Home / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2012 / Βρυχάται η Αρκούδα, στα ίσα τις Η.Π.Α. η Λιθουανία

Βρυχάται η Αρκούδα, στα ίσα τις Η.Π.Α. η Λιθουανία

Μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση έστειλαν οι Ρώσοι και πλέον κανείς δεν μπορεί στη συνέχεια να πει ότι δεν το έλαβε. Οι Ρώσοι βρέθηκαν να χάνουν με 18 πόντους από την Ισπανία, αλλά γύρισαν το ματς και κέρδισαν με 77-74 σε μια τρομερή επίδειξη δύναμης για την 4η αγωνιστική των ομίλων στο μπασκετικό τουρνουά. Οι Λιθουανοί κόντραραν στα ίσα τους Αμερικανούς, που τελικά κέρδισαν με 99-94 στο τέλος χάρη στο ξέσπασμα του Τζέιμς.

Η Γαλλία κέρδισε με 73-69 την Τυνησία, η Βραζιλία διέλυσε με 98-59 την Κίνα, η Αργεντινή εύκολα πήρε με 93-79 τη Νιγηρία και η Αυστραλία έκανε απίστευτο δεύτερο ημίχρονο για να κερδίσει με 106-75 τη Μεγάλη Βρετανία. Έτσι, η μια τετράδα καθάρισε την πρόκριση, Ρωσία, Ισπανία, Βραζιλία και Αυστραλία, με τις θεωρίες συνωμοσίας να έχουν ήδη αρχίσει για το ποιος θα κάτσει να… χάσει στο Βραζιλία-Ισπανία ώστε να πετύχει τους Αμερικανούς στον τελικό, λες και ως εκεί ο δρόμος είναι σίγουρος. Απ’ την άλλη, Η.Π.Α., Αργεντινή και Γαλλία καθάρισαν την πρόκριση, ενώ η Λιθουανία για να ακολουθήσει θέλει ή ήττα της Νιγηρίας (από τη Γαλλία) ή νίκη δική της επί της Τυνησίας, τυπική δηλαδή διαδικασία.

ΡΩΣΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 77-74

Τρομερή επίδειξη δύναμης από τους Ρώσους
που απέναντι στην πανίσχυρη Ισπανία (με τον Ναβάρο στο ματς κανονικά) έδειξε ότι φέτος δεν της λείπει τίποτα. Τι κι αν ο Σβεντ έμεινε άποντος, τι κι αν ο Κιριλένκο έκανε το χειρότερό του παιχνίδι, τι κι αν οι Ισπανοί δε θα μπορούσαν να φανταστούν πιο ονειρικό ξεκίνημα στο ντέρμπι πρωτιάς του ομίλου, τι κι αν στο πεντάλεπτο ο πίνακας έγραφε 2-20 με τους Ρώσους να είναι με 2 πόντους σε 5:17;

Η παρέα του Κιριλένκο με απίστευτη ψυχραιμία και άμυνα από ατσάλι κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να προσπεράσουν για να φτάσουν στο τέλος στη νίκη στηριζόμενοι στην εκτελεστική δεινότητα του Χριάπα και στο απίστευτο ματς που έκαναν Φριντζόν και Πονκρασόφ. Ο Μπλατ πήρε ταυτότητες και… πιστωτικές κάρτες από τον Σκαριόλο, τον εξέθεσε και η Ρωσία μοιάζει να μην καταλαβαίνει τίποτα, αλλά να έχει και την τύχη που χρειάζεται κάποιος σε τέτοιο τουρνουά για να φτάσει ψηλά. Πλέον, η πρωτιά είναι ουσιαστικά δική της και θα περιμένει τον 4ο του άλλου ομίλου.

Ο Σκαριόλο είδε τον Ναβάρο να παίζει αλλά να δυσκολεύεται πάρα πολύ έχοντας 3/11 σουτ, απόρροια ίσως του τραυματισμούς του αλλά και της τρομερής άμυνας των Ρώσων. Πλέον, η πιθανότητα να πρέπει να κοντραριστεί με την Αργεντινή στα προημιτελικά είναι παραπάνω από πιθανή, σενάριο που μόνο καθησυχαστικό δεν μπορεί να είναι για τους Ισπανούς (ή τους Αργεντινούς).

Οι Ρώσοι δεν θα μπορούσαν να μπουν χειρότερα στο ματς, με Παού και Μαρκ Γκασόλ οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 0-10 μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά. Οι Ρώσοι έκαναν 3:10 για να βάλουν τους πρώτους τους πόντους, αλλά στη συνέχεια δέχτηκαν νέο σερί 0-10 με πρωταγωνιστή τον Λιουλ δίπλα στα αδέρφια Γκασόλ, για να πάει η διαφορά στους 18 πόντους, 2-20. Ως το τέλος της περιόδου δεν άλλαξε κάτι, ο Ναβάρο έκανε το 11-28 στην εκπνοή του δεκαλέπτου με 4 μαζεμένους πόντους.

Ο Μπλατ είχε τρελαθεί με τους παίκτες του, αλλά οι φωνές έπιασαν τόπο. Η άμυνα των Ρώσων ήταν εκπληκτική στα επόμενα 30 λεπτά του αγώνα (δέχτηκαν 46 πόντους στο διάστημα αυτό) και το ματς άρχισε να γυρνά. Ο Πονκρασόφ ήταν ο μόνος που από την αρχή είχε μπει στο κλίμα του ματς, ενώ όταν ανέβηκε και ο Φριντζόν η Ρωσία μείωσε σε 20-31. Οι Ισπανοί με τον Ροντρίγκεθ πήγαν στους 16 πόντους (20-36) ξανά, αλλά ο Φριντζόν πήρε φωτιά και μέσα σε ένα δίλεπτο έβαλε 8 συνεχόμενους πόντους για να μειώσε σε 32-38.

Τα δύο τρίποντα του Χριάπα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ανέβασαν την ψυχολογία των Ρώσων, ενώ το τρίτο του τρίποντο έφερε το ματς στο 45-47 για να ισοφαρίσει σε 47-47 ο Μοζγκόφ με 3:49 για το τέλος της 3ης περιόδου. Οι Ισπανοί είχαν κολλήσει για τα καλά, ο Ναβάρο πετούσε πολλές επιθέσεις, με αποτέλεσμα ο Φριντζόν με 4 ακόμα πόντους να φέρει τη Ρωσία πρώτη φορά μπροστά στο ματς με 51-47.

Το τρίποντο του Πονκρασόφ έφερε τη Ρωσία στο 56-51 με την περίοδο να τελειώνει στο 56-53. Ο Ναβάρο με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην Ισπανία στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου με τη διαφορά να φτάνει ως και τους 8 πόντους από Ρέγιες και Ροντρίγκεθ, 57-65 με 6:18 για το φινάλε.

Οι Ρώσοι απάντησαν γρήγορα με καλάθι και φάουλ του Μόνια, αλλά ο Μαρκ Γκασόλ έφερε την Ισπανία στο +9, 60-69, μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο. Από εκείνη τη στιγμή και πέρα η Ρωσία ήλεγξε απόλυτα τον αγώνα και με Κιρλένκο και Μοζγκόφ μείωσε σε 66-69 βγάζοντας συνεχόμενες άμυνες, ενώ Φριντζόν και Πονκρασόφ έγραψαν το 70-71. Οι Ισπανοί πήραν σκορ από τον Γκασόλ, αλλά ο Χριάπα ήταν ασταμάτητος στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισε με τρίποντο σε 73-73. Ο Ρούντι πήγε να τον μιμηθεί στα 40 δευτερόλεπτα αλλά αστόχησε, με τον Μοζγκόφ από τη 10η ασίστ του Πονκρασόφ στο ματς να γράφει το 75-73 για τη Ρωσία στα 18 δευτερόλεπτα.

Ο Σκαριόλο έδωσε την μπάλα στον Γκασόλ, αυτός πήρε φάουλ και πήγε στις βολές αλλά είχε 1/2 με 5 δευτερόλεπτα να απομένουν. Αναγκαστικά οι Ισπανοί έκαναν φάουλ, ο Φριντζόν είχε 2/2 βολές και έκανε το 77-74. Στην επαναφορά ο Κιριλένκο μπλόκαρε τελείως την επίθεση των Ισπανών, μάρκαρε τον Μαρκ Γκασόλ, άλλαξε παίκτη στο σκριν και τον άφησε εντελώς μόνο του, οι Ισπανοί πέρασαν σε αυτόν την μπάλα, που δεν ήξερε τι να την κάνει (εντελώς λογικό για ψηλό παίκτη με 5 δευτερόλεπτα στη ρακέτα της ομάδας του) και πέταξε λάθος πάσα για να πάρουν οι Ρώσοι τη νίκη.

Ο Φριντζόν είχε 24 πόντους με 9/15 σουτ και 3 ασίστ, ενώ ο Πονκρασόφ είχε 14 πόντους και 11 ασίστ με 6/8 σουτ. Ο Χριάπα πρόσθεσε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ με 4/5 τρίποντα, ενώ ο Μοζγκόφ είχε 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Κιριλένκο να προσθέτει 8 πόντους και 8 ριμπάουντ με 2/8 σουτ. Για τους Ισπανούς ο Παού Γκασόλ είχε 20 πόντους και 5 ριμπάουντ με 8/12 δίποντα, ο Μαρκ Γκασόλ 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά με 4/10 σουτ και 4 λάθη και ο Ρούντι 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΓΑΛΛΙΑ – ΤΥΝΗΣΙΑ 73-69

Αρκετά πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ κέρδισε η Γαλλία την Τυνησία, με την ομάδα του Πάρκερ να χαλαρώνει στο τέλος και να επιτρέπει στην Τυνησία να πλησιάσει προς την εκπνοή. Με τη νίκη αυτή η Γαλλία φτάνει πια μια ανάσα από τη δεύτερη θέση στον όμιλο, καθώς απομένει το ματς με τη Νιγηρία για να κλείσει και τυπικά εκεί στην πρώτη φάση.

Οι Γάλλοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα και με Πάρκερ και Μπατούμ προηγήθηκαν με 11-4 στο πεντάλεπτο. Ζελαμπάλ και Σεραφάν έφεραν το ματς στο 20-11, με τον Μπεν Ρομντάνε να κλείνει το δεκάλεπτο στο 20-15. Οι Τυνήσιοι πλησίασαν σε 23-22 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τους Γάλλους να κρατάνε τον έλεγχο και να πηγαίνουν στο 27-22 και το 35-27 στο ημίχρονο.

Και η 3η περίοδος ανήκε στη Γαλλία, με Μπατούμ και Πάρκερ οι Γάλλοι πήγαν στο +16 τρέχοντας ένα σερί 12-0 ως το 43-27 του 23ου λεπτού. Η διαφορά έμεινε σε διψήφια επίπεδα σε όλη την περίοδο, ο Ζελαμπάλ έκανε το 50-35 με καλάθι και φάουλ, ενώ ο Πάρκερ με δύο συνεχόμενα τρίποντα έγραψε το 56-38. Οι Γάλλοι πήγαν και στους 20 πόντους, 60-40, με τον Πάρκερ για να τελειώσει η 3η περίοδος στο 60-43.

Οι Γάλλοι παραχαλάρωσαν στη συνέχεια, τόσο πολύ που επέτρεψαν στους Τυνήσιους να τρέξουν ένα σερί 2-13 για να μειώσουν από τους 20 στους 9 πόντους, 53-62 με 6:45 να απομένουν. Το τρίποντο του Χντιντάνε και η βολή του Μεΐρι μείωσαν σε 7 πόντους, 64-57, αλλά Μπατούμ και Ντε Κολό σκόραραν για τη Γαλλία για το 71-59. Οι Τυνήσιοι συνέχισαν να μειώνουν για να φτάσουν στην πιο μικρή διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο στην εκπνοή με τρίποντο του Χντιντάνε για το 73-69.

Για τους Γάλλους ο Πάρκερ είχε 22 πόντους με 9/13 σουτ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Μπατούμ είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Σεραφάν είχε 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες. Για τους Τυνήσιους ο Χντιντάνε είχε 20 πόντους με 7/9 σουτ, ο Μπεν Ρομντάνε είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Μεΐρι να έχει 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΚΙΝΑ 98-59

Εύκολα οι Βραζιλιάνοι
κέρδισαν με 98-59 τους Κινέζους και τους πέταξαν εκτός συνέχειας τουρνουά και τυπικά, μετά και το αποτέλεσμα του αγώνα των Αυστραλών. Το ματς ξεκαθάρισε από την αρχή του με τους Βραζιλιάνους να μπαίνουν με 11-3 και να πηγαίνουν με δύο τρίποντα από Τζοβανόνι και Μπαρμπόσα στο 17-4. Η πρώτη περίοδος έληξε στο 25-9 για τους Βραζιλιάνους που είχαν άλλα δύο τρίποντα με Μπαρμπόσα και Βιεϊρά.

Τέιλορ και Μασάδο πήγαν τη Βραζιλία στο 34-13 και το 38-15 πιο μετά με τους Κινέζους να έχουν παραδοθεί πλήρως και το σκορ στο ημίχρονο να κλείνει στο 42-21. Η διαφορά πήγε στους 27 πόντους από Βαρεζάο και Σπλίτερ (50-23) ενώ ο Χουέρτας με τρίποντο την έστειλε στους 29 (55-26), και πάνω από τους 30 λίγο αργότερα ο Μπαρμπόσα (63-32). Οι Βραζιλιάνοι δεν κατέβασαν ρυθμό ούτε στην 4η περίοδο και με τον Βαρεζάο πήγαν στο 80-41 και πάνω από τους 40 πόντους με τον Βιεϊρά (87-45) στο δρόμο για το τελικό 98-59.

Για τη Βραζιλία ο Βιεϊρά είχε 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σπλίτερ 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μπαρμπόσα 13 πόντους, ο Τζοβανόνι 13 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Βαρεζάο 9 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Μασάδο 10 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Κινέζους ο Τσου είχε 13 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Τσεν 10 πόντους και 4 ριμπάουντ αλλά ο Γι έμεινε στους 5 πόντους με 1/9 σουτ με αποτέλεσμα η Κίνα να χάσει την επαφή με το σκορ νωρίς.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ 106-75

Χάρη σε ένα απίστευτο δεύτερο ημίχρονο οι Αυστραλοί πήραν τη νίκη επί των Μεγάλων Βρετανών και μαζί της και την πρόκριση στα προημιτελικά. Στο πρώτο μέρος οι Βρετανοί κέρδιζαν με 36-46, αλλά οι Αυστραλοί έβαλαν 70 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, ανάμεσά τους 40 στην 4η περίοδο. Δέχτηκαν κιόλας μόλις 29 και το ματς ξέφυγε πολύ, αφού ο Ντενγκ δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό.

Με Ντενγκ και Μένσα-Μπόνσου οι Εγγλέζοι μπήκαν με 4-10 στο ματς με τους Αυστραλούς με 8 μαζεμένους πόντους του Μιλς να μειώνουν σε 16-19. Η πρώτη περίοδος έληξε με 18-25, ενώ με τρίποντο του Ντενγκ πήγαν στο 24-31 στη δεύτερη περίοδο. Η διαφορά με Σάλιβαν και Φρίλαντ ανέβηκε λίγο αργότερα πάνω από τους 10 πόντους, 28-39, ενώ ο Ράινκινγκ έκανε το 28-42 για να λήξει το ημίχρονο στο 36-46 για τους Βρετανούς.

Με 5 πόντους του Φρίλαντ οι Βρετανοί πήγαν στο 36-51 αλλά κάπου εκεί ξεκίνησε η αυστραλιανή αντεπίθεση, με σερί 17-2 οι Αυστραλοί ισοφάρισαν μέσα σε 2 λεπτά με τον Μιλς να βάζει 10 πόντους για το 53-53. Το τρίποντο του Ντελαβεντόβα έδωσε προβάδισμα στην Αυστραλία με 56-55, ενώ πολύ γρήγορα οι νικητές πήγαν στο +9 του 66-57.

Η 3η περίοδος έληξε με 66-60 και όταν ξανασκόραρε η Μεγάλη Βρετανία στην 4η περίοδο είχαν περάσει σχεδόν 5 λεπτά και το σκορ ήταν 84-60 μετά από ένα σερί 18-0 του Ινγκλς και της παρέας του. Η διαφορά πέρασε και τους 30 πόντους λίγο αργότερα 95-64 από το τρίποντο του Ινγκλς στο δρόμο για το τελικό 106-75.

Για τους Αυστραλούς ο Μιλς έκανε αδιανόητα πράγματα στο παρκέ με 39 πόντους και 5 ριμπάουντ, έχοντας 9/15 τρίποντα, ο Άντερσεν είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μπέινς 10 πόντους και ο Ινγκλς 11 πόντους και 4 ασίστ, με τον Νιούλι να προσθέτει 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους Βρετανούς ο Φρίλαντ είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κλαρκ 14 πόντους, αλλά ο Μένσα-Μπόνσου έμεινε στους 8 και ο Ντενγκ στους 9 με 3/15 σουτ.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΝΙΓΗΡΙΑ 93-79

Από την πρώτη περίοδο καθάρισαν το ματς οι Αργεντινοί με τους Νιγηριανούς, πετώντας τους έξω από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Το σκορ δεν απείχε πολύ από αυτό του προηγούμενου αγώνα των Νιγηριανών, δείχνοντας ότι οι 156 πόντοι που δέχτηκαν δεν ήταν αρκετοί για να βάλουν μυαλό. Οι Αργεντινοί προηγήθηκαν με 37-19 και το ματς είχε τελειώσει από νωρίς. Ντελφίνο και Σκόλα πήγαν το ματς στο 13-6, ενώ οι Αργεντινοί ήταν στο 18-12 στο πεντάλεπτο για να πάνε στο 30-16 δύο λεπτά πριν το τέλος. Το τρίποντο από Νοτσιόνι και το καλάθι του Ντελφίνο έφεραν το ματς στο 37-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους στο 42-21 της δεύτερης περιόδου από το τρίποντο του Γκουτιέρεζ, με τους Αργεντινούς να πηγαίνουν στο 50-24 και το ημίχρονο να κλείνει στο 54-34. Με το ματς να έχει κριθεί ο Λάμας άρχισε να ξεκουράζει τους βασικούς, με αποτέλεσμα οι Νιγηριανοί να πλησιάσουν στους 15 πόντους, 61-46, αλλά γρήγορα Σκόλα και Ντελφίνο αποκατέστησαν το +20 για τους Αργεντινούς. Σε αυτά τα επίπεδα έμεινε η διαφορά ως το τελευταίο τρίλεπτο που ήταν στο 88-69, με τους Νιγηριανούς να μειώνουν στο τέλος σε 93-79.

Ο Σκόλα τελείωσε το ματς με 22 πόντους και 7/11 σουτ, ο Ντελφίνο είχε 18 και 7/12, ο Νοτσιόνι ανέβασε στροφές και είχε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ με 6/10, ενώ ο Τζινόμπιλι πρόσθεσε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Ο Πριτζιόνι δεν έδειξε ιδιαίτερα καλά μετά τον κωλικό νεφρού που είχε, αλλά πήρε 10 λεπτά συμμετοχής. Για τους Νιγηριανούς ο Ντιόγου είχε 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ομπασόχαν 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ογκούτσι 12 πόντους και ο Αλ-Φαρούκ Αμίνου 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Η.Π.Α. – ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 99-94

Τελείως διαφορετικός από εκείνον με τη Νιγηρία (προφανώς) ήταν ο αγώνας των Αμερικανών με τους Λιθουανούς. Οι Λιθουανοί εκμεταλλεύτηκαν πλήρως την παράλογη άμυνα των Αμερικανών (πολύ επιθετική για το κλέψιμο με τεράστια κενά στη ρακέτα) και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, με αποτέλεσμα να κοντράρουν τις Η.Π.Α. και περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος να είναι μπροστά στο σκορ. Ένα ξέσπασμα του ΛεΜπρον Τζέιμς ήταν εκείνο που έσωσε το ροζ φύλλο για τις Η.Π.Α., που μάλλον κατάλαβαν ότι τα εύκολα τελείωσαν στο Ολυμπιακό τουρνουά και από εδώ και πέρα οι χαζομάρες περί «dream team» δεν πιάνουν με τους επόμενους αντιπάλους τους, που δεν ψαρώνουν.

Το σημαντικό για τους Αμερικανούς είναι ότι παρέμειναν αήττητοι
και είναι πια μια ανάσα από την πρωτιά, πρωτιά που θα πάρουν αν κερδίσουν την Αργεντινή στο τελευταίο ματς. Σε περίπτωση ήττας τους θα έχουμε πιθανότατα τριπλή ισοβαθμία στην πρώτη θέση και θα μετρήσουν οι διαφορές μεταξύ Γάλλων, Αμερικανών και Αργεντινών. Οι Λιθουανοί αν κάνουν το τυπικό, να κερδίσουν δηλαδή την Τυνησία, θα προκριθούν στην οκτάδα, όπου είναι πολύ πιθανό να έχουμε σοβιετικό ντέρμπι, Ρωσία-Λιθουανία.

Οι Αμερικανοί μπήκαν αρκετά καλά στο ματς, με φόρα από τον προηγούμενο αγώνα, για το 12-4 με Ντουράντ και Μπράιαντ. Κλέιζα και Σεϊμπούτις μείωσαν στους 3 πολύ γρήγορα δίνοντας το στίγμα του αγώνα με τον Σονγκάιλα να γράφει το 20-18 μετά το πεντάλεπτο. Το σκορ πήγαινε πολύ ψηλά στην πρώτη περίοδο, αλλά οι Λιθουανοί ακολουθούσαν χωρίς πρόβλημα. Τα τρίποντα του Ουίλιαμς και του Άντονι έφεραν τις Η.Π.Α. στους 8 πόντους, 33-25 στο τέλος της περιόδου. Ο Ντουράντ και ο Χάρνετν ανέβασαν τους Αμερικανούς πάνω από τους 10 πόντους, 38-27, όμως οι Λιθουανοί δεν τους άφησαν να ξεφύγουν. Το ξέσπασμα του Γιανκούνας έφερε τη Λιθουανία στο -6, 41-35 από το τρίποντο του Γιασάιτις.

Ο Πότσιους είχε μπει μέτρια στο ματς, αλλά όσο περνούσε η ώρα έπαιρνε τον αέρα των Αμερκανών, με δικό του τρίποντο η Λιθουανία μείωσε σε 47-42, ενώ Άντονι και Ουέστμπρουκ έκαναν το 53-44. Ο Καβαλιάουσκας και ο Κλέιζα στο τελευταίο μισό λεπτό του ημιχρόνου έγραψαν το 55-51 για να τελειώσει εκεί το πρώτο μισό.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου οι Λιθουανοί έδειξαν τις διαθέσεις τους, με καλάθι του Βαλανσιούνας από τη φοβερή ασίστ του Γιασικεβίτσιους και τρίποντο του Σάρας αμέσως μετά προσπέρασαν στο σκορ 55-56. Οι Αμερικάνοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά υπέρ τους στους 6 πόντους, αλλά το ματς πια ήταν ντέρμπι, Γιανκούνας και Σεϊμπούτις έκαναν το 67-67 στο 27ο λεπτό.

Το άστοχο τρίποντο του Πότσιους
στο τέλος της περιόδου και το καλάθι του Ουίλιαμς έδωσαν την ευκαιρία τους Αμερικανούς να κάνουν το 78-72 στο 30ο λεπτό. Μάλιστα ο Άντονι έφερε το ματς στο 80-72 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά Πότσιους και Κλέιζα απάντησαν για το 80-79 με τον Κλέιζα να σκοράρει για τρεις δίνοντας προβάδισμα στους Λιθουανούς με 80-82 με 7 λεπτά για το τέλος και ολοκληρώνοντας ένα 0-10 της ομάδας του.

Με 5:50 πριν το τέλος ο Γιανκούνας έφερε ξανά τη Λιθουανία μπροστά με 82-84, αλλά οι Αμερικανοί απάντησαν με τρίποντο του Πολ. Ο Σονγκάιλα μείωσε σε 87-86, αλλά το ξέσπασμα του Τζέιμς έδωσε τη νίκη στους Αμερικανούς. Δικό του εντελώς ελεύθερο τρίποντο, λάθος του Πότσιους και καλάθι του Τζέιμς έγραψαν το 92-86. Ο Ουίλιαμς με νέο τρίποντο έκανε το 95-88, ενώ ο Τζέιμς έπαιξε ένας εναντίον όλων την άμυνα των Λιθουανών μετά το άστοχο τρίποντο του Κλέιζα για να γράψει το 97-88 στο δίλεπτο και να δώσει τη νίκη στους Αμερικανούς. Ο Κλέιζα μείωσε στους 7 πόντους στα 33 δευτερόλεπτα, αλλά οι Λιθουανοί παράτησαν το ματς, δεν έκαναν φάουλ να το πάνε στις βολές, πίεσαν, έκλεψαν την μπάλα και κατάφεραν στην εκπνοή να μειώσουν σε 99-94.

Για τους Αμερικανούς ο Τζέιμς είχε 20 πόντους και 5 ριμπάουντ ο Άντονι επίσης 20 πόντους, ο Ντουράντ 16 πόντους και ο Ουίλιαμς 12 πόντους με τον Λοβ να προσθέτει 7 πόντους και 8 ριμπάουντ και τον Πολ 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα. Ο Σιζέφσκι αίφνης έκοψε το κολεγιακό ροτέισον, ο Ντέιβις δεν έπαιξε, ο Ιγκουοντάλα 2 λεπτά, ο Χάρντεν 3 και ο Τσάντλερ 8. Για τους Λιθουανούς ο Κλέιζα είχε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Πότσιους 14 πόντους, 7 ριμπάουντ 6 ασίστ, ενώ ο Σονγκάιλα 11 ριμπάουντ.

Υ.Γ.: Πρέπει να ήταν μια από τις χειρότερες μεταδόσεις που έχουμε ακούσει ποτέ αυτή της ΕΡΤ στο ματς Η.Π.Α.-Λιθουανία, με τον σπορκάστερ αδαώς συνεχώς να μειώνει τους Λιθουανούς και να ξευτιλίζει αυτό που βλέπαμε λέγοντας λίγο πολύ ότι οι Αμερικανοί απλώς δεν ήθελαν να κερδίσουν μέχρι το τέλος γι’ αυτό και δεν πήγε το ματς στους 40 πόντους. Και η ανοχή έχει όρια, θα πρέπει η αμερικανολατρία των σπορκάστερ της ΕΡΤ να περιορίζεται στα πηγαδάκια και όχι να βγαίνει μέσω μικροφώνου εμετικά στον αέρα μειώνοντας τις υπόλοιπες ομάδες.