Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Άλλες τρεις ομάδες στο 2-0!

Άλλες τρεις ομάδες στο 2-0!

Με 8 αγώνες συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο η 2η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Στο 2-0 (μετά τους Desperado) πήγαν οι Alley Ουπς κερδίζοντας με 63-54 τους Gastone, οι Jets, παίρνοντας το ματς με τον Αίγλη lobby Άφοβο με 51-43, αλλά και οι εBEERοι, που κέρδισαν στην παράταση την ήρεμη Δύναμη με 69-63.

Την πρώτη τους νίκη πέτυχαν οι S-Parta BC, που κέρδισαν με 51-44 την Τιρινίνι, οι Θαλασσόλυκοι που επικράτησαν με 78-57 των Nothing But Net, οι Havana Rum, που κέρδισαν με 53-50, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική, τη Drink Team, αλλά και οι Gademians, που νίκησαν με 49-25 την Κάτω Γειτονιά. Με ροζ φύλλο μπήκε στο πρωτάθλημα η Cream Team, κέρδισε με 50-44 τους πρωταθλητές Ρούκουνες. Συνέχεια στο αγωνιστικό πρόγραμμα τη Δευτέρα (22:00, Αττική-Zeppelin) και την Τετάρτη (20:30, Barcelioma-Σοφοκλέους).

ΑΙΓΛΗ lobby ΑΦΟΒΟΣ – JETS 43-51
(10-10, 21-24, 33-40, 43-51)

Οι Jets πήγαν στο 2-0, αφού μετά τους Θαλασσόλυκους κέρδισαν και τον Αίγλη lobby Άφοβο με 43-51. Το παιχνίδι ήταν κλειστό, με τους Jets να κρατούν την ψυχραιμία τους και να ξεχωρίζουν σταδιακά από τα μισά της τρίτης περιόδου και μετά.

Το ματς στο ξεκίνημα ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια. Οι Jets άνοιξαν το σκορ, αλλά ο Άφοβος απάντησε με τον Καρατζούνη και τον Γκότση για το 6-2. Στη συνέχεια Κωνσταντίνου και Ουζουνίδης έφεραν τους Jets ξανά μπροστά με 6-8 για να τελειώσει η πρώτη περίοδος στο 10-10 ύστερα από καλάθια των Συσκάκη και Λιάτσου από τις δύο πλευρές.

Η ίσια κατάσταση συνεχίστηκε και στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο Άφοβος με τον Γκότση πήρε προβάδισμα, για να απαντήσει με τρίποντο ο Παρτσινέβελος για τους Jets. Το 17-15 για την ομάδα του έκανε με τρίποντο ο Ποντικόπουλος, αλλά γρήγορα οι Jets απάντησαν και πήγαν στο 17-19 με καλάθια από τον Μπουρδανιώτη Α. και τον Τζιούρη. Το πρώτο μέρος τελείωσε στο 21-24 για τους Jets, αφού μετά τις βολές του Καρατζούνη ο Λιάτσος ήταν και πάλι στο τέλος της περιόδου που σκόραρε.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Jets μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, με τον Μπουρδανιώτη Α. και τον Παρτσινέβελο προηγήθηκαν με 21-28, αλλά ο Άφοβος απάντησε με τον Ντούβα για να μειώσει σε 24-28. Μετά το 26-30 ο Ονουφρίου ήταν που έκανε το 26-33, ο Τσικόλλας απάντησε για τον Άφοβο για να έρθει νέο τρίποντο του Παρτσινέβελου για το 28-36.

Στη συνέχεια ο Μπουρδανιώτης Π. πήρε τον αγώνα πάνω του. Σκόραρε 11 συνεχόμενους πόντους και 13 από τους τελευταίους 15 της ομάδας του στο ματς για να χαρίσει στους Jets τη νίκη. Διεισδυτικός, φάνηκε ασταμάτητος, κέρδιζε φάουλ όποτε ήθελε και οδήγησε την ομάδα του εκ του ασφαλούς. Σκόραρε 4 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου για το 28-38 και το 31-40 μετά το τρίποντο του Καρατζούνη, ενώ όταν ο Άφοβος πλησίασε σε 35-41 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου με τον Ποντικόπουλο, αυτός ήταν που απάντησε για να στείλει την ομάδα του στο 35-45 και το +10 ξανά, μετά το ντεσκαλιφιέ στον Γκότση.

Ο Άφοβος πάλεψε και με τον Ντούβα κατάφερε 4 λεπτά πριν το τέλος του ματς να πλησιάσει σε 40-45, αλλά και πάλι ο Μπουρδανιώτης Π. ήταν που έγραψε το 40-47 στα 2:20 για το φινάλε. Ο Άφοβος δοκίμασε την τύχη του από τα 6.75 μέτρα, αλλά δύο τρίποντα ήταν άστοχα και ο Μπουρδανιώτης Α. έκανε το 40-49. Με βολές ο Τσικόλλας βοήθησε την ομάδα του να πλησιάσει σε 43-49 στα 59 δευτερόλεπτα, οι Jets έκαναν λάθος, αλλά κέρδισαν την κατοχή ξανά και στα 45 δευτερόλεπτα με βολές του Μπουρδανιώτη Π. έκαναν το 43-51. Ο Άφοβος αστόχησε στο τρίποντο στα 25 δευτερόλεπτα και οι Jets έφυγαν νικητές από τον αγώνα.

Για τους Jets ο Μπουρδανιώτης Π. είχε 15 πόντους, ο Παρτσινέβελος 10 και ο Ουζουνίδης 8. Από τον Άφοβο ο Καρατζούνης είχε 17 πόντους και ο Ντούβας 9.

Αίγλη lobby Άφοβος
(Γιαννακής Γ.): Μπολώσης Κ., Αναγνώστου Σ. 1, Γιαννόπουλος Ν., Σπυριδωνάκος Ζ., Ποντικόπουλος Α. 5 (1), Ντούβας Ε. 9, Τραϊφόρος Κ., Καρατζούνης Α. 17 (1), Γκότσης Μ. 4, Συσκάκης Α. 2, Καψάλης Χ., Τσικόλλας Γ. 5.

Jets (Μητσάκης Γ.): Μπουρδανιώτης Π. 15, Μπουρδανιώτης Α. 6, Παρτσινέβελος Κ. 10 (2), Λιάτσος Κ. 4, Ουζουνίδης Θ. 8, Ονουφρίου Π. 2, Κωνσταντίνου Α. 4, Κιούσης Θ., Τζιούρης Δ. 2, Μπελαλής Ν..

εBEERοι – ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ 69-63παρ.

(9-17, 30-28, 39-35, 55-55, 69-63)

Μετά από σκληρό ντέρμπι, οι εBEERοι κέρδισαν την Ήρεμη Δύναμη με 69-63 στην παράταση για να πάνε στο 2-0 στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, ρίχνοντας τους αντιπάλους τους στο 0-2. Ο αγώνας είχε αρκετές εναλλαγές με την Ήρεμη Δύναμη να μπαίνει καλύτερα, τους εBEERους να παίρνουν τον έλεγχο στην 4η περίοδο, αλλά τελικά τις δύο ομάδες να χωρίζουν τις διαφορές τους στην παράταση.

Το ξεκίνημα του αγώνα είδε τις δύο ομάδες να σκοράρουν από το τρίποντο, ο Ανυφαντάκης με δύο συνεχόμενα έγραψε το 5-6 για την Ήρεμη Δύναμη, αφού πρώτα ο Αλεβίζος είχε σκοράρει με τον ίδιο τρόπο για τους εBEERους. Η Ήρεμη Δύναμη ανέβασε τη διαφορά, πήγε στο 7-10 με τον Τσέρτο και το 7-12 με τον Ανυφαντάκη, για να κλείσει την πρώτη περίοδο με τρίποντο του Βασιλέλη για το 9-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χάχαλης Χ. έγραψε το 11-19, ενώ ο Βασιλέλης πήγε την ομάδα του στο 14-21. Το τρίποντο του ίδιου, μάλιστα, ήταν που αποκατέστησε τη διαφορά των 8 πόντων για την Ήρεμη Δύναμη, 16-24, στα μισά της περιόδου. Οι εBEERοι, με τον Κανελίδη και τον Αλεβίζο έριξαν τη διαφορά στους 2 πόντους, 22-24, ενώ ο Γκούσκος Δ. και ο Αλεβίζος ήταν που ισοφάρισαν τον αγώνα σε 26-26. Μάλιστα, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι εBEERοι είχαν πάρει και το προβάδισμα, ο Αλεβίζος με 4 πόντους έγραψε το 30-28.

Η Ήρεμη Δύναμη ισοφάρισε τον αγώνα με τον Ζουλάμογλου σε 33-33 στις αρχές της επανάληψης για να πάρει το προβάδισμα αμέσως μετά με τον Τσέρτο. Όμως, οι εBEERοι έγραψαν ένα 6-0 μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου, Ζώτος και Ρήγας τους έφεραν στο 39-35.

Στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου φάνηκε ότι οι εBEERοι θα ελέγξουν το ματς και θα πάρουν τη νίκη. Ο Ρήγας και ο Αλεβίζος με τρίποντο έκαναν το 44-35 για την ομάδα του, ενώ ο Ρήγας πάλι ήταν που τους πήγε στο 46-37. Η Ήρεμη Δύναμη μείωσε σε 46-41 με τον Χριστοδούλου και τον Χάχαλη Β., αλλά οι εBEERοι πήραν κι άλλο τρίποντο από τον ασταμάτητο στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος Αλεβίζο για να ανεβάσουν και πάλι το σκορ στο 49-41.

Κάπου εκεί μίλησαν και οι βομβαρδιστές της αντίπαλης πλευράς, με δύο τρίποντα του Βασιλέλη και του Ανυφαντάκη η Ήρεμη Δύναμη βρέθηκε στο -2, 49-47, μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο. Το 4ο τρίποντο του Βασιλέλη ισοφάρισε τον αγώνα σε 51-51 με 2:20 για το φινάλε, ενώ αμέσως μετά με βολή του Τσέρτου η Ήρεμη Δύναμη πέρασε μπροστά στο σκορ. Οι εBEERοι βρήκαν σκορ από τις βολές του Χαντόπουλου, 53-52 με 1:53, αλλά ο Τσέρτος σκόραρε για το 53-54 στο 1:37 για το τέλος.

Ο Ζώτος απάντησε γρήγορα, με την Ήρεμη Δύναμη να προσπαθεί να βρει σκορ, να παίρνει επιθετικά ριμπάουντ το ένα μετά το άλλο, αλλά να χάνει συνεχώς επιθέσεις, 3 συνεχόμενες, μέχρι να καταφέρει με μια βολή του Ανυφαντάκη να ισοφαρίσει σε 55-55 μόλις 25 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Οι εBEERοι είχαν την τελευταία επίθεση, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν, για να οδηγηθεί το ματς στην παράταση.

Εκεί, παρά την απίστευτη αστοχία τους στις βολές, οι εBEERοι μπόρεσαν και πήραν τη νίκη. Μπήκαν καλύτερα, με Ζώτο, Γκούσκο Δ. και Αλεβίζο πήγαν στο 61-55, ενώ η Ήρεμη Δύναμη πέτυχε τους πρώτους της πόντους 3:18 πριν το τέλος με τον Τσέρτο. Ο Γκούσκος Δ. πήγε την ομάδα του στο 63-57, ενώ ο ίδιος έκανε το 66-57 ε 2 λεπτά για το φινάλε. Η Ήρεμη Δύναμη προσπάθησε να μειώσει, με τον Ανυφαντάκη πλησίασε σε 66-60 στα τελευταία 45 δευτερόλεπτα, κάνοντας φάουλ στους εBEERους. Εκείνοι αστοχούσαν στις βολές, αλλά με τον Ρήγα έπαιρναν το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο.

Έτσι, στα 30 δευτερόλεπτα πήγαν στο 67-60, μετά από 1/6 βολές στο τελευταίο λεπτό του ματς. Ο Ανυφαντάκης μείωσε σε 67-63 στα 20 δευτερόλεπτα με τρίποντο, οι εBEERοι είχαν άστοχες βολές και νέο επιθετικό ριμπάουντ, νέο φάουλ, ξανά άστοχες βολές (1/10 στο τελευταίο λεπτό της παράτασης), αλλά η Ήρεμη Δύναμη δεν μπόρεσε να σκοράρει στο χρόνο που απέμενε για να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Για τους νικητές ο Αλεβίζος είχε 24 πόντους, ο Γκούσκος Δ. 15, ενώ ο Ζώτος 10. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Ανυφαντάκης είχε 21 πόντους, ο Βασιλέλης 18 και ο Τσέρτος 11.

εBEERοι (Ζώτος Χ.): Κανελίδης Π. 2, Γκούσκος Δ. 15 (1), Χαντόπουλος Θ. 5, Αλεβίζος Δ. 24 (3), Χανιωτάκης Γ. 4, Κολύβας Ν. 1, Ρήγας Χ. 6, Δουκλιάς Σ. 2, Ζώτος Χ. 10.

Ήρεμη Δύναμη
(Μπίτσικας Χ.): Χάχαλης Β. 2, Τσέρτος Φ. 11, Βασιλέλης Π. 18 (4), Ζουλάμογλου Ο. 5, Χριστοδούλου Θ. 4, Ανυφαντάκης Γ. 21 (4), Χάχαλης Χ. 2.

GASTONE – ALLEY ΟΥΠΣ 54-63

(18-18, 25-37, 36-50, 54-63)

Οι Alley Ουπς κέρδισαν με 54-63 τους Gastone, για να ανέβουν και αυτοί στο 2-0 στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Μετά την πρώτη περίοδο οι Alley Ουπς ξεχώρισαν στο σκορ και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να έχουν βλέψεις για τη νίκη.

Το ματς στην αρχή ήταν κλειστό, με τους Gastone να μπαίνουν καλύτερα στην αναμέτρηση. Με τον Μαρινάκη πήγαν στο 4-0 στο ξεκίνημα, για να απαντήσει ο Στεργίου, αλλά ο Κορμανός και ο Μαρινάκης έφεραν την ομάδα τους στο 10-7. Ο Πανδής με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 13-7 και το 16-11, για να γράψει ο Ροντογιάννης το 18-11. Οι Alley Ουπς αντέδρασαν και με τον Κουλούπη και τον Σταυρόπουλο Αγ. βρήκαν σκορ από μακριά για να κλείσουν την περίοδο στο 18-18.

Η κατάσταση άρχισε να αντιστρέφεται στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μαζιώτης έγραψε το 18-20, ενώ ο Χαραλαμπόπουλος πήγε τους Alley Ουπς στο 18-24. Οι Gastone πήραν καλάθι και φάουλ από τον Κόμνο, αλλά ο Τσιριγώτης και ο Στεργίου έφεραν τους Alley Ουπς στο 21-30 και το +9. Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους με τις βολές του Στεργίου, 22-33, για να λήξει το ημίχρονο στο 25-37, με τον Στεργίου να βάζει τους τελευταίους 6 πόντους της ομάδας του.

Στην επανάληψη οι Alley Ουπς μπήκαν καλύτερα, με τον Καμζέλα ανέβασαν τη διαφορά στο 25-39, ενώ κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ ως τα μισά της 3ης περιόδου, ο Μαζιώτης τους πήγε στο 28-44 και ο Παρασκευόπουλος με 5 μαζεμένους πόντους στο 28-50 και το +22, ολοκληρώνοντας ένα σερί 3-13.

Οι Gastone αντέδρασαν ως το τέλος του δεκαλέπτου και ξεκίνησαν ένα σερί που θα έφτανε στις αρχές της 4ης περιόδου στο 13-0, για να ρίξουν ξανά τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Ο Κορμανός με 4 πόντους έδωσε το έναυσμα, μείωσε σε 32-50, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 36-50 από τον Πανδή. Στην 4η περίοδο ο Καραλής και ο Πανδής έφεραν την ομάδα τους στο 41-50 και το -9, αλλά οι Alley Ουπς ξεπέρασαν το σοκ και βρήκαν σκορ με τον Παρασκευόπουλο για το 41-52.

Ο Κορμανός με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 8 πόντους, 44-52, αλλά οι Alley Ουπς απάντησαν με τρίποντο του Κουλούπη και καλάθι του Στεργίου, 44-57, για να κριθεί οριστικά το ματς, καθώς στη συνέχεια έλεγξαν απόλυτα τους αντιπάλους τους. Ο Πανδή με τρίποντο μείωσε σε 47-57, αλλά ο Στεργίου έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι και κρατούσε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας, 47-59. Όταν ο Πανδής μείωσε με νέο τρίποντο σε 54-62, δεν υπήρχε πια χρόνος για τους Gastone για την ανατροπή, με τους Alley Ουπς να φεύγουν νικητές από το ματς.

Για τους νικητές ο Στεργίου είχε 18 πόντους, ο Κουλούπης 14 και ο Παρασκευόπουλος 7. Από τους Gastone ο Πανδής είχε 21 πόντους, ο Κορμανός 12 και ο Καραλής 8.

Gastone: Μαρινάκης Α. 6, Κορμανός Θ. 12 (1), Κουρμπέτης Γ., Κόμνος Κ. 5, Καραλής 8 (1), Πανδής Γ. 21 (4), Ροντογιάννης Α. 2.

Alley Ουπς (Σταυρόπουλος Αν.): Γονιδάκης Κ., Παρασκευόπουλος Ν. 7 (1), Σταυρόπουλος Αγ. 3 (1), Παπαδόπουλος Β. 4, Κουλούπης Θ. 14 (4), Γιαννουτάς Α. 2, Καμζέλας Γ. 3, Τσιριγώτης Α. 4, Στεργίου Γ. 18, Χαραλαμπόπουλος Γ. 4, Μαζιώτης Κ. 4.

HAVANA RUM – DRINK TEAM 53-50

(7-14, 27-25, 41-43, 53-50)

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα έκανε η Havana Rum για να φτάσει στο 1-1, όσο έχει πια και η Drink Team, την οποία και κέρδισε με 53-50, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική, μετά από αμοιβαία αλλαγή που έγινε ύστερα από αίτημα των ομάδων. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, αλλά ο τραυματισμός του Λαζάρου στις αρχές της 4ης περιόδου έγειρε την πλάστιγγα προς την Havana Rum.

Το ματς ξεκίνησε με την Drink Team να μπαίνει καλύτερα στο γήπεδο. Μετά το 3-2 από το τρίποντο του Μανίκα για τη Havana Rum ο Τσαβούρογλου με 5 συνεχόμενους πόντους έφερε την ομάδα του στο 5-8, ενώ ο Λαζάρου με δικούς του 5 πόντους έκανε το 5-13 για την Drink Team. Η διαφορά έφτασε και τους 9 πόντους, πριν ο Μπακαυγάς Γ. μειώσει σε 7-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Μπακαυγάς Α. με τρίποντο μείωσε σε 10-14, αλλά η Drink Team δεν έχασε τον πρώτο λόγο, με τον Τσαβούρογλου να βάζει άλλους 4 πόντους πήγε στους 10-18. Ο Μπακαυγάς Α. και ο Χιώτης απάντησαν για την Havana Rum προσπεράσουν με 20-19, με τον Χιώτη να σκοράρει 7 συνεχόμενους πόντους. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ ως το τέλος του ημιχρόνου, ο Λαζάρου έκανε το 20-21, ο Χιώτης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του 24-23, ενώ μετά το 24-25 από τον Μαραγιάννη για την Drink Team, ο Μπακαυγάς Α. έκλεισε το ημίχρονο στο 27-25 για τη Havana Rum.

Στην επανάληψη η Havana Rum μπήκε καλύτερα και με τον Χατζηαρσένη και τον Χιώτη προηγήθηκε με 31-27 και 33-29, για να ισοφαρίσει ο Λαζάρου και ο Παπαδόπουλος το ματς και να γράψει το 33-35 για την Drink Team ο Ματούκογλου. Η Havana Rum προσπέρασε με 38-36 με τον Μαγιάτη, αλλά βρέθηκε και πάλι πίσω με 40-43 από το τρίποντο του Γιαννιτσιώτη και τα καλάθια του Καβακιώτη στο τέλος της 3ης περιόδου.

Η Havana Rum με τον Παπαδημητρίου και τον Χιώτη προσπέρασε στις αρχές της 4ης περιόδου, 46-43. Ο Λαζάρου πέτυχε το πρώτο καλάθι της ομάδας του στο δεκάλεπτο, αλλά αμέσως μετά αποχώρησε τραυματίας από το γήπεδο. Έτσι, ο Χιώτης και ο Ραδόπολος βρήκαν την ευκαιρία και έφεραν τη Havana Rum στο 50-45 με 4 λεπτά να απομένουν. Η τεχνική ποινή στον Μαραγιάννη έκανε το σκορ 52-45 στα 2:45 για το τέλος, αλλά ο Τσαβούρογλου σκόραρε για 3 πόντους για να μειώσει σε 52-48 λίγο μετά.

Οι δυο ομάδες είχαν σφίξει την άμυνά τους και ήταν πιο δύσκολο να σκοράρουν, αλλά ο Τσαβούρογλου 50 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε μείωσε σε 52-50. Η Havana Rum έχασε την επίθεση, αλλά στα 20 δευτερόλεπτα η Drink Team αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Από το φάουλ που έκαναν ο Μπακαυγάς Γ. με 1/2 βολές έγραψε το 53-50 στα 14 δευτερόλεπτα. Οι παίκτες της Drink Team πάλεψαν για την ισοφάριση, αλλά τα δύο τρίποντα που επιχείρησαν ως την εκπνοή ήταν άστοχα με τη νίκη να πηγαίνει στη Havana Rum.

Για τους νικητές ο Χιώτης είχε 16 πόντους, ο Μπακαυγάς Α. 10 και ο Μπακαυγάς Γ. επίσης 10. Για την Drink Team ο Τσαβούρογλου είχε 16 πόντους και ο Λαζάρου 13.

Havana Rum: Μπακαυγάς Γ. 10, Μαγιάτης Γ. 5, Παπαδημητρίου Γ. 3, Μανίκας Β. 3 (1), Χατζηαρσένης Μ. 4, Ραδόπουλος Π. 2, Μπακαυγάς Α. 10 (1), Χιώτης Σ. 16.

Drink Team (Καβακιώτης Χ.): Γιαννιτσιώτης Β. 4 (1), Ματούκογλου Χ. 5, Τσαβούρογλου Γ. 16 (1), Κώτσογλου Ν. 2, Παπαδόπουλος Μ. 2, Καβακιώτης Κ. 4, Λαζάρου Γ. 13 (1), Μαραγιάννης 4, Τσαβούρογλου Κ., Αβγουλάς Δ.

ΚΑΤΩ ΓΕΙΤΟΝΙΑ – GADEMIANS 25-49

(6-10, 13-22, 17-33, 25-49)

Οι Gademians πήραν εύκολα τη νίκη από την Κάτω Γειτονιά, καθώς την εγκλώβισαν τελείως με την άμυνά τους, για να κάνουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα στη 2η αγωνιστική. Μετά την πρώτη περίοδο οι Gademians έλεγξαν το ματς, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έχτισαν διψήφια διαφορά για να κερδίσουν χωρίς να απειληθούν.

Ο τρίποντο του Κοζαδινού άνοιξε το σκορ στον αγώνα, αλλά η Κάτω Γειτονιά απάντησε με 4 πόντους του Λιακόπουλου για το 4-3. Ο Αδαμόπουλος με νέο τρίποντο έκανε το 4-6 για την ομάδα του, για να πάει το ματς στο 4-8 ο Καραγγελής. Ο Λιακόπουλος μείωσε, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 6-10 από τον Αδαμόπουλο.

Στη δεύτερη περίοδο η Κάτω Γειτονιά με τον Λιακόπουλο και τον Κωνσταντόπουλο πλησίασε σε 11-12, αλλά δεν είχε συνέχεια το σερί της. Έτσι, ο Βέρρας και ο Αδαμόπουλος έφεραν την ομάδα τους στο 11-18 και μετά το καλάθι του Κωνσταντόπουλου ο Καραγγελής έκλεισε το ημίχρονο στο 13-22 για τους Gademians.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Gademians μπήκαν με τον Καραγγελή και τον Κοζαδινό να τους πηγαίνουν στο 13-29 με σερί 0-7. Η Κάτω Γειτονιά σκόραρε με τον Λιακόπουλο και με τον Μαυράκη, για να μειώσουν λίγο, αλλά η 3η περίοδος τελείωσε με 17-33 από τον Αδαμόπουλο.

Στην 4η περίοδο ο Φωτιάδης Χ. και ο Λιακόπουλος έριξαν τη διαφορά στους 12 πόντους, 21-33, αλλά δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν την ομάδα τους να πλησιάσει περισσότερο, αφού ο Κοζαδινός με 4 πόντους έκανε το 21-37 και αποκατέστησε το +16 για τους Gademians. Με 4 λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν στους 16 πόντους, 23-29, ενώ λίγο αργότερα, μετά το καλάθι του Λιακόπουλου, που πάλευε επιθετικά μόνος του για την ομάδα του, ο Αδαμόπουλος και ο Παπασγουρίδης σκόραραν για να ανέβει η διαφορά λίγο πριν το τέλος στους 20 πόντους, 25-45. Η Κάτω Γειτονιά είχε απογοητευτεί πλέον και οι Gademians έκλεισαν το ματς με καλάθια του Παπασγουρίδη και Κοζαδινού για το τελικό 25-49.

Για τους νικητές ο Κοζαδινός είχε 14 πόντους, ο Αδαμόπουλος 13, ο Βέρρας 8, όσους και ο Καραγγελής. Από την Κάτω Γειτονιά ο Λιακόπουλος είχε 16 πόντους.

Κάτω Γειτονιά (Μαυράκης Δ.): Τσάμαλης Π., Λιακόπουλος Η. 16, Φωτιάδης Χ. 2, Χατζηπαρασκευάς, Μαυράκης Δ. 3, Φωτιάδης Α., Κωνσταντόπουλος 4, Ζώτος Β..

Gademians (Παπασγουρίδης Ε.): Καραγγελής Ι. 8, Αδαμόπουλος Α. 13 (1), Κοζαδινός Α. 14 (2), Παπασγουρίδης Ε. 6, Βέρρας Ν. 8, Γερουλάνος Ν..

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – CREAM TEAM 44-50
(10-13, 21-23, 32-32, 44-50)

Μετά από ένα σκληρό ντέρμπι η Cream Team κέρδισε τους πρωταθλητές Ρούκουνες με 50-44, για να τους στείλει στο 0-2, μπαίνοντας με ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα, σε αγώνα που έγινε στο κλειστό της Ζωφριάς.

Το ματς ξεκίνησε με πολλές ισοπαλίες και τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Τοπαλίδης έβαλε τους 7 πρώτους πόντους της ομάδας του, ενώ απ’ την άλλη ο Κολοβός Φ. ήταν που σκόραρε δύο τρίποντα στο ξεκίνημα για να πάνε οι δυο ομάδες στο 10-10. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 10-13 για την Cream Team, αλλά γρήγορα οι δυο ομάδες ήταν και πάλι ισόπαλες.

Έτσι, με τον Μητρόπουλο και τον Καραμπάτσο οι Ρούκουνες ισοφάρισαν σε 16-16 ο ματς. Για την Cream Team ο Βαμβακάς και ο Ζούλιας σκόραραν με βολές, αλλά δύο καλάθια του δεύτερους έφεραν την Cream Team στο 21-23 στο τέλος του ημιχρόνου. Οι Ρούκουνες με 4 πόντους του Μητρόπουλου ισοφάρισαν σε 25-25 στο ξεκίνημα της επανάληψης αλλά ο Ζούλιας ήταν ασταμάτητος στην 3η περίοδο, σκοράροντας τους 7 πρώτους πόντους για την Cream Team.

Με δικά του καλάθια το σκορ πήγε στο 30-30, αλλά και στο 32-32 στο τέλος του δεκαλέπτου. Το τρίποντο του Ζήση Γ. στις αρχές της 4ης περιόδου έκανε το σκορ 34-35 για την Cream Team, αλλά οι Ρούκουνες απάντησαν με τρίποντο του Μητρόπουλου για το 37-35. Ο Βαμβακάς ισοφάρισε και ο Ζήσης Δ. με τρίποντο έκανε το 37-40 για την Cream Team. Μετά τη βολή του Τοπαλίδη, η Cream Team απάντησε με τρεις πόντους του Ζούλια, που έκαναν το σκορ 38-43.

Οι Ρούκουνες προσπάθησαν με τον Μητρόπουλο και τον Αντωνίου, αλλά δεν κατάφεραν να πλησιάσουν και πάλι σε απόσταση ενός σουτ ως το τέλος του ματς, αφού ο Σταθόπουλος και ο Βαμβακάς σκόραραν για την ομάδα τους και την κράτησαν μπροστά στο σκορ ως το 44-50.

Για τους νικητές ο Ζούλιας είχε 19 πόντους και ο Βαμβακάς 10. Ο Μητρόπουλος είχε 18 πόντους και ο Τοπαλίδης 13 για τους Ρούκουνες.

Ρούκουνες (Πανόπουλος Α.): Παπαδόπουλος Σ., Αντωνίου Τ. 3, Μητρόπουλος Γ. 18 (2), Πανόπουλος Α. 2, Καραμπάτσος Σ. 5, Τσερπές Η. 1, Λουπασάκης Μ. 2, Τοπαλίδης Δ. 13 (1)

Cream Team
(Μπολάνος Μ., Ζήσης Δ.): Κοτσιότας, Τούσης Ν., Ζήσης Γ. 5 (1), Ζήσης Δ. 6 (1), Μυλωνάς Γ., Ζούλιας Ν. 19, Κολοβός Η., Καλομάλος, Κολοβός Φ. 6 (2), Σταθόπουλος Π. 4, Βαμβακάς Μ. 10.

ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ – NOTHING BUT NET 78-57

(20-5, 41-23, 59-34, 78-57)

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν πολύ εύκολα τους Nothing But Net καθαρίζοντας το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο, εγκλωβίζοντας τους αντιπάλους τους και σκοράροντας κατά βούληση στον αιφνιδιασμό.

Το ματς ξεκίνησε με 10-0 για τους Θαλασσόλυκους, που πήραν 4 πόντους από τον Λέντζο Φ. και άλλους 4 με τρίποντο από τον Λέντζο Γ.. Το πρώτο καλάθι για τους Nothing But Net ήρθε από τον Βαγιάνο Γ., αλλά πολύ γρήγορα η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους, με τον Λέντζο Γ. και τον Τεντόμα να πηγαίνουν την ομάδα τους στο 20-5 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά το καλάθι του Φάνου, οι Θαλασσόλυκοι απάντησαν με τον Λέντζο Φ. στον αιφνιδιασμό για να πάνε στο 26-7. Ο Βαγιάνος Δ. μείωσε σε 26-10, αλλά η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους για πρώτη φορά με το καλάθι του Λέντζου Γ., 32-12. Οι Nothing But Net πήραν σκορ από τον Βαγιάνο Δ., μειώνοντας σε 35-19, αλλά οι Θαλασσόλυκοι δεν τους έδωσαν δικαιώματα να ελπίζουν ότι θα πέσει η διαφορά πριν το ημίχρονο, με τον Μανάι και τον Τεντόμα έκαναν το 39-19, για να τελειώσει το πρώτο μέρος στο 41-23.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου οι Θαλασσόλυκοι με τον Καραγιαννίδη Γ. και τον Μανάι πήγαν στο 47-24, ενώ ο Λέντζος Φ. ήταν ασταμάτητος στον αιφνιδιασμό, σκόραρε 11 συνεχόμενους πόντους για να φέρει την ομάδα του στους 26 πόντους, 56-30 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Ο Βαγιάνος Γ. και ο Βαγιάνος Δ. σκόραραν για τους Nothing But Net για να μείνει η διαφορά στους 25 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου, 59-34.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τους Θαλασσόλυκους να πηγαίνουν στο +27, 61-34 από τον λέντζο Γ. και στους 29 λίγο αργότερα, 65-36 από τον Τεντόμα. Με τρίποντα από τον Βαγιάνο Γ. και Κοτσίφη, οι Nothing But Net άρχισαν να μειώνουν, ψαλιδίζοντας τη διαφορά από τους 29 στους 18 πόντους, 73-55 με 7 πόντους του Φάνου. Το τελικό 78-57 έγραψε με 5 πόντους στο φινάλε ο Καραγιαννίδης Γ..

Για τους νικητές ο Λέντζος Φ. είχε 25 πόντους, ο Λέντζος Γ. 20, ο Τεντόμας 11, ο Καραγιαννίδης Γ. 8, όσους και ο Μανάι. Για τους Nothing But Net ο Βαγιάνος Δ. είχε 17 πόντους, ο Βαγιάνος Γ. 12, όσους και ο Φάνος.

Θαλασσόλυκοι (Καραγιαννίδης Γ.): Καραγιαννίδης Τ. 6, Λέντζος Φ. 25, Καραγιαννίδης Γ. 8 (1), Τεντόμας Ν. 11, Λέντζος Γ. 20 (3), Μανάι Δ. 8.

Nothing But Net
(Κοτσίφης Β.): Σαπλατέρας Α. 6, Βαγιάνος Γ. 12 (1), Παπαδομανωλάκης Γ. 3, Βαγιάνος Δ. 17 (1), Εμμανουηλίδης Μ., Πάλμος Φ. 2, Κοτσίφης Β. 5 (1), Φάνος Ν. 12 (1).

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – S-PARTA BC 44-51

(8-11, 18-26, 31-40, 44-51)

Πρώτη νίκη για τους S-Parta BC που κέρδισαν με 44-51 την Τιρινίνι σε έναν αγώνα με πολλή ένταση και πάθος. Το ματς ήταν ντέρμπι, αλλά οι S-Parta BC είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερό διάστημά του και αντέδρασαν σωστά όταν οι αντίπαλοί τους πλησίασαν σε απόσταση ενός σουτ.

Το ματς ξεκίνησε με τους S-Parta BC να προηγούνται με 0-4 με τον Κωνσταντόπουλο και τον Κουζοβουνα Σ.. Η Τιρινίνι σκόραρε με τον Γαλανόπουλο, αλλά έμεινε πίσω με 2-8 από τα καλάθια του Κουζουβουνά Χ. και του Κωνσταντόπουλου. Ο Λεγάκης με 4 πόντους μείωσε για την ομάδα του σε 6-9, για να κλείσει το ημίχρονο με 8-11 από τις βολές του Λογοθέτη.

Με τις βολές του Ξενοφού και το τρίποντο του Βεζυρόγλου η Τιρινίνι προσπέρασε με 13-11 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ενώ το τρίποντο του Γαλανόπουλου έκανε το σκορ 16-14. Η S-Parta BC ισοφάρισε με βολές του Κουζουβουνά Χ., ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Μυλωνάς έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 16-18. Ο Κουζοβουνάς Σ. έκανε το 18-23 για την S-Parta BC, ενώ ο Καρανδρέας σκόραρε στο τέλος της περιόδου για να κλείσει το ημίχρονο με 18-26.

Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο στο ξεκίνημα της επανάληψης. Οι βολές του Λεγάκη δεν βοήθησαν την Τιρινίνι να πλησιάσει, καθώς Κουζουβουνάς Μ. και Κουζοβουνάς Σ. με 4 και 5 πόντους αντίστοιχα πήραν την ομάδα τους στο 21-35 και το +14, για τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς. Η Τιρινίνι δεν παράτησε τον αγώνα, με τον Λογοθέτη μείωσε σε 23-35, ενώ ο Γαλανόπουλος με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το 29-37. Η διαφορά έπεσε στους 7 πόντους από τον Λεγάκη, 31-38, για να κλείσει η 3η περίοδος στο 31-40 από τον Κουκάκη.

Η αντεπίθεση της Τιρινίνι συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο, με τον Ξενοφό και τον Λεγάκη το σκορ έγινε 36-40, ενώ μετά το καλάθι του Κουζοβουνά Σ. ο Λογοθέτης και ο Ξενοφός έγραψαν το 40-42 ρίχνοντας τη διαφορά στο ένα σουτ. Μάλιστα, Γαλανόπουλος και Αντωνόπουλος έκλεψαν μπάλες στις επόμενες επιθέσεις, αλλά η Τιρινίνι έμεινε χωρίς σκορ για 3 συνεχόμενες επιθέσεις, για να βάλει 5 πόντους ο Ορνιθόπουλος για το 40-47 των S-Parta BC.

Ο Λεγάκης μείωσε σε 44-47, αλλά οι 2/2 βολές του Μυλωνά ήταν που ουσιαστικά έκριναν τον αγώνα, 44-49 στο τελευταίο λεπτό. Η Τιρινίνι με 20 δευτερόλεπτα αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε στο 44-50, για να γράψει το τελικό σκορ ο Ορνιθόπουλος.

Για τους νικητές ο Κουζοβουνάς Σ. είχε 17 πόντους και ο Ορνιθόπουλος 8. Από την Τιρινίνι ο Λεγάκης είχε 17 και ο Γαλανόπουλος 10.

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Ξενοφός Μ. 6, Αντωνόπουλος Α. 2, Λεγάκης Γ. 17 (1), Γαλανόπουλος Γ. 10 (2), Κουσούλης Ν., Βεζυρόγλου Ν. 3 (1), Λογοθέτης Δ. 6, Νικολάου Α., Σέτα Κ..

S-Parta BC (Κοτρώνης Κ., Θοδωρής Δ.): Κουζουβουνάς Χ. 6, Ορνιθόπουλος 8 (1), Σπανίδης Ν., Μαυρούτσος Π., Καρανδρέας Κ. 4, Κουζοβουνάς Σ. 17, Κουζουβουνάς Μ. 4, Ανδρικόπουλος Τ., Κουκάκης 2, Κωνσταντόπουλος Γ. 4, Μυλωνάς Γ. 6, Διαμαντόπουλος Μ..