Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Εύκολα οι Zeppelin, οριακά η Αττική!

Εύκολα οι Zeppelin, οριακά η Αττική!

Η 1η αγωνιστική συνεχίστηκε τη Δευτέρα, με τους Zeppelin να κερδίζουν την Ήρεμη Δύναμη, που εμφανίστηκε με πάρα πολλές απουσίες, με 62-48, ενώ σκληρό ντέρμπι είχαμε ανάμεσα στην Αττική και τον Πλατεία, με την Αττική να κερδίζει 56-54 και την Πλατεία να φτάνει ένα σουτ από τη νίκη στο φινάλε!

** Η 2η αγωνιστική έχει αλλαγές στις ώρες, μην ξεχάσετε να τις δείτε.**

***Πειθαρχικός έλεγχος 1ης αγωνιστικής: κλήσεις σε απολογία***

ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ – ZEPPELIN 48-62
(12-15, 22-37, 34-55, 48-62)

Εύκολη ήταν η πρεμιέρα για τους Zeppelin, που κέρδισαν με 48-62 την Ήρεμη Δύναμη, η οποία παρατάχθηκε με ρόστερ 5 παικτών στο γήπεδο και, προφανώς, δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι παραπάνω από τον αγώνα. Οι απουσίες της κόστισαν σε κούραση και σταδιακά οι Zeppelin ξέφευγαν στο σκορ.

Στην πρώτη περίοδο, οι Zeppelin μπήκαν στο παρκέ με 5 πόντους του Παπαδάτου και με καλάθι από Ποζιό και Θωμά για να προηγηθούν με 0-9, αλλά γρήγορα το ματς ισορρόπησε. Η Ήρεμη Δύναμη μείωσε με τον Χάχαλη Β. και τον Ζουλάμογλου σε 4-9, ενώ τα δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Βλάχο έκαναν το σκορ 10-13. Η διαφορά έπεσε στον πόντο από τον Μπίτσικα, 12-13, για να λήξει η πρώτη περίοδος στο 12-15 από το καλάθι του Κουτσού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το τρίποντο από τον Ποζιό έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στους Zeppelin, για να απαντήσει ο Βλάχος για το 16-20, αλλά ακολούθησε ένα σερί 0-8 για τους νικητές με 4 διαφορετικούς σκόρερ, με τη διαφορά να εκτοξεύεται σι διψήφια τιμή, 16-28. Ο Βλάχος και ο Χάχαλης Β. κατάφεραν να μειώσουν σε 22-34, αλλά το τρίποντο του Ποζιόπουλου στο τέλος του ημιχρόνου έγραψε το 22-37.

Στην 3η περίοδο, μετά το τρίποντο του Βλάχου για το 26-39, οι Zeppelin έτρεξαν άλλο ένα 0-8 με τον Κουτσό να σκοράρει 6 συνεχόμενους πόντους, για να ανέβει η διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, 26-47. Η Ήρεμη Δύναμη μείωσε σε 32-47 με τον Χάχαλη Β. και τον Βλάχο, αλλά ως το τέλος της περιόδου, ο Θεοδωράτος με 8 συνεχόμενους πόντους είχε στείλει την ομάδα του στο 32-55.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Ήρεμη Δύναμη δεν παράτησε το ματς, οι Zeppelin χαλάρωσαν και ο Ζουλάμογλου με τρίποντο μείωσε σε 37-55, για να πέσει η διαφορά στους 15 πόντους από τον Χάχαλη Β., 41-56. Ο Κουτσός και ο Θεοδωράτος έγραψαν το 41-62, αλλά το ματς τελείωσε με σερί 7-0 για την Ήρεμη Δύναμη, που με τον Χάχαλη Χ. και τον Χάχαλη Β. μείωσε στο τελικό 48-62.

Για τους νικητές ο Κουτσός είχε 18 πόντους, ο Θεοδωράτος 12, ο Παπαδάτος 11 και ο Θωμάς 10. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Βλάχος είχε 19 πόντους, ο Χάχαλης Β. 15 και ο Ζουλάμογλου 8.

Ήρεμη Δύναμη: Μπίτσικας Ε. 4, Χάχαλης Β. 15, Βλάχος Α. 19 (3), Χάχαλης Χ. 2, Ζουλάμογλου Ο. 8 (1).

Zeppelin: Παπαδάτος Χ. 11 (1), Ποζιός Γ. 5 (1), Κουτρούλης Γ., Ποζιόπουλος Λ. 5 (1), Κουτσός Α. 18, Θωμάς Θ. 10, Τσαντζαλής Θ. 1, Θεοδωράτος Δ. 12.

ΑΤΤΙΚΗ – ΠΛΑΤΕΙΑ 56-54

(19-10, 31-23, 41-32, 56-54)

Σκληρό ντέρμπι ανάμεσα στην Αττική και την Πλατεία με τις εξέδρες να έχουν πολύ κόσμο, που ευχαριστήθηκε θέαμα και ντέρμπι και δημιούργησε πολύ όμορφη ατμόσφαιρα. Η Αττική πήρε τη νίκη, με την Πλατεία να αστοχεί στην εκπνοή σε τρίποντο νίκης από την κορυφή.

Η Αττική μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Μπέλλο και τον Καραλή προηγήθηκε με 4-0 για να την πάει ο Ξερέας στο 7-0 με τρίποντο. Μετά το καλάθι του Σκοπελίτη, Μπέλλος και Καραλής έφεραν την ομάδα τους στο 11-2. Ο Ξερέας με δεύτερο τρίποντο έφερε τη διαφορά στους 10 πόντους, 16-6, ενώ ο ίδιος με 2/2 βολές στο τέλος της περιόδου έγραψε το 19-10 απαντώντας στους πόντους του Σκοπελίτη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αττική έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς όταν ο Μπέλλος και με τρίποντο ο Κοντός έγραψαν το 25-10. Η κατάσταση συνεχίστηκε ίδια και απαράλλαχτη, 29-14 με τον Μπέλλο και τον Καραλή δράστες ξανά. Μετά το 31-17 η Πλατεία πήρε σκορ από τον Σκοπελίτη και τον Παπαϊωάννου για να μειώσει σε 31-23 ως το τέλος του ημιχρόνου, παίρνοντας δύναμη από το μικρό αυτό σερί.

Στην τρίτη περίοδο το σκορ μειώθηκε σε 32-27 με τον Χρυσούλα Χ. να σκοράρει τους πρώτους 7 πόντους της ομάδας του, αλλά η Αττική αντέδρασε και με σερί 5-0 από τον Γαλάνη και τον Τρικαλιώτη πήγε ξανά τη διαφορά σε διψήφια τιμή, 39-28. Παρότι ήλεγχε, όμως, το ματς, το γεγονός ότι έχανε πολλές βολές δεν της επέτρεπε να καθαρίσει τη νίκη. Έτσι, η 3η περίοδος έληξε στο 40-32, με τον Ζαφειρόπουλο να σκοράρει για την πλατεία στο τέλος.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Πλατεία με τον Βλαχαδάμη και τον Σαντικτζή μείωσε σε 41-36, για να φτάσει στο 43-40 λίγο αργότερα με τον Χρυσούλα Π., την ώρα που το μπαράζ χαμένων βολών της Αττικής είχε αρχίσει. Πάντως, οι νικητές κρατούσαν το προβάδισμα, πήγαν στο 47-42 με τον Αναγνωστόπουλο και τον Καραλή, αλλά είδαν τον Χρυσούλα Χ. και τον Παπαϊωάννου να μειώνουν σε 47-46 με 4:40 για το τέλος του αγώνα.

Η Πλατεία εκμεταλλευόταν πλέον πλήρως την αστοχία των αντιπάλων της στην άμυνα, αλλά η Αττική βρήκε χώρο να τρέξει σε δυο φάσεις, φάσεις τις οποίες τελείωσε πολύ εύκολα ο Μπέλλον για το 51-46. Η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Σκοπελίτη, 51-48, με 3 λεπτά να απομένουν, ενώ 1:50 πριν το τέλος του ματς το σκορ ήταν στο 52-49. Η Αττική είχε 0/4 βολές στις επόμενες επιθέσεις της, αλλά στα 48 δευτερόλεπτα η Πλατεία έκανε λάθος. Έτσι, ο Ξερέας με 1/2 βολές έκανε το 53-49, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Σκοπελίτης για το 53-50 στα 39 δευτερόλεπτα.

Η Αττική έχασε άλλες δύο βολές (συνολικά στο ματς είχε 15/45!) αλλά ο Ξερέας ήταν εκεί για το επιθετικό ριμπάουντ. Οι νικητές κέρδισαν χρόνο, αλλά έκαναν και λάθος στα 27 δευτερόλεπτα. Η Πλατεία δεν μπόρεσε να σκοράρει και 1/2 βολές του Τρικαλιώτη έφεραν το ματς στο 54-50 στα 15 δευτερόλεπτα.

Ο Τρικαλιώτης ήταν σαν από μηχανής θεός για την Αττική, καθώς είχε 3/6 βολές στα τελευταία 15 δευτερόλεπτα για την ομάδα του, που ως τότε σούταρε 12/39, δηλαδή 31%, στον αγώνα. Η Πλατεία βρήκε πάσα στη ρακέτα και ο Παπαϊωάννου με καλάθι και φάουλ έγραψε το 54-53 με 8 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος. Αμέσως φάουλ και 1/2 βολές από τον Τρικαλιώτη για το 55-53. Η Αττική έκανε λάθος φάουλ πίσω από το κέντρο στα 4 δευτερόλεπτα και με 1/2 βολές ο Βλαχαδάμης έγραψε το 55-54.

Χωρίς καν να κυλήσει χρόνος η Πλατεία έκανε νέο φάουλ στον Τρικαλιώτη, που είχε πάλι 1/2 βολές και 3.5 δευτερόλεπτα πριν τον τέλος η επαναφορά με μακρινή πάσα απ’ τη μία πλευρά στην άλλη βρήκε τον Σκοπελίτη έξω από το τρίποντο στην κορυφή, εκείνος δοκίμασε σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο σίδερο με την Αττική να φεύγει νικήτρια από το ματς.

Για την Αττική ο Καραλής είχε 14 πόντους, ο Μπέλλος 13, ο Τρικαλιώτης 9, όσους και ο Ξερέας. Για την Πλατεία, ο Σκοπελίτης είχε 20 πόντους, ο Χρυσούλας Χ. 13 και ο Παπαϊωάννου 9.

Αττική (Μπουργαζάς Β.): Μπέλλος Γ. 13, Καραλής Α. 14, Κοντός Γ. 3 (1), Γαλάνης Δ. 3, Χριστόπουλος Τ., Ξερέας Μ. 9 (2), Βαρβάτος Τ., Τρικαλιώτης Α. 9, Ντανίλο, Αναγνωστόπουλος Α. 5.

Πλατεία (Βλαχαδάμης Ε.): Μπαλής Ε., Ζαφειρόπουλος Α. 2, Τρίμης Σ., Χρυσούλας Χ. 13, Γεωργακόπουλος Α. 2, Γιαγλόγλου Γ., Παπαϊωάννου Γ. 9, Σαντικτζής Κ. 2, Σκοπελίτης Κ. 20, Αθανασίου Σ., Χρυσούλας Π. 3, Βλαχαδάμης Ε. 3.