Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Δύο πήγαν στο 3-0, «ξαναχτύπησε» ο Ουζουνίδης!

Δύο πήγαν στο 3-0, «ξαναχτύπησε» ο Ουζουνίδης!

Με 8 αγώνες συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο η δράση στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Το Σάββατο οι Gastone σε αγώνα της 22ης αγωνιστικής κέρδισαν την Κάτω Γειτονιά με 75-36. Τη Κυριακή, οι Havana Rum κέρδισαν με 73-40 τους Τριπόντιους, σε ματς της 17ης αγωνιστικής. Οι υπόλοιποι αγώνες ανήκαν στην 3η αγωνιστική, στο μεγαλύτερο ντέρμπι της ημέρας οι Jets κέρδισαν με 60-59 τους εBEERους χάρη σε τρίποντο του Ουζουνίδη στο τέλος, ενώ σε ματς που πήγε στην παράταση, οι πρωταθλητές Ρούκουνες κέρδισαν με 76-64 τους Desperado. Η Τιρινίνι επικράτησε με 55-31 της Πλατείας, οι Alley Ουπς κέρδισαν με 55-28 την Drink Team, ενώ οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν με 60-47 την Ήρεμη Δύναμη και οι Gademians ήταν θεαματικοί στο 61-39 επί των Στιγκιντριακών.

**Υπενθύμιση: τα ρόστερ όλων των ομάδων «κλείνουν» οριστικά μετά και την επόμενη αγωνιστική. Ως τις 24/10 όλες οι ομάδες υποχρεούνται να στείλουν στους διοργανωτές το τελικό τους ρόστερ, το οποίο δεν θα αλλάξει ως το τέλος της σεζόν. Μπορούν να δηλωθούν έως και 20 αθλητές. Οι ομάδες που χρησιμοποιούν παίκτες που αγωνίζονται σε Δ΄ ΕΣΚΑ/ΕΣΚΑΝΑ θα πρέπει να δηλώσουν ποιοι είναι αυτοί οι παίκτες και σε ποια ομάδα αγωνίζονται.**

GASTONE – ΚΑΤΩ ΓΕΙΤΟΝΙΑ 75-36
(18-9, 33-22, 57-30, 75-36)

Οι Gastone κέρδισαν την Κάτω Γειτονιά με 75-36, σε αγώνα της 22ης αγωνιστικής, σε ένα ματς που κρίθηκε οριστικά στην 3η περίοδο. Η Κάτω Γειτονιά μπήκε καλά στο ματς και με τρίποντα από Ζώτο και Χατζηπαρασκευά προηγήθηκε με 6-8 στο ξεκίνημα. Ο Πανδής ανέλαβε δράση για τους Gastone στη συνέχεια και με 6 συνεχόμενους πόντους έφερε την ομάδα του στο 15-8, για να κάνει το 17-8 ο Καραλής. Η πρώτη περίοδος τελείωσε στο 18-9, με το δεύτερο δεκάλεπτο να ξεκινά με καλάθι του Βλαχογεώργη, για να απαντήσει με τρίποντο ο Κωνσταντόπουλος για το 20-12.

Η διαφορά διατηρήθηκε στις παρυφές των 10 πόντων ως την ανάπαυλα, ο Ροντογιάννης με τρίποντο έγραψε το 25-12 για να απαντήσει ο Μαυράκης, ενώ το τρίποντο του Φωτιάφη Α. έγραψε το 25-19, για να πλησιάσει ακόμα περισσότερο η Κάτω Γειτονιά, 26-22 με το τρίποντο του Χατζηπαρασκευά. Ο Πανδής με 5 πόντους στο τέλος της περιόδου έγραψε το 33-22 στα μισά του αγώνα.

Στην 3η περίοδο οι Gastone μπήκαν πολύ δυνατά και έτρεξαν ένα σερί 10-2 στο ξεκίνημα, με τον Κορμανό, τον Πλευριά και τον συνήθη ύποπτο, Πανδή, να σκοράρουν για το 43-24. Χωρίς τον Λιακόπουλο στη σύνθεσή της, η Κάτω Γειτονιά δεν μπόρεσε να πλησιάσει ξανά, το 49-26 έκανε ο Πανδής με 4 ακόμα πόντους, ενώ μετά τα καλάθια των Τσάμαλη και Φωτιάδη Α. για την Κάτω Γειτονιά, η περίοδος έκλεισε με ένα 8-0 για τους Gastone που ξεκίνησε με τον Κόμνο και έκλεισε με τον Βλαχογεώργη, για το 57-30.

Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 30 πόντους, 62-30 με τον Κορμανό στις αρχές της 4ης περιόδου, ενώ ο Σακελλαρόπουλος έγραψε το 68-31. Η Κάτω Γειτονιά σκόραρε για 3 πόντους με τον Χατζηπαρασκευά, 68-34, αλλά ο Πανδής έκλεισε τον αγώνα στο 75-36, για το πρώτο ροζ φύλλο της ομάδας του στο πρωτάθλημα.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 32 πόντους, ενώ Σακελλαρόπουλος και Κορμανός είχαν από 7. Για την Κάτω Γειτονιά ο Χατζηπαρασκευάς είχε 9 πόντους και ο ο Μαυράκης 7.

Gastone: Καραλής 2, Κόμνος Κ. 6, Σακελλαρόπουλος Ν. 7, Μαρινάκης Α. 6, Κορμανός Θ. 7, Πανδής Γ. 32 (2), Ροντογιάννης Α. 3 (1), Βλαχογεώργης Κ. 6, Πλευριάς Σ. 6.

Κάτω Γειτονιά (Λιακόπουλος Η.): Κουτσούκος Σ., Φωτιάδης Χ. 2, Χατζηπαρασκευάς Χ. 9 (3), Μαυράκης Δ. 7, Φωτιάδης Α. 5 (1), Τσάμαλης Π. 4, Κωνσταντόπουλος Γ. 6 (1), Ζώτος Β. 3 (1).

ΤΡΙΠΟΝΤΙΟΙ – HAVANA RUM 40-73
(7-17, 17-35, 19-54, 40-73)

Σε αγώνα της 17ης αγωνιστικής οι Havana Rum κέρδισαν τους Τριπόντιους, στο ντεμπούτο των δεύτερων στο πρωτάθλημα, με 40-73. Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στη 2η περίοδο, όταν οι νικητές έχτισαν διαφορά και δεν επέτρεψαν στη συνέχεια στους αντιπάλους τους να μειώσουν, με πολύ καλή άμυνα στο 3ο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-5 για τους Havana Rum με τον Μαγιάτη και τον Παπαδημητρίου για να απαντήσουν με τους Χασόγια και Τσαφαντάκη οι Τριπόντιοι για το 4-5. Η διαφορά ανέβηκε στους 6 πόντους, 4-10 με τον Μανίκα, ενώ μετά το 6-10 από τον Χασόγια, ο Μανίκας ήταν που με τρίποντο έγραψε το 6-13 για την ομάδα του. Η διαφορά πέρασε τους 10 πόντους στο 6-17 από το καλάθι του Παπαδημητρίου με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 7-17.

Οι Τριπόντιοι μείωσαν σε 13-19 με τον Χασόγια και τον Τσαφαντάρη στις αρχές της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Χιώτης με τον Παπαδημητρίου έφεραν τη Havana Rum στο 13-25. Η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 17-27 από τον Παβατζόγλου, αλλά το πρώτο μέρος τελείωσε με σερί 0-8 για τη Havana Rum με 4 πόντους του Χατζηαρσένη.

Στην 3η περίοδο οι Havana Rum κυριάρχησαν απόλυτα στο ματς. Κράτησαν τους αντιπάλους τους στους 2 μόλις πόντους για να σκοράρουν εκείνοι 19 πόντους και να ανεβάσουν τη διαφορά πολύ ψηλά στους 35 πόντους. Το μοναδικό καλάθι τις περιόδου για τους Τριπόντιους πέτυχε ο Μπέης γράφοντας το 19-50. Ως τότε ο Μαγιάτης, ο Μπακαυγάς Α. και ο Ραδόπουλος είχαν κάνει το σκορ 17-48, ενώ το δεκάλεπτο τελείωσε με τον Χιώτη να σκοράρει 6 πόντους για την ομάδα του, που έφτασε ως το 19-54 στο 3ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο οι Τριπόντιοι σκόραραν περισσότερο, εκμεταλλεύτηκαν τον όψιμο οίστρο του Παβατζόγλου, που έβαλε 12 πόντους, για να μην επιτρέψουν στη διαφορά να ανέβει άλλο. Ο Μπακαυγάς Α. ήταν που έγραψε το 21-60 για τους Havana Rum, ενώ η διαφορά βρέθηκε πάνω από τους 40 πόντους από τον Χιώτη. Οι 9 μαζεμένοι πόντοι του Παβατζόγλου μείωσαν σε 30-66, ενώ ο ίδιος ήταν που έκανε το 36-69 μετά τα τρίποντα από Τσαφαντάκη και Μπακαυγά Α. εκατέρωθεν. Η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 37 πόντους από τον Μαγιάτη, αλλά ο Χασόγιας και ο Καλορίτης ήταν που μείωσαν στο τελικό 40-73.

Για τους νικητές ο Χιώτης είχε 20 πόντους, ο Μπακαυγάς Α. 14, ο Μαγιάτης 10 και ο Παπαδημητρίου 9. Από τους Τριπόντιους ο Παβατζόγλου είχε 14 πόντους, ο Χασόγιας 11 και ο Τσαφαντάκης 9.

Τριπόντιοι (Δημόγιωργας Π.): Γεωργάτος Ε., Καλορίτης Ν. 4, Τσαφαντάκης Δ. 9 (1), Δημόγιωργας Π., Δαμιανάκης Ζ., Παβατζόγλου Α. 14 (3), Μπέης Α. 2, Χασόγιας Θ. 11, Χασιώτης Γ., Παπανδρέου Δ.

Havana Rum
(Μπακαυγάς Γ.): Παπαδημητρίου Γ. 9 (1), Μαγιάτης Γ. 10, Μανίκας Β. 6 (2), Χατζηαρσένης Μ. 4, Μπακαυγάς Γ. 4, Μπακαυγάς Α. 14 (1), Χιώτης Σ. 20, Ραδόπουλος Π. 6.

ALLEY ΟΥΠΣ – DRINK TEAM 55-28
(19-7, 26-14, 40-21, 55-28)

Οι Alley Ουπς κέρδισαν την Drink Team με 55-28 μετά από έναν αγώνα που είχαν τον έλεγχο και καθάρισαν την υπόθεση νίκη στην 3η περίοδο. Η ούτως ή άλλως δύσκολη αποστολή της Drink Team είχε γίνει ακόμα πιο δύσκολη από τη στιγμή που ο Λαζάρου δεν θα έπαιζε λόγω τραυματισμού στο ματς.

Το ματς ξεκίνησε με τους Alley Ουπς να μπαίνουν με 7-0 από τον Σταυρόπουλο Αγ.. Η Drink Team σκόραρε με τον Γιαννιτσιώτη, αλλά η διαφορά πήγε στους 10 πόντους, 12-2 από τον Γονιδάκη. Η Drink Team πήρε ένα τρίποντο από τον Γιαννιτσιώτη αλλά δεν μπόρεσε να περιορίσει τον αντίπαλό της, που έφτασε στο 19-6 με καλάθι του Κουλουπή και τρίποντο του Στεργίου στο τέλος της περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με βολές του Κουλουπή για το 21-7, με την Drink Team να μειώνει σε 22-13 με τρίποντα από τους Παπαδόπουλο και Γιαννιτσιώτη. Όμως, οι Alley Ουπς κράτησαν τον έλεγχο του αγώνα και σε μια περίοδο που είχε πολύ χαμηλό σκορ και για τις δύο ομάδες με τις άμυνές τους να έχουν τον πρώτο λόγο, έκλεισαν το ημίχρονο στο 26-14 με καλάθι του Στεργίου.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, η Drink Team δεν είχε εύκολο σκορ χωρίς τον Λαζάρου στο ρόστερ της, έτσι οι Alley Ουπς πήγαν στο 29-14 με τρίποντο του Σταυρόπουλου Αγ. στο ξεκίνημα της επανάληψης. Μετά το 29-18 από τον Γεγάκη, η διαφορά ανέβηκε στους 17 πόντους με τον Γονιδάκη και τον Καμζέλα, 35-18. Το καλάθι και φάουλ του Μπεκρή μείωσε πρόσκαιρα, αλλά το 3ο δεκάλεπτο τελείωσε στο 40-21 από τους 5 πόντους του Κουλουπή.

Στους 24 πόντους πήγε η διαφορά στις αρχές της 4ης περιόδου, όταν ο Σταυρόπουλος Αγ. έβαλε 5 μαζεμένους για το 45-21. Οι ισορροπίες του αγώνα δεν άλλαξαν ως το τέλος, οι Alley Ουπς κράτησαν τον έλεγχο, πήγαν στο 50-23 με καλάθια του Στεργίου και του Κουλουπή, ενώ ο Μαζιώτης ήταν που έγραψε το 54-23, τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς. Το παιχνίδι έληξε με τρίποντο του Τσαβούρογλου Γ. και καλάθι του Κώτσογλου για το τελικό 55-28.

Για τους νικητές ο Κουλουπής είχε 16 πόντους, ο Σταυρόπουλος Αγ. 13, ο Στεργίου 8 και ο Γονιδάκης 7. Για την Drink Team ο Γιαννιτσιώτης είχε 8 πόντους.

Alley Ουπς
(Σταυρόπουλος Αν.): Παρασκευόπουλος Ν., Χαραλαμπόπουλος Γ., Σταυρόπουλος Αγ. 13 (3), Παπαδόπουλος Β. 1, Γιαννούκας Α., Κουλουπής Θ. 16 (1), Χατζηνικολάου Σ., Καμζέλας Γ. 4, Χατζηνικολάου 1, Στεργίου Γ. 8 (1), Γονιδάκης Κ. 7, Μαζιώτης Κ. 5.

Drink Team
(Λαζάρου Γ., Σέμας Β.): Γιαννιτσιώτης Β. 8 (2), Γεγάκης Σ. 2, Μπεκρής Γ. 3, Κώτσογλου Ν. 4, Παπαδόπουλος Μ. 3 (1), Καβακιώτης Χ. 1, Κουμάνης Σ. 2, Τσαβούρογλου Γ. 5 (1), Κώτσογλου Σ., Τσαβούρογλου Κ., Αβγουλάς Δ..

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ΠΛΑΤΕΙΑ 55-31
(12-7, 26-23, 43-26, 55-31)

Η Τιρινίνι κέρδισε με 55-31 την Πλατεία, παίρνοντας τον έλεγχο του ματς στην 3η περίοδο, όταν κατάφερε με την άμυνά της να μπλοκάρει τον αντίπαλό της, μετά από ένα σκληρό και αμφίρροπο πρώτο μέρος.

Το σκορ άνοιξε με τον Σταματέρη για την Τιρινίνι, αλλά ο Αθανασίου και ο Χρυσούλας Χ. πήγαν την Πλατεία στο 2-5. Η Τιρινίνι απάντησε με 6-0 από τον Παντελή και τον Αντωνόπουλο για το 8-5, με τον Γιαγλόγλου να μειώνει και την περίοδο να λήγει στο 12-7 από τον Σταματέρη για την Τιρινίνι.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε πλήρως στον Σκοπελίτη, που έκανε το κομμάτι του. Αυτό ήταν που μετά το 14-7 του Κώτσου έβαλε 6 μαζεμένους πόντους για να μειώσει σε 14-13, ενώ αυτός ήταν που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 15-16 με τρίποντο. Μάλιστα, με 2/2 βολές στην επόμενη φάση ο Σκοπελίτης έφτασε τους 11 συνεχόμενους πόντους για να κάνει το 15-18. Οι πόντοι του έγιναν 14 συνεχόμενοι όταν με τρίποντο έγραφε το 18-21 απαντώντας στο τρίποντο του Παντελή. Ο Αντωνόπουλος ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο για την Τιρινίνι, ενώ μετά το 22-23 από τον Χρυσούλα Χ. η Τιρινίνι έκλεισε το ημίχρονο στο 26-23 με τον Παντελή να βάζει 4 πόντους.

Στην 3η περίοδο η Τιρινίνι εγκλώβισε πλήρως τον αντίπαλό της, περιόρισε την Πλατεία μόλις στους 3 πόντους, όλους από βολές αφού δεν επέτρεψε να δεχτεί καλάθι εντός παιδιάς. Μπήκε στο γήπεδο με 13 συνεχόμενους πόντους, για να φτάσει το σερί της στο 17-0 στις δύο πλευρές της ανάπαυλας. Ο Αντωνόπουλος έβαλε 2 τρίποντα στο διάστημα αυτό, ο Παντελής πρόσθεσε άλλους 5 πόντους για το 39-23, ενώ ο Κώτσος ήταν που έκανε το 41-25 μετά τις βολές του Γεωργακόπουλου και ο Σταματέρης το 43-25 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Τιρινίνι μπήκε με 9-0 με 6 πόντους του Λεγάκη και τρίποντο του Σταματέρη για το 52-26, με την Πλατεία να απαντά με τρίποντο του Σκοπελίτη, ενώ μετά το 55-29 από τον Κώτσο, ο Σαντικτζής ήταν που έγραψε το τελικό 55-31 στο ματς.

Για τους νικητές ο Παντελής είχε 15 πόντους, ο Αντωνόπουλος 11, όσους και ο Σταματέρης, ενώ ο Κώτσος πρόσθεσε 8 και ο Λεγάκης 7. Για την Πλατεία ο Σκοπελίτης είχε 17 πόντους.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Ξενοφός Μ., Παντελής Δ. 15 (2), Λεγάκης Γ. 7, Κώτσος Δ. 8, Αντωνόπουλος Α. 11 (3), Γαλανόπουλος Γ. 2, Σταματέρης Ν. 11 (1), Κουσούλης Ν., Βεζυρόγλου Ν. 1, Λογοθέτης Δ., Σέτα Κ..

Πλατεία (Χρυσούλας Χ.): Αθανασίου Γ. 3 (1), Χρυσούλας Π., Χρυσούλας Χ. 5, Γεωργακόπουλος Α. 2, Σαντικτζής Κ. 2, Σκοπελίτης Κ. 17 (3), Ναξάκης Σπ., Γιαγλόγλου Γ. 2, Μπαλής Μ..

ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ – ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ 60-47
(14-5, 28-17, 49-28, 60-47)

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν την Ήρεμη Δύναμη με 60-47, χτίζοντας διαφορά στην 3η περίοδο και καταφέρνοντας να αντέξουν την αντεπίθεση των αντιπάλων τους στο 4ο δεκάλεπτο για να πάνε στο 2-1.

Οι Θαλασσόλυκοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, προηγήθηκαν με 8-0 με τον Λέντζο Φ. και δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γερμενή, ενώ με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Βασιλέλης για το 8-3. Ο Μανάι έκανε το 10-3, ο Βασιλέλης απάντησε, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει στο 14-5 από το καλάθι του Καραγιαννίδη Τ..

Στη δεύτερη περίοδο οι Θαλασσόλυκοι μπήκαν στο παρκέ με 9 συνεχόμενους πόντους για να φτάσουν το σερί τους στο 13-0. Ο Μανάι έκανε το 16-5 για την πρώτη διψήφια διαφορά, ενώ το τρίποντο του Καραγιαννίδη Γ. έγραψε το 21-5 για να κάνει το 23-5 ο Τεντόμας. Η Ήρεμη Δύναμη μείωσε σε 23-14 με δικό της 0-9 σερί, το οποίο ξεκίνησε με τον Παπαχρήστο και είδε τον Χάχαλη Β. να βάζει 6 πόντους ως το τέλος του. Μετά το καλάθι του Λέντζου Φ. ο Γρίβας Θ. με τρίποντο μείωσε σε 25-17, για να γράψει με τρίποντο ο Λέντζος Γ. το 28-17 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο οι Θαλασσόλυκοι μπήκαν καλύτερα και πήγαν με τον Γερμενή στο 30-17, για να ανέβουν στο 35-18 με καλάθια του Λέντζου Φ.. Μετά την απάντηση του Χριστοδούλου ο Λέντζος Γ. και ο Καραγιαννίδης Γ. με τρίποντο έστειλαν τη διαφορά στους 20 πόντους, 40-20. Ο Γρίβας, που έβαλε 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του, μείωσε σε 40-23, ενώ ο Βασιλέλης έκανε το 40-25. Μέχρι το τέλος της περιόδου οι Θαλασσόλυκοι πήραν 9 πόντους, 4 από τον Λέντζο Γ., ένα τρίποντο από τον Μανάι κι ένα καλάθι του Λύρα για να πάνε στο 49-28 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η Ήρεμη Δύναμη δεν παράτησε τον αγώνα, μάλιστα έτρεξε ένα 0-9 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Ο Γρίβας έβαλε 7 πόντους με ένα τρίποντο, ενώ σκόραρε και ο Χάχαλης Χ. για να μειώσει η ομάδα του στους 12 πόντους 49-37. Οι Θαλασσόλυκοι πήραν καθοριστικό τρίποντο από τον Λέντζο Γ. για το 52-37, τρίποντο που ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα, ενώ ο Γερμενής έκανε το 54-39 λίγο αργότερα. Ο Καραγιαννίδης κράτησε την ομάδα του μπροστά με ασφάλεια στο 57-42 παρά τις προσπάθειες του Γρίβα, με την Ήρεμη Δύναμη να μειώνει με 5 πόντους του Χάχαλη Β. στο 57-47, αλλά να μην υπάρχει χρόνος και τον Λύρα στην εκπνοή να κάνει το 60-47.

Ο Λέντζος Γ. είχε 12 πόντους για τους νικητές, ο Γερμενής 10, ο Καραγιαννίδης Γ. 9, ο Λέντζος Φ. 8 και ο Μανάι 7. Από την Ήρεμη Δύναμη ο Γρίβας είχε 20 πόντους, ο Χάχαλης Β. 13 και ο Βασιλέλης 7.

Θαλασσόλυκοι (Καραγιαννίδης Τ.): Καραγιαννίδης Τ. 2, Λέντζος Φ. 8, Λύρας Γ. 5 (1), Γερμένης Χ. 10 (2), Καραγιαννίδης Γ. 9 (2), Τεντόμας Ν. 5, Φοινίτσης Χ. 2, Λέντζος Γ. 12 (2), Μανάι Δ. 7 (1).

Ήρεμη Δύναμη: Παπαχρήστος Β. 3, Χριστοδούλου Θ. 2, Βασιλέλης Π. 7 (1), Χάχαλης Β. 13 (1), Ζουλάμογλου Ο., Νικολόπουλος Δ., Γρίβας Θ. 20 (3), Χάχαλης Χ. 2.

εBEERοι – JETS 59-60
(18-11, 30-24, 45-37, 59-60)

Οι Jets κέρδισαν με 59-60 τους εBEERους μετά από ένα σκληρό ντέρμπι, με τον Ουζουνίδη στο τέλος να κάνει στους εBEERους ό,τι τους είχε κάνει και πέρσι: τρίποντο-νίκης στο φινάλε στο απόλυτο déjà-vu του πρωταθλήματός μας, αφού και στους δύο αγώνες έβαλε 22 πόντους (πέρσι έπαιζε στους Nothing But Net)! Δείτε εδώ το τρίποντο του Ουζουνίδη, μέσα από την κάμερα των διοργανωτών!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Jets να παίρνουν πόντους από Ουζουνίδη και Μπελαλή για το 0-4, με τους εBEERους, μετά το 3-6 του Μπουρδανιώτη Π., να απαντούν με σερί 6-0 από τον Χαντόπουηλο και τον Δουκλιά για το 9-6. Ο Ουζουνίδης με τρίποντο ήταν που ισοφάρισε τον αγώνα, 9-9, αλλά ως το τέλος της περιόδου, μετά το 11-11 από τον Ονουφρίου, οι εBEERοι πήραν τον έλεγχο και με σερί 7-0 από τον Αλεβίζο πήγαν στο 18-11.

Η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους από τον Χανιωτάκη, που έβαλε 5 πόντους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Ζώτος έκανε το 25-15 για τους εBEERους, αλλά ο Ουζουνίδης και ο Μπελαλής έριξαν τη διαφορά στους 6 για να μειώσει ακόμα περισσότερο ο Ονουφρίου, 25-21. Οι εBEERοι και πάλι βρήκαν με τον Χανιωτάκη και το τρίποντο του Αλεβίζου το δρόμο προς το καλάθι, 30-21, για να τελειώσει το ημίχρονο από τον Ουζουνίδη, 30-24.

Στην 3η περίοδο οι εBEERοι μπήκαν με καλάθι του Μόντι για το 32-24, ενώ ο ίδιος ήταν που με τρίποντο έκανε το 35-26. Η διαφορά έμεινε στις παρυφές των 10 πόντων ως το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, οι Jets μείωσαν σε 38-33 με τον Ουζουνίδη και τρίποντο του Τζώτζου, αλλά οι εBEERοι απάντησαν με τον Ρήγα και τρίποντο του Γκούσκου Δ. για το 43-35 με τον Αλεβίζο να κάνει το 45-35 λίγο πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Στην 4η περίοδο το σκορ πήγε στο 47-39 από τον Χανιωτάκη, αλλά οι Jets μείωσαν σε 47-43 με τον Ονουφρίου και τον Ουζουνίδη. Η διαφορά έπεσε στους 2 πόντους με 5:30 για το τέλος όταν ο Κιούσης έκανε το 49-47, για να απαντήσει με τρίποντο ο Αλεβίζος. Οι Jets έκλεισαν την άμυνά τους, πλησίασαν σε 52-51 με τον Μπουρδανιώτη Π. και από το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισαν έκαναν το 52-55 με 2:30 για το τέλος του αγώνα.

Ο Αλεβίζος απάντησε με καλάθι και φάουλ για να ισοφαρίσει το ματς σε 55-55 μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, ενώ ο Χανιωτάκης ήταν που έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του 57-55. Όμως, γρήγορα οι Jets ισοφάρισαν τον αγώνα, 57-57 με τον Ουζουνίδη με 1:30 για το τέλος του ματς.

Δύο χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν έφεραν το ματς στο τελευταίο μισό λεπτό, με τους Jets να παίρνουν το τρομερό τρίποντο του Ουζουνίδη για το 57-60 στα 20 δευτερόλεπτα. Ο Χανιωτάκης μείωσε με 14 δευτερόλεπτα, ενώ οι Jets έχαναν την μπάλα στα 9 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, δίνοντας στους εBEERους την ευκαιρία για τη νίκη. Όμως, εκείνοι αστόχησαν στην εκπνοή, με την ομάδα του Μητσάκη να παίρνει το ροζ φύλλο!

Για τους νικητές ο Ουζουνίδης είχε 22 πόντους, ο Μπουρδανιώτης Π. 16, ο Ονουφρίου 9 και ο Μπελαλής 8. Για τους εBEERους ο Αλεβίζος είχε 16 πόντους και ο Χανιωτάκης 13.

εBEERοι: Γκούσκος Δ. 3 (1), Γκούσκος Μ. 3 (1), Χαντόπουλος Θ. 6 (1), Χανιωτάκης Γ. 13, Αλεβίζος Δ. 16 (2), Μόντι Β. 6 (1), Δουκλιάς Σ. 4, Ζώτος Χ. 2, Ρήγας Χ. 6.

Jets (Μητσάκης Γ.): Μπουρδανιώτης Π. 16, Μπελαλής Ν. 8, Τζώτζος Κ. 3 (1), Ουζουνίδης Θ. 22 (2), Ονουφρίου Π. 9, Κιούσης Θ. 2.

GADEMIANS – ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ 61-39
(16-11, 33-22, 43-29, 61-39)

Χτίζοντας πάνω σε ένα εκπληκτικό ξεκίνημα στον αγώνα, οι Gademians κέρδισαν τους Στιγκιντριακούς με 61-39, πηγαίνοντας στο 2-1, με πρωταγωνιστή τον Τρουλάκη και με πολύ καλή άμυνα.

Το ματς ξεκίνησε με καλάθι του Νούκα για τους Στιγκιντριακούς, αλλά οι Gademians απάντησαν με σερί 16-0 για να πάνε στο 16-2! Ο Βέρρας σκόραρε πρώτος, ο Τρουλάκης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ ένα καλάθι του Αδαμόπουλου και άλλοι 4 πόντοι του Βέρρα έκαναν το σκορ 10-2 για τους Gademians. Ο Τρουλάκης βρήκε ρυθμό από μακριά, με δύο δικά του τρίποντα το ματς πήγε στο 16-2. Οι Στιγκιντριακοί κατόρθωσαν να πλησιάσουν ως το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Εγγλέζος και ο Γράψας τους βοήθησαν να πάνε στο 16-11 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Όμως, αυτό δεν είχε συνέχεια, ο Βέρρας και ο Τσάκαλος με τρίποντο έκαναν το 21-13 για τους Gademians, με τη διαφορά να πηγαίνει στους 10 πόντους από τον Παπαδόπουλο. Με καλάθι του Γράψα οι Στιγκιντριακοί μείωσαν σε 25-18, ενώ ο Γκιόσης ήταν που έκανε το 25-20. Όμως το καλάθι και φάουλ του Τρουλάκη και το δικό του τρίποντο στο τέλος του ημιχρόνου ήταν που έδωσαν διψήφια διαφορά στους Gademians στην ανάπαυλα, 33-22.

Στην επανάληψη οι Gademians έτρεξαν πολύ, βρήκαν εύκολο σκορ και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν. Τελευταία φορά που οι Στιγκιντριακοί ήταν σε μονοψήφια απόσταση ήταν στο 33-26 από τον Εγγλέζο. Όμως ο Αδαμόπουλος με 4 πόντους έκανε το 37-26 και μετά το 37-28 του Γαβρίδη η διαφορά άνοιξε για τους νικητές. Ο Αδαμόπουλος και ο Κοζαδίνος έκαναν το 43-28 ως το τέλος της 3ης περιόδου για να ανέβει η διαφορά στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου.

Μετά το 43-31 από τον Εγγλέζο, ο Αδαμόπουλος καιο ο Παπασγουρίδης Ε. έκαναν το 47-31, ενώ ο Τρουλάκης με καλάθι και φάουλ πήγε την ομάδα του στο 50-32. Η διαφορά πέρασε τους 20 πόντους όταν ο Αδαμόπουλος στον αιφνιδιασμό έγραψε το 54-32, ενώ το τρίποντο του Τρουλάκη έκανε το 57-34 λίγο αργότερα. Οι Gademians πήγαν στο 61-36, με το ματς να τελειώνει με καλάθι του Μιχαηλίδη και 1/2 βολές από τον Χτενίδη για το τελικό 61-39.

Για τους νικητές ο Τρουλάκης είχε 23 πόντους, ο Αδαμόπουλος 14 και ο Βέρρας 8. Από τους Στιγκιντριακούς ο Γράψας είχε 14 πόντους και ο Εγγλέζος 10.

Gademians (Παπασγουρίδης Ε.): Καραγγελής Ι. 3, Αδαμόπουλος Α. 14, Παπαδόπουλος Η. 3, Κοζαδίνος Α. 2, Παπασγουρίδης Ε. 2, Παπασγουρίδης Ζ. 2, Βέρρας Ν. 8, Γερουλάνος Μ., Τρουλάκης Δ. 23 (4), Τσάκαλος Γ. 3 (1).

Στιγκιντριακοί (Γαβρίδης Γ. , Κυριαθόπουλος Κ.): Γκιόσης Γ. 2, Μπούσουλας Μ, Μενέγος Π. 2, Γρυπάρης Θ. 1, Εγγλέζος Τ. 10, Γαβρίδης Γ. 4, Γράψας Α. 14, Διαμαντόπουλος Σ., Κτενίδης Γ. 1, Μιχαηλίδης Ι. 2, Νούκας Δ. 3.

DESPERADO – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 64-76παρ.
(8-15, 23-30, 37-42, 60-60, 64-76)

Με μία μεγάλη εμφάνιση από τον Θεοδωρόπουλο οι πρωταθλητές Ρούκουνες κέρδισαν με 64-76 στην παράταση τους Desperado για να κάνουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, μετά από έναν πολύ ωραίο αγώνα.

Οι Ρούκουνες μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο. Μετά το 5-4 από το τρίποντο του Κατσιαβάρα οι Ρούκουνες έτρεξαν ένα 0-8 με τον Καραμπάτσο και τον Θεοδωρόπουλο για να προηγηθούν με 5-12. Μετά το τρίποντο του Εμμανουηλίδη για το 8-12 ο Καραμπάτσος με τρίποντο έγραψε το 8-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Ρούκουνες πήγαν και σε διψήφια διαφορά, ο Τοπαλίδης με τον Θεοδωρόπουλο έγραψαν το 8-19 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Λουπασάκη και τον Τοπαλίδη να γράφουν το 8-23 για την ομάδα τους. Μετά το καλάθι του Διαμαντή, ο Θεοδωρόπουλος με τρίποντο έγραψε το 10-26 για τη μεγαλύτερη διαφορά των Ρούκουνων στον αγώνα.

Από εκείνη τη στιγμή και μετά οι Desperado απάντησαν με 3 συνεχόμενα τρίποντα, τα δύο πρώτα από τον Σεφέρη Δ. και μετά άλλο ένα από τον Ράγγα για να μειώσουν σε 19-26. Ο Λουπασάκης διέκοψε το σερί τους και ο Θεοδωρόπουλος έκανε το 19-28, για να σκοράρει ξανά ο Ράγγας για τρεις πόντους, 22-28, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 23-30 για τους Ρούκουνες.

Στην 3η περίοδο ο Καραμπάτσος έκανε το 23-32, με τον Ράγγα να συνεχίζει το χορό των τριπόντων για τους Desperado, 26-32. Η διαφορά έπεσε στους 4 πόντους από τον Κατσιαβάρα, ενώ μετά το 28-36 των Ρούκουνων από τον Θεοδωρόπουλο, οι Desperado βρέθηκαν στο -1, 37-38 με τον Κατσιαβάρα και τον Βαβίζο. Η λήξη της περιόδου βρήκε και πάλι μπροστά τους Ρούκουνες, 37-42 με 4/4 βολές από Θεοδωρόπουλο και Μητρόπουλο.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ο Καραμπάτσος και ο Τοπαλίδης πήγαν την ομάδα τους στο 38-46, αλλά ο Ράγγας με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 44-48, για να ισοφαρίσει τον αγώνα 6 λεπτά πριν το τέλος με 4 πόντους ο Κατσιαβάρας, 48-48. Οι Ρούκουνες απάντησαν με τον Τοπαλίδη και τον Θεοδωρόπουλο να τους πηγαίνουν στο 48-53, αλλά νέο τρίποντο από τον Σεφέρη (οι Desperado έβαλαν 12 τρίποντα στο ματς) έφερε το ματς στο 52-53. Ο Τσερπές έφερε την ομάδα του στο 52-55, ενώ ο Καραμπάτσος ήταν που έκανε το 52-57 με 2:30 για το τέλος. Οι Desperado μείωσαν με τον Σεφέρη, αλλά ο Θεοδωρόπουλος πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 54-60.

Όμως, οι Desperado δεν παράτησαν το ματς παρότι αστόχησαν σε τρίποντο με 1:15 για το τέλος, έκλεψαν μπάλα στη συνέχεια και μείωσαν σε 56-60 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Εκεί, οι Ρούκουνες είχαν 0/2 βολές, αλλά οι Desperado έκαναν λάθος στην επόμενη επίθεσή τους. Όμως, έβγαλαν καλή άμυνα, έκλεψαν και κέρδισαν φάουλ. Και αυτοί 0/2 βολές, όπως το επιθετικό ριμπάουντ που πήραν οδήγησε σε τρίποντο του Εμμανουηλίδη για το 59-60 στα 28 δευτερόλεπτα. Οι Ρούκουνες έκαναν λάθος στα 13 δευτερόλεπτα και από το φάουλ που κέρδισε στα 6 δευτερόλεπτα ο Σεφέρης είχε 1/2 βολές, για να ισοφαρίσει τον αγώνα, 60-60.

Οι Ρούκουνες εκτέλεσαν καλή επίθεση, αλλά ήταν άστοχοι στην εκπνοή, για να οδηγηθεί το ματς στην παράταση. Εκεί, οι πρωταθλητές μπήκαν με τον Μητρόπουλο να βάζει 6 πόντους μαζεμένους, για να φέρει την ομάδα του στο 60-67 και να της δώσει σαφές προβάδισμα νίκης. Στα 2:30 λεπτά οι Desperado μείωσαν με τον Σεφέρη, αλλά ο Θεοδωρόπουλος έβαλε το κερασάκι σε μια εκπληκτική εμφάνιση με 4/4 βολές για το 62-71 της ομάδας του. Στο 1ο λεπτό το σκορ ήταν 64-73, αφού στο καλάθι του Κατσιαβάρα απάντησε ξανά ο Μητρόπουλος, με τους Ρούκουνες να παίρνουν τη νίκη με 64-76.

Για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος είχε 28 πόντους, ο Καραμπάτσος 15, ο Μητρόπουλος 14 και ο Τοπαλίδης 9. Από τους Desperado ο Ράγγας είχε 18 πόντους, ο Σεφέρης 17 και ο Κατσιαβάρας 16.

Desperado (Καραλής Ε.): Καραμήτρος Α. 2, Δραγατζίκης Κ., Καραλής Ε., Εμμανουηλίδης Α. 6 (2), Σελιμένος Β., Διαμαντής Π. 2, Σεφέρης Δ. 17 (3), Ράγγας Φ. 18 (5), Δάφνος Δ., Κατσιαβάρας Π. 16 (1), Βαβίζος Θ. 3 (1).

Ρούκουνες (Θεοδωρόπουλος Κ.): Παπαδόπουλος Σ. 2, Καραμπάτος Σ. 15 (1), Μητρόπουλος Γ. 14, Πανόπουλος Α. 2, Τσερπές Η. 2, Θεοδωρόπουλος Κ. 28 (2), Λουπασάκης Μ. 4, Τοπαλίδης Δ. 9.