Home / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2012 / Άλλος το… όνομα, άλλος τη χάρη!

Άλλος το… όνομα, άλλος τη χάρη!

Μπορεί η Ιορδανία να είναι… Jordan στα αγγλικά, αλλά η Ελλάδα ήταν που έμοιαζε με Jordan στο παρκέ στο πρώτο της παιχνίδι στο προολυμπιακό, κερδίζοντας με 107-63 την Ιορδανία για το πρώτο από τα 4 βήματα που χρειάζεται για να πάρει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Πρώτο δείγμα θετικό για την εθνική, που έμοιαζε καλοστημένη, γρήγορη και με πολύ καλές επιλογές.

Η Ελλάδα δεν άφησε περιθώρια στην Ιορδανία, το ματς, κακά τα ψέματα, τελείωσε μετά από ένα πεντάλεπτο, ο Μάντζαρης είχε την ευκαιρία να ξεκουραστεί μήπως και είναι έτοιμος στην πιο δύσκολη συνέχεια, ενώ όλοι οι υπόλοιποι έπαιξαν από 13 (Μαυροειδής) ως 23 (Καλάθης) λεπτά. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς μέχρι που ξεπέρασε τους 40 πόντους για να αφήσει το γκάζι η εθνική και να μην κυνηγήσει το 119-62 επί του Λιβάνου από το προολυμπιακό του 2008.

Η Ελλάδα μπήκε στο ματς με τον Παπανικολάου στην πεντάδα, με διάθεση για πολύ τρέξιμο και γρήγορο μπάσκετ, αιφνιδιασμούς και συνεχείς αλλαγές. Τα 8/9 δίποντα στο ξεκίνημα έδειξαν πώς θα πάει το ματς, η Ιορδανία έκανε το… λάθος να ισοφαρίσει σε 5-5 και στη συνέχεια παραδόθηκε αμαχητί. Οι διεθνείς έβγαζαν συνεχώς αιφνιδιασμούς, ακόμα και στις οργανωμένες επιθέσεις η μπάλα γυρνούσε με τρομερή ταχύτητα από χέρι σε χέρι, οι πολλές άσκοπες ντρίμπλες είχαν εξαφανιστεί και σίγουρα ενώ το ματς δεν είναι δείγμα όσον αφορά στη δυναμικότητα του αντιπάλου, η Ελλάδα έστειλε μήνυμα για το πώς θέλει να παίζει.

Όπως είπε και ο Ταμπ Μπάλντουιν «όποιος αφήσει την Ελλάδα να τρέξει δεν έχει καμία τύχη να την κερδίσει». Και μάλλον έχει δίκιο. Στημένη στις βάσεις του παιχνιδιού του Ολυμπιακού του 2012 η Ελλάδα θέλει να παίζει γρήγορα, θέλει να παίζει επιθετικά στην άμυνα και έχει το ταλέντο να κάνει και τα δύο. Βέβαια, ας κρατήσουμε ακόμα μικρό καλάθι, η Ιορδανία δεν έχει σχέση ούτε με τις ομάδες που θα αντιμετωπίσουμε στη συνέχεια του προολυμπιακού, ούτε με εκείνες που θα βρούμε, καλώς εχόντων των πραγμάτων, στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Στα ιδιαίτερα του αγώνα το γεγονός ότι ο κόσμος που βρέθηκε στις εξέδρες του γηπέδου άρχισε να… αποχωρεί πριν το 35ο λεπτό. Περίμεναν ντέρμπι οι Βενεζουελανοί και απογοητεύτηκαν; Επόμενη κόντρα (πρώτη πραγματική) για την εθνική μας, το Πουέρτο Ρίκο τα ξημερώματα της Πέμπτης (03:00, ΕΤ1). Αν ως τότε το Πουέρτο Ρίκο έχει κερδίσει την Ιορδανία (που θα την έχει) θα έχουμε ήδη προκριθεί και το ματς θα έχει νόημα για το ποιος θα παίξει με τους Λιθουανούς στην οκτάδα και ποιος θα τους αποφύγει (λογικά ο νικητής).

Η Ιορδανία μπήκε δυνατά στο παρκέ αλλά κατάφερε να μείνει κοντά ως το 12-10 στο πεντάλεπτο κυρίως λόγω της κακής αμυντικής λειτουργίας της εθνικής, που έμοιαζε να μη θέλει να παίξει σκληρά. Τελικά, ήταν απλώς το ξεκίνημα μέχρι να προσαρμοστεί η ομάδα, καθότι στα επόμενα 5 λεπτά της περιόδου η Ελλάδα έβαλε 21 πόντους, δέχτηκε 2 και καθάρισε τον αγώνα, το 33-12 του δεκαλέπτου δεν άφηνε κανένα περιθώριο, με την Ελλάδα να φτάνει τα 15/19 δίποντα στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Αν μετρήσουμε το σερί της εθνικής από το 19-12 και μετά, τότε πήγε στο 23-0 ως το 42-12 του 12ου λεπτού, ενώ λίγο πριν το ημίχρονο έφτασε και στους 35 πόντους της διαφορά, 53-18. Στις αρχές της επανάληψης η διαφορά έφτασε στους 40 πόντους, 71-31 στο 24ο λεπτό, ενώ ουσιαστικά εκεί σταθεροποιήθηκε μετά το 83-43 του 29ου λεπτού.

Η 4η περίοδος ήταν πιο χαλαρή για την εθνική, που πάντως πήγε στο +50 λίγο πριν το τέλος, 105-55 στο 38ο λεπτό, αλλά μετά χαλάρωσε τελείως και με 2-8 οι Ιορδανοί μείωσαν στο τελικό 107-63.

Πρώτος σκόρερ της Ελλάδας ήταν ο Παπανικολάου με 19 πόντους (συν 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ενώ 16 είχε ο Πρίντεζης (συν 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Η Ελλάδα είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, και τους 11 που έπαιξαν να σκοράρουν τουλάχιστον 4 πόντους, τους 10 από τους 11 να δίνουν τουλάχιστον μία ασίστ, και τους 11 να παίρνουν τουλάχιστον 1 ριμπάουντ, και τους 11 να σκοράρουν τουλάχιστον 1 δίποντο. Ο Μαυροειδής είχε 7/7 δίποντα, ο Πρίντεζης 7/8, ο Φώτσης 3/3 τρίποντα.

Τα συνολικά στατιστικά δείχνουν τη διαφορά δυναμικότητας με τα ριμπάουντ να είναι 46-20, τις ασίστ 31-15, τα ποσοστά 76%-33% στα δίποντα, 42%-33% στα τρίποντα, με την Ελλάδα να μοιάζει ασταμάτητη από την άμυνα της Ιορδανίας.

Ό,τι μπορούσε η εθνική μας να πάρει από αυτόν τον αγώνα το πήρε, μια καλή εμφάνιση επιθετικά, να δουλέψει λίγο τα συστήματά της, να πείσει τον εαυτό της για το πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει η απόδοσή της, να δείξει ότι απέναντι σε χειρότερους αντιπάλους μπορεί να επιβάλει το νόμο τα εύκολα. Η συνέχεια θα είναι πολύ πιο δύσκολη, αλλά η ομάδα έχει το ταλέντο και τη δύναμη να επιτύχει το στόχο της. Επόμενος σταθμός η νίκη επί του Πουέρτο Ρίκο σε ένα ματς που πιθανότατα θα αξίζει το ξενύχτι…

Τα δεκάλεπτα:
33-12, 56-23, 85-43, 107-63.

Ελλάδας
(Ζούρος): Βασιλειάδης 5 (1τρ. 6ρ.), Μπουρούσης 4 (7ρ.), Ζήσης 7 (2), Σπανούλης 6 (7ασ.), Καλάθης 11 (1τρ. 3ασ.), Φώτσης 11 (3τρ. 3ρ. 5ασ.), Πρίντεζης 16 (7ρ. 4ασ.), Παπανικολάου 19 (1τρ. 5ρ. 3ασ.), Μπράμος 4 (1τρ. 6ρ.), Μαυροειδής 15 (4ρ.), Καϊμακόγλου 9 (1τρ. 4ρ.).

Ιορδανία
(Μπάλντουιν): Αλνατζάρ 6 (2), Σαχέρ 3, Αμπουκούρα 8, Καμέλ, Σουμπτσόκοφ 14 (4), Ντάγκλες 9 (1), Αμπού Ρουκαγιά, Αμπντίν, Αλαβαντί 10 (1), Ζαγκάμπ 2, Αμπάς 11 (1τρ. 7ρ.).

Υ.Γ.: Από τα άλλα ματς ξεχώρισε η νίκη της Ανγκόλας επί της πλήρους ΠΓΔΜ με 88-84, αποτέλεσμα που βάζει τους Σκοπιανούς σε περιπέτειες. Η Ρωσία καθάρισε εύκολα την Ν. Κορέα με 91-56, ενώ η Βενεζουέλα πήρε με 71-69 τη Νιγηρία.