Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Έκανε την υποχρέωσή του

Έκανε την υποχρέωσή του

Ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του νίκη στο Top-16 της Ευρωλίγκας, επικρατώντας με 77-64 της Μπεσίκτας στο ΣΕΦ για τη 2η αγωνιστική. Οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν τον έλεγχο σε όλο σχεδόν το ματς και δεν επέτρεψαν στην Μπεσίκτας να απειλήσει στο τέλος, παίρνοντας έναν αγώνα που έπρεπε οπωσδήποτε να κερδίσουν. Με τη νίκη αυτή πήγαν στο 1-1 και ατενίζουν το μέλλον με αισιοδοξία, με μοναδικό σκοπό την πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Ο όμιλος έχει ήδη μπερδευτεί πάρα πολύ, με τον Ολυμπιακό και την Μπαρτσελόνα να έχουν ήδη μια ήττα, τη Μακάμπι και τη Φενέρ να είναι στο 0-2 και τις Σιένα, Χίμκι και Λαμποράλ να είναι αήττητες. Αυτό σημαίνει ότι ο Ολυμπιακός δεν πρέπει να έχει άλλες απώλειες ώστε να μην μπλέξει περισσότερο.

Με τον Σπανούλη και τον Πάουελ να μπαίνουν δυνατά στο ματς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-2 και 7-4 στο ξεκίνημα, με την Μπεσίκτας να μένει στους 4 πόντους στα πρώτα 6 λεπτά του αγώνα. Ο Μάρκοτα απάντησε για το 9-6, με τον Πρίντεζη να καρφώνει για το 11-6 του Ολυμπιακού. Το σκορ έμεινε χαμηλά για τις δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο, με τον Τζέρελς η Μπεσίκτας πλησίασε σε 11-9, αλλά ο Σπανούλης έβγαλε ασίστ στον Πρίντεζη για το 13-9. Ο Περπέρογλου έκανε το 15-11 για τον Ολυμπιακό στο τελευταίο δίλεπτο, με τον Γιούιν να γράφει 2/2 βολές για το 15-13 με 1:38 για το τέλος της περιόδου.

Οι δυο ομάδες έχασαν 5 επιθέσεις και έκαναν 2 λάθη μέχρι τα τελευταία 5 δευτερόλεπτα, όταν ο Χάινς από κοντά σκόραρε για το 17-13. Ο Σλούκας έκλεψε την κατοχή στην επαναφορά (κέρδισε επιθετικό φάουλ), ο Ολυμπιακός είχε 2 δευτερόλεπτα, ο Σλούκας ήταν και πάλι που με τρίποντο στην εκπνοή έκανε το 20-13 στο τέλος του δεκαλέπτου, αλλάζοντας μέσα σε 5 δευτερόλεπτα την εικόνα του ματς.

Στο τρίποντο του Τσετίν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Άντιτς, ενώ Λο και Σλούκας (με καλάθι και φάουλ) έφεραν το ματς στο 29-20 για τον Ολυμπιακό. Η Μπεσίκτας πέταξε κι άλλη επίθεση, ο Λο με λέι απ έκανε το 31-20 δίνοντας το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στο ματς στον Ολυμπιακό 6 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Άντιτς από κοντά έκανε το 33-23, ο Ακίν και ο Γιούιν μείωσαν σε 36-27, με τον Σπανούλη να έχει 3/4 βολές για το 37-27 του ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα της επανάληψης είδε τον Σπανούλη να σκοράρει τρίποντο
, τον Γιούιν να χάνει την επόμενη επίθεση και τον Πρίντεζη να βρίσκει κι αυτός το στόχο πίσω από τα 6.75 για το 43-27 και τη μεγαλύτερη διαφορά του Ολυμπιακού στον αγώνα. Ο Σπανούλης με λέι απ έκανε το 45-29, με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται αρκετά απέναντι στην άμυνα των Τούρκων στη συνέχεια, με τον Μάρκοτα και τον Τσετίν να μειώνουν σε 45-38 και τους 7 πόντους με σερί 0-9 για την Μπεσίκτας. Ο Τζέρελς είχε την ευκαιρία να ρίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, αλλά αστόχησε σε τρίποντο, με τον Σπανούλη αμέσως μετά να διακόπτει το σερί μετά από 5 συνεχόμενες κακές επιθέσεις του Ολυμπιακού, τρίποντο για το 48-38.

Ο Μάρκοτα με τρίποντο έκανε το 48-41, αλλά ο Τζέρελς έκανε λάθος και ο Ολυμπιακός με δύο καλάθια εκατέρωθεν του λάθους πήγε στο 53-41 για να γράψει ο Παπανικολάου το 55-41 αμέσως μετά. Ο Χάινς έκανε το 57-43 με λέι απ, αλλά ο Κρίστοφερ κέρδισε φάουλ σε τρίποντο στην εκπνοή και με 3/3 βολές μείωσε σε 57-46.

Ό,τι πρόβλημα είχε ο Ολυμπιακός απέναντι στην άμυνα των Τούρκων στην 4η περίοδο, το έπαιρνε πίσω με τη δική του άμυνα, που άφησε άποντη για σχεδόν 3 λεπτά την Μπεσίκτας, μέχρι που ο Γκιουλέρ μείωσε σε 59-49 με καλάθι και φάουλ. Ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε να πέσει η διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, στα τελευταία 5:40 του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 10/10 βολές. Η αρχή έγινε με τον Σλούκα για το 63-51, ενώ από την ασίστ του Σπανούλη ο Χάινς με λέι απ έγραψε το 65-51.

Η Μπεσίκτας έχασε την επόμενη επίθεση, και ο Άντιτς με 2/2 βολές έκανε το σκορ 67-51. Ο Φόλκερ μείωσε μετά από επιθετικό ριμπάουντ αλλά μετά το φάουλ που κέρδισε, ο Σπανούλης με 2/2 βολές έκανε τα 69-53 με 2:40 πριν το φινάλε. Η Μπεσίκτας προσπαθούσε να μειώσει, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έχανε βολή στην επίθεση και δεν της επέτρεψε να απειλήσει, μετά το 69-55 από τον Τζέρελς ο Σπανούλης έκανε το 71-55, με τον Πάουελ να σκοράρει από κοντά για το 73-57. Ο Σπανούλης έκλεψε την μπάλα για να τελειώσει μπροστά ο Λο για το 75-57.

Ο Ολυμπιακός πήγε στο 77-60 στα 28 δευτερόλεπτα με βολές του Λο, αλλά από το αντιαθλητικό του Άντιτς η Μπεσίκτας μπόρεσε να μειώσει σε 77-64 στην εκπνοή του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη.

Κοιτώντας τα ποσοστά των δύο ομάδων, ο Ολυμπιακός είχε 19/42 δίποντα και η Μπεσίκτας 17/42, με τη βασική διαφορά να είναι στα τρίποντα, όπου οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 7/19 ενώ οι Τούρκοι 4/17. Τα ριμπάουντ ήταν ισορροπημένα με τον Ολυμπιακό να τα ελέγχει, 38-34 (10-9 τα επιθετικά), τα κλεψίματα ήταν 4-5, τα λάθη 13-15, με τους «ερυθρολεύκους» να δίνουν περισσότερες ασίστ, 15-9.

Ο Σπανούλης ήταν ο καλύτερος του Ολυμπιακού, με 18 πόντους, 4 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ, με τον Σλούκα να είναι πολύ καλός με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Καλοί ήταν ο Πρίντεζης και ο Άντιτς, αλλά και ο Χάινς, με τον Πάουελ και τον Λο. Δεν αγωνίστηκαν καθόλου ο Μαυροειδής και ο Γκεσεβίτσιους. Ο Ολυμπιακός έδειξε πολύ πιο ήρεμος από την περασμένη εβδομάδα, οι παίκτες του ήξεραν τι να κάνουν όταν κολλούσαν επιθετικά, η ομάδα έβγαζε πολύ καλή ενέργεια στην άμυνα, η Μπεσίκτας έβαλε μόλις 64 πόντους με περισσότερες από 85 επιθέσεις στο ματς (42 δίποντα, 19 τρίποντα, 23 βολές – δια δύο, 13 λάθη).

Συνέχεια για τον Ολυμπιακό την ερχόμενη εβδομάδα στη Βαρκελώνη με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα, στη συνέχεια ενός πολύ δύσκολου πρώτου γύρου για τους «ερυθρολεύκους», που περιλαμβάνει και ταξίδι στο Ισραήλ (24/1). Σίγουρα η Μπαρτσελόνα είναι το απόλυτο τεστ για τον Ολυμπιακό, μια νίκη εκεί θα δώσει φτερά στον Ολυμπιακό, δείχνοντας σε όλους ότι ο πρωταθλητής Ευρώπης είναι εδώ και πανέτοιμος για να αντεπεξέλθει σε όποια πρόκληση του ομίλου. Αλλά και μια ήττα δεν θα στοιχίσει πολύ στη λογική ότι είναι η μόνη εντός προγράμματος στον όμιλο (εκτός έδρας με την Μπαρτσελόνα).

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 37-27, 57-46, 77-64.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8 (4ρ.), Λο 8, Άντιτς 7 (1τρ. 7ρ. 3κ.φ.), Σπανούλης 18 (2τρ. 4ασ. 7κ.φ.), Περπέρογλου 2 (2ρ.), Σλούκας 9 (2τρ. 5ρ. 3ασ. 3κ.φ.), Πάουελ 7 (4ρ.), Πρίντεζης 14 (2τρ. 3ρ.), Παπανικολάου 4 (5ρ.), Μάντζαρης (4ρ.).

Μπεσίκτας (Κούντερ): Γιούιν 15 (1), Γκιουλέρ 5, Ακίν 2, Φόλκερ 4 (4ρ.), Τσετίν 5 (1), Μάρκοτα 14 (2τρ. 10ρ. 3κ.φ.), Κρίστοφερ 4 (4ρ.), Ναλγκά 2 (5ρ.), Οζέρ (3ρ.), Τζέρελς 13 (6κ.φ.).