Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Μήνυμα από Zeppelin!

Μήνυμα από Zeppelin!

Οι Zeppelin, σε αγώνα για την 23η αγωνιστική, κέρδισαν την Αττική με 68-50, παρότι παρατάχθηκαν με ρόστερ 6 παικτών και έχασαν με τραυματισμό τον Θωμά στην 3η περίοδο. Με μεγάλο όπλο τα τρίποντο, καθώς πέτυχαν 10, οι Zeppelin, πήραν τον έλεγχο του ματς στη δεύτερη περίοδο, εγκλώβισαν την Αττική, και πήραν τη νίκη για να πάνε στο 2-0.

ZEPPELIN – ΑΤΤΙΚΗ 68-50
(12-11, 32-19, 48-29, 68-50)

Η Αττική παρατάχθηκε στο ματς χωρίς δύο παίκτες πεντάδας, τον Γαλάνη Δ., που τραυματίστηκε στην 1η αγωνιστική, και τον Καραλή Α.. Όμως, απουσίες είχαν και οι Zeppelin, αλλά ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη μέρα τους Παπαδάτο και Τσαντζαλή. Το ματς ξεκίνησε με τον Παπαδάτο να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ. Αυτός πήγε την ομάδα του το 6-5 μετά από 4 πόντους του Αναγνωστόπουλου Α. για την Αττική, ενώ με δικό του τρίποντο το ματς έγινε 9-6. Ο Ξερέας απάντησε με τρίποντο για το 10-11 της Αττικής, αλλά η περίοδος τελείωσε με τον Παπαδάτο να φτάνει τους 9 πόντους, 12-11 για τους Zeppelin.

Μετά το 14-13 από τον Τρικαλιώτη για την Αττική στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι Zeppelin έτρεξαν ένα σερί 10-0 για να ξεφύγουν και να μην κοιτάξουν ξανά πίσω. Ο Θωμάς έγραψε το 16-13, ο Παπαδάτος με καλάθι και φάουλ έστειλε την ομάδα του στο +6, ενώ μετά το καλάθι του Ποζιόπουλου ο Παπαδάτος και πάλι με τρίποντο έκανε το 24-13. Η Αττική προσπάθησε να μειώσει και με τον Μπέλλο και τον Τρικαλιώτη πλησίασε σε 26-19, αλλά το ημίχρονο τελείωσε με δύο τρίποντα από Τσαντζαλή και Ποζιόπουλο για το 32-19.

Στις αρχές της 3ης περιόδου το νέο σερί των Zeppelin συνεχίστηκε και επεκτάθηκε για να φτάσει το 13-0. Ο Τσαντζαλής σκόραρε πρώτος, ενώ ο Ποζιόπουλος έβαλε κι άλλο τρίποντο για το 37-19 της ομάδας του, με τον Τσαντζαλή να πηγαίνει τους Zeppelin στο 39-19. Λίγο αργότερα ο Θωμάς έφευγε τραυματίας από το παρκέ, αφήνοντας την ομάδα του με 5 παίκτες στο ρόστερ της, αλλά οι Zeppelin διαχειρίστηκαν πολύ καλά το ματς και δεν κινδύνευσαν καθόλου, έχοντας εγκλωβίσει την επίθεση της Αττικής.

Η Αττική προσπάθησε να πλησιάσει, 40-23 με τον Μπέλλο και τον Αναγνωστόπουλο Α., αλλά ο Τσαντζαλής με τρίποντο έγραψε το 43-23, για να πάει η διαφορά στους 23 πόντους λίγο αργότερα, 48-25 από το τρίποντο του Ποζιόπουλου. Η 3η περίοδος τελείωσε με τον Αναγνωστόπουλο Α. και τον Τρικαλιώτη να μειώνουν σε 48-29, αλλά η Αττική είχε ακόμα ολόκληρο βουνό να ανέβει για να γυρίσει το ματς.

Ο Αναγνωστόπουλος Α. έγραψε και το 48-31, αλλά αμέσως απάντησε ο Τσαντζαλής για το 51-31 με τους Zeppelin να δείχνουν ότι δεν θα αφήσουν να γυρίσει ο αγώνας. Τελευταία προσπάθεια της Αττική όταν πλησίασε σε 52-37 με καλάθια του Κοντού, του Τρικαλιώτη και του Αναγνωστόπουλου Α., αλλά οι Zeppelin γρήγορα πήραν 4 πόντους από τον Παπαδάτο, για να μπουν στα τελευταία 6 λεπτά του ματς με το σκορ στο 56-37.

Λίγο αργότερα, το τρίποντο του Τσαντζαλή για το 61-40 σηματοδότησε τη στιγμή που η Αττική πέρασε τους βασικούς παίκτες στον πάγκο. Ο Μπότσας «Ντανίλο» με 6 πόντους βοήθησε την ομάδα του να πλησιάσει σε 65-48, αλλά το τρίποντο του Παπαδάτου έκλεισε το ματς στο 68-50 δίνοντας τη νίκη στους Zeppelin.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 26 πόντους, ο Τσαντζαλής 21 και ο Ποζιόπουλος 11. Από την Αττική ο Τρικαλιώτης είχε 16 πόντους και ο Αναγνωστόπουλος Α. 12.

Zeppelin (Τσαντζαλής Θ.): Παπαδάτος Χ. 26 (3), Κουτρούλης 1, Κουτσός Α. 3, Θωμάς Θ. 6, Τσαντζαλής Θ. 21 (4), Ποζιόπουλος Λ. 11 (3).

Αττική (Μπουργαζάς Β.): Μπέλλος Γ. 4, Αναγνωστόπουλος Μ. 4, Καραλής Δ., Κοντός Γ. 3, Αντωνάκης Γ., Χριστόπουλος Τ., Ξερέας Μ. 5 (1), Τρικαλιώτης Α. 16, Μπότσας «Ντανίλο» Γ. 6, Κρητικός Δ., Αναγνωστόπουλος Α. 12.

“Πάνος Ζαχαρογιάννης” 2012-13

Το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, κατά την σεζόν 2012-13 διεξήχθη σε 3 διαφορετικούς ομίλους, αλλά …