττική
(Μπουργαζάς Β., Σταυρόπουλος Α.): Μπέλλος Γ. 5, Τρικαλιώτης Α. 16, Κοντός Γ., Γαλάνης Δ. 4, Ξερέας Μ. 1, Καραλής Α. 6, Κωστούλας Δ. 7, Αναγνωστόπουλος Α. 7.

Gastone:
Τάγκαλος Δ. 23 (5), Κουρμπέτης Γ., Μέγας Σ., Μαρίνης Μ. 7 (2), Τζουμέζης Π. 1, Παπαθανασόπουλος Χ. 23 (2), Πανδής Γ. 12, Ροντογιάννης Α. 5.

Όλος ο αγώνας Αττική-Gastone με περιγραφή από το live streaming:

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …