Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Αρχηγού παρόντος…

Αρχηγού παρόντος…

… πάσα αρχή παυσάτω. Ο Ανδρέας Σταυρόπουλος δεν είχε αγωνιστεί ως τώρα στο πρωτάθλημα, από τη θέση του προπονητή καθοδηγούσε την ομάδα του. Την Τετάρτη στο κλειστό της Ζωφριάς με τους Alley Ουπς να κατεβαίνουν με 4 απουσίες βασικών παικτών (Γονιδάκης, Παπαδόπουλος, Στεργίου, Στεφανιδάκης) χρειάστηκε να ντυθεί αγωνιστικά και να δώσει ένα τρίποντο ρεσιτάλ, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη και αποδεικνύοντας για ακόμη μια φορά γιατί 3 χρόνια τώρα θεωρείται από τους καλύτερους παίκτες της λίγκας. Οι Cream Team προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά, το πάλεψαν ως την εκπνοή (αστόχησαν στο τρίποντο της νίκης), αλλά ο Σταυρόπουλος έδωσε στους Alley Ουπς άλλο ένα ροζ φύλλο, 59-57 το τελικό σκορ του αγώνα που ανήκει στην 20η αγωνιστική!

CREAM TEAM – ALLEY ΟΥΠΣ 57-59
(14-16, 27-23, 42-38, 57-59)

Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Alley Ουπς, που με τον Τσομπάνο και τον Μαζιώτη προηγήθηκαν με 2-5, για να τους πάει στο 2-7 ο Τσιριγώτης. Οι Cream Team απάντησαν με τον Τσαΐνη για το 5-9, αλλά ο Τσιριγώτης και ο Κουλούπης έφεραν την ομάδα τους στο 5-14 και το +9. Ο Βαμβακάς και ο Ζούλιας διέκοψαν το σερί για να μειώσουν σε 11-14, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει στο 14-16 από το τρίποντο του Ζήση Γ..

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πάλευαν για τον έλεγχο του ματς, οι Cream Team ισοφάρισαν με τον Τούση, αλλά ο Μαζιώτης και ο Κουλούπης με τρίποντο έφεραν τους Alley Ουπς στο 16-21. Η απάντηση ήταν και πάλι άμεση από τους Cream Team, που μάλιστα έτρεξαν ένα σερί 9-0, σερί το οποίο ξεκίνησε ο Ταταμίδης για να έρθουν 7 συνεχόμενοι πόντοι του «καυτού» στο ματς Ζήση Γ. μέχρι το 25-21 της ομάδας του. Ο Τσιριγώτης μείωσε για τους Alley Ουπς, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 27-23 από τον Ζούλια.

Στην 3η περίοδο οι Cream Team ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν τον πλήρη έλεγχο του ματς. Ο Ζήσης Γ. με ένα ακόμα τρίποντο έγραψε το 31-23 για την ομάδα του, ενώ μετά την απάντηση από τη γραμμή των 6.75 του Κουλούπη (31-26) οι Cream Team έτρεξαν σερί 7-0 για να προηγηθούν με 12 πόντους, 38-26 με τον Ζούλια και τον Ζήση Γ. (άλλους 5 πόντους) να σκοράρουν. Οι Alley Ουπς έμοιαζαν εγκλωβισμένοι επιθετικά και χωρίς σκορ, με τους αντιπάλους να αρχίζουν να απομακρύνονται επικίνδυνα.

Τότε ήταν που μίλησε ο Σταυρόπουλος Αν. δείχνοντας στους συμπαίκτες του το δρόμο για τη νίκη, στην πιο δύσκολη, ψυχολογικά, στιγμή του ματς γι’ αυτούς. Στις επόμενες τρεις επιθέσεις σηκώθηκε τρεις φορές από τη γραμμή του τριπόντου, έγραψε σκορ και τις τρεις και μετέτρεψε το 38-26 σε 40-35 μέσα σε 2 λεπτά αλλάζοντας το momentum του αγώνα. Ο Ζούλιας σκόραρε για τους Cream Team, αλλά οι Alley Ουπς με τον Μαζιώτη πλησίασαν σε 42-38 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην 4η περίοδο και μετά το 44-38 από τον Ζούλια, ο Μαζιώτης και ο Κουλούπης έγραψαν το 44-42, για να σκοράρει ο Ζούλιας και ο Βαμβακάς για το 48-44 των Cream Team. Ο Σταυρόπουλος Αν. δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη, με νέο τρίποντο έκανε το 48-47, οι Alley Ουπς έβγαλαν την επόμενη άμυνα και ο Τσιριγώτης σκόραρε για το προσπέρασμα με 7:10 για το φινάλε του αγώνα. Από την τεχνική ποινή στον Ζήση Γ. για διαμαρτυρία στην επόμενη φάση, οι Alley Ουπς πήραν άλλους 3 πόντους και πήγαν το ματς στο 48-52, για να βγάλουν κι άλλη άμυνα για το 48-54 από τον Τσομπάνο. Ο Ζούλιας μείωσε σε 50-54 και ο ίδιος με τον Ζήση Γ. έκαναν το 54-55 με 2:30 για το φινάλε, αλλά ο Τσιριγώτης έφερε τους Alley Ουπς στο 54-57 στα 49 δευτερόλεπτα. Οι Cream Team δεν σκόραραν, ο Τσιριγώτης ξανά, με 2/2 βολές, έκανε το 54-59, για να έρθει το τρίποντο ελπίδας του Ζήση Γ. στα 5 δευτερόλεπτα (57-59). Οι Cream Team έκαναν φάουλ, οι Alley Ουπς έχασαν δύο βολές, αλλά η τρίποντη προσευχή νίκης από τον Τσαΐνη στο τέλος ήταν άστοχη για τους Cream Team και το ματς τελείωσε με νίκη των Alley Ουπς.

Για τους νικητές ο Σταυρόπουλος Αν. είχε 14 πόντους, 14 είχε και ο Κουλούπης, ενώ ο Τσιριγώτης πρόσθεσε 13, ο Μαζιώτης 10 και ο Τσομπάνος 7. Για τους Cream Team ο Ζήσης Γ. είχε 23 πόντους και ο Ζούλιας 16.

Cream Team (Μπολάνος): Κοτσιώτας Μ., Τούσης Ν. 2, Ζήσης Γ. 23 (4), Τσαΐνης Σ. 5 (1), Ζήσης Δ., Ζούλιας Ν. 16, Ταταμίδης Α. 6, Βαμβακάς Μ. 5.

Alley Ουπς (Σταυρόπουλος Αν.): Τσιριγώτης Α. 13, Σταυρόπουλος Αγ., Τσομπάνος Β. 7, Κουλούπης Θ. 14 (2), Χατζηνικολάου Σ., Χαραλαμπόπουλος Γ. 1, Σταυρόπουλος Αν. 14 (4), Μαζιώτης Κ. 10.