Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Επίδειξη δύναμης στη Βιτόρια!

Επίδειξη δύναμης στη Βιτόρια!

Ο πρωταθλητής Ευρώπης έδειξε στη Βιτόρια και στην Κάχα Λαμποράλ πόσο σκληρό είναι να παίζεις το πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς απέναντι στην εστεμμένη ομάδα της Ευρώπης. Ο Ολυμπιακός πέρασε από τη χώρα των Βάσκων παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ, το τελικό 72-89 αντικατοπτρίζει την εικόνα ενός αγώνα όπου υπήρχε ένας πρωταγωνιστής κι ένας σάκος του μποξ. Ο Ολυμπιακός με τον Χάινς, τον Πάουελ, τον Παπανικολάου και τον Σπανούλη να ξεχωρίζουν και τον Σλούκα να ακολουθεί, κέρδισε στην Ισπανία και είναι μία νίκη πίσω από την κορυφή, ισόβαθμος με την Εφές Πίλσεν, δύο νίκες πάνω από την 5η θέση πια.

Αλλά παίζοντας τέτοιο μπάσκετ κανείς δεν μπορεί να μιλάει για το θέμα της πρόκρισης. Οι «ερυθρόλευκοι» βλέπουν πολύ πιο μακριά από το Top-16…

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο ματς από το ξεκίνημα, πήρε διαφορά στη δεύτερη περίοδο και στο δεύτερο μέρος έκανε την πλάκα του με τη Λαμποράλ, που έδειχνε ανήμπορη να ακολουθήσει τον τρελό ρυθμό που είχαν οι «ερυθρόλευκοι» στον αγώνα. Τρελό ρυθμό στην επίθεση, αλλά η άμυνά τους παρέμενε απίστευτα σκληρή και στα 40 λεπτά. Δεν είναι τυχαίο ότι σε ματς που έκανε 67 σουτ και είχε 11 εκτελεσμένες βολές και 11 λάθη (δηλαδή περισσότερες από 80 επιθέσεις), η Λαμποράλ έβαλε 72 πόντους.

Ο Σπανούλης μοίρασε 8 ασίστ και έβαλε και 14 πόντους, ο Παπανικολάου είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Πρίντεζης 11 πόντους με 6 ριμπάουντ (τα 4 επιθετικά), ενώ ο Χάινς ήταν καταπληκτικός, σε 19 λεπτά έβαλε 18 πόντους με 9/11 δίποντα. Εξίσου καλός και ο Τζος Πάουελ, 12 πόντοι με 5/6 σουτ, 2 τάπες και 4 ριμπάουντ σε 16 λεπτά, έδειξε στους φίλους της ομάδας αρκετά από αυτά που μπορεί να προσφέρει. Καλοί οι Σλούκας και Άντιτς.

Τα στατιστικά δείχνουν ξεκάθαρα την εικόνα του ματς, τα ριμπάουντ ήταν 27-43 υπέρ του Ολυμπιακού, οι ασίστ είχαν τεράστια διαφορά και αυτές, 11-21, με τα κλεψίματα (8-6) και τα λάθη (11-14) να είμαι μοιρασμένα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Λαμποράλ να μπαίνει με 5-0 στο παρκέ από τον Νοτσιόνι και τον Λάμπε, αλλά μάλλον εκεί τελείως και ο όποιος έλεγχος είχε στο ματς. Ο Παπανικολάου και ο Πρίντεζης χτύπησαν από τη ρακέτα για το 5-6 του Ολυμπιακού στο πεντάλεπτο, αφού οι «ερυθρόλευκοι» ξεπέρασαν ένα νωθρό επιθετικά ξεκίνημα. Ο Νοτσιόνι κρατούσε μόνος του τη Λαμποράλ, μετά το τρίποντο του Σπανούλη αυτός την έφερε στο 10-9 με καλάθι και φάουλ, ενώ ο Πλάις έκανε το 12-9 για τους Βάσκους.

Η είσοδος του Πάουελ άλλαξε κατά πολύ την κατάσταση στις ρακέτες, μαζί με τον Πρίντεζη έκαναν το 16-13 γρήγορα 16-17 στο 9ο λεπτό και ο Ολυμπιακός δεν ξανάχασε το προβάδισμα ως το φινάλε του ματς. Ο Σπανούλης έκανε με τρίποντο το 16-20, ενώ ο Πάουελ έκλεισε την πρώτη και άνοιξε τη δεύτερη περίοδο με σκορ για το 19-24 του Ολυμπιακού, κάνοντας στο ενδιάμεσο και μια τάπα στον Λάμπε. Ο ίδιος συνέχισε εξίσου θεαματικά για το 19-26, καθάρισε και το ριμπάουντ στην άμυνα και ο Ολυμπιακός ήταν πια στο ρόλο του οδηγού για τα καλά.

Η είσοδος του Χάινς
κράτησε τον Ολυμπιακό φρέσκο στη ρακέτα, με τον Αμερικανό να έχει τρελά κέφια και να παίζει για πλάκα τους ξεκάθαρα ψηλότερους ψηλούς της Λαμποράλ. Με 4 δικούς του πόντους ο Ολυμπιακός πήγε στο 21-30, αλλά η Λαμποράλ κατάφερε και με τον Σαν Εμετέριο και τον Λάμπε έμεινε κοντά, 25-30. Ο Λο, η άμυνα του Σλούκα και το τρίποντο του Άντιτς έφεραν τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στους 10 πόντους, 25-35, με τους Βάσκους να χάνουν κάθε έλεγχο του αγώνα.

Κατάφεραν με σπασμωδικές κινήσεις, όπως το τρίποντο του Μ. Μπιέλιτσα (28-35) ή το τρίποντο του Ερτέλ λίγο αργότερα, να μειώσουν σε 34-37, αλλά αμέσως ο Χάινς με 4 πόντους και ο Σλούκας με τρίποντο έγραψαν το 34-44 αποκαθιστώντας τη διψήφια διαφορά για τον Ολυμπιακό. Το ημίχρονο τελείωσε στο 40-47 από την προσπάθεια του Νοτσιόνι μετά το τρίποντο του Σπανούλη, αλλά οι αριθμοί δεν μιλούσαν για ντέρμπι στη Βιτόρια: ο Ολυμπιακός σούταρε με 71% στα δίποντα και με 38% στα τρίποντα, τα ριμπάουντ είχαν χαώδη διαφορά, 9-19, ενώ οι ασίστ ήταν 5-10. Όλα αυτά «φώναζαν» για ένα «ερυθρόλευκο» δεύτερο ημίχρονο και πραγματικά αυτό που είδαμε δεν μας εξέπληξε.

Η Λαμποράλ μείωσε σε 42-47 με τον Σαν Εμετέριο στο ξεκίνημα, αλλά ο Παπανικολάου και ο Πρίντεζης πήγαν τον Ολυμπιακό στο 44-52. Ο Πάουελ δεν είχε κανένα πρόβλημα για να γράψει το 44-54, ο Ολυμπιακός έβγαλε τις δύο επόμενες άμυνες και ο Σπανούλης εύκολα, με δύο ντράιβ έγραψε το 44-58 για να καθαρίσει από τόσο νωρίς το ματς, στο 25ο λεπτό. Το τρίποντο του Νοτσιόνι μείωσε σε 49-60 μπαίνοντας στο 27ο λεπτό, αλλά ο Παπανικολάου τον μιμήθηκε, ο Ολυμπιακός έκλεβε μπάλες και ο Χάινς με τον Λο έκαναν το σκορ 51-67.

Η περίοδος τελείωσε με 2/2 βολές του Άντιτς για το 51-69, ενώ η 4η ξεκίνησε με τον Χάινς να συνεχίζει απτόητος για το 51-71. Δύο τρίποντα από Όλεσον και Λάμπε μείωσαν σχετικά σε 57-73 στο 33ο λεπτό, αλλά ο Άντιτς και ο Χάινς ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 20 πόντους για τον Ολυμπιακό. Ο Σπανούλης έγραψε το 60-80 στο 36ο λεπτό με ντράιβ, ενώ μετά το καλάθι του Κοζέρ ο Σλούκας έγραψε το 64-85 με δικό του τρίποντο. Η διαφορά έπεσε στους 15 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος από τον Σαν Εμετέριο (72-87) για να βάλει το κερασάκι στην «ερυθρόλευκη» τούρτα ο Πάουελ με ωραία ενέργεια για το τελικό 72-89.

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς μετά το ματς τα είπα όλα σε μια πρόταση: “Σκοπεύαμε να κερδίσουμε αυτό το ματς, αλλά ανακαλύψαμε ότι δεν μπορούσαμε”.

Ο Ολυμπιακός τις δύο τελευταίες εβδομάδες έχει κάνει φοβερά παιχνίδια σε Ιταλία και Ισπανία, ενώ η συνέχεια έχει την Εφές στο ΣΕΦ. Ουσιαστικά με αποκλεισμό δεν κινδυνεύουν οι «ερυθρόλευκοι», θέλουν μια νίκη για να είναι σίγουροι, αλλά από εδώ και στο εξής ξεκινά το κυνήγι της πρωτιάς, τα δυο επόμενα ματς είναι με Εφές και Ζαλγκίρις και δυο νίκες θα τον φέρουν στην κορυφή (με 19 πόντους διαφορά στο Κάουνας, ή αλλιώς πρέπει να ξαναχάσουν οι Λιθουανοί).

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 40-47, 51-69, 72-89.

Κάχα Λαμποράλ
(Ιβάνοβιτς): Νοτσιόνι 12 (1), Ρόκεστι, Μ. Μπιέλιτσα 3 (1), Καμπέθας 2, Σαν Εμετέριο 12 (2), Πλάις 4 (4ρ.), Ερτέλ 11 (6ρ. 6ασ. 6κ.φ.), Όλεσον 13 (3), Λάμπε 9 (1τρ. 6ρ.), Κοζέρ 6.

Ολυμπιακός
(Μπαρτζώκας): Χάινς 18 (4ρ.), Λο 4 (3ασ.), Άντιτς 9 (1τρ. 5ρ.), Σπανούλης 14 (3τρ. 8ασ. 4κ.φ.), Περπέρογλου, Σλούκας 7 (2τρ. 3ρ. 3ασ.), Μαυροειδής, Πάουελ 12 (4ρ.), Πρίντεζης 11 (1τρ. 6ρ. 4κ.φ.), Παπανικολάου 13 (1τρ. 9ρ.), Μάντζαρης 1 (3ασ.).