Home / Α1 / Πρώτη νίκη για Καβάλα, ο ΠΑΟΚ το θρίλερ!

Πρώτη νίκη για Καβάλα, ο ΠΑΟΚ το θρίλερ!

Στην 8η αγωνιστική της Α1 η Καβάλα έκανε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας εκτός έδρας με 72-73 τον ΚΑΟΔ. Ακάθεκτος ο πρωταθλητής Ολυμπιακός, 100-65 τον Άρη με εκρηκτικό δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Παναθηναϊκός επικράτησε 41-76 εκτός έδρας του Περιστερίου, κάνοντας νέο αμυντικό ρεκόρ στην ιστορία του στο πρωτάθλημα. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην παράταση με 91-85 τον ΑΓΟΡ με τον ΜακΓκραθ να βάζει 17 πόντους σε 8 λεπτά στο τέλος, ενώ ο Πανιώνιος παρέμεινε δεύτερος, κερδίζοντας με 81-73 τον Πανελευσινιακό. Ο Ίκαρος κέρδισε και τον Κολοσσό με 86-66 παίζοντας υπέροχο μπάσκετ, ενώ ο Απόλλωνας καθάρισε εύκολα με 94-72 τον Ηλυσιακό.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 81-73

Μπόγρης 10π. 5ρ., Πέιν 12π. 4ρ., Γιάνκοβιτς 10π. 6ρ., Μίλμπουρν 11, Γκιμπς 9, Μπατίς 11 // Παπανικολόπουλος 22, Λιακόπουλος 19π. 3ρ. 5ασ. 9κ.φ., Παπανικολάου 9π. 6ρ. 5κ.φ.

Άλλη μια νίκη για τον Πανιώνιο, που συνεχίζει να βρίσκεται ακριβώς πίσω από τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία της Α1, με 7-1. Το ματς με τον Πανελευσινιακό ήταν ντέρμπι, κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο δίλεπτο, με το κλέψιμο του Παππά με 1:55 για το τέλος να είναι η πιο καθοριστική φάση στον αγώνα.

Ο Πανελευσινιακός ήταν πολύ πιο εύστοχος στον αγώνα, είχε 59% στα δίποντα και 53% στα τρίποντα (48% και 35% τα αντίστοιχα του Πανιωνίου), κι έτσι κατάφερε να μείνει στο ματς ως το τέλος, παρότι τα ριμπάουντ ήταν 30-25 για τον Πανιώνιο, οι ασίστ 12-11, τα λάθη 8-19 και τα κλεψίματα 9-2.

Ο Πανιώνιος μπήκε θεαματικά στο ματς, στο πρώτο δίλεπτο έγραψε ένα 11-0 μέχρι ο Πανελευσινιακός (δεν έκανε καν σουτ στο διάστημα αυτό, μόνο λάθη) να μπει στο κλίμα του ματς, με Μίλμπουρν, Γκιμπς και Γιάνκοβιτς. Το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων έβαλε ο Καμπ από τα 6.75 με τον Μίλμπουρν να κρατά την ομάδα του στο +11 με τρίποντο για το 16-5. Ο Λιακόπουλος και ο Καμπ μείωσαν σε 16-11, αλλά ο Πανιώνιος κράτησε τον πλήρη έλεγχο ως το τέλος της περιόδου.

Ο Μπόγρης πήγε την ομάδα του στο 21-11, ο Γκιμπς και ο Μίλμπουρν έγραψαν το 26-14, ενώ με δύο λάθη από Παπανικολόπουλο και Παπανικολάου, ο Μπόγρης και ο Μπατής έγραψαν το 31-14 στο τέλος της περιόδου. Αντίθετη εικόνα είχε η δεύτερη περίοδος, ο Πανελευσινιακός κράτησε τον Πανιώνιο στους 10 πόντους, αφού πρώτα τον ανάγκασε σε 1 πόντο στα πρώτα 5,5 λεπτά της περιόδου, για να τρέξει σερί 1-14 για να πλησιάσει σε 32-28.

Στο διάστημα αυτό ο Πανελευσινιακός είχε 8/9 βολές, 3/4 δίποντα και μόλις 2 λάθη, με τον Πανιώνιο να γράφει 0/9 σουτ, 1/4 βολές και 4 λάθη στο διάστημα αυτό. Το νεκρό διάστημα του Πανιωνίου σταμάτησε ο Πέιν μετά από επιθετικό ριμπάουντ, για να γράψει το 34-28. Όμως, το ματς είχε πάρει άλλη τροπή πια, ο Λιακόπουλος έγραψε με βολές το 36-34, ο Παπανικολόπουλος με τρίποντο μείωσε στον πόντο, 38-37, με τη 2η περίοδο να λήγει στο 41-37 με καλάθι και φάουλ του Πέιν.

Οι δυο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια στα πρώτα 3,5 λεπτά της 4ης περιόδου, η διαφορά πήγαινε από τους 3 πόντους στον 1, με 3 εύστοχες επιθέσεις για κάθε πλευρά, με το σερί να σπάει με 1/2 βολές του Λιακόπουλου που έκαναν το 47-45, για να γράψει με τρίποντο ο Μπατής το 50-45. Μαγκουνής και Παπανικολάου ισοφάρισαν για τον Πανελευσινιακό, με τον Πανιώνιο να γράφει ένα μίνι 6-0 για να ξεφύγει με 6 πόντους, 56-50, και τους Παπανικολόπουλο και Πέιν να κάνουν το 59-55 για να τελειώσει έτσι το 3ο δεκάλεπτο.

Με Μπατή και Αθηναίου ο Πανιώνιος πήγε στο 66-57 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, αλλά ο Καμπ με τρίποντο μείωσε σε 66-60 για να τον μιμηθεί ο Παπανικολόπουλος μετά το λάθος του Πανιωνίου για το 66-63. Ο Μπούκερ και ο Πέιν έγραψαν το 70-63 με ένα λάθος του Πανελευσινιακού στο ενδιάμεσο, αλλά Λιακόπουλος και Παπανικολόπουλος εκμεταλλεύτηκαν 2 άστοχα τρίποντα του Πανιωνίου για να μειώσουν σε 70-69. Ο Αθηναίου αστόχησε σε τρίποντο στο τελευταίο δίλεπτο, ο Πανελευσινιακός είχε την ευκαιρία να προσπεράσει, αλλά ο Παππάς έκλεψε την μπάλα από τον Παπανικολόπουλο, πήρε αντιαθλητικό φάουλ και με 4/4 βολές (του φάουλ και από την επόμενη επίθεση) ο Πανιώνιος πήγε στο 74-69. Ο Τσιάκος δοκίμασε τρίποντο για την ανατροπή, αλλά ήταν άστοχος και ο Παππάς, στο τελευταίο πια λεπτό έκανε το 76-69 για την ομάδα του με το ματς να κρίνεται οριστικά.

Άλλες 2/2 βολές του Παππά (από την τεχνική ποινή στον πάγκο του Πανελευσινιακού) κι ένα τρίποντο του Μπατή κράτησαν με ασφάλεια μπροστά τον Πανιώνιο ως το τέλος, 81-71.

ΠΑΟΚ – ΑΓΟΡ 91-85παρ.

ΜακΓκραθ 23π. 5ασ. 3κ.φ., Μαργαρίτης 15π. 10ρ. 7κ.φ., Παπαδόπουλος 14π. 9ρ. 4ασ. 3κ.φ., Χαραλαμπίδης 11π. 4κ.φ. // Τσόχλας 18π. 6κ.φ., Χοτν 16π. 5κ.φ., Κόμματος 12π. 6ρ., Πετγουέι 14.

Φοβερό ντέρμπι στην Πυλαία, με τον ΠΑΟΚ να εκμεταλλεύεται τον όψιμο οίστρο του ΜακΓκραθ και κάποια λάθη τακτικής του αντιπάλου του για να κάνει την ανατροπή στο τελευταίο δίλεπτο και να πάρει τη νίκη στην παράταση ενός συναρπαστικού αγώνα. Έτσι παρέμεινε μαζί με τον Παναθηναϊκό στην 3η θέση της λίγκας με 6-2 και συνεχίζει την πολύ καλή πορεία του, ρίχνοντας τον ΑΓΟΡ μια ήττα πιο πίσω.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος με τον ΑΓΟΡ να παίρνει προβάδισμα από την τεχνική ποινή στον Χαραλαμπίδη, μετατρέποντας το 66-64 σε 66-68 για να πάει με τον Χορν στο 68-70 στην επόμενη φάση. Τότε, με 3,5 λεπτά για το τέλος, ξεκίνησε ο οίστρος του ΜακΓκραθ, ο οποίος ως το τέλος της παράτασης, σε λιγότερο από 9 λεπτά, δηλαδή, έβαλε 17 πόντους!

Με δική του βολή ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο για να έρθει ο Τσόχλας και να κάνει το 69-72. ΜακΓκραθ και Τσόχλας ήταν οι πρωταγωνιστές και στις δύο επόμενες φάσεις για το 71-74, με τον Χάτσερ να αστοχεί, τον Κόμματο να πηγαίνει να τελειώσει το ματς αλλά να σουτάρει άσχημα από το τρίποντο και τον ΜακΓκραθ στον αιφνιδιασμό να γράφει το 73-74.

Ο Κόλιμον σκόραρε με επιθετικό ριμπάουντ από το άστοχο σουτ του Τσόχλα στο τελευταίο μισό λεπτό για το 73-76, αλλά ο ΑΓΟΡ προτίμησε να μην κάνει φάουλ. Ο ΠΑΟΚ έχασε τρίποντο με τον Χαριτόπουλο (τάπα του Κόμματου) αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, η μπάλα βγήκε έξω και κέρδισε νέα κατοχή στα 10 δευτερόλεπτα. Ούτε τότε ο ΑΓΟΡ έδωσε εντολή για φάουλ, η επαναφορά έγινε στον Παπαδόπουλο, αυτός πάσαρε στον ΜακΓκραθ, του έκανε και σκριν στη συνέχεια, ο ΑΓΟΡ επέλεξε την αλλαγή, ο ΜακΓκραθ έμεινε μόνος του στη γωνία και ισοφάρισε σε 76-76 για να στείλει το ματς στην παράταση.

Εκεί, ο Κουφός έβαλε τον Καλλινικίδη πάνω στον ΜακΓκραθ (είχε περάσει τον Έλληνα παίκτη από το 38ο λεπτό μέσα, αλλά δεν μάρκαρε τον ΜακΓκραθ στο τέλος), έχοντας παράλληλα δώσει και εντολή για αλλαγές σε όλα τα σκριν (και βγάζοντας τον Καλλινικίδη σε κάθε επίθεση, για να παίζει μόνο τις άμυνες, με αποτέλεσμα ο παίκτης που περνούσε στο παρκέ για την επίθεση, να μην βρει ρυθμό). Ο Μαρκόπουλος το «διάβασε» πολύ εύκολα και με ένα απλό σκριν στην κορυφή σε κάθε επίθεση, κατάφερνε να απελευθερώσει τον ΜακΓκραθ από τον πονοκέφαλο του Καλλινικίδη, με τον παίκτη του ΠΑΟΚ να κάνει πάρτι απέναντι στον ψηλό που ερχόταν πάνω του μετά το σκριν.

Με βολές Τσόχλας και Δέδας έκαναν το 78-77 στην παράταση, με τον Χορν να γράφει ξανά 1/2 βολές για τον ΑΓΟΡ για το 78-78. Ο Χάτερ και ο Ντούβνιακ έκαναν το 80-80, για να πάει ο Τσαϊρέλης τον ΠΑΟΚ στο 82-80 από τη γραμμή των φάουλ. Τσόχλας και Κόμματος αστόχησαν στην επόμενη επίθεση για τον ΑΓΟΡ και ο ΜακΓκραθ με λέι απ έκανε το 84-80. Ο Τσόχλας απάντησε με τρίποντο, αλλά ο ΜακΓκραθ και πάλι σκόραρε με την ίδια κομπίνα για το 86-83.

Με 2/2 βολές του Τσόχλα ο ΑΓΟΡ πλησίασε και πάλι στον πόντο, αλλά ο ΜακΓκραθ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι όλη η πεντάδα του ΑΓΟΡ είχε καταλάβει τι γινόταν με το σκριν και προσπαθούσε να κλείσει τη ρακέτα για να μην κάνει τρίτο συνεχόμενο ντράιβ στον ψηλό τους, και με τρίποντο έγραψε το 89-85 που τελείωσε το ματς. Ο Αγγελόπουλος αστόχησε για τρεις στα τελευταία δευτερόλεπτα και ο ΜακΓκραθ με 2/2 βολές έβαλε το κερασάκι στη νίκη του ΠΑΟΚ με 91-85 μετά από ένα υπέροχο παιχνίδι.

Ως τότε το ματς ήταν κλειστό από την αρχή ως το τέλος. Ο ΑΓΟΡ προηγήθηκε με 6 πόντους (5-11) στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε προσπεράσει μέχρι να βγει η περίοδος, ο ΑΓΟΡ πήγε στο +6 ξανά στη δεύτερη περίοδο (24-30) αλλά βρέθηκε πίσω με 38-33 στο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ πήγε στο +7 στο 3ο δεκάλεπτο (43-36) αλλά ισοφαρίστηκε με 0-7 σερί του ΑΓΟΡ, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 58-51 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, αλλά ο ΑΓΟΡ προσπέρασε με 58-60 στο 33ο λεπτό για να φτάσουμε στο συναρπαστικό φινάλε.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 94-72

ΜακΚόλουμ 21π. 6κ.φ., Κλάιμπερ 20π. 5ρ. 4κλ., Κρόλο 12π. 4ρ., Λιανός 9π. 8ρ. 3ασ. // Χάμπτον 17π. 5ρ., Τζόουνς 16π. 7ρ. 6κ.φ.

Συνεχίζει την ανοδική του πορεία ο Απόλλωνας στο πρωτάθλημα, μετά το αρχικό 0-3, έχει γράψει 4-1 για να πάει πια στο 50%, κερδίζοντας πολύ εύκολα τον Ηλυσιακό με 94-72 σκοράροντας τουλάχιστον 20 πόντους σε κάθε περίοδο του αγώνα.

Ο Απόλλωνας σούταρε με 63% στα δίποντα και 45% στα τρίποντα (με 10/22 μάλιστα), με τον Ηλυσιακό να έχει 49% και 36% αντίστοιχα, ενώ διαφορά υπήρχε και στις βολές (76% έναντι 58%). Ασίστ (14-12) και λάθη (12-10) ήταν μοιρασμένα, με τα ριμπάουντ, όμως, να είναι στο 37-24 για τους γηπεδούχους.

Ο Ηλυσιακός μπήκε καλύτερα στο ματς και κράτησε το προβάδισμα με 2-6 και 4-9 από το καλάθι και φάουλ του Αποστολίδη, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Πέτροβιτς για να φτάσει ο Κρόλο το σερί του Απόλλωνα στο 11-0 μέχρι το 15-9 και μετά το ματς να κυλήσει πολύ εύκολα για τους γηπεδούχους. Ο Κρόλο και πάλι έγραψε το 20-11 φτάνοντας τα 4/5 εντός παιδιάς, ενώ Αργυρόπουλος και Κλάιμπερ ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 24-13 για να κλείσει η περίοδος με τρίποντο του Σκοτ για το 24-16.

Μέχρι τους 7 πόντους στο 30-23 από το τρίποντο του Δορκοφίκη κατάφερε να μειώσει ο Ηλυσιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Απόλλωνα να σκοράρει κατά βούληση σε όλη την περίοδο, πηγαίνοντας με τον Τέρνερ, τον ΜακΚόλουμ και τον Κρόλο στο 38-23 και το +15, με το τρίποντο του Κλέιμπερ στο 46-32 και το +14 για να κλείσει ο Χάμπτον το ημίχρονο στο 46-34 από κοντά.

Αν κάτι άλλαξε στην επανάληψη είναι ότι ο Απόλλωνας… σκόραρε ακόμα πιο εύκολα και πλέον ήταν εμφανές ότι ο Ηλυσιακός δεν μπορούσε να ακολουθήσει. Ο Δορκοφίκης έριξε για τελευταία φορά τη διαφορά στους 10 πόντους με το ξεκίνημα, 46-36, αλλά ο Γκραντ πήγε την ομάδα του στο 51-36 γρήγορα. Το τρίποντο και φάουλ του Κλάιμπερ έγραψε το 59-39 για τον Απόλλωνα με τη διαφορά να ανεβαίνει από τον Λιανό στο 61-39, ενώ όταν ο Ηλυσιακός με τον Χατζή μείωσε σε 66-49, ήρθε ένα 8-0 από τον Κρόλο και δύο τρίποντα των Πέτροβιτς και ΜακΚόλουμ, για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 74-49.

Προφανώς το ματς είχε κριθεί, οι άμυνες είχαν χαλαρώσει, οι ομάδες είχαν κατεβάσει ταχύτητα, και το παιχνίδι δεν είχε το πάθος της αρχής. Ο Τζόουνς με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 75-54, με τον Σκοτ να κατεβάζει τη διαφορά από τους 20 πόντους, 76-58 στο 34ο λεπτό. Ο Απόλλωνας δεν επέτρεψε στον Ηλυσιακό να πλησιάσει περισσότερο, ο Λιανός με τρίποντο και ο ΜακΚόλουμ έτρεξαν ένα 7-0 για το 87-60 και τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς για τον Απόλλωνα με τον Ηλυσιακό να τη ρίχνει ξανά στους 20 πόντους (89-69) και το ματς να κλείνει με τρίποντο του Θανόπουλου και βολές του Σπανού στο 94-72.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 86-66

Βρκιτς 15π. 9ρ. 4κλ. 5κ.φ., Φαγιέ 13π. 9ρ. 3ασ., Γκίμπσον 15π. 4ρ., Κυρίτσης 8π. 4ασ. 5κ.φ., Στρναντ 13 // Ντέντι 11π. 12ρ. 4κ.φ., Τσαλδάρης 13, Χάτεν 14π. 5ρ. 3ασ. 6κ.φ.

Τεράστια νίκη για τον Ίκαρο επί του Κολοσσού, με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να κάνουν εκπληκτική εμφάνιση, εξ ου και το +20 της τελικής διαφοράς, που τους έφερε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Το πρόβλημα που «βγήκε» στον Πρίφτη από το ματς ήταν ότι τραυματίστηκε ο Κυρίτσης που θα χάσει περίπου ένα μήνα αγώνων.

Βέβαια, η νίκη του Ίκαρου επισκιάστηκε μία ημέρα αργότερα με ένα τραγικό γεγονός, όταν τη νύχτα της 3ης προς 4η Δεκέμβρη ο Στρναντ έχασε τη γυναίκα του, που πέθανε στον ύπνο της από καρδιά, όπως λένε οι αρχικές πληροφορίες.

Στο παιχνίδι ο Ίκαρος εκμεταλλεύτηκε την τεράστια διαφορά στα τρίποντα, είχε 14/31 και 45%, ενώ ο αντίπαλός του 5/26 και μόλις 19%. Ριμπάουντ (36-33) και λάθη (17-18) ήταν μοιρασμένα, με τις ασίστ να είναι στο 18-12 και τα κλεψίματα στο 9-13.

Ο Κολοσσός ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, μπήκε στο ματς με 0-5 από Τσαλδάρη και Ντέντι. Ο Ίκαρος ισοφάρισε, αλλά ο Κολοσσός κράτησε το προβάδισμα ως το 5-10 από τον Τσαλδάρη και το 9-15 από Χάτεν και Καλαμπόκη για να πάει στο 12-19 με Ντέντι και Λάνγκφορντ και να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 15-19 από το τρίποντο του Γιαννακίδη. Ο Κυρίτσης και ο Γκίμπσον μείωσαν σε 20-21 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, για να πάρει το πρώτο προβάδισμα στον αγώνα ο Ίκαρος με το τρίποντο του Γιαννακίδη για το 23-21. Με τον Καλαϊτζή ο Κολοσσός πήγε στο 23-27 στο 15ο λεπτό αλλά από εκεί και πέρα ο Ίκαρος πήρε τον πρώτο λόγο και έτρεξε ένα σερί 13-3 ως το τέλος του ημιχρόνου για να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Ο Ίκαρος είχε 5/9 σουτ στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, αλλά τα 3 άστοχα τα έκανε στην τελευταία επίθεση του πρώτου μέρους, οπότε ουσιαστικά σούταρε με 5/6 όσο έτρεξε το σερί του. Ο Κολοσσός είχε την ίδια ώρα 1/8 σουτ και 4 λάθη για να χάσει την ηρεμία του και το ρυθμό του και ουσιαστικά να μην τα ξαναβρεί ως το τέλος του αγώνα.

Με τον Φαγιέ και τον Γκίμπσον η διαφορά πήγε στους 10 πόντους για τον Ίκαρο στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, με τον Βρκιτς και τον Φαγιέ να τρέχουν ένα μικρό 6-0 για να πάνε την ομάδα τους στους 15 πόντους, 46-31 στο 14ο λεπτό. Η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου, ο Βρκιτς ήταν και πάλι που έφερε την ομάδα του στο 49-33, ο Φαγιέ με τρίποντο έκανε το 52-37 στο 28ο λεπτό, ενώ μετά το 52-41 από τον Γεωργαλή ο Στρναντ με τρίποντο έγραψε το 55-41.

Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στους 11 πόντους για τον Ίκαρο, με τον Κολοσσό να παίρνει καλάθια από Ντέντι και Χάτεν στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου για να πλησιάσει σε 57-50 εκμεταλλευόμενος το άστοχο τρίποντο του Γιαννακίδη. Ο Γεωργαλής από το κλέψιμο του Κουμπούρα μείωσε σε 59-52, αλλά ο Ίκαρος πήρε τα πάνω του με το τρίποντο του Βρκιτς, με τον Στρναντ να κλέψει την μπάλα από τον Τσαλδάρη και να τελειώνει στον αιφνιδιασμό για το 64-52. Ο Καλαϊτζής μείωσε με τρίποντο για τελευταία φορά κάτω από τους 10 πόντους, αλλά ο Λαρεντζάκης με 5 μαζεμένους πόντους έφερε τον Ίκαρο στο 69-54 στο 35ο λεπτό.

Ξανά ο Λαρεντζάκης ήταν που έγραψε το 74-57, ο Γκίμπσον ανέβασε τη διαφορά στους 19 πόντους, για να πλησιάσει ο Κολοσσός στο 78-66 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, αλλά ο Βρκιτς και ο Στρναντ βοήθησαν τον Ίκαρο σε ένα 8-0 στο φινάλε που έγραψε το τελικό 86-66.

ΚΑΟΔ – ΚΑΒΑΛΑ 72-73

Κακαρούδης 15π. 4ρ. 4κ.φ., Νόουλς 15π. 5κλ., Πάλμερ 17π. 8ρ. 4ασ. 5κ.φ., Μίσελ 6π. 14ρ. // Γκράντι 12π. 6ρ. 9ασ. 3κλ. 4κ.φ., Στυλιανού 12π. 7ρ., Μανωλόπουλος 12π. 6ρ. 4κ.φ., Πάνος 10, Κόλεμαν 9π. 5ρ. 3κ.φ.

Η 8η αγωνιστική σήμανε την πρώτη νίκη της Καβάλας στη φετινή Α1, μετά από σκληρό ντέρμπι με τον ΚΑΟΔ, για να αναπτερωθούν οι ελπίδες των φιλοξενούμενων για παραμονή στην κατηγορία.

Μοιρασμένα ήταν τα στατιστικά του αγώνα, με την Καβάλα να σουτάρει με 43% στα δίποντα και 41% στα τρίποντα, και τον ΚΑΟΔ με 38% στα δίποντα και 42% στα τρίποντα. Τα ριμπάουντ ήταν 41-34, οι ασίστ 16-19 και τα λάθη 18-14.

Η Καβάλα ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα του αγώνα, μετά το 5-2 από τον Πάλμερ, ισοφάρισε σε 6-6 για να προηγηθεί με 7-14 με τον Κόλεμαν και το τρίποντο του Στυλιανού, για να κλέψει ο Γκράντι την μπάλα και να την πάει στο 7-18 για την πρώτη διψήφια διαφορά της στο ματς. Η πρώτη περίοδος τελείωσε στο 11-20 με τον Μανωλόπουλο να γράφει και το 11-22 και το 13-24 για την ομάδα του, με τον ΚΑΟΔ να αρχίζει μετά να μαζεύει τη διαφορά.

Ο Μπορόβνιακ και ο Πάλμερ μετά από κλέψιμο μείωσαν σε 20-24 για να ισοφαρίσει σε 26-26 ο Νόουλς με τρίποντο. Μετά το καλάθι του Μίτροβιτς για την Καβάλα, ο Πάλμερ ήταν που με τρίποντο έγραψε το 29-28 και με κάρφωμα το 31-28 για την πλήρη ανατροπή σκηνικού στο ματς, ολοκληρώνοντας ένα 18-4 για τους γηπεδούχους. Ο Στυλιανού με τρίποντο έδωσε νέο προβάδισμα στην Καβάλα για να κλείσει ο Καλαμπάκας από το κλέψιμο του Γκράντι το ημίχρονο στο 31-35.

Ο Κακαρούδης βοήθησε πολύ γρήγορα την ομάδα του να ισοφαρίσει στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Νόουλς να κάνει το 39-37. Ο Κακαρούδης και πάλι ήταν που με τρίποντο έγραψε το 44-37 σε ένα δεκάλεπτο το οποίο έλεγξε απόλυτα ο ΚΑΟΔ, ενώ μετά τις βολές του Μανωλόπουλου ο Καλαϊτζίδης με τρίποντο έκανε το σκορ 47-41. Τα τρίποντα του Κακαρούδη και του Νόουλς ως το τέλος της 3ης περιόδου, βοήθησαν τον ΚΑΟΔ να κρατήσει το προβάδισμα και τη διαφορά στους 7 πόντους, 50-44 με το σουτ του πρώτου και 54-47 με αυτό του δεύτερου.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δύο τρίποντα από Μίτροβιτς και Στυλιανού για να πλησιάσει η Καβάλα στο 54-53. Μετά το καλάθι του Μίτροβιτς και το άστοχο σουτ του Κακαρούδη ο Μανωλόπουλος ήταν που με τρίποντο στο 35ο λεπτό έκανε το 56-58 για την Καβάλα, δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Με Πάλμερ και Νόουλς ο ΚΑΟΔ προσπέρασε με 60-58, αλλά ο Γκράντι απάντησε με τρίποντο για το 60-61.

Οι δυο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια για να πάνε στο 63-63 με τον Πάλμερ και τον Ντέιλ να γράφουν το 67-63 για τους γηπεδούχους εκμεταλλευόμενοι ένα άστοχο σουτ του Πάνου. Στην πιο κρίσιμη στιγμή ο Στεφανίδης με τρίποντο έκανε το 67-66, ο Πάλμερ έκανε λάθος και ο Γκράντι με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 67-69.

Ο Κακαρούδης έχασε την επόμενη επίθεση, ο Νόουλς έκλεψε από τον Κόλεμαν αλλά αστόχησε σε τρίποντο, ο Κακαρούδης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Πάλμερ έχασε και 3η ευκαιρία για τον ΚΑΟΔ με τον Γκράντι να καθαρίζει το ριμπάουντ και τον Κόλεμαν να έχει 1/2 βολές για το 67-70. Ο Ντέιλ κέρδισε φάουλ και μείωσε σε 69-70 για τον ΚΑΟΔ, ο Κόλεμαν είχε και πάλι 1/2 βολές, αλλά ο Νόουλς αστόχησε, ο Στεφανίδης έγραψε 2/2 βολές για το 69-73 της Καβάλας με τον Κακαρούδη να γράφει τρίποντο για το 72-73 στην εκπνοή του αγώνα, αφού πρώτα ο Ντέιλ είχε αστοχήσει και ο ΚΑΟΔ είχε πάρει ριμπάουντ επιθετικό, χάνοντας όμως πολύτιμο χρόνο.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 41-76

Παπαντωνίου 11π. 3ρ. 9κ.φ., Κανονίδης 9π. 8ρ. 5κ.φ. // Μπράμος 14, Διαμαντίδης 10π. 4ρ. 6ασ. 4κ.φ., Λασμ 5π. 9ρ. 3κ., Γιαννόπουλος 8π. 3ρ., Μασιούλις 11π. 3ρ., Ούκιτς 9.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα το Περιστέρι με 41-76, χάρη σε ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο, που του πρόσφερε το θεαματικό επιμέρους 4-26 στο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» σούταραν με 56% στα δίποντα και 29% στα τρίποντα, κρατώντας το Περιστέρι στο 395 στα δίποντα και μόλις στο 8% στα τρίποντα με 2/25. Τα ριμπάουντ ήταν 32-41 για τον Παναθηναϊκό, τα λάθη 17-12 και οι ασίστ είχαν τεράστια διαφορά στο 5-18.

Με τον Λασμ και τον Κίτσεν ο Παναθηναϊκός πήγε στο 2-7 στο ξεκίνημα, με τον Μάντζαρη να μειώνει σε 6-7 και ξανά σε 10-11. Ο Μπανκς έφερε τον Παναθηναϊκός στο 10-15, για να μειώσει ο Παπαντωνίου και να γράψει ο Μπράμος το 12-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Παπαντωνίου και ο Θορν έριξαν τη διαφορά στους 2 πόντους, 18-20 στο 13ο λεπτό, για να απαντήσει ο Μπράμος με τρίποντο για το 18-23.

Μετά από 2 λεπτά άστοχων επιθέσεων εκατέρωθεν, ο Λασμ κάρφωσε για το 18-25, με τον Κομποδιέτα να μειώνει σε 22-26. Μπράμος και Μασιούλις έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 22-30, βοηθώντας τον να ξεφύγει μετά από ένα αρκετά κλειστό πρώτο 15λεπτο στον αγώνα. Ο Μπράμος με 4 πόντους έφερε τους φιλοξενούμενους στο 25-34, με τον Διαμαντίδη μετά το άστοχο τρίποντο του Κανονίδη να γράφει το 25-37 για τη μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου μέρους.

Όπως τελείωσε το πρώτο μέρος ξεκίνησε η επανάληψη, 25-40 με τρίποντο του Διαμαντίδη. Το Περιστέρι δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι στην 3η περίοδο, είχε εγκλωβιστεί πλήρως από την άμυνα του Παναθηναϊκού, με αποτέλεσμα να βάλει 4 πόντους όλους κι όλους στο δεκάλεπτο, ένα καλάθι εντός παιδιάς με τον Ουίλιαμς και 2/2 βολές του Κομποδιέτα.

Συνολικά στην περίοδο το Περιστέρι είχε 1/12 σουτ και 3 λάθη, με 2/2 βολές χάνοντας τελείως την επαφή του με το σκορ. Στο 30ο λεπτό ο Παναθηναϊκός ήταν στο 29-63, έχοντας γράψει 8/19 σουτ, 5/7 βολές και 4 ασίστ, με 3 τάπες κι ένα κλέψιμο κι έχοντας 7/13 εντός παιδιάς μετά το πρώτο δίλεπτο.

Με νέο τρίποντο του Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός πήγε στο 27-46 μετά το μοναδικό καλάθι εντός παιδιάς για το Περιστέρι στο δεκάλεπτο (που περιέργως σήμανε και την πρώτη ασίστ στο δεύτερο ημίχρονο, με το Περιστέρι να μοιράζει πρώτο ασίστ στην επανάληψη και… να μην ξανασκοράρει εντός παιδιάς για 7,5 λεπτά!), με 5 πόντους του Μασιούλις το σκορ πήγε στο 27-53, ενώ ο Ούκιτς και ο Κίτσεν ανέβασαν τη διαφορά στους 33 πόντους του 27-60 με το 0-17 σερί του Παναθηναϊκού να διακόπτεται από τις βολές του Κομποδιέτα.

Το ματς χαλάρωσε στην 4η περίοδο, ο Παναθηναϊκός πήγε στο 31-68 με τον Γιαννόπουλο και τον Κίτσεν, για να γράψει ο Γιαννόπουλος τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, τρίποντο για το 31-71. Ο Κανονίδης έβαλε 7 πόντους για να μειώσει το Περιστέρι στο 39-72, με τον Πάνκο να κάνει το 39-74 και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται από Παπαντωνίου και Γιαννόπουλο.

Οι 41 πόντοι που έβαλε το Περιστέρι αποτελούν νέο αμυντικό ρεκορ για τον Παναθηναϊκό στην ιστορία του στο πρωτάθλημα ΕΣΑΚΕ, με το 112-42 επί του Πανελληνίου (2010-11) και το 60-43 επί του Ηρακλή (1993-94) να ακολουθούν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΗΣ 100-65

Γκεσεβίτσιους 14π. 3ρ. 3κ.φ., Πάουελ 14π. 6ρ., Πρίντεζης 12π. 5ρ. 6κ.φ., Παπανικολάου 16, Μαυροειδής 11π. 4ρ. 3κ.φ., Σπανούλης 8π. 8ασ. 2κλ. 3κ.φ., Άντιτς 10π. 4ρ. 4κ.φ. // Πελεκάνος 16π. 4ρ. 3κ.φ., Βεργίνης 9π. 3ασ. 4κ.φ., Σαρικόπουλος 10, Πάσαλιτς 12.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 35 πόντους τον Άρη, σε ένα ματς που άνοιξε τελείως στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται την έλλειψη διάθεσης του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος, για να είναι ανταγωνιστικοί και να κλείσουν το ημίχρονο στο 46-40.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με 7-2 στον αγώνα με τον Παπανικολάου, αλλά ο Άρης με τον Χαρίση και τον Μποχορίδη ισοφάρισε σε 9-9 σε ένα πολύ ελεύθερο πρώτο δεκάλεπτο. Μετά το 15-11 από τον Πάουελ και το 18-13 από το τρίποντο του Παπανικολάου, ο Άρης με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Πάσαλιτς ισοφάρισε τον αγώνα σε 20-20, για να φέρουν ο Σλούκας και ο Πάουελ τον Ολυμπιακό στο 26-20 και να κλείσει στο 28-24 το πρώτο δεκάλεπτο από το καλάθι του Βεργίνη.

Ο Άρης με καλάθι του Πελεκάνου και τρίποντο του Ασημακόπουλου μείωσε σε 30-29 στο 12ο λεπτό με τον Πελεκάνο να δίνει προβάδισμα στους «κιτρίνους», 30-31. Με βολές του Ασημακόπουλου ο Άρης πήγε στο 33-35, για να κάνει ο Πελεκάνος στον αιφνιδιασμό το 33-37. Ο Άντιτς απάντησε με τρίποντο για το 36-37 και ο Γκεσεβίτσιους τον μιμήθηκε για το 39-37. Οι δυο τους ήταν που πήγαν τον Ολυμπιακό στο 43-37, με το ημίχρονο να κλείνει στο 46-40 από το τρίποντο του Παπανικολάου.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός έβαλε από 27 πόντους σε κάθε περίοδο, σούταρε με 10/15 εντός παιδιάς στο 3ο δεκάλεπτο και με 9/13 στο 4ο, δηλαδή είχε 68% εντός παιδιάς στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Άρης έμεινε κοντά ως το 50-44 στο 23ο λεπτό του αγώνα από το καλάθι του Σαρικόπουλου, για να πάει ο Ολυμπιακός στο 56-44 με Σπανούλη, Πάουελ και Πρίντεζη.

Ο Πρίντεζης απαντούσε στα τρίποντα του Πελεκάνου για να κρατήσει στο 64-51 τον Ολυμπιακό και να κάνει ο Πάουελ το 66-51 και ο Σλούκας να σκοράρει τρίποντο, να κλέψει και την μπάλα για να δώσει ασίστ στον Παπανικολάου για το 71-51. Η περίοδος τελείωσε στο 73-51 για τον Ολυμπιακό, που έτρεξε ένα σερί 12-0 στο τέλος του δεκαλέπτου σε 5 επιθέσεις, με τον Άρη να έχει 0/4 σουτ και 1 λάθος.

Ίδια εικόνα και στην 4η περίοδο, ο Πελεκάνος μείωσε σε 73-56 και ο Σαρικόπουλος σε 75-58, για να έρθει ο Μαυροειδής στον αιφνιδιασμό για το 79-58 και το 81-58, ενώ ο Ολυμπιακός έφτασε τους 8 συνεχόμενους πόντους στον αιφνιδιασμό (είχε συνολικά 14/14 στον αγώνα) για το 85-58. Το σερί του σταμάτησε στο 13-0 όταν ο Πάσαλιτς σκόραρε για το 88-60 σταματώντας ένα τρίλεπτο του Άρη με 0/6 σουτ και 2 λάθη.

Η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους από τον Γκεσεβίτσιους και με τον Μαυροειδή πήγε στο 94-62, για να κάνει ο Λιθουανός το 97-62 με τρίποντο. Το καλάθι και φάουλ του Μαυροειδή ήταν που έφερε τους «ερυθρολεύκους» στους 100 πόντους στο τέλος του ματς για το τελικό 100-65.