Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Η Κυριακή των ντέρμπι!

Η Κυριακή των ντέρμπι!

Άκρως θεαματική ήταν η πρώτη Κυριακή του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Κάτι το γεγονός ότι όλες οι ομάδες απέχουν ακόμα από το καλύτερό τους πρόσωπο, κάτι η τύχη που έφερε τα συγκεκριμένα ζευγάρια αντιμέτωπα, από τα 6 παιχνίδια της Κυριακής μόνο ένα κρίθηκε με διψήφια διαφορά, ενώ 4 κρίθηκαν σε διαφορά μικρότερη των 3 πόντων, για να φανεί ήδη από την πρώτη αγωνιστική πόσο λεπτές είναι οι ισορροπίες στο πρωτάθλημα!

Η Τιρινίνι μπήκε με νίκη στο πρωτάθλημα, 52-42 τους Gademians, ενώ οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 46-39 τους Gastone. Από εκεί και πέρα, κρατηθείτε, είχαμε 4 απίστευτα ντέρμπι που κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι Jets με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισαν τους Θαλασσόλυκους στο ματς της αγωνιστικής με 57-56, οι εBEERοι έφυγαν με το ροζ χάρη στον Αλεβίζο και την ψυχραιμία του Ζώτου, 65-64 τους S-Parta BC, οι Desperado κέρδισαν με 52-51 τους Havana Rum, ενώ η Drink Team με βροχή τριπόντων στο 4ο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη από την Κάτω Γειτονιά με 50-48. Συνέχεια τη Δευτέρα με 2 αγώνες, ενώ αναβλήθηκε το ματς της Τρίτης.

***Παρακαλούνται οι ομάδες τις πρώτες αγωνιστικές να επισημάνουν τα λάθη στα ονόματα των παικτών τους. Τα φύλλα αγώνα γράφονται στο γήπεδο και εξ ακοής είναι πιθανό να γίνουν λάθη στα ονόματα. Πείτε τα, να διορθωθούν, να υπάρχουν σωστά στη βάση δεδομένων του πρωταθλήματος.***

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – GADEMIANS 52-42

(12-7, 27-14, 38-28, 52-42)

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Gademians με 52-42, έχοντας τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και καταφέρνοντας να αντέξει το ξέσπασμα των αντιπάλων της στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Λεγάκη σε μεγάλα κέφια για την Τιρινίνι, με 2 τρίποντα και 8 συνολικά από τους 10 πρώτους πόντους της ομάδας του, η Τιρινίνι προηγήθηκε με 7-4 για να πάει στο 10-4 λίγο μετά. Ο Τρουλάκης με 5 μαζεμένους πόντους βοήθησε την ομάδα του να μειώσει σε 12-7, αλλά ο Παντελής και ο Κώτσος πήγαν την Τιρινίνι στο 16-7 στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Ο Βέρρας μείωσε, αλλά η διαφορά έμεινε στις παρυφές των 10 πόντων, με τον Αντωνόπουλο να σκοράρει για τρεις πόντους, 19-9, και τον Σταματέρη να κάνει το 23-11, μετά το καλάθι του Αδαμόπουλου. Οι δυο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με τον πίνακα να γράφει 27-14 και τον Λεγάκη να κλείνει το σκορ στο πρώτο μέρος.

Η Τιρινίνι με τον Παντελή να βάζει 8 συνεχόμενους πόντους στις αρχές της 3ης περιόδου κράτησε πλήρως τον έλεγχο του ματς και έφτασε στο 35-20 για να κάνει ο Κουρτογιάννης με τρίποντο το 38-20. Όμως, οι Gademians δεν παράτησαν το ματς, με τον Βέρρα να δίνει το έναυσμα με τρίποντο και τον Κοζαδινό να τον μιμείται, κατάφεραν μέσα σε 2 λεπτά στο τέλος της 3ης περιόδου να μειώσουν σε 38-28.

Η αντεπίθεσή τους συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο, ο Παπαδόπουλος και ο Τρουλάκης με τρίποντο έκαναν το σκορ 38-33, ολοκληρώνοντας ένα 0-13 για την ομάδα τους και βάζοντας φωτιά στον αγώνα. Φωτιά, την οποία έσβησε τελικά ο Λεγάκης με τον Μυλωγιαννάκη που έκαναν το 43-33 με τον Κώτσο να αναλαμβάνει στη συνέχεια, να σκοράρει 4 πόντους για το 47-33 της ομάδας του, που έκρινε οριστικά το ματς. Ο Τρουλάκης και το Κοζαδινός μείωσαν σε 47-37, αλλά ο Παντελής και ο Λεγάκης διαμόρφωσαν το τελικό 52-42 μην αφήνοντας τους Gademians να πλησιάσουν περισσότερο στο τέλος.

Για τους νικητές ο Παντελής είχε 15 πόντους και ο Λεγάκης 14. Από τους Gademians ο Τρουλάκης είχε 17, ο Βέρρας 9 και ο Κοζαδινός 8.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Μυλωγιαννάκης Π. 4, Αντωνόπουλος Α. 5 (1), Γαλανόπουλος Γ. 2, Ξενοφός Μ., Παντελής Δ. 15, Σταματέρης Ν. 3, Κουρτογιάννης Χ. 3 (1), Λογοθέτης Δ., Λεγάκης Γ. 14 (2), Κουσούλης Ν., Κώτσος Δ. 6.

Gademians (Παπασγουρίδης Ε.): Τρουλάκης Δ. 17 (2), Παπασγουρίδης Ζ., Παπασγουρίδης Ε., Βέρρας Ν. 9 (1), Αδαμόπουλος Α. 6, Κοζαδινός Α. 8 (1), Παπαδόπουλος Η. 2.

ΚΑΤΩ ΓΕΙΤΟΝΙΑ – DRINK TEAM 48-50

(10-9, 25-18, 37-28, 48-50)

Με τους Λαζάρου και Γιαννιτσιώτη πρωταγωνιστές, η Drink Team πέτυχε ανατροπή στην 4η περίοδο, επέστρεψε από το -11 και έφτασε στη νίκη επί της Κάτω Γειτονιάς, χάρη σε 6 τρίποντα σε 7 επιθέσεις!

Το ματς ξεκίνησε με την Drink Team να μπαίνει καλύτερα, ο Λαζάρου με 4 πόντους έγραψε το 0-6 για την ομάδα του. Η Κάτω Γειτονιά αντέδρασε και ισοφάρισε με τον Λιακόπουλο και τον Φωτιάδη Χ. σε 6-6. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με την Κάτω Γειτονιά να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στο τέλος, 10-9.

Πάνω σε αυτό έχτισε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ζώτο και τον Κωνσταντόπουλο πήγε στο 16-11. Η Drink Team δεν την άφησε να μεγαλώσει τη διαφορά, ο Μπεκρής με 4 πόντους μείωσε σε 16-15, αλλά η Κάτω Γειτονιά είχε τον έλεγχο. Έτσι, με τον Ζώτο και τον Φωτιάδη Χ. έφτασε στο 23-17, για να κάνει ο Μαυράκης το 25-17 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο, ο Μαυράκης έβαλε την ομάδα του μπροστά με 9 πόντους, 27-18, αλλά ο Λαζάρου με 7 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 27-23 και 31-25. Ο Λιακόπουλος κυριαρχούσε στη ρακέτα και έγραψε το 33-25, για να στείλει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή ο Ζώτος, 35-25. Μάλιστα, η Κάτω Γειτονιά, αμέσως μετά με τον Λιακόπουλο πήγε στο +11, 37-26, για να λήξει η 3η περίοδος στο 37-28 και να κάνει ο Λιακόπουλος ξανά το 39-28 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου.

Κάπου εκεί ξεκίνησε ο τρελός χορός τριπόντων για την Drink Team, με τον Γιαννιτσιώτη να δίνει το έναυσμα, μειώνοντας σε 39-31. Ο Φωτιάδης Α. απάντησε για το 41-31, αλλά στη συνέχεια δύο τρίποντα από Λαζάρου και Γιαννιτσιώτη έγραψαν το 41-37. Ο Φωτιάδης Α. ήταν που και πάλι συνδέθηκε με το καλάθι για την Κάτω Γειτονιά (43-37), αλλά ο Γιαννιτσιώτης είχε πάρει για τα καλά μπροστά και με νέο τρίποντο έκανε το 43-40. Ο Λαζάρου πήρε τη σκυτάλη και με 5 συνεχόμενους πόντους ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή για την Drink Team, 43-45 με 4 λεπτά στο ρολόι να απομένουν.

Οι άμυνες άρχισαν να γίνονται πιο σκληρές και τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο, οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο με το σκορ να παραμένει το ίδιο. Το επιθετικό ριμπάουντ για της Drink Team στο 1:30 τους έδωσε πλεονέκτημα χρόνου, αλλά η επίθεση ήταν άστοχη. Η Κάτω Γειτονιά είχε 0/2 βολές αμέσως μετά, αλλά με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Μαυράκη έφερε το ματς στο 45-45, με 60 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Η Drink Team αστόχησε στην επόμενη επίθεσή της, αλλά πήρε νέο επιθετικό ριμπάουντ και με τρίποντο του Γιαννιτσιώτη έγραψε το 45-48, με την Κάτω Γειτονιά να προσπαθεί για την ισοφάριση, αλλά να αστοχεί σε δύο προσπάθειες τριών πόντων στα 20 δευτερόλεπτα και με 1/2 βολές ο Τσαβούρογλου Γ. να γράφει το 45-49, φέρνοντας την ομάδα του πολύ κοντά στη νίκη. Ο Φωτιάδης Χ. στα 6 δευτερόλεπτα μείωσε σε 48-49 με τρίποντο, με τον Λαζάρου να έχει 1/2 βολές για το 48-50 αμέσως μετά. Η Κάτω Γειτονιά είχε 1.3 δευτερόλεπτα, αλλά η προσευχή νίκης ήταν άστοχη και η Drink Team πήρε το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Λαζάρου είχε 23 πόντους και ο Γιαννιτσιώτης 14, ενώ από την Κάτω Γειτονιά, ο Φωτιάδης Χ. είχε 11, ο Μαυράκης 10, όσους και ο Λιακόπουλος, με τον Ζώτο να προσθέτει 7.

Κάτω Γειτονιά:
Ζώτος Β. 7 (1), Φωτιάδης Χ. 11 (1), Μαυράκης Δ. 10, Φωτιάδης Α. 6, Κωνσταντόπουλος Γ. 4, Λιακόπουλος Η. 10.

Drink Team:
Γιαννιτσιώτης Β. 14 (4), Τσαβούρογλου Γ. 4, Κώτσογλου Ν. 2, Ματούκογλου Χ. 2, Καβακιώτης Χ. 1, Κουμάνης Σ., Λαζάρου Γ. 23 (3), Τσαβούρογλου Κ., Μπεκρής Γ. 4, Αυγουλάς Δ..

εBEERοι – S-PARTA BC 65-64

(11-12, 23-30, 45-45, 65-64)

Οι εBEERοι μπήκαν νικηφόρα στη χρονιά, αλλά για να τα καταφέρουν έπρεπε πρώτα ο Αλεβίζος να σκοράρει κατά βούληση για 40 λεπτά και ο Ζώτος να δείξει στο τελευταίο λεπτό ότι έχει ατσάλινα νεύρα. Το ματς με τους S-Parta BC ήταν πολύ δύσκολο με τη νέα ομάδα να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Οι εBEERοι μπήκαν καλύτερα στο ξεκίνημα, το τρίποντο του Γκούσκου Δ. έκανε το 3-0, ενώ ο Αλεβίζος με 5 πόντους έκανε το 6-2 και το 8-6 για να πάει ο Χανιωτάκης την ομάδα του στο 10-6. Ο Κουζουβουνάς Χ. με 4 πόντους και ο Κουζοβουνάς Σ. έφεραν τους S-Parta BC μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου, 11-12.

Ο Κουζουβουνάς Χ. και ο Κοτρώνης Κ. έκαναν το σκορ 11-16 για την ομάδα τους, με τους εBEERους να απαντούν και τον Αλεβίζο να κάνει το 17-16 δίνοντάς τους ξανά το προβάδισμα. Τα δύο τρίποντα από Διαμαντόπουλο και Κωνσταντόπουλο έκαναν το σκορ 19-28 για τους S-Parta BC που είχαν τον έλεγχο του ματς ως το ημίχρονο. Οι εBEERοι με Ζώτο και Ρήγα προσπάθησαν να μειώσουν από το 19-30 που είχε διαμορφώσει ο Σπανίδης σε 23-30 στην ανάπαυλα, αλλά είχαν ακόμα πολύ δρόμο να διανύσουν.

Ο Αλεβίζος μπήκε στην επανάληψη προσφέροντας μια τρομερή παράσταση στην 3η περίοδο, είχε 14 συνεχόμενους πόντους με 4 τρίποντα μετά την ανάπαυλα. Αυτός ήταν που μείωσε σε 26-30 και 29-32 με τα δύο του πρώτα τρίποντα, με τους S-Parta BC να απαντούν για το 29-36 με τον Κουζουβουνά Χ. που ήταν σε μεγάλη μέρα και τον Μυλωνά. Το 3ο τρίποντο του Αλεβίζου έκανε το σκορ 32-36, ενώ το 4ο του έφερε το ματς στον πόντο, 37-38. Οι S-Parta BC απάντησαν με τρίποντο του Κωνσταντόπουλου για το 37-41, ενώ με βολές από Κουζουβουνά Χ. και Κωνσταντόπουλο κατάφεραν να μη χάσουν το προβάδισμα ως το τέλος της 3ης περιόδου, 45-45 από το καλάθι του Χαντόπουλου στον αιφνιδιασμό για τους εBEERους.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τον Κανελίδη να γράφει το 47-45 για την ομάδα του, αλλά με 3 διαφορετικούς σκόρερ οι S-Parta BC πήγαν στο 47-51 για να γράψει με τρίποντο ο Κουζουβουνάς Μ. το 47-54. Ο Αλεβίζος πήρε και πάλι τη σκυτάλη από τους συμπαίκτες του στο σκοράρισμα, με τρίποντο έκανε το 50-54, ενώ με άλλους 5 πόντους (ανάμεσά τους το 6ο του τρίποντο στο ματς) έγραψε το 55-57, για να ισοφαρίσει ο Χανιωτάκης σε 57-57 τον αγώνα. Οι S-Parta BC με τον Κουζουβουνά Χ. έκαναν το 57-59, αλλά ο Αλεβίζος με 2/2 βολές ισοφάρισε με 1:46 να απομένει στο ρολόι.

Ο Κουζουβουνάς Χ. έφτασε τους 7 συνεχόμενους πόντους στο τέλος, κάνοντας το 59-62 για την ομάδα του στα 47 δευτερόλεπτα. Κι εκεί μίλησε ο Ζώτος. Είχε 2/2 βολές στα 36 δευτερόλεπτα για το 61-62, οι S-Parta BC δεν κατάφεραν να σκοράρουν και στα 20 δευτερόλεπτα ο Ζώτος είχε άλλες 2/2 βολές για το 63-62 της ομάδας του. Στα 13 δευτερόλεπτα ο Κωνσταντόπουλος ήταν κι αυτός ψύχραιμός και έγραψε με βολές το 63-64, αλλά ο Ζώτος έφτασε τις 6/6 βολές στο τελευταίο μισό λεπτό του ματς όταν 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το 65-64 για τους εBEERους. Οι S-Parta BC δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στο χρόνο που απέμενε και οι εBEERοι πήραν τη νίκη στην πρεμιέρα.

Για τους νικητές ο Αλεβίζος είχε 35 πόντους με 6 τρίποντα, ο Ζώτος 8, όσους και ο Χανιωτάκης. Από τους S-Parta BC ο Κουζουβουνάς Χ. είχε 24 πόντους, ο Κωνσταντόπουλος Γ. 14, ο Κουζουβουνάς Μ. 7, όσους και ο Μυλωνάς.

εBEERοι: Κανελίδης Π. 4, Γκούσκος Μ., Χαντόπουλος Θ. 3, Χανιωτάκης Γ. 8, Γκούσκος Δ. 5 (1), Ρήγας Χ. 2, Δουκλιάς Σ., Ζώτος Χ. 8, Αλεβίζος 35 (6).

S-Parta BC
(Κουζουβουνάς Χ.): Ανδρικόπουλος Τ., Κωνσταντόπουλος Γ. 14 (2), Σπανίδης Ν. 2, Μαυρούτσος Π., Κουζουβουνάς Χ. 24, Κοτρώνης Κ. 2, Κουζουβουνάς Μ. 7 (1), Κοτρώνης Α., Κουζοβουνάς Σ. 3, Μπουλιέρης Κ., Μυλωνάς Γ. 7, Διαμαντόπουλος Μ. 5 (1).

HAVANA RUM – DESPERADO 51-52

(7-12, 16-25, 37-38, 51-52)

Οι Desperado κέρδισαν τους Havana Rum με 51-52 σε ένα ακόμα ντέρμπι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν εντυπώσεις στην πρώτη περίοδο, με τους Havana Rum να ανοίγουν το σκορ με τον Χιώτη και τους Desperado να πηγαίνουν στο 5-10 με τους Κατσιαβάρα και Σεφέρη πρωταγωνιστές. Ο Δραβίλλας είχε 5 πόντους για την ομάδα του στην πρώτη περίοδο, μείωσε σε 7-10 για να λήξει το δεκάλεπτο στο 7-12 από τον Σεφέρη.

Στη δεύτερη περίοδο ο Δραβίλλας μείωσε σε 12-14 για τους Havana Rum, αλλά οι Desperado είχαν τον έλεγχο, πήραν με τρίποντο του Εμμανουηλίδη στο 12-17 και μετά το 16-17 από τον Μπακαυγά Γ. έτρεξαν ένα 0-8 ως το ημίχρονο, με τον Σεφέρη να βάζει 5 πόντους και τους Μαυροφρύδη και Ράγκα να τον συνεπικουρούν ως το 16-25 της ανάπαυλας.

Οι Desperado κράτησαν το προβάδισμα και στην αρχή της επανάληψης, όταν προηγήθηκαν με 19-26 και 22-29 με το τρίποντο του Κατσιαβάρα, αλλά ο Μπακαυγάς Γ. και ο Χιώτης έφεραν το ματς στην ισοπαλία, 29-2. Λίγο αργότερα, το τρίποντο του Δραβίλλα έδωσε προβάδισμα στους Havana Rum με 32-30, ενώ ο ίδιος έκανε το 35-32. Οι Desperado αντέδρασαν και έτρεξαν ένα 0-6 με τον Μουρούτη και τον Σεφέρη για το 35-38 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι δυο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου με το καλάθι του Δραβίλλα, 39-39, ενώ οι Havana Rum προηγήθηκαν με 41-39 ξανά με τον Δραβίλλα. Οι Desperado ισοφάρισαν και οι δυο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια για αρκετή ώρα, μέχρι το 47-45 των Havana Rum από τον Μπακαυγά Γ.. Ο ίδιος ήταν που έκανε και το 50-45 λίγο αργότερα, αλλά ο Μουρούτης πέτυχε καθοριστικό τρίποντο για το 50-48 και αμέσως μετά δεύτερο συνεχόμενο στην εκπνοή της επίθεσης της ομάδας του, με 50 δευτερόλεπτα να απομένουν, γράφοντας το 50-51 στο προσπέρασμα των Desperado.

Ο Δραβίλλας κέρδισε φάουλ και ισοφάρισε στα 9 δευτερόλεπτα σε 51-51 με 1/2 βολές, αλλά στα 6 δευτερόλεπτα ο Βαβίζος με 1/2 βολές έκανε το 51-52 για τους Desperado με τους Havana Rum να μην καταφέρνουν να σκοράρουν στο τέλος και τους Desperado να φεύγουν νικητές!

Για τους νικητές ο Σεφέρης είχε 16 πόντους, ο Μουρούτης 13, ενώ ο Κατσιαβάρας πρόσθεσε 9. Από τους Havana Rum ο Δραβίλλας είχε 28 πόντους, ο Χιώτης είχε 9 και ο Μπακαυγάς Γ. 8.

Havana Rum: Παπαδημητρίου Γ. 4 (1), Μαγιάτης Γ., Ραδόπουλος Π. 2, Μανίκας Β., Χατζηαρσένης Μ., Μπακαυγάς Γ. 8, Δραβίλλας Κ. 28 (1), Μπακαυγάς Α., Χιώτης Σ. 9.

Desperado: Καραμήτρος Α. 2, Δραγατσίκης Κ., Εμμανουηλίδης Α. 3 (1), Τάχατος Π. 2, Μαυροφρύδης Δ. 5, Σεφέρης Δ. 16, Μουρούτης Γ. 13 (3), Ράγκας Φ. 1, Κατσιαβάρας Π. 9 (1), Δάφνος Δ., Βαβίζος Θ. 1.

ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ – JETS 56-57

(19-14, 34-19, 44-44, 56-57)

Οι Jets έφυγαν νικητές από το «ματς της αγωνιστικής» απέναντι στους Θαλασσόλυκους κερδίζοντας με 1 πόντο, μετά από ένα παιχνίδι με πάθος και πολλή ένταση. Οι Θαλασσόλυκοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα με τον Καραγιαννίδη Γ. και τον Λέντζο Φ. να κάνουν το 7-4 για την ομάδα τους, ενώ ο Γερμενής με 5 πόντους τους πήγε στο 12-7. Ο Μάρκος και ο Ονουφρίου μείωσαν σε 14-11 για να κάνει ο Μπελαλής για τους Jets το 16-13, με τον Καραγιαννίδη Γ. να γράφει το 19-13.

Ο Μανάι σκόραρε για το 21-14 των Θαλασσόλυκων στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ενώ ο Λέντζος Γ. έκανε το 23-16 λίγο αργότερα. Οι Jets μείωσαν με τον Μπουρδανιώτη Π. και τον Ουζουνίδη σε 24-19, αλλά ο Τεντόμας και ο Γερμενής με τρίποντο έκαναν το 31-19. Μετά το ντεσκαλιφιέ σε παίκτη των Jets ο Λέντζος Γ. ήταν που έκλεισε το ημίχρονο στο +15 του 34-19 για τους Θαλασσόλυκους.

Οι Jets δεν παράτησαν τον αγώνα, μπήκαν στην επανάληψη με τον Ονουφρίου να δίνει το έναυσμα με 8 από τους 10 πρώτους πόντους της ομάδας του και μαζί με τον Ουζουνίδη να μειώνουν σε 34-29 για να κάνει με τρίποντο ο Μπελαλής το 34-32, ολοκληρώνοντας ένα 0-13 των Jets. Ο Γερμανής απάντησε κι αυτός με τρίποντο, αλλά ο Μπελαλής τον μιμήθηκε για το 37-35, με τις ομάδες να σκοράρουν τρίποντα σε 5 συνεχόμενες επιθέσεις όταν ο Μπουρδανιώτης Π. έδωσε προβάδισμα στους Jets με 37-38 και ο Μανάι απάντησε για το 40-38.

Οι Jets ισοφάρισαν με τον Μπελαλή, αλλά ο Καραγιαννίδης Γ. έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. ο Μπουρδανιώτης Π. έκανε το 42-44 για να τελειώσει το δεκάλεπτο στο 44-44. Οι δυο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια στην 4η περίοδο, με τον Ουζουνίδη να ισοφαρίζει σε 46-46, τον Καραγιαννίδη Τ. να δίνει προβάδισμα στους Θαλασσόλυκους με 49-48 και τον Μανάι να γράφει το 51-48 για την ομάδα του. Ο ίδιος έγραψε το 53-49, αλλά στα 4 λεπτά πριν το τέλος ο Μπουρδανιώτης Π. μείωσε σε 53-51, για να ισοφαρίσει αμέσως μετά σε 53-53. Ξανά ο ίδιος ήταν όταν 2:25 πριν το τέλος είχε 2/2 βολές για το 54-55 της ομάδας του, με τον Τεντόμα να ισοφαρίζει σε 55-55 μετά την τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Μάρκος των Jets, με τους Θαλασσόλυκους να έχουν 1/4 βολές στη φάση αυτή.

Ο Μανάι με 1/2 βολές έκανε το 56-55 με 1:15 για το τέλος αλλά στα 50 δευτερόλεπτα ο Ουζουνίδης έγραψε το 56-57 για την ομάδα του. Οι Θαλασσόλυκοι είχαν 0/2 βολές αμέσως μετά (οι Θαλασσόλυκοι είχαν 3/10 βολές στο τελευταίο πεντάλεπτο), ενώ και οι δύο ομάδες αστόχησαν σε συνεχόμενες επιθέσεις ως την εκπνοή του αγώνα, που βρήκε τους Jets να κερδίζουν το ροζ φύλλο βγάζοντας την τελευταία άμυνα.

Για τους νικητές ο Μπουρδανιώτης Π. είχε 18 πόντους, ο Ονουφρίου και ο Μπελαλής από 12 και ο Ουζουνίδης 10. Για τους Θαλασσόλυκους ο Καραγιαννίδης Γ. είχε 13 πόντους, ο Γερμενής 11 και ο Τεντόμας 10.

Θαλασσόλυκοι:
Καραγιαννίδης Τ. 3, Λέντζος Φ. 2, Γερμενής Χ. 11 (3), Καραγιαννίδης Γ. 13 (3), Τεντόμας Ν. 10, Λέντζος Γ. 5, Φοινίτσης Χ., Μανάι Δ. 12 (1).

Jets (Μητσάκης Γ.): Μπουρδανιώτης Π. 18 (2), Μπουρδανιώτης Α. 1, Μπελαλής Ν. 12 (2), Ουζουνίδης Θ. 10, Μάρκος Η. 4, Ονουφρίου Π. 12, Κιούσης Θ., Τζιούρης Δ..

ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ – GASTONE 46-39

(18-5, 25-18, 37-25, 46-39)

Με νίκη μπήκαν οι Στιγκιντριακοί στο πρωτάθλημα, παίρνοντας με 46-39 το ματς με τους Gastone. Το ξεκίνημα ήταν καλύτερο για τους νικητές, που εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους στην πρώτη περίοδο για να χτίσουν διψήφια διαφορά και να την κρατήσουν ως το τέλος, με τους Gastone να μοιάζουν… πιασμένοι από το καλοκαίρι ακόμα και σίγουρα κάτω από τις πραγματικές τους δυνατότητες.

Το ματς ξεκίνησε με τον Κόγκορη και τον Τσουντουράκη να κάνουν το 6-0 για τους Στιγκιντριακούς, ενώ μετά το τρίποντο του Πανδή ο Γράψας έκανε το 10-3 για να πάει το ματς στο 14-5 ο Εγγλέζος. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με 18-5 για τους Στιγκιντριακούς που είχαν εγκλωβίσει τους αντιπάλους τους με την άμυνά τους, ενώ επιθετικά ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί με τον Τσουντουράκη να σκοράρει για τρεις στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανδής και ο Κορμανός μπήκαν δυνατά και μείωσαν σε 18-11, ενώ ο Βλαχογεώργης έκανε το 20-15 με 4 συνεχόμενους πόντους. Ο Κτενίδης και ο Τσουντουράκης κράτησαν τους Στιγκιντριακούς μπροστά στο σκορ ως το ημίχρονο, γράφοντας το 25-18 στο τέλος της περιόδου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Στιγκιντριακοί μπήκαν με τον Γράψα να σκοράρει 4 πόντους και τον Εγγλέζο να βάζει 6 συνεχόμενους πόντους στη συνέχεια, για να πάνε στο 35-18 και το +17. Οι Gastone χρειάστηκαν 7:30 για να σκοράρουν στην 3η περίοδο και το κατάφεραν με καλάθι του Βλαχογεώργη για το 35-20. Το 3ο δεκάλεπτο τελείωσε με 37-25 μετά από 5 πόντους των Gastone στο τέλος.

Οι Gastone με 5 πόντους του Ροντογιάννη άρχισαν να μειώνουν στο 4ο δεκάλεπτο και μετά το 39-25 από τον Γράψα πλησίασαν στο 39-30 με 6:30 για το τέλος. Ο Κορμανός και ο Παπαποστόλου με 3:20 για το φινάλε μείωσαν σε 41-33, αλλά το τρίποντο του Τσουντουράκη ήρθε την κατάλληλη στιγμή για τους Στιγκιντριακούς, 44-33.

Οι Gastone δεν παράτησαν τη μάχη και πλησίασαν με τον Βλαχογεώργη και τον Πανδή σε 44-37 με 1:30 για το φινάλε, αλλά η αναμέτρηση κρίθηκε στο καλάθι του Γράψα μετά από προσωπική ενέργεια, 46-39 στα 55 δευτερόλεπτα. Το τελικό 46-39 έγραψε στα 25 δευτερόλεπτα ο Βλαχογεώργης.

Για τους νικητές ο Γράψας είχε 13 πόντους, ο Εγγλέζος 12, όσους και ο Τσουντουράκης. Από τους Gastone ο Πανδής, ο Βλαχογεώργης και ο Κορμανός είχαν από 10 πόντους έκαστος.

Στιγκιντριακοί:
Γρυπάρης, Γκιόσης Γ., Μενέγος Π. 3, Νούκας Δ. 2, Εγγλέζος Τ. 12, Τσουντουράκης 12 (2), Μπούσουλας Μ., Κόγκορης Θ. 2, Κτενίδης 2, Διαμαντόπουλος, Γράψας Α. 13.

Gastone:
Κόμνος Κ., Ζέκιος Θ. 2, Πανδής Γ. 10 (1), Βλαχογεώργης Κ. 10, Κορμανός Θ. 10, Παπαποστόλου Κ. 1, Ροντογιάννης Α. 6 (1), Μαρινάκης Α..

“Πάνος Ζαχαρογιάννης” 2012-13

Το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, κατά την σεζόν 2012-13 διεξήχθη σε 3 διαφορετικούς ομίλους, αλλά …