Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Νίκη για Havana Rum, πήρε τους Gastone η Πλατεία!

Νίκη για Havana Rum, πήρε τους Gastone η Πλατεία!

Στον τελευταίο της αγώνα στην κανονική περίοδο του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» έσπασε η Havana Rum το σερί συνεχόμενων ηττών που είχε, καθώς σε ματς της 22ης αγωνιστικής κέρδισε με 63-62 την Cream Team. Μεγάλη νίκη και για την Πλατεία, που για τη 14η αγωνιστική επικράτησε με 63-48 των Gastone, ρίχνοντάς τους εκτός τετράδας.

Οι πρωταθλητές Ρούκουνες υποχρέωσαν σε ήττα με 67-60 τους Jets στο τελευταίο παιχνίδι των δεύτερων στην κανονική περίοδο, ματς της 17ης αγωνιστικής. Τέλος, οι Desperado, για την 23η αγωνιστική, επικράτησαν με 66-45 της Σοφοκλέους.

ΠΛΑΤΕΙΑ – GASTONE 63-48
(15-10, 30-25, 45-33, 63-48)

Για τη 14η αγωνιστική, η Πλατεία κέρδισε με 63-48 τους Gastone, σε ένα παίχνιδι που είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα. Το ματς άρχισε με τρίποντο του Σκοπελίτη και καλάθι του Σαντικτσή για το 5-0, για να πλησάσουν με Πανδή και Μαρίνη οι Gastone σε 7-5. Ο Χρυσούλας Χ. έφερε την ομάδα του στο 9-5, ενώ ο Σαντικτσής με τον Παπαϊωάννου έκαναν το 13-7 για να γράψει ο Σκοπελίτης το 15-7 για την Πλατεία, πριν ο Πανδής με τρίποντο μειώσει σε 15-10 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ροντογιάννης ήταν που με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 2 πόντους, ενώ μετά την απάντηση του Σκοπελίτη, ο Πανδής με τον Γκύζη ισοφάρισαν τον αγώνα σε 18-18. Η Πλατεία με τον Σαντικτσή και τον Χρυσούλα Π. πήγε στο 24-18, για να μειώσουν με προσωπικές ενέργειες του Πανδή οι Gastone σε 26-25. Πάντως, ο Χρυσούλας Π. έφτασε τους 6 συνεχόμενους πόντους για το 28-25 και ο Χρυσούλας Χ. έγραψε το 30-25 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο ο Σαντικτσής με τον Ζαφειρόπουλο έφεραν την Πλατεία στο 34-25, με τον Πανδή να συνεχίσει για να μειώσει σε 34-29 φτάνοντας τους 13 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του. Ο Χρυσούλας Χ. και ο Γεωργακόπουλος έκαναν το 38-30, το τρίποντο του Γκύζη μείωσε σε 38-33, αλλά η Πλατεία με Χρυσούλα Χ. και Σαντικτσή (5 μαζεμένοι πόντοι) πήγε στο 45-33 στο τέλος της 3ης περιόδου, για το πρώτο διψήφιο προβάδισμά της στο ματς.

Οι Gastone προσπάθησαν να μειώσουν, ο Μαρίνης με τρίποντο και ο Γκύζης έγραψαν το 45-38, ενώ ο Κόμνος έγραψε το 46-40. Ο Σκοπελίτης με τον Παπαϊωάννου έφεραν ξανά το ματς στους 10 πόντους, 50-40 στο τελευταίο τετράλεπτο, με τον Πανδή να μειώνει στους 8. Όμως, τα καλάθια των Χρυσούλα Χ. και Ζαφειρόπουλου για το 54-42 μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο ήταν εκείνα που έκριναν το ματς. Οι Gastone μπόρεσαν να μειώσουν ως το 56-47 με τον Πανδή, αλλά ο Σκοπελίτης έβαλε τις βολές που χρειαζόταν η ομάδα του για το 60-48 με τον Χρυσούλα Χ. στο τέλος να γράφει με τρίποντο το 63-48.

Για τους νικητές ο Χρυσούλας Χ. είχε 16 πόντους, ο Σκοπελίτης 15, ο Σαντικτσής 14. Για τους Gastone ο Πανδής είχε 26 πόντους, ο Μαρίνης 9 και ο Γκύζης 8.

Πλατεία: Χρυσούλας Π. 6, Ζαφειρόπουλος Α. 4, Χρυσούλας Χ. 16 (1), Γεωργακόπουλος Α. 4, Σαντικτσής Κ. 14 (2), Σκοπελίτης Κ. 15 (2), Παπαϊωάννου Γ. 4.

Gastone: Γκύζης Δ. 8 (2), Μαρίνης Μ. 9 (2), Κόμνος Κ. 2, Πανδής Γ. 26 (2), Ροντογιάννης Α. 3 (1).

ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ – DESPERADO 45-66
(6-17, 19-36, 36-50, 45-66)

Για την 23η αγωνιστική οι Desperado κέρδισαν με 45-66 τη Σοφοκλέους, εκμεταλλευόμενοι τις απουσίες των αντιπάλων τους και μπαίνοντας στο ματς πολύ δυνατά. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-15 για τους Desperado που με τον Ράγγα και τον Κορκονδείλα πήγαν στο 0-8 για να κάνουν ο Σεφέρης με τον Μαυροφρύδη το 0-15 πριν ο Βουλέλλης γίνει ο μοναδικός σκόρερ της ομάδας του στην περίοδο, μειώνοντας σε 6-15, με το δεκάλεπτο να τελειώνει από τον Κορκονδείλα στο 6-17.

Στη δεύτερη περίοδο ο Σεφέρης με τρίποντο έγραψε το 6-20 πριν ο Νάκης με τον Βουλέλλη απαντήσουν για το 10-20. Οι Desperado με τον Καραλή και τον Σαλιμένο πήγαν στο 11-26, η Σοφοκλέους απάντησε με τρίποντο του Δημούλη για το 16-26. Ο Σεφέρης έφερε το ματς στο 16-31 πριν ο Περιστεράκης σκοράρει τρίποντο για το 19-31, με το ημίχρονο να κλείνει στο 19-36 από Εμμανουηλίδη και Σεφέρη.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Desperado πήγαν στο 21-40 με τον Μαυροφρύδη και τον Κορκονδείλα, για να απαντήσει η Σοφοκλέους με Νάκη και Φέγγο για το 25-40. Ο Σαλιμένος με τον Σεφέρη έγραψαν το 25-44, μετά το τρίποντο του Ίσαρη ο Καραλής και ο Σαλιμένος πήγαν το ματς στο 28-48. Η Σοφοκλέους απάντησε με τον Νάκη και τον Βουλέλλη για να μειώσει σε 34-48, με το δεκάλεπτο να κλείνει από Βουλέλλη και Εμμανουηλίδη στο 36-50.

Στην 4η περίοδο ο Κορκονδείλας με 6 μαζεμένους πόντους έφερε το ματς στο 37-56 για να κάνει ο Ράγγας το 38-58. Ο Βουλέλλης σκόραρε για τη Σοφοκλέους πριν ο Σεφέρης με 4 πόντους γράψει το 40-62. Ο Βουλέλλης με τον Δημούλη έκαναν το 44-62, για να κλείσουν το παιχνίδι στο 45-66 ο Ράγγας με τον Σεφέρη για τους Desperado.

Για τους νικητές ο Σεφέρης είχε 22 πόντους, ο Κορκονδείλας 15, ο Ράγγας 10. Για τη Σοφοκλέους ο Βουλέλλης είχε 18 πόντους και ο Νάκης 9.

Σοφοκλέους: Περιστεράκης Μ. 3 (1), Δημούλης Φ. 6 (1), Φέγγος Σ. 2, Νάκης Α. 9, Βουλέλλης Π. 18, Ίσαρης Μ. 3 (1), Γρίβας Ν. 2, Σπανός Α. 2.

Desperado (Καραλής Ε.): Μαυροφρύδης Δ. 4, Καραλής Ε. 4, Εμμανουηλίδης Α. 5 (1), Σεφέρης Δ. 22 (1), Ράγγας Β. 19 (1), Κορκονδείλας Β. 15, Σαλιμένος Β. 6, Δάφνος Δ., Βαβίζος Θ..

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – JETS 67-60
(19-10, 32-26, 46-45, 67-60)

Για τη 17η αγωνιστική οι Ρούκουνες κέρδισαν με 67-60 τους Jets, με τους δεύτερους να κλείνουν έτσι την κανονική περίοδο στο 12-11 και να περιμένουν Ρούκουνες και Θαλασσόλυκους για να δουν την τελική τους κατάταξη στις θέσεις 12-14. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους Jets, που με τον Μπουρδανιώτη Α., τον Μπελαλή και τον Κωνσταντίνου μπήκαν με 0-6. Οι Ρούκουνες απάντησαν με δικό τους σερί 9-0 από τον Μητρόπουλο και τον Θεοδωρόπουλο για να προσπεράσουν με 9-6, ενώ μετά τα καλάθι των Μπελαλή και Μπουρδανιώτη Α. οι πρωταθλητές έκλεισαν την περίοδο με νέο 8-0, δύο τρίποντα του Βαρβερόπουλου, το δεύτερο στην εκπνοή, κι ένα καλάθι του Θεοδωρόπουλου για το 19-10.

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου οι Ρούκουνες μετά το καλάθι και φάουλ του Μπελαλή πήγαν στο 22-15 με τον Ρατσιάτο, για να απαντήσουν ο Μπουρδανιώτης Α. και ο Κωνσταντίνου για το 23-19. Ο Ρατσιάτος και πάλι έγραψε το 26-19, αλλά ο Μπελαλής και ο Κωνσταντίνου απάντησαν για το 26-24, πριν ο Μητρόπουλος με 4/4 βολές φέρει το ματς στο 30-26 με τον ίδιο να κλείνει μετά το ημίχρονο στο 32-26.

Στην 3η περίοδο Μπελαλής και Μητρόπουλος αντάλλαξαν καλάθια για το 34-28 με τους Jets να καταφέρνουν να ισοφαρίζουν τον αγώνα με Μπελαλή, Μάρκο και Μπουρδανιώτη Α. για το 34-34. Οι Ρούκουνες απάντησαν με τρίποντο του Θεοδωρόπουλου και καλάθι του Βαρβερόπουλο για το 39-34, αλλά οι Jets γρήγορα ισοφάρισαν το ματς, Μπουρδανιώτης Α. και Κωνσταντίνου έγραψαν το 39-39. Οι Ρούκουνες κράτησαν το προβάδισμα με 5 ακόμα πόντους του Βαρβερόπουλου για το 44-41, αλλά ο Κωνσταντίνου έφερε την ομάδα του για πρώτη φορά μετά το 0-6 μπροστά, 44-45, για να κλείσει ο Λουπασάκης το δεκάλεπτο στο 46-45.

Στην 4η περίοδο οι Ρούκουνες ανέκτησαν το προβάδισμα με Ρατσιάτο και Θεοδωρόπουλο ως το 50-47, αλλά ο Μπελαλής με τρίποντο και ο Μάρκος με 4 πόντους έφεραν τον αγώνα στο 50-54. Ο Μπουρδανιώτης Α. με 2/2 βολές έγραψε το 52-56 με 5:37 για το τέλος, αλλά ο Καραμπάτσος με τρίποντο ισοφάρισε και ο Θεοδωρόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 58-56 με 3:38 για το τέλος. Μετά από λάθος των Jets ο Μητρόπουλος έγραψε το 60-56, ενώ ο ίδιος ήταν που με 2:20 για το φινάλε σκόραρε για το 62-57.

Οι δυο ομάδες έχασαν από 2 επιθέσεις για να μπούμε στο τελευταίο λεπτό, όταν ο Μπελαλής με 2/2 βολές μείωσε σε 62-59 στα 58 δευτερόλεπτα. Οι Ρούκουνες έχασαν την επόμενη επίθεσή τους, αλλά οι Jets στα 30 δευτερόλεπτα έκαναν λάθος για να γράψει ο Θεοδωρόπουλος με 1/2 βολές το 63-59. Οι Jets έχασαν την τελευταία τους ευκαιρία στα 15 δευτερόλεπτα με το άστοχο σουτ, για να κάνουν ο Θεοδωρόπουλος και ο Βαρβερόπουλος στο τέλος το 67-60 για την ομάδα τους.

Για τους νικητές ο Μητρόπουλος είχε 19 πόντους, ο Θεοδωρόπουλος 18, ο Βαρβερόπουλος 16 και ο Ρατσιάτος 7. Για τους Jets ο Κωνσταντίνου είχε 20 πόντους, ο Μπελαλής 18, ο Μπουρδανιώτης Α. 12 και ο Μάρκος 10.

Ρούκουνες: Ρατσιάτος Σ. 7, Καραμπάτσος Σ. 5 (1), Μητρόπουλος Γ. 19, Πανόπουλος Α., Βαρβερόπουλος Γ. 16 (3), Τσερπές Η., Καψοκόλης Σ., Θεοδωρόπουλος Κ. 18 (1), Λουπασάκης Μ. 2, Τοπαλίδης Δ..

Jets (Μητσάκης Γ.): Μπελαλής Ν. 18 (2), Μπουρδανιώτης Α. 12, Αντωνόπουλος Α., Μάρκος Μ. 10, Κωνσταντίνου Α. 20, Κιούσης Θ..

HAVANA RUM – CREAM TEAM 63-62
(19-19, 34-34, 42-50, 63-62)

Για την 22η αγωνιστική η Havana Rum κέρδισε με 63-62 την Cream Team και έσπασε το αρνητικό σερί των 17 συνεχόμενων ηττών που είχε, παίρνοντας στην επιστροφή του Δραβίλα ένα γλυκό ροζ φύλλο ενόψει πλέι οφς στο τελευταίο της παιχνίδι στην κανονική περίοδο! Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τη Havana Rum που με τρίποντα των Μπακαυγά Γ. και Μαγιάτη και καλάθι του Δραβίλα προηγήθηκε με 8-3 μετά το τρίποντο του Μπολάνου. Ο Βαμβακάς μείωσε σε 8-5, αλλά ο Μαγιάτης με τον Χιώτη έκαναν το 12-7 για την ομάδα τους, μετά την απάντηση του Κοτσιώτα ο Χιώτης έγραψε και το 14-9. Ο Ζήσης Γ. με τρίποντο μείωσε σε 15-14, ο Δραβίλας απάντησε για το 17-14, αλλά Ζούλιας και Ζήσης Γ. έδωσαν προβάδισμα στην Cream Team, 17-19, με το δεκάλεπτο να κλείνει ισόπαλο στο 19-19 από τον Δραβίλα.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Χιώτης και ο Μπακαυγάς Γ. έγραψαν το 24-21 για να απαντήσουν ο Ζούλιας με τον Ταταμίδη για την Cream Team, μειώνοντας σε 26-25. Ο Δραβίλας έφερε το ματς στο 30-25, αλλά το τρίποντο του Ζήση Γ. και το καλάθι του Ζήση Δ. ισοφάρισαν τον αγώνα, με τον Σταθόπουλο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με 31-32 λίγο μετά για να απαντήσει με τρίποντο ο Χιώτης για το 34-32 και να κλείσει το ημίχρονο ο Βαμβακάς στο 34-34.

Στην 3η περίοδο οι Cream Team μπήκαν δυνατά και με τον Βαμβακά να βάζει 5 πόντους πήγαν στο 34-39 για να κάνει με καλάθι και φάουλ ο Κοτσιώτας το 34-42 και να φέρουν ο ίδιος με τρίποντο και ο Σταθόπουλος το παιχνίδι στο 34-47 για την Cream Team που έδειξε να ξεφεύγει στο σκορ. Όμως, ο Χιώτης με 7 συνεχόμενους πόντους κατάφερε να μειώσε σε 40-48 αρχικά και σε 42-50 στο τέλος του δεκαλέπτου μετά το καλάθι του Ζήση Δ..

Στο 4ο δεκάλεπτο το τρίποντο του Μπακαυγά Α. έφερε το ματς στο 45-50, με την Cream Team να απαντά με τον Βαμβακά για το 45-53. Ο Χιώτης μείωσε, αλλά Κοτσιώτας και Τσαΐνης έγραψαν το 47-57 για την Cream Team. Ο Μπακαυγάς Α. συνέχισε το τρελό 4ο δεκάλεπτο που έκανε έξω από τη γραμμή των 6.75, με δύο ακόμα τρίποντα μείωσε σε 53-59, ενώ μετά το καλάθι του Βαμβακά, έβαλε το 4ο του τρίποντο στο δεκάλεπτο για το 56-61. Η Cream Team είχε χάσει τον έλεγχο του ματς, ο Χιώτης σκόραρε για το 58-61, για να απαντήσει με 1/2 βολές ο Ζούλιας για το 58-62 στο τελευταίο τρίλεπτο. Με 1:41 για το τέλος ο Δραβίλας είχε 1/2 βολές για το 59-62, η Cream Team αστόχησε στην επόμενη επίθεσή της για να έρθει ο Χιώτης και με τρίποντο να γράψει το 62-62 ισοφαρίζοντας τον αγώνα στα 58 δευτερόλεπτα.

Ο ίδιος ήταν που μετά την άστοχη επίθεση της Cream Team στα 45 δευτερόλεπτα, κατάφερε με 1/2 βολές στα 22 δευτερόλεπτα να γράψει το 63-62 για τη Havana Rum. Οι δυο ομάδες έχασαν από μια επίθεση, με την Cream Team να έχει την τελευταία επίθεση με 5 δευτερόλεπτα, αλλά αστοχεί στην εκπνοή σε ελεύθερο τρίποντο που θα της χάριζε τη νίκη. Το τελευταίο μισό λεπτό του ματς:

Για τους νικητές ο Χιώτης είχε 24 πόντους, ο Δραβίλας 14, ο Μπακαυγάς Α. 12. Για την Cream Team ο Βαμβακάς είχε 18 πόντους, ο Κοτσιώτας 10, ο Ζήσης Γ. 9 και ο Σταθόπουλος 7.

Havana Rum
(Δραβίλας Κ.): Μπακαυγάς Γ. 6 (2), Μαγιάτης Γ. 5 (1), Παπαδημητρίου Γ., Μπακαυγάς Α. 12 (4), Χατζηαρσένης Μ., Δραβίλας Κ. 14, Χιώτης Σ. 24 (3), Ραδόπουλος Π. 2.

Cream Team (Μπολάνος Μ.): Μπολάνος Μ. 3 (1), Ζήσης Γ. 9 (3), Τσαΐνης Δ. 2, Ζήσης Δ. 6, Ταταμίδης Α. 2, Ζούλιας Ν. 5, Σταθόπουλος Π. 7, Καλόμαλος Γ., Κοτσιώτας Μ. 10 (1), Βαμβακάς Μ. 18.

“Πάνος Ζαχαρογιάννης” 2012-13

Το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, κατά την σεζόν 2012-13 διεξήχθη σε 3 διαφορετικούς ομίλους, αλλά …