Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Νίκες για Τιρινίνι, Nothing But Net

Νίκες για Τιρινίνι, Nothing But Net

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Zeppelin με 51-48 σε ματς της 17ης αγωνιστικής του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» ενώ οι Nothing But Net επικράτησαν της Σοφοκλέους με 76-45 σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική της λίγκας.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ZEPPELIN 51-48
(10-12, 24-24, 36-36, 51-48)

Η Τιρινίνι κέρδισε σε αγώνα της 17ης αγωνιστικής τους Zeppelin με 51-48, μετά από ένα πολύ σκληρό ντέρμπι, που είδε τους νικητές να ξεφεύγουν μόνο μια φορά στο ματς με 8 πόντους και τους Zeppelin να απαντούν για να προσπεράσουν με 6, ενώ όλη την υπόλοιπη ώρα οι δυο ομάδες συμβάδιζαν.

Με καλάθι του Παντελή και τρίποντο του Κουσούλη Α. η Τιρινίνι προηγήθηκε με 5-2 στο ξεκίνημα, με τους Zeppelin να απαντούν με τον Παπαδάτο και τον Τσαντζαλή για να ισοφαρίσουν σε 6-6. Ο Αντωνίου έκανε το 6-8, με τον Κουτέλα να δίνει προβάδισμα στην Τιρινίνι, 10-9, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με τρίποντο του Τσαντζαλή στην εκπνοή για το 10-12.

Στη 2η περίοδο ο Αντωνίου πήγε την ομάδα του στο 10-14, για να σκοράρουν Παντελής και Κουσούλης Α. και να ισοφαρίσει η Τιρινίνι σε 16-16. Ο Αντωνίου και ο Ποζιόπουλος κράτησαν μπροστά τους Zeppelin, 18-20, για να έρθει ο Γαλανόπουλος και ο Λεγάκης για το 22-20 της Τιρινίνι, με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-24 από Κουσούλης Α. και Αντωνίου.

Στην επανάληψη, ο Θωμάς και ο Ποζιόπουλος πήγαν τους Zeppelin στο 26-28, για να απαντήσει η Τιρινίνι με σερί 10-0, από τον Κουσούλη, τον Αντωνόπουλο και τον Λεγάκη, ως το 36-28. Όμως, δεν μπόρεσε να χτίσει πάνω σε αυτό, ο Ποζιόπουλος, ο Παπαδάτος και ο Αντωνίου με σερί 0-8 έφεραν το ματς στο 36-36 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αντωνίου και ο Παπαδάτος έφεραν τους Zeppelin στο 38-41 μετά το καλάθι του Ξενόφου, με τον Θωμά να κάνει το 38-44 για την ομάδα του. Ο Κουσούλης Α. και ο Παντελής μείωσαν σε 44-45 στο πεντάλεπτο, με τον Κώτσο να σκοράρει από κοντά για το προσπέρασμα της Τιρινίνι, 46-45. Ο Παπαδάτος απάντησε για το 46-47, αλλά ο Κουσούλης έγραψε το 48-47 και ο Αντωνόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 50-47 στο τελευταίο λεπτό. Ο Θωμάς πήρε φάουλ για το 50-48 με 1/2 βολές, ο Κουσούλης Α. τον μιμήθηκε, 51-48, με τους Zeppelin να έχουν 6 δευτερόλεπτα από το ριμπάουντ, αλλά το τρίποντο που επιχείρησαν από τα 9 μέτρα ήταν άστοχο.

Για τους νικητές ο Κουσούλης Α. είχε 19 πόντους, ο Κουτέλας 8 και ο Παντελής 7. Για τους Zeppelin ο Αντωνίου είχε 14 πόντους, ο Παπαδάτος 11, ο Ποζιόπουλος 8 και ο Θωμάς 7.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Ξενόφος Μ. 4, Παντελής Δ. 7, Λεγάκης Γ. 4, Κώτσος Δ. 2, Αντωνόπουλος Α. 4, Κουτέλας Π. 8, Κουσούλης Α. 19 (1), Κουσούλης Ν., Γαλανόπουλος Γ. 2, Λογοθέτης Δ., Σταματέρης Ν. 1, Σέτα Κ..

Zeppelin (Κουτσός Α.): Παπαδάτος Χ. 11, Ρήγας Γ. 2, Θωμάς Θ. 7, Τσαντζαλής Θ. 6 (1), Ποζιόπουλος Λ. 8, Αντωνίου 14 (1).

ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ – NOTHING BUT NET 45-76
(11-16, 17-36, 26-58, 45-76)

Οι Nothing But Net κέρδισαν τη Σοφοκλέους με 45-76 παίρνοντας διαφορά μετά την πρώτη περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με τον Βαγιάνο Δ. και τον Παναγιωτόπουλο να σκοράρουν στην πρώτη περίοδο για τους Nothing But Net και τον Βουλέλλη με τον Φέγγο να απαντούν για τη Σοφοκλέους, μέχρι να πάμε στο 11-16 τους δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Σαπλατέρας και ο Παναγιωτόπουλος έφεραν τους νικητές στο 11-23, με τον Δικαίο να απαντά και μετά τον Σαπλατέρα να βάζει 5 πόντους για να πάει η ομάδα του στο 13-30. Ο Βουλέλλης και ο Γρίβας σκόραραν για τη Σοφοκλέους πηγαίνοντας στο 17-34, με το ημίχρονο να κλείνει στο 17-36 από τον Πάλμο.

Στην επανάληψη, ο Καραγεωργάκης, ο Πάλμος και ο Παναγιωτόπουλος έφεραν το ματς στο 17-46, με τον Φέγγο να σκοράρει για τη Σοφοκλέους, μειώνοντας σε 19-46. Ο Βαγιάνος Γ. απάντησε, με τη Σοφοκλέους να βρίσκει σκορ από τους Δικαίο και Ίσαρη, για να κλείσει, πάντως, η 3η περίοδος, στο 26-58 από τον Σαπλατέρα, τον Παναγιωτόπουλο και τον Πάλμο.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βαγιάνος Γ. έφερε την ομάδα του στο 26-63, με τον Παναγιωτόπουλος και τον Πάλμο να κάνουν το 26-67. Η Σοφοκλέους με τον Γρίβα, τον Δικαίο και τον Φέγγο μείωσε σε 33-69, για να κάνει ξανά ο Φέγγος με τρίποντο το 37-71 και να έρθει ο Δικαίος για το 39-71. Μετά το καλάθι του Βαγιάνου Γ. ο Βουλέλλης μείωσε σε 41-73 για να σκοράρει τρίποντο ο Σαπλατέρας και μετά Βουλέλλης και Ίσαρης να κάνουν το 45-76.

Για τους νικητές ο Παναγιωτόπουλος είχε 29 πόντους, ο Σαπλατέρας είχε 17, ο Πάλμος 9 και ο Βαγιάνος Δ. 8. Για τη Σοφοκλέους ο Φέγγος είχε 15 πόντους, ο Βουλέλλης 11 και ο Δικαίος 10.

Σοφοκλέους (Ίσαρης, Φέγγος): Φέγγος Σ. 15 (3), Παπαβασιλείου Α., Δικαίος Α. 10, Γρίβας Ν. 4, Ίσαρης Μ. 5, Βουλέλλης Π. 11.

Nothing But Net (Κοτσίφης Β.): Βαγιάνος Γ. 6, Βαγιάνος Δ. 8, Παπαδομανωλάκης Γ. 2, Παναγιωτόπουλος Κ. 29, Σαπλατέρας Θ. 15 (1), Πάλμος Φ. 9, Καραγεωργάκης Γ. 5, Κοτσίφης Β. 2.