Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Πάλεψε αλλά ηττήθηκε από τα 6.75

Πάλεψε αλλά ηττήθηκε από τα 6.75

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στη Βαρκελώνη με την Μπαρτσελόνα, έμεινε πίσω με διψήφια διαφορά χάρη στο κρεσέντο του Χουέρτας, αλλά επέστρεψε στην 4η περίοδο, για να ηττηθεί τελικά με 80-76 στο τέλος. Μεγάλο παιχνίδι από τον Νέλσον, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μπατίστα, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει πολύ κοντά σε ένα πολύ μεγάλο διπλό, το οποίο έχασε στις λεπτομέρειες, ίσως στο γεγονός ότι ήθελε λίγο καλύτερη περιφερειακή άμυνα.

Ο Παναθηναϊκός είχε 59% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα, απέναντι στο 46% και 60% αντίστοιχα της Μπαρτσελόνα. Τα ριμπάουντ ήταν 32-26 με 10-7 τα επιθετικά, οι ασίστ 16-13, τα λάθη 17-14.

Σε ατομικό επίπεδο ο Νέλσον είχε 16 πόντους με 8/9 δίποντα, ο Γκιστ 11 πόντους, ο Μπατίστα 9 πόντους και 12 ριμπάουντ παίρνοντας τη μονομαχία από τον Τόμιτς, ενώ καλός ήταν και ο Διαμαντίδης, με τον Σλότερ να είναι άστοχος. Το παιχνίδι χάθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά στην ουσία ο Παναθηναϊκός θα είχε πολύ καλύτερη τύχη αν στην 3η περίοδο ο Χουέρτας δεν ήταν από άλλο πλανήτη, 18 πόντοι με 6/6 τρίποντα στο δεκάλεπτο και έθεσε τις ισορροπίες του αγώνα για τη συνέχεια. Η Μπαρτσελόνα τελείωσε το ματς με 12/20 τρίποντα, τρομερό ποσοστό, με τον Χεζόνια να έχει 3/3, συνολικά 11 πόντους σε 13 λεπτά.

Από τη στιγμή που ο αγώνας πήγε τόσο ψηλά στο σκορ μέσα στη Βαρκελώνη, η Μπαρτσελόνα είχε τον πρώτο λόγο, παρά τις απουσίες της και το επιβεβαίωσε στο τέλος. Δεν μπορώ παρά να σχολιάσω ότι με το σκορ στο 80-76 και 23 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο ο Παναθηναϊκός με εντολή του προπονητή του παράτησε τον αγώνα και έπαιξε άμυνα για να μη δεχτεί καλάθι, προσπαθώντας απλώς να μειώσει στην εκπνοή. Δεν ξέρω αν γυρνούσαν 2 κατοχές σε 23 δευτερόλεπτα, αλλά μου χτύπησε άσχημα ότι ο Παναθηναϊκός δεν πάλεψε ως την εκπνοή, καθώς θεωρώ ότι δεν είχε κριθεί το ματς, υπήρχε λίγος χρόνος για να το παλέψει ακόμα ο Παναθηναϊκός. Τέλος πάντων, αυτή ήταν η επιλογή του τεχνικού επιτελείου των «πρασίνων», δεν μπορεί να γίνει κάτι για να αλλάξει τώρα, αν και δεν νομίζω ότι το να έκανε φάουλ ο Παναθηναϊκός και να προσπαθούσε με ένα γρήγορο σουτ να πλησιάσει θα του κόστιζε τόσο πολύ στην τελική σούμα του αγώνα και της διαφοράς.

Το ματς ξεκίνησε με 4-0 από τον Ντόλμαν, με τον Παναθηναϊκό να απαντά με 0-10 από Γκιστ, Μπατίστα και δύο τρίποντα με Σλότερ και Διαμαντίδη. Νέο τρίποντο από τον Γκιστ για το 6-13 λίγο μετά και 4ο τρίποντο για τους «πρασίνους» για το 6-16 και τη διψήφια διαφορά. Η Μπαρτσελόνα απάντησε με δύο τρίποντα του Χεζόνια για το 12-18, με τον Αμπρίνες να γράφει το 14-20 στο τέλος της περιόδου.

Ο Γιάνκοβιτς έφερε την ομάδα του στο 14-22, με τον Χεζόνια να μειώνει σε 19-22 με το 3ο του τρίποντο στο 12ο λεπτό. Ο Νέλσον έγραψε το 19-25 για τον Παναθηναïκό και ο Μαυροκεφαλίδης το 21-28, με τον Νέλσον και τον Σλότερ να στέλνουν τη διαφορά στους 9 πόντους, 23-32. Ο Τόμιτς μείωσε σε 30-35, με τον Σλότερ να απαντά για το 30-37, αλλά την Μπαρτσελόνα στο τελευταίο περίπου λεπτό του ημιχρόνου να τρέχει ένα 7-0 για να πάει ισόπαλη στα αποδυτήρια, Τόμιτς και Αμπρίνες ισοφάρισαν το ματς, ενώ επί 19 λεπτά ο Παναθηναϊκός είχε τον πρώτο λόγο.

Οι δυο ομάδες είχαν τρελά ποσοστά στα τρίποντα και στο πρώτο μέρος, 5/8 η Μπαρτσελόνα και 6/10 ο Παναθηναϊκός, με τα ριμπάουντ να είναι 18-11 και τα λάθη 9-5.

Η 3η περίοδος ανήκε στον Χουέρτας, το σόου του Βραζιλιάνου ήταν απίστευτο, 6/6 τρίποντα, τα 5 από αυτά συνεχόμενα για να λυγίσει τον Παναθηναϊκό. Πριν ξεκινήσει ο Χουέρτας ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 39-40 με τον Μπατίστα. Όταν ο Βραζιλιάνος 5 επιθέσεις αργότερα είχε φέρει την Μπαρτσελόνα στους 54 πόντους, ο Παναθηναϊκός ήταν στους 44. Ο Διαμαντίδης έγραψε τρίποντο για να ανακόψει την επέλαση των Ισπανών και να βοηθήσει την ψυχολογία της ομάδας του, ενώ ο Γιάνκοβιτς με τον Μπατίστα μείωσαν σε 56-51. Ο Τόμιτς και ο Τόμας έφεραν την Μπαρτσελόνα στο 60-53, με τον Παναθηναϊκό να αστοχεί και τον Χουέρτας να βάζει το 6ο του τρίποντο στην περίοδο για το 63-53, με τον Φώτση να απαντά στο τέλος για το 63-56 του 30ου λεπτού.

Στο 4ο δεκάλεπτο Νέλσον μείωσε στους 5 πόντους, ενώ ο Γκιστ με τρίποντο έγραψε το 65-61. Η Μπαρτσελόνα με τον Όλεσον και τον Λάμπε έμεινε μπροστά, αλλά ο Μαυροκεφαλίδης απάντησε με 4 πόντους για το 72-67. Το τρίποντο του Φώτση έφερε το ματς στο 72-70, με την Μπαρτσελόνα να πηγαίνει με 5/6 βολές στο 77-70, πριν ο Νέλσον και ο Διαμαντίδης απαντήσουν με 0-6 για το 77-76 στο τελευταίο δίλεπτο. Η Μπαρτσελόνα έχασε την επόμενη επίθεση (επιθετικό φάουλ ο Τόμιτς), αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε λάθος με τον Ντόλμαν να γράφει καλάθι και φάουλ (εντελώς λάθος φάουλ από τον Γιάνκοβιτς) ακριβώς μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, για το 80-76. Ο Σλότερ και ο Αμπρίνες αστόχησαν σε τρίποντα, ο Μπατίστα έκανε λάθος, με το ματς να πηγαίνει στα τελευταία 23 δευτερόλεπτα που περιέγραψα πριν.

Ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 1-1 σε έναν όμιλο που 6 ομάδες έχουν 1-1 και μόνο η Ρεάλ είναι στο 2-0. Η συνέχεια λέει Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ για τον Παναθηναϊκό που επιβάλλεται να κερδίσει αυτό το παιχνίδι. Περιθώρια για ήττα εντός έδρας σε αυτόν τον όμιλο δεν υπάρχουν και οι «πράσινοι» θα πρέπει να πάρουν το ροζ φύλλο την ερχόμενη εβδομάδα για να πάνε με 2-1 στη Μαδρίτη για την 4η αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 37-37, 63-56, 80-76.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόλμαν 12 (1τρ. 6ρ.), Χεζόνια 11 (3), Χουέρτας 22 (6τρ. 5ασ.), Αμπρίνες 11 (1), Σατοράνσκι 2 (3ρ.), Τόμας 5 (6ρ. 2κλ. 2κ.), Όλεσον 5 (1), Τζάκσον, Λάμπε 4, Νάχμπαρ, Τόμιτς 9 (6ρ.).

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 7 (1τρ. 2κλ.), Γιάνκοβιτς 7 (3ρ. 2κλ.), Φώτσης 8 (2), Νέλσον 16 (3ρ.), Μαυροκεφαλίδης 7 (1), Διαμαντίδης 8 (2τρ. 4ασ.), Γκιστ 11 (3τρ. 4ασ.), Μπατίστα 9 (12ρ.), Μπλουμς 3 (1).