Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Ανατροπή, παράταση και έκπληξη!

Ανατροπή, παράταση και έκπληξη!

Με ήττα των περσινών πρωταθλητών ξεκίνησε το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Ο Άφοβος είπε «καλημέρα» με τον καλύτερο τρόπο στο πρωτάθλημα, ανεβάζοντας το θερμόμετρο του ανταγωνισμού από το πρώτο παιχνίδι και δείχνοντας ότι η χρονιά θα είναι δύσκολη για όλες τις ομάδες. Το 57-49 επί των πρωταθλητών Ρούκουνων στη φιέστα έναρξης του πρωταθλήματος ήρθε μετά από ανατροπή στην κανονική διάρκεια και παράταση.

Παράδοση που θέλει τον πρωταθλητή να στραβοπατά στην πρεμιέρα τείνει να δημιουργηθεί στο πρωτάθλημά μας, καθώς και πέρσι οι πρωταθλητές 2010-11 Santa Barbara Rockets είχαν ηττηθεί από τους Θαλασσόλυκους στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Η αρχή, πάντως, δεν προδίκαζε τα όσα είδαμε στη συνέχεια. Λίγο το άγχος του πρωτάρη στην πρεμιέρα, λίγο η σιγουριά του πρωταθλητή, οι Ρούκουνες μπήκαν πολύ καλύτερα στο παρκέ. Με τον Θεοδωρόπουλο και τον Χριστοδουλόπουλο σε κέφια στο ξεκίνημα, οι Ρούκουνες προηγήθηκαν με 0-6 για να πάνε στο 2-11 λίγο αργότερα. Ο Άφοβος μείωσε με Ντούβα και Γκότση σε 6-11, αλλά ο Λουπασάκης με καλάθι και φάουλ έκανε το 6-14 για την ομάδα του.

Οι Ρούκουνες συνέχισαν να κυριαρχούν και να ελέγχουν απόλυτα τον αγώνα, πήγαν με τον Μιχάλη στο +10 του 6-16, ενώ έφτασαν με Τοπαλίδη και Θεοδωρόπουλο στο 8-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η κυριαρχία που είχαν οι Ρούκουνες στο πρώτο δεκάλεπτο άρχισε να ξεφτίζει στη συνέχεια, όταν η άμυνα του Άφοβου έγινε πιο κλειστή και έκλεισε τους διαδρόμους για το καλάθι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ρούκουνες δεν κατάφεραν να σκοράρουν εντός παιδιάς, έβαλαν μόλις 4 βολές. Η άμυνα του Άφοβου ήταν αυτή που του επέτρεψε να γυρίσει το ματς και να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Με τον Γκότση και τον Ντούβα ο Άφοβος μείωσε σε 13-23 στο 15ο λεπτό, ενώ η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 πόντους από τον Γκότση για το 15-23. Οι Ρούκουνες, πάντως, δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους μεγαλύτερο ψαλίδισμα της διαφοράς ως την ανάπαυλα, όπου με βολές του Μιχάλη πήγαν στο 15-26.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μητρόπουλο να γράφει το 15-28 για τους Ρούκουνες, που φάνηκε ότι ξεπέρασαν την αντάρα χωρίς απώλειες. Όμως, Καρατζούνης και Ντούβας σκόραραν για το 19-28 και ο Συσκάκης έκανε το 22-28 με τρίποντο. Ο Ντούβας ήταν που έριξε τη διαφορά στους 4 πόντους, 24-28 στα μισά της 3ης περιόδου και πλέον είχαμε ντέρμπι. Οι Ρούκουνες αντέδρασαν με τον Θεοδωρόπουλο για το 24-32, αλλά ως το τέλος της περιόδου η διαφορά ήταν και πάλι στους 5 πόντους, 29-34 από τον Καρατζούνη για τον Άφοβο.

Αυτός ήταν που έγραψε το 31-34 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, αλλά ο Θεοδωρόπουλος έδωσε ανάσα στην ομάδα του με τρίποντο για το 31-37. Ο Γκότσης με καθοριστικά καλάθια έριξε τη διαφορά στους 2 πόντους, 35-37 στο 33ο λεπτό, με τους Ρούκουνες να κρατάνε το προβάδισμα ως το τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα. Εκεί, με 3:20 για το φινάλε, το τρίποντο του Καρατζούνη ήταν που έγραψε το 44-42 για το πρώτο προβάδισμα στον αγώνα για τον Άφοβο. Το επιθετικό ριμπάουντ των παικτών των νικητών στο 45-42 με 1:10 για το τέλος έδειξε ότι θα καθαρίσει τον αγώνα, αλλά μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό αστόχησαν στο σουτ που επιχείρησαν.

Ο Μιχάλης είχε 2/4 βολές κι ένα κλέψιμο στο ενδιάμεσο για τους Ρούκουνες, για να μειώσει σε 45-44 στα 41 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Γκότσης είχε κι αυτός 1/2 βολές, με τον Μιχάλη να σκοράρει μετά από πολύ δύσκολη ατομική ενέργεια για να ισοφαρίσει το ματς στα 23 δευτερόλεπτα, 46-46. Ο Άφοβος είχε την τελευταία επίθεση αλλά η άμυνα του Θεοδωρόπουλου δεν επέτρεψε καλάθι και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Εκεί, οι νικητές μπήκαν με δύο καλάθια από Ντούβα και Ποντικόπουλο για να προηγηθούν με 50-46, ενώ μετά την απάντηση (με βολές) του Μιχάλη ο Καρατζούνης με τρίποντο έγραψε το 53-48 με 1:20 για το φινάλε. Οι Ρούκουνες προσπάθησαν, αλλά ήταν άστοχοι στις τρεις επόμενες επιθέσεις τους και ο Καρατζούνης στην εκπνοή του αγώνα έγραψε το τελικό 57-49 με τρίποντο.

Για τους νικητές ο Καρατζούνης είχε 22 πόντους, ο Ντούβας 13 και ο Γκότσης 11. Από τους Ρούκουνες ο Θεοδωρόπουλος είχε 17 πόντους και ο Μιχάλης 12.

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – ΑΦΟΒΟΣ 49-57παρ.

(22-8, 26-15, 34-29, 46-46, 49-57)

Ρούκουνες:
Τσερπές Η., Φιλιππας Β. 1, Χριστοδουλόπουλος Μ. 5 (1), Μητρόπουλος Γ. 4, Πανόπουλος Α., Μιχάλης Σ. 12, Θεοδωρόπουλος Κ. 17 (1), Λουπασάκης Μ. 4, Τοπαλίδης Δ. 6.

Άφοβος:
Καψάλης Χ., Τσικόλας Ν. 5, Σπυριδωνάκος Σ., Γιαννόπουλος Ν., Ντούβας Β. 13, Τραϊφόρος Κ., Καρατζούνης Α. 22 (3), Ποντικόπουλος Α. 2, Συσκάκης Α. 4 (1), Γκότσης Μ. 11.

“Πάνος Ζαχαρογιάννης” 2012-13

Το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, κατά την σεζόν 2012-13 διεξήχθη σε 3 διαφορετικούς ομίλους, αλλά …