Home / Α1 / Νίκη-χρυσάφι ο Πανελευσινιακός, μόνος αήττητος ο Ολυμπιακός!

Νίκη-χρυσάφι ο Πανελευσινιακός, μόνος αήττητος ο Ολυμπιακός!

Η 6η αγωνιστική της Α1 είδε τον Ολυμπιακό να μένει μόνος πρώτος και αήττητος μετά το 113-62 επί της Καβάλας, αφού ο Πανιώνιος ηττήθηκε με 70-86 εντός έδρας από τον ΑΓΟΡ. Ο Παναθηναϊκός με την ψυχή στο στόμα κέρδισε τον ΚΑΟΔ εκτός έδρας με 60-63, ενώ ο Απόλλωνας έκανε μεγάλη νίκη στην Πάτρα, 64-53 τον Άρη. Ο Πανελευσινιακός πήρε σημαντική νίκη στη μάχη της παραμονής με 96-84 επί του Ηλυσιακού, ενώ ο Ίκαρος κέρδισε και το Περιστέρι, 66-55. Τέλος, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Κολοσσό με 68-63, έχοντας 20/20 βολές στον αγώνα!

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΓΟΡ 70-86

Παππάς 22π. 4ρ. 6ασ. 3κλ., Γιάνκοβιτς 17π. 8ρ. 3ασ., Μπατής 11 // Ντούβνιακ 18, Μπράουν 15, Τσόχλας 13π. 4ασ., Αγγελόπουλος 14π. 4ρ.

Μεγάλη νίκη για τον ΑΓΟΡ μέσα στη Νέα Σμύρνη επί του αήττητου ως τότε Πανιωνίου, ο οποίος πάντως παραμένει μόνος δεύτερος με 5-1 στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ξέφυγε όταν ο ΑΓΟΡ άρχισε να βάζει το ένα τρίποντο μετά το άλλο και το αποτέλεσμά του είχε ως επακόλουθη την απόλυση του Σκουρτόπουλου από τον πάγκο της ομάδας (θεωρητικά μέτρησε και το 0-2 στην Ευρώπη) και την πρόσληψη του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Σίγουρα ο Σφαιρόπουλος είναι προπονητής για να ανεβάσει επίπεδο τον Πανιώνιο, αλλά θα πρέπει και οι άνθρωποί του, αφού βλέπουν ότι η ομάδα τους φέτος κυνηγά ξανά την 3η θέση και μάλιστα με αξιώσεις, να έχουν περισσότερη υπομονή. Αν μετά από κάθε… ήττα στην Α1 διώχνουν προπονητή (και μάλιστα με ρεκόρ 5-1) αυτό δεν είναι κίνηση σοβαρής ομάδας. Ας δούμε πώς θα πάει η κατάσταση με τον Σφαιρόπουλο, που πάντως και αυτός λογικά με ήττα θα ξεκινήσει, κόντρα στην παντοδύναμη Ούνικς Καζάν.

Ο ΑΓΟΡ πήρε μια μεγάλη νίκη, πάντως, νίκη που τον έφερε στο 4-2, μαζί με Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ, νίκη που άρχισε να φαίνεται από την αρχή του ματς. Τα ριμπάουντ ήταν 26-33 για τους φιλοξενούμενους, που είχαν περισσότερα λάθη (15-21) και λιγότερα κλεψίματα (11-7), αλλά σούταραν 14/24 τρίποντα (6/17 ο Πανιώνιος), χωρίς καν να σκοράρει ο Κόμματος, ενώ στα δίποντα τα ποσοστά ήταν 48%-56%.

Ουσιαστικά η ενέργεια που έβγαινε από την άμυνα έδωσε στον ΑΓΟΡ την ευκαιρία να είναι πολύ πιο εύστοχος από τον αντίπαλό του και να καθαρίσει εύκολα τον αγώνα. Ο Πανιώνιος μπήκε στο ματς με 5-0, αλλά το προβάδισμα το κράτησε μέχρι το πεντάλεπτο, όταν ο Παππάς με λέι απ τον πήγε στο 10-8. Το τρίποντο του Αγγελόπουλου από την ασίστ του (καταπληκτικού αμυντικά) Καλλινικίδη έγραψε το 10-11, ο Καλλινικίδης έκανε το 10-13 και ο ΑΓΟΡ δεν έχασε το προβάδισμα ως το τέλος. Με τον Ντούβνιακ και τον Αγγελόπουλο πήγε στο 13-20, ενώ ο Τσόχλας έγραψε το 15-23 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο, χαρακτηριστικό ότι ο Πανιώνιος δεν έβαλε πάνω από 15 πόντους σε καμία από τις τρεις πρώτες περιόδου, εγκλωβισμένος στην άμυνα του ΑΓΟΡ. Ο ΑΓΟΡ είχε ήδη 5 εύστοχα τρίποντα στην πρώτη περίοδο, έφτασε τα 7 ως το ημίχρονο, με τον Πανιώνιο γρήγορα να μένει πίσω με διψήφια διαφορά. Ο Γιάνκοβιτς μείωσε σε 17-25 και 19-27, με τον Πέιν να κάνει το 21-27, αλλά μετά το τρίποντο του Γιάνκοβιτς για το 24-30, ο Ντούβνιακ με κάρφωμα έκανε το 24-32 και χρειάστηκαν μόλις δύο άστοχες επιθέσεις του Πανιωνίου για να πάει με δύο τρίποντα από Ντούβνιακ και Πετγουέι στο 24-38 ο ΑΓΟΡ και να ελέγξει απόλυτα το ματς. Στο 27-44 τελείωσε το πρώτο μέρος από τον Ντούβνιακ, αλλά ούτε στην 3η περίοδο μπόρεσε ο Πανιώνιος να γυρίσει την κατάσταση.

Ο ΑΓΟΡ συνέχισε το πάρτι του από τα 6.75 με άλλα 4 εύστοχα τρίποντα, για να πάει στο 31-51 στο 23ο λεπτό, να ανεβάσει τη διαφορά στο 33-58 με τρίποντο του Μπράουν, στο 33-61 στο 28ο λεπτό ξανά με τρίποντο του Μπράουν, για να μπορέσει ο Πανιώνιος στο τελευταίο λεπτό της περιόδου να μειώσει από το -29 στο -23 του 40-63 με τον Παππά.

Η 4η περίοδος είχε πολύ γρήγορο ρυθμό, ο Πανιώνιος κατάφερε να βάλει 30 πόντους, αλλά δεν θα ήταν δυνατόν να ανατραπεί η κατάσταση. Ο Μπράουν με 5 ακόμα πόντους πήγε την ομάδα του στο 42-70 στο 33ο λεπτό, η διαφορά άγγιξε και πάλι τους 30 πόντους από το τρίποντο του Τσόχλα στο 35ο λεπτό, 46-75, με τον Πανιώνιο να τρέχει ένα σερί 22-9 στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, από το 48-77 και μετά, με το νικητή να έχει κριθεί προ πολλού πάντως, για να μειώσει στο τελικό 70-86, που ήταν και η μικρότερη διαφορά μετά το 31-44.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 66-55

Κυρίτσης 12π. 3ρ. 7ασ. 2κλ. 10κ.φ., Γκίμπσον 15π. 3ασ., Βρκιτς 10π. 7ρ., Φέι 11π. 8ρ. // Μάντζαρης 11, Κανονίδης 9π. 12ρ., Παπαντωνίου 6π. 4ρ. 3ασ. 9κ.φ.

Στο 3-3 έφτασε ο Ίκαρος
μετά τη νίκη του επί του Περιστερίου, νίκη που ήρθε χάρη στην άμυνα της ομάδας του Πρίφτη. Το ματς ήταν κλειστό, αλλά δύο μεγάλα σερί των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο και η επιθετική κατάρρευση του Περιστερίου στο τέλος ήταν που έκριναν το νικητή.

Ο Ίκαρος ήταν πιο εύστοχος (56%-38% τα δίποντα, 39%-28% τα τρίποντα), είχε περισσότερες ασίστ (15-11) και λιγότερα λάθη (16-20), αλλά η διαφορά στα ριμπάουντ (27-43) ήταν που κράτησε το Περιστέρι στη μάχη της νίκης με τους φιλοξενούμενους να σαρώνουν στα επιθετικά (3-19), αλλά να καταρρέουν στην επίθεσή τους στην 4η περίοδο.

Ντέρμπι ήταν το ματς από την αρχή, ο Ίκαρος μπήκε στο ματς με 7-2, αλλά το Περιστέρι προσπέρασε με τον Μάντζαρη με 9-11 για να λήξει η πρώτη περίοδος στο 14-16 για τους φιλοξενούμενους. Ίδια κατάσταση και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ίκαρος πήγε στο 17-16, αλλά το Περιστέρι απάντησε με τον Μελισσαράτο και πήγε στο 19-23 με τον Ουίλιαμς. Ο Ίκαρος ισοφάρισε με τον Αγαγάκο και προσπέρασε με τον Κυρίτση, αλλά ο Μάντζαρης είχε τον τελευταίο λόγο, 26-29 για το Περιστέρι στην ανάπαυλα.

Εκτός από τη βελτίωση του θεάματος δεν άλλαξε κάτι ούτε στην 3η περίοδο, παρότι ο Ίκαρος έδειξε ότι θα πάρει τον έλεγχο του αγώνα, αφού μπήκε στο δεκάλεπτο με 10-0. Με τον Φέι, τον Βρκιτς και τον Γκίμπσον μετέτρεψε το 26-29 σε 36-29, με το Περιστέρι να μπαίνει στην επανάληψη με 4 λάθη και 0/3 σουτ. Ο Ίκαρος κράτησε το προβάδισμα ως το 40-35 από τον Κυρίτση, αλλά ο Κανονίδης και ο Μάντζαρης ισοφάρισαν τον αγώνα και με άλλους 5 πόντους των δύο αυτών το Περιστέρι προσπέρασε με 42-45. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ ως το 46-45 στο τελευταίο λεπτό, αλλά το Περιστέρι με 4/4 βολές του Παπαντωνίου και καλάθι του Κομποδιέτα έκανε το 46-51 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Όλα αυτά μας είχαν προδιαθέσει για μια σκληρή 4η περίοδο όπου το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Αλλά το Περιστέρι κατέρρευσε επιθετικά, έβαλε όλους κι όλους 4 πόντους στο δεκάλεπτο, ο Ίκαρος έκανε σερί 15-0 στο τέλος του ματς και η υπόθεση νίκη χάθηκε πολύ εύκολα για τους φιλοξενούμενους.

Το Περιστέρι στην 4η περίοδο είχε 2/15 σουτ και 0/4 βολές (μάλιστα ξεκίνησε με 2/5, οπότε τελείωσε με 0/10 και 0/4 βολές), κάνοντας και 4 λάθη. Τίποτα δεν του έβγαινε, όσο περισσότερο προσπαθούσε τόσο περισσότερο αποτύγχανε και έχανε την όποια ψυχολογία είχε μέσα στον αγώνα.

Κράτησε το προβάδισμα ως το 51-55 του 34ου λεπτού από τον Κομποδιέτα, αλλά δεν σκόραρε στα τελευταία 6 λεπτά του ματς, με τον Ίκαρο να προσπερνά με τον Λαρεντζάκη, 56-55 στο 35ο λεπτό, να πηγαίνει με τον Κυρίτση στο 61-55 στο 38ο λεπτό, και να κλείνει το ματς με τον Φέι για το 66-55, μετά το τρίποντο του Γκίμπσον στο τελευταίο δίλεπτο.

ΚΑΟΔ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 60-63

Κακαρούδης 16π. 4ρ., Νόουλς 13, Πάλμερ 9π. 11ρ. 6κλ. 5κ.φ. // Διαμαντίδης 17π. 4ασ. 9κ.φ., Σχορτσανίτης 12π. 6ρ., Πάνκο 9π. 8ρ.

Τελικά, το ματς με τον Ίκαρο έχει ανοίξει την όρεξη σε πολλούς ώστε να προσπαθήσουν να κερδίσουν τον Παναθηναϊκό στην Α1. Ο ΚΑΟΔ το πάλεψε ως το τέλος το παιχνίδι, σύμφωνα με τον Αργύρη Πεδουλάκη «στο τέλος κέρδισε ο πιο τυχερός ή ίσως ο πιο έμπειρος». Πάντως, ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε ρυθμό στο ματς μετά το 15ο λεπτό, ενώ δεν μπόρεσε να παίξει όπως θα ήθελε ο προπονητής του, κάτι που παραδέχτηκαν και οι παίκτες της ομάδας («δεν παίξαμε συγκεντρωμένα και σύμφωνα με την τακτική που είχαμε σχεδιάσει», είπε ο Κίτσεν).

Σίγουρα δεν περίμενε ο Παναθηναϊκός τόσο δύσκολο ματς στη Δράμα, αλλά τα 23 λάθη του (16 ο ΚΑΟΔ) έδωσαν ελπίδες στους αντιπάλους, που είχαν και τα κλεψίματα (13-7), με τα ριμπάουντ να είναι 34-38 και τις δύο ομάδες να χτίζουν γήπεδο από τα 6.75 (3/18 ο ΚΑΟΚ, 5/25 ο Παναθηναϊκός). Οι «πράσινοι» παρότι αμύνονταν και τελείως λανθασμένα (το δείχνουν ξεκάθαρα οι 29 βολές που εκτέλεσε ο ΚΑΟΔ, που πάντως έβαλε 15) είχαν 63% στα δίποντα και σε αυτό μάλλον οφείλουν τη νίκη τους. Ο ΚΑΟΔ μπορεί απ’ την άλλη να χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο, με 15/29 βολές εναντίον του Παναθηναϊκού έχασε με 3 πόντους…

Για 13 λεπτά ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλός στο παρκέ, μπήκε στο ματς προσπαθώντας να ελέγξει τον αγώνα, κάτι που φάνηκε να καταφέρνει μετά το πρώτο οκτάλεπτο. Στην αρχή οι δυο ομάδες πέρασαν από 8 εναλλαγές στο προβάδισμα και 3 ισοπαλίες, μέχρι το 14-15 από τον Ξανθόπουλο. Μετά ο Διαμαντίδης και ο Μασιούλις έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 14-19, για να μειώσει ο Ντέιλ με τρίποντο στο τέλος της περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στη δεύτερη περίοδο
, με τον Σχορτσανίτη να καρφώνει και τον Διαμαντίδη να σκοράρει από το τρίποντο πήγε στο 17-24 για να ανεβάσουν τη διαφορά στους 11 πόντους Πάνκο και Μπράμος στο 13ο λεπτό, 19-30, με τον Παναθηναϊκό να έχει γράψει ένα 2-11 στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου. Κι όμως, όχι μόνο δεν έχτισε σε αυτό, αλλά στα επόμενα 7 λεπτά ως το τέλος του ημιχρόνου έβαλε 2 πόντους όλους κι όλους κι αυτούς από βολές, μη καταφέρνοντας να σκοράρει εντός παιδιάς. Από εκεί είχε 0/6 σουτ (6 σουτ σε 7 λεπτά!) και 8 λάθη γράφοντας και 2/4 βολές!

Ο ΚΑΟΔ δεν ήταν ότι μπορούσε να σκοράρει με ευκολία, αλλά σταδιακά έβαλε 8 ποντάκια ακόμα για να μειώσει στο τέλος του ημιχρόνου σε 27-32 και να μείνει μέσα στη διεκδίκηση της νίκης, παίρνοντας προφανώς θάρρος από το κακό μπάσκετ του αντιπάλου του, που έδειχνε θνητός. Με τον Κίτσεν ο Παναθηναϊκός πήγε στο 29-36 στο ξεκίνημα της επανάληψης αλλά το τρίποντο του Νόουλς και το δικό του καλάθι μείωσαν σε 34-36.

Ο Διαμαντίδης κράτησε την ομάδα του μπροστά με τρίποντο, αλλά ο ΚΑΟΔ κατάφερε να προσπεράσει με το τρίποντο του Ντέιλ σε 42-41. Οι δυο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια ως το τέλος της περιόδου, όταν ο Σλαφτσάκης με λέι απ από την ασίστ του Πάλμερ μετά από κλέψιμο στον Ξανθόπουλο έκανε το 48-47 για τον ΚΑΟΔ. Μάλιστα, ο Πάλμερ ήταν που στο 32ο λεπτό έγραψε το 50-47 για την ομάδα του με τον Παναθηναϊκό να ασφυκτιά επιθετικά.

Η διαφορά ανέβηκε και στους 5 πόντους, 54-49 από το λέι από του Νόουλς στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο του Κακαρούδη στον Ξανθόπουλο, αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο ο Μπράμος έγραψε τρίποντο και ο Διαμαντίδης σκόραρε για να ισοφαρίσει σε 54-54, με τον Παναθηναϊκό να βγάζει την άμυνα στο ενδιάμεσο. Ο Μασιούλις με τρίποντο έκανε το 56-57 στο 36ο λεπτό, ενώ Κακαρούδης και Κίτσεν σκόραραν για το 58-59 του Παναθηναϊκού.

Ο ΚΑΟΔ ισοφάρισε αλλά ο Διαμαντίδης βρήκε τον Σχορτσανίτη για το 59-61, με τον Κακαρούδη να μιμείται τον Ιωάννου για 1/2 βολές μειώνοντας σε 60-61 στα 20 δευτερόλεπτα. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν συμπληρώσει φάουλ, χρειάστηκε να κάνουν 3 για να στείλουν τον Πάνκο στις βολές, και πια απέμεναν μόλις 3 δευτερόλεπτα. Ο Πάνκο έγραψε 2/2, ο Ζάρας προσπάθησε για μια τρίποντη προσευχή, αλλά ο Κίτσεν τον τάπωσε και το ματς έληξε υπέρ του Παναθηναϊκού.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 96-84

Λιακόπουλος 24, Τσιάκος 16π. 7ρ., Παπανικολόπουλος 18 // Χάμπτον 17π. 4ρ. 5ασ., Αποστολίδης 13, Σκοτ 15

Νίκη-χρυσάφι για τον Πανελευσινιακό
επί του Ηλυσιακού με διαφορά χρυσάφι στη μάχη της σωτηρίας, με τις δύο ομάδες να είναι ισόβαθμες πριν το ματς. Ο αγώνας ήταν άκρως θεαματικός και κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, με τον Πανελευσινιακό να βάζει 36 πόντους στο διάστημα αυτό, όντας καταιγιστικός.

Τα ποσοστά ήταν μοιρασμένα και για… όσκαρ, 86%-94% στις βολές, 64%-61% στα δίποντα και 42%-42% στα τρίποντα για τις δύο ομάδες. Ο Πανελευσινιακός έλεγξε τα ριμπάουντ (30-21 με 10-6 τα επιθετικά), οι ασίστ ήταν 11-12 και τα λάθη 9-13.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο 6-6 και τον Σκοτ να κάνει το 6-10 για τον Ηλυσιακό. Ο Λιακόπουλος με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 12-10, για να πάει ο ίδιος το σερί της στο 8-0 λίγο μετά. Ο Πανελευσινιακός κράτησε το προβάδισμα ως το 20-17 από τον Τσιάκο, αλλά στο τέλος της περιόδου ο Σπανός και ο Αποστολίδης έκαναν το 22-23 για τον Ηλυσιακό. Με Καμπ και Δεληγιάννη ο Πανελευσινιακός πήγε στο 29-23 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, για να γράψει ο Νίκου και ο Παπανικολόπουλος το 35-25 για τη διψήφια διαφορά της ομάδας τους με ένα σερί 13-2 στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου.

Όμως, η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους και μετά το 38-28 από τον Παπανικολόπουλο, ο Δορκοφίκης με 5 πόντους μείωσε σε 38-33 και ο Χατζής έκανε το 40-36, για να καταφέρει ο Δεληγιάννης και ο Λιακόπουλος να κρατήσουν το προβάδισμα για τον Πανελευσινιακό στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, 46-38. Ξανά σε διψήφια τιμή η διαφορά από τον Τσιάκο (48-38) στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά ο Ηλυσιακός με δύο κολλητά τρίποντα του Σκοτ μείωσε σε 48-46 πολύ γρήγορα.

Ο Δημάκος κράτησε την ομάδα του μπροστά, αλλά ο Αράπης και ο Αποστολίδης ισοφάρισαν τον αγώνα σε 52-52 στο 26ο λεπτό. Ο Παπανικολάου και ο Λιακόπουλος έκαναν το 58-52, με τον Σπανό να βρίσκει και πάλι τη λύση, 60-58 στο τέλος της 3ης περιόδου. Ακολούθησε ένα καταιγιστικό 4ο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να βάζουν 61 πόντους συνολικά, επιμέρους 36-26.

Ο Παπανικολόπουλος με τρίποντο κα ο Δεληγιάννης με λέι απ στο 32ο λεπτό έκαναν το 67-58 για τον Πανελευσινιακό, με τον Κυριακόπουλο να σκοράρει για τρεις, 70-60 και ξανά διψήφια διαφορά. Ο Παπανικολόπουλος ήταν ασταμάτητος στο πρώτο πεντάλεπτο της 4η περιόδου, έγραψε το 75-63 με 5 δικούς του πόντους, ενώ ο Λιακόπουλος που πήρε τη σκυτάλη έκανε με τρίποντο το 78-63 για τους γηπεδούχους. Ο Τσιάκος τους έφερε στο 80-65 με τον Αράπη να μειώνει στους 10 και δύο τρίποντα από Χάμπτον και Αράπη να κάνουν το 83-76 στο 37ο λεπτό.

Ο Τζόουνς κάρφωσε για το 84-78, αλλά ο Λιακόπουλος ήταν εκεί, 86-78, και μετά τη χαμένη (διπλή) επίθεση του Ηλυσιακού, ο Παπανικολάου με τρίποντο ουσιαστικά καθάρισε το ματς, 89-78. Ως το τέλος, ο Ηλυσιακός προσπάθησε, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν σκορ σε κάθε τους επίθεση, για να πάνε στο 96-84.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΚΑΒΑΛΑ 113-62

Παπανικολάου 18π. 6ρ., Λο 12π. 4ασ., Γκεσεβίτσιους 17π. 3ρ., Περπέρογλου 12π. 4ασ., Σλούκας 6π. 7ασ. 3κλ., Μαυροειδής 7π. 9ρ., Πάουελ 11, Κατσίβελης 9π. 5ρ. // Μανωλόπουλος 13, Γκράντι 10.

Ούτε τώρα ήρθε η πρώτη νίκη της Καβάλας επί του Ολυμπιακού στην ιστορία του πρωταθλήματος του ΕΣΑΚΕ. Όχι ότι ήταν κοντά, πάντως. Οι «ερυθρόλευκοι» έκανα απίστευτα πράγματα στο παρκέ και μόνο επειδή δεν ήθελαν να κυνηγήσουν διαστημικό σκορ δεν πήγε το ματς πάνω από τους 130-140 πόντους.

Μια ματιά στα στατιστικά δείχνει του λόγου το αληθές. Ο Ολυμπιακός είχε 79% στα δίποντα (με 34/43 μάλιστα!) και 40% στα τρίποντα, τα ριμπάουντ ήταν 37-23, τα λάθη στο 9-19, τα κλεψίματα στο 11-5, ενώ οι ασίστ στο πραγματικά απίστευτο 36-9! Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε 10/11 τελειωμένους αιφνιδιασμούς και το σκορ ήταν στο 67-26!

Ο Μπαρτζώκας ξεκούρασε τον Σπανούλη (έπαιξε 9 λεπτά και έδωσε 6 ασίστ) και τον Χάινς, (6 λεπτά), ενώ κανείς από τη δωδεκάδα δεν έπαιξε πάνω από τα 23 λεπτά του Σλούκα. Καλύτεροι ο Γκεσεβίτσιους με τον Παπανικολάου και τον Μαυροειδή, ο Λιθουανός πήρε την ευκαιρία και έδειξε νοοτροπία επαγγελματία στον προπονητή του. Ίσως θα πρέπει να βρεθεί τρόπος να παίρνει σουτ από σύστημα και στα πιο δύσκολα ματς, καθότι είναι σίγουρα ο καλύτερος σουτέρ της ομάδας.

Για το παιχνίδι δεν μπορούν να ειπωθούν πολλά, όχι όταν η μια ομάδα έχει όποιον παίκτη της έπαιξε πάνω από 15:30 λεπτά με διψήφιο ranking (9 συνολικά αν βάλουμε και τον Λο που έπαιξε 14) και η άλλη κανέναν με πάνω από 7 ranking. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με 9-0 μέχρι να διακόψει το σερί ο Γκαγκαλούδης με ντράιβ, ο Πρίντεζης και ο Παπανικολάου πήγαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 14-2, με τον Γκαγκαλούδη να κρατά την Καβάλα κοντά ως το 16-9 του 6ου λεπτού.

Πρίντεζης και Σπανούλης έγραψαν το 23-9, Χάινς και Πάουελ πήγαν την ομάδα τους στο 27-10, για να έρθει το +20 στο τέλος της περιόδου από το τρίποντο του Περπέρογλου και το καλάθι του Παπανικολάου, που έπαιζαν μαζί σε αρκετά διαστήματα. Το 34-14 της πρώτης περιόδου έγινε… 33-12 στην δεύτερη, με τον Ολυμπιακό να βλέπει τον Μανωλόπουλο να μειώνει σε 34-17 για να πάει στο 40-19 με Σλούκα και Λο.

Ο Πρίντεζης και ο Περπέρογλου έκαναν το 45-22, ενώ ο Παπανικολάου και ο Γκεσεβίτσιους έκλεισαν ένα 13-0 του Ολυμπιακού που τον έφερε στο 56-22. Ο Παπανικολάου και ο Γκεσεβίτσιους ήταν που και πάλι σκόραραν για το +29 της ομάδας τους (64-25), ενώ μετά από μια βολή του Γκράντι ο Λιθουανός με τρίποντο έκλεισε το ημίχρονο στο 67-26.

Ο Ολυμπιακός κατέβασε ταχύτητα στην επανάληψη, αλλά και πάλι κέρδισε την 3η περίοδο με 24-13, πριν σβήσει τελείως τις μηχανές (22-23 η 4η περίοδος), «χαρίζοντας» στην Καβάλα το αστρονομικό σκορ που θα είχαμε αν συνέχιζε στον ίδιο ρυθμό (αν έβαζε 10 παραπάνω, ας πούμε, και δεχόταν 10 λιγότερους, τότε η διαφορά θα ήταν πάνω από τους 70 πόντους).

Η επανάληψη ξεκίνησε με 7-0 του Ολυμπιακού και τον Περπέρογλου στον αιφνιδιασμό να κάνει το 73-26. Ο Μανωλόπουλος και ο Κόλεμαν μείωσαν σε 74-31 με τον Μίτροβιτς να πηγαίνει την ομάδα του στο 80-36. Όμως, ο Παπανικολάου και ο Πάουελ ανέβασαν τη διαφορά στους 50 πόντους, 87-37 στο 28ο λεπτό, για να κλείσει από το επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου-κάρφωμα του Πάουελ η 3η περίοδος στο 91-39.

Ισορροπημένο ήταν το 4ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός άγγιξε τους 60 πόντους διαφοράς από το τρίποντο του Γκεσεβίτσιους, 99-41, αλλά μετά έσβησε τελείως τις μηχανές στην άμυνα, η Καβάλα μείωσε σε 102-48, για να κάνει ο Βελισσαρίου το 107-56 και ο Γκαγκαλούδης με τρίποντο το 109-59, στο δρόμο για το τελικό 113-62 από το τρίποντο του Γκράντι. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν μπροστά τους την Εφές και μοιάζουν σε καταπληκτική κατάσταση εδώ και 2-3 εβδομάδες. Μένει να δούμε αν θα το αποδείξουν και στο παρκέ της Ευρωλίγκας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ – ΑΡΗΣ 64-53

ΜακΚόλουμ 15π. 4ρ., Γκραντ 14, Κλάιμπερ 10π. 5ρ. // Πάσαλιτς 9, Ασημακόπουλος 3π. 11ρ., Καραποστόλου 9.

Τρίτη νίκη για τον Απόλλωνα
, τρίτη συνεχόμενη που τον φέρνει στο 3-3, πάνω από τον Άρη που έπεσε στο 2-4. Οι γηπεδούχοι είχαν τους ξένους τους σε καλή μέρα, ενώ ο Άρης δεν είχε παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων στο ματς και κανέναν με ranking πάνω από το 6 του Ασημακόπουλου.

Γι’ αυτό άλλωστε ο Απόλλωνας κέρδισε έναν αγώνα στον οποίο οι παίκτες του έγραψαν 0/18 τρίποντα, φτάνοντας… την Ολύμπια Λάρισας που είχε ξεκινήσει με 0/18 τρίποντα στο ματς της με το Μαρούσι στις 18 Φεβρουαρίου του 2009, αλλά η Ολύμπια τότε είχε τελειώσει με 2/23 τον αγώνα (στατιστικό αρχείο Age of Basketball).

Ο Άρης είχε 6/26 τρίποντα, ο Απόλλωνας σούταρε με 56% στα δίποντα (44% ο Άρης), ενώ τεράστια διαφορά είχαμε και στα λάθη, 10-19, με τα κλεψίματα να είναι 10-3 για τους γηπεδούχους και τις ασίστ στο «τραγικό» 5-6.

Κακό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 8-3 με τον Κρόλο, αλλά ο Άρης ισοφάρισε σε 10-10 στο τέλος της περιόδου. Ο Απόλλωνας κυριάρχησε πλήρως στο δεύτερο δεκάλεπτο και αυτό ήταν που του έδωσε και τον έλεγχο του αγώνα. Πήγε στο 15-10 με τον Κλάιμπερ, ενώ μετά το 19-17 από τον Χαρίση, ο ΜακΚόλουμ και ο Κρόλο έφεραν την ομάδα τους στο 25-17 για να της δώσει διψήφιο προβάδισμα ο Γκραντ (27-17).

Ο Γκραντ ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά για τον Απόλλωνα, 32-17, φτάνοντας το σερί της ομάδας του στο 13-0, με τον Άρη να μειώνει στο 32-19 του ημιχρόνου με τον Σαρικόπουλο. Ο Άρης είχε 1/8 σουτ, 0/2 βολές και 4 λάθη από το 19-17 και μετά, ως το τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, οι «κίτρινοι» ήταν καλύτεροι στην 3η περίοδο, μετά το 34-19 του ΜακΚόλουμ και το 38-22 του Γκράντ, άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά. Έτρεξαν ένα δικό τους 2-13 για να πλησιάσουν στους 5 πόντους, 40-35. Με τον Πάσαλιτς και τον Πελεκάνο έριξαν τη διαφορά στους 10 πόντους, 38-28, ενώ ο Καραποστόλου και ο Πελεκάνος με τρίποντο έκαναν το 40-35. Όμως, έχασαν εκεί επίθεση, για να κάνει ο Κλάιμπερ για τον Απόλλωνα το 44-35, με την 3η περίοδο να τελειώνει στο 47-40. Ο Απόλλωνας από το 38-22 και μέχρι το 40-35 είχε 1/7 σουτ, 0/2 βολές και 2 λάθη.

Ο Αργυρόπουλος στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου έκανε το 49-40 και ο Απόλλωνας ήλεγξε όλο το 4ο δεκάλεπτο, μην αφήνοντας τον Άρη να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 7 πόντους σε κανένα σημείο (και στους 7 πήγε σε ένα σημείο μόνο). Ο Αργυρόπουλος ήταν που με βολές έκανε και το 51-40 της ομάδας του, για να ρίξει ο Άρης τη διαφορά στο 51-44 με τον Σαρικόπουλο στο 33ο λεπτό. Όμως, η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν σωστή, με Τέρνερ και ΜακΚόλουμ έγραψαν το 55-44 με δύο καρφώματα και δεν ξανακοίταξαν πίσω τους. Ο Πέτροβιτς απάντησε στο τρίποντο του Βεργίνη (57-49) και ανέβασε τη διαφορά στους 10, για να ταπώσει ο Κλάιμπερ τον Ασημακόπουλο και το ματς να τελειώσει εκεί, με τον Αργυρόπουλο να βάζει άλλους 5 πόντους για να πάει την ομάδα του στο 64-53 (9 πόντους, όλους στην 4η περίοδο).

ΠΑΟΚ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 68-63

ΜακΓκραθ 14, Χαραλαμπίδης 13π. 3ρ. 4κ.φ., Χαριτόπουλος 12π. 8ρ., Παπαδόπουλος 8π. 6ρ. 4ασ. 3κ. // Χάτεν 12π. 4ρ. 4ασ., Κουμπούρας 10, Καλαμπόκης 13π. 3ρ. 3ασ.

Νίκη για τον ΠΑΟΚ
που πήγε στο 4-2 και πέρασε τον Κολοσσό στη βαθμολογία για να βρεθεί με Παναθηναϊκό και ΑΓΟΡ. Ρεκόρ για τη φετινή χρονιά σε όλα τα μεγάλα πρωταθλήματα της Ευρώπης για τον ΠΑΟΚ οι 20/20 βολές που είχε στο ματς σλυμφωνα με το σάιτ του συλλόγου (17/17 το πιο κοντινό από Βιλερμπάν στο γαλλικό πρωτάθλημα και Αρμάνι στην Ιταλία).

Οι γηπεδούχοι είχαν 44% στα δίποντα (43% ο Κολοσσός), ενώ τα τρίποντα ήταν 27%-38%. Με τον Παπαδόπουλο και τον Χαριτόπουλο ήλεγξαν τα ριμπάουντ (37-31), οι ασίστ ήταν 9-12 και τα λάθη 12-13 στο ματς.

Το ματς ξεκίνησε ισορροπημένο, οι δυο ομάδες είχαν ήδη 5 ισοπαλίες ως το 13-13 από τον Παπαδόπουλο, με τον Χαραλαμπίδη να βάζει τους 5 επόμενους πόντους για να φέρει την ομάδα του στο 18-13 με σερί 7-0. Ο Κολοσσός αντέδρασε και με τον Κουμπούρα μείωσε σε 20-17 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο το τρίποντο του Τσαλδάρη έγραψε το 20-22 για τον Κολοσσό, με τον ΠΑΟΚ να απαντά κι αυτός από τη γραμμή των 6.75 και μάλιστα δύο φορές, Δέδας και Χαριτόπουλος έγραψαν το 31-22 για την ομάδα τους.

Στον μίνι διαγωνισμό τριπόντων ο Τσαλδάρης μείωσε σε 31-27 και ο Κουμπούρας έκανε το 33-30 βοηθώντας τους Ροδίτες να πλησιάσουν στους 3. Ο Δέδας σκόραρε κι αυτός από το τρίποντο (36-30), αλλά ο Καλαμπόκης απάντησε για το 38-33 κι αυτός με τρίποντο! Με 4/4 βολές του Χαραλαμπίδη (φάουλ και τεχνική ποινή) ο ΠΑΟΚ πήγε στο 44-33 στο τέλος του ημιχρόνου, διψήφια διαφορά για να προστατεύσει στην επανάληψη.

Την κράτησε ως το 46-35 από τον Τσαϊρέλη, αλλά ο Τσαλδάρης και ο Χάτεν μείωσαν σε 46-41 για τον Κολοσσό στο 24ο λεπτό. Ο Κασελάκης απάντησε με τρίποντο, ο ΜακΓκραθ έφερε ξανά το+10 στο 51-41, αλλά ο Χάτεν με καλάθι και φάουλ και ο Λάνγκφορντ μείωσαν σε 51-46. Ο Ντόλαρντ έφερε τον Κολοσσό πιο κοντά, 53-50, με την περίοδο να τελειώνει με το λέι απ του ΜακΓκραθ στον αιφνιδιασμό (και φάουλ) για το 56-50.

Ο Κουμπούρας έφερε τον Κολοσσό στον πόντο, 56-55,
με τρίποντο στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου και ο Χάτεν λίγο αργότερα με τρίποντο ισοφάρισε το ματς στο 35ο λεπτό στον αιφνιδιασμό. Ο ΠΑΟΚ πήρε τάιμ άουτ, ο Παπαδόπουλος σκόραρε άμα τη επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ για το 60-58, ο ΠΑΟΚ έβγαλε την επόμενη άμυνα και ο ΜακΓκραθ τον πήγε στο 62-58. Ο Κολοσσός και πάλι δεν σκόραρε, ο Χάτσερ είχε 2/2 βολές για το 64-58, με τον Ντέντι να απαντά με τρίποντο για το 64-61 στο τελευταίο πια λεπτό του ματς. Ο Χάτσερ επιχείρησε ντράιβ, σκόραρε για το 66-61 και το ματς κρίθηκε στο άστοχο σουτ τριών πόντων του Καλαμπόκη, με τον Χάτσερ να έχει 2/2 βολές από το αναγκαστικό φάουλ μετά (68-61).