Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Οκτάδα τα Σαπάκια!

Οκτάδα τα Σαπάκια!

Τα Σαπάκια κέρδισαν με 68-59 τους Jets στο δεύτερο ματς της σειράς για την Α΄ φάση του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης», έκαναν το 2-0 στη σειρά και προκρίθηκαν στην οκτάδα. Εκεί, τη Δευτέρα θα αντιμετωπίσουν την Τιρινίνι με φόντο την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Οι Jets μπήκαν καλύτερα στον αγώνα στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 2-5 με τον Ονουφρίου, για να κάνει ο Τζιούρης το 2-7 και να πάνε στο 4-12 με τον Μπουρδανιώτη Α.. Τα Σαπάκια αντέδρασαν αμέσως και θεαματικά, στα επόμενα 12 λεπτά αγώνα έτρεξαν ένα σερί 29-4 για να πάρουν για τα καλά τον έλεγχο του ματς. Μέχρι να τελειώσει η περίοδος τα Σαπάκια είχαν γυρίσει τη διαφορά, με τον Μπουντουβά και τον Χατζημιχαήλ ισοφάρισαν σε 12-12, ενώ ο Τσιχλιάς Σ. έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του και με τρίποντο στο τέλος του δεκαλέπτου έκανε το 19-12.

Το τρίποντο του Ράπτη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έκανε το 22-12 για την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς, με τον Τσιχλιά Σ. να βάζει 6 συνεχόμενους πόντους για να κάνει το 31-16 για την ομάδα του τη στιγμή που απ’ την άλλη σκόραραν Μπουρδανιώτης Π. και Μπουρδανιώτης Α.. Το σερί για τα Σαπάκια ολοκληρώθηκε από τον Τσίκα Ν. που έγραψε το 33-16 για το +17 της ομάδας του. Οι Jets απάντησαν με τον Τριανταφύλλου, αλλά το τρίποντο του Ράπτη έφερε το ματς στο 36-18 λίγο πριν το ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο οι Jets ξεκίνησαν καλύτερα και άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά. Ο Μπελαλής έκανε το 36-22 με τρίποντο, ενώ ο Μπουρδανιώτης Π. σκόραρε για το 36-24. Τα Σαπάκια απάντησαν με σερί 7-0 για να πάνε στο 43-24 με τον Τσιχλιά Σ. και το καλάθι και φάουλ του Μπουντουβα. Οι Jets απάντησαν με δικό τους 2-12 για να αρχίσουν να κλείνουν τη διαφορά και να κάνουν το παιχνίδι ντέρμπι.

Ο Μπουρδανιώτης Π. σκόραρε 4 μαζεμένους πόντους και ο Μπελαλής έκανε το 45-30, ενώ αμέσως μετά δύο τρίποντα από Τζώτζο και Μπουρδανιώτη Π. έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 45-36. Τα Σαπάκια σκόραραν με τον Χατζημιχαήλ, αλλά ο Τζιούρης σκόραρε για το 47-40. Η 3η περίοδος τελείωσε στο 50-40 από το τρίποντο του Μπουντουβά στην εκπνοή.

Οι Jets συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και στην 4η περίοδο, που ξεκίνησε με 0-7 από τον Μπουρδανιώτη Α. και τον Μπουρδανιώτη Π.. Οι δυο τους μείωσαν τη διαφορά για να πλησιάσει η ομάδα τους στο 50-47 με 8 λεπτά για το τέλος του αγώνα. Τα Σαπάκια στο πιο κρίσιμο σημείο πήραν 4 πόντους από τον Ράπτη, που έγραψε το 54-47. Από εκεί και πέρα, τα Σαπάκια διαχειρίστηκαν πολύ καλά το ματς και τη διαφορά και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν πιο κοντά από τους 5 πόντους.

Με 4/4 βολές Αθανασόπουλος και Τσιχλιάς Σ. έκαναν το 58-50,ενώ μετά το καλάθι του Σίσκου ο Αθανασόπουλος έγραψε το 60-52 για την ομάδα του. Με τρομερό καλάθι και φάουλ ο Καλογρίδης μείωσε σε 60-55, αλλά 4 λεπτά πριν το τέλος ο Μπουντουβάς με 2/2 βολές έγραψε το 62-55. Ο ίδιος ήταν που έκανε το 64-57 λίγο αργότερα, ενώ ο Ράπτης και ο Χατζημιχαήλ καθάρισαν την υπόθεση νίκη για τα Σαπάκια, γράφοντας το 68-57 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό.

Για τους νικητές ο Μπουντουβάς είχε 16 πόντους, ο Τσιχλιάς Σ. επίσης 16, ο Ράπτης 14 και ο Χατζημιχαήλ 8. Από τους Jets ο Μπουρδανιώτης Π. είχε 21 πόντους και ο Μπουρδανιώτης Α. 12.

ΣΑΠΑΚΙΑ – JETS 68-59

(18-12, 36-19, 50-40, 68-59)

Σκορ σειράς: 2-0

Σαπάκια:
Αθανασόπουλος Δ. 8, Μπουντουβάς Ν. 16 (1), Κουμπούρας Δ. 4, Τσέρτος Λ., Ράπτης Β. 14 (2), Τσίκας Ν. 2, Χατζημιχαήλ Α. 8, Τσιχλιάς Σ. 16 (1).

Jets
(Μητσάκης Γ.): Τριανταφύλλου Γ. 2, Μπουρδανιώτης Α. 12, Τζώτζος Κ. 3 (1), Μπελαλής Ν. 5 (1), Τζιούρης Δ. 4, Μπουρδανιώτης Π. 21 (1), Ονουφρίου Π. 4, Καλογρίδης Π. 5, Σίσκος Α. 3.

Το διάγραμμα των πλέι οφς:

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …