Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Στον τελικό οι Ρούκουνες!

Στον τελικό οι Ρούκουνες!

Οι Ρούκουνες κατάφεραν να φτάσουν στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, αφού μπόρεσαν να αντέξουν στην απειλή που λέγεται Κορρές και να κερδίσουν με 91-79 τους εBEERους στον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος. Ιωάννου ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του, Θεοδωρόπουλος, Κανελλόπουλος, Μουρίκης και Μαλανδρής ακολούθησαν, χαρίζοντας στους Ρούκουνες την ευκαιρία να παίξουν στο ματς τίτλου την ερχόμενη Τρίτη, με τον νικητή του αγώνα Τιρινίνι-Gastone.

Ο Κορρές έσπασε το ρεκόρ πόντων στα πλέι οφς του πρωταθλήματος (το είχε ο ίδιος με 40) με τους 44 που σκόραρε, αλλά δεν μπόρεσε να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη, καθώς στο τέλος ήταν αρκετά κουρασμένος με την άμυνα των Ρούκουνων ολόκληρη προσαρμοσμένη πάνω του.

Το ματς ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα, αλλά οι Ρούκουνες ειχαν το προβάδισμα σε όλο το ματς, με τους εBEERους να παίρνουν το προβάδισμα μόνο στο ξεκίνημα με 0-5 από 5 πόντους του Αλεβίζου. Οι Ρούκουνες αντέδρασαν και με Κανελλόπουλο και Θεοδωρόπουλο προσπέρασαν με 9-8, ενώ έφτασαν το σερί τους στο 8-0 όταν ο Ιωάννου και ο Καλτσής έφεραν το ματς στο 15-8.

Με τον Χαντόπουλο να βάζει 4 μαζεμένους πόντους οι εBEERοι πλησίασαν σε 17-15 για να ισοφαρίσει ο Κορρές για την ομάδα του, και την πρώτη περίοδο να τελειώνει στο 19-19. Οι Ρούκουνες μπήκαν στη δεύτερη περίοδο με τρίποντο του Καλτσή και καλάθι του Χριστοδουλόπουλου για το 24-19 και δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα ως το τέλος του ματς. Η διαφορά έφτασε στους 8 πόντους από τον Ιωάννου, 28-20, με τους εBEERους να μειώνουν με τον Κορρέ σε 30-25. Ο Κορρές είχε 15 συνεχόμενους πόντους από τον 25ο της ομάδας του και μετά και 21 από τους 23 ως το 56-48 παίζοντας ουσιαστικά μόνος του τους Ρούκουνες.

Θεοδωρόπουλος και Μουρίκης έφεραν ξανά τους Ρούκουνες στους 8 πόντους, 36-28, με τους εBEERους να μειώνουν με τον Κορρέ σε 38-33. Όμως, οι Ρούκουνες κράτησαν τον έλεγχο και με τον Θεοδωρόπουλο και τον Κανελλόπουλο ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους, 45-36, στο ημίχρονο. Η επανάληψη ξεκίνησε με τους Ρούκουνες να ανεβάζουν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Μετά το 47-40 ο Ιωάννου και ο Μουρίκης έγραψαν το 51-40 για την ομάδα τους, ενώ μετά το τρίποντο του Κορρέ για το 53-46 και την απάντηση του Κανελλόπουλου με 3/3 βολές, οι εBEERοι με τον Ζώτο έριξαν τη διαφορά στους 6 πόντους, 56-50.

Οι Ρούκουνες αντέδρασαν και πάλι σωστά, ο Μουρίκης και ο Ιωάννου έφεραν την ομάδα τους στο 60-50. Ο Κορρές και ο Ζώτος ήταν που και πάλι μείωσαν στους 6 πόντους, 62-56, ενώ ο Αλεβίζος με τρίποντο έγραψε το 62-59. Οι Ρούκουνες σκόραραν με τον Μουρίκη, αλλά νέο τρίποντο του Κορρέ έφερε το ματς στο 64-62. Από την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Γκούσκος Δ. οι Ρούκουνες έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 66-62.

Οι εBEERοι πλησίασαν ακόμα περισσότερο στην αρχή της 4ης περιόδου. Μετά το 70-66 από τον Ιωάννου, ο Αλεβίζος μείωσε στους 2 πόντους, οι εBEERοι είχαν την ευκαιρία με τρίποντο να προσπεράσουν, αλλά δεν το έκαναν και ο Κορρές βοήθησε την ομάδα του να πλησιάσει στον πόντο, 72-71 λίγο μετά. Μετά το καλάθι του Κανελλόπουλου ο Ρήγας ήταν που έγραψε το 74-73, αλλά οι Ρούκουνες δεν έχασαν το προβάδισμα. Θεοδωρόπουλος και Κανελλόπουλος έγραψαν το 78-73, ενώ ο Κανελλόπουλος σκόραρε για το 80-75 απαντώντας στον Ρήγα. Ο Ιωάννου με δύο πολύ κρίσιμα καλάθια έστειλε τη διαφορά στους 9 πόντους, 84-75, ενώ ο Μουρίκης και ο Χριστοδουλόπουλος ανέβασαν το σκορ πάνω από τους 10 πόντους, 88-77 με τους Ρούκουνες να κλειδώνουν πια τη νίκη, στο δρόμο για το τελικό 91-79 που στέλνει τους Ρούκουνες στον τελικό.

Για τους νικητές ο Ιωάννου είχε 29 πόντους, ο Κανελλόπουλος 19, ο Μουρίκης 14, ο Θεοδωρόπουλος 13 και ο Καλτσής 9, ενώ από τους εBEERους ο Κορρές είχε 44 πόντους και ο Αλεβίζος 17.

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – εBEERοι 91-79
(19-19, 45-36, 66-62, 91-79)

Ρούκουνες: Καλτσής Θ. 9 (1), Χριστοδουλόπουλος Μ. 6, Πανόπουλος Α., Μαλανδρής Π. 1, Θεοδωρόπουλος Κ. 13, Ιωάννου Γ. 29, Κανελλόπουλος Α. 19, Τσερπές Η., Μουρίκης Μ. 14, Τοπαλίδης Δ..

εBEERοι: Γκούσκος Δ., Κανελίδης Π., Χαντόπουλος Θ. 4 (1), Κορρές Γ. 44 (4), Αλεβίζος Δ. 17 (3), Μόντι Β. 4, Ρήγας Χ. 4, Δουκλιάς Σ., Ζώτος Χ. 6.

Το διάγραμμα των πλέι οφς:

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …