Τρίποντη νίκη!

Νίκη για την Ήρεμη Δύναμη με 70-63 επί των Nothing But Net για τη 15η αγωνιστική, με τρίποντο βομβαρδισμό, αφού οι νικητές πέτυχαν 11 τρίποντα στο ματς, τα 8 στο πρώτο ημίχρονο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ανυφαντάκης Γ., που ισοφάρισε το ρεκόρ τριποντων σε ένα ματς στο πρωτάθλημα με τα 9 που έβαλε, ρεκόρ που πλέον μοιράζεται με τον Αλεβίζο Δ. των εBEERων.

ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ – NOTHING BUT NET 70-63
(27-14, 41-29, 58-43, 70-63)

Η Ήρεμη Δύναμη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, με τον Ανυφαντάκη να ανοίγει τον τρίποντο χορό με δυο σουτ πήγε στο 6-2, για να τη φέρουν ο Χάχαλης Β. και ο Γεωργίου στο 10-2. Οι Nothing But Net απάντησαν με καλάθι του Παλμού, αλλά ο Ανυφαντάκης έβαλε άλλα δύο τρίποντα για το 18-6. Ο Νικολόπουλος μετά το καλάθι του Καραμανή έκανε το 20-8, για να πετύχει τρίποντο ο Παλμός για το 20-11. Ο Ανυφαντάκης έβαλε και 5ο τρίποντο στο πρώτο δεκάλεπτο για το 25-12 της ομάδας του, με τον Βασιλέλη να σκοράρει για το 27-12 στο τέλος της περιόδου, πριν ο Καραμανής κάνει το 27-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Nothing But Net μείωσαν σε 27-18 με τον Εμμανουηλίδη και τον Παλμό, για να απαντήσει ο Χάχαλης Β. με τρίποντο και μετά το τρίποντο του Κοτσίφη ο Ανυφαντάκης να φτάσει τα 7/7 τρίποντα στο ματς με τα δύο για το 36-23. Ο Πατρίκιος έφερε την ομάδα του στο 39-23, ο Παλμός μείωσε σε 39-27, για να κλείσει το ημίχρονο στο 41-29 από Νικολόπουλο και Καραμανή.

Στην 3η περίοδο οι Nothing But Net μείωσαν με τον Παλμό και τον Καραμανή σε 46-35 μετά το 8ο τρίποντο του Ανυφαντάκη, με τον Βασιλέλη να σκοράρει κι αυτός για 3 για το 49-35 και τον Ανυφαντάκη με ντράιβ να κάνει το 51-35. Ο Παλμός με 6 πόντους έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους, 51-41, αλλά ο Γεωργίου σκόραρε δύο φορές από κοντά και ο Ανυφαντάκης έβαλε το 9ο του τρίποντο για το 58-43 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Η Ήρεμη Δύναμη πήγε στο 62-43 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου με τον Βασιλέλη και τον Χάχαλη Β., αλλά μετά έμοιασε να απορρυθμίζεται αγωνιστικά. Ο Παλμός και ο Καρκατσούλης μείωσαν σε 64-47 για να έρθει ο Καραμανής για το 64-51 και ο Κοτσίφης με 4:30 για το τέλος να σκοράρει για τρεις, 64-54. Το σερί των Nothing But Net έφτασε στο 0-10 από 1/2 βολές του Καραμανή που έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα για πρώτη φορά μετά το 30-21.

Η Ήρεμη Δύναμη βρήκε σκορ από τον Βασιλέλη για το 66-55, αλλά οι Nothing But Net απάντησαν με καλές άμυνες και Σαπλατέρα, Καραμανή για το 66-59. Ο Ανυφαντάκης πέτυχε καθοριστικό καλάθι με 2:00 για το φινάλε για το 68-59, με τον Γεωργίου να κάνει το 70-61 και τους Nothing But Net να πλησιάζουν σε 70-63 με 1:10 για το τέλος. Η Ήρεμη Δύναμη έχασε την επόμενη επίθεση, αλλά στα 30 δευτερόλεπτα οι Nothing But Net αστόχησαν σε 2 τρίποντα (με επιθετικό ριμπάουντ στο ενδιάμεσο) για να κριθεί ο αγώνας, αφού η Ήρεμη Δύναμη αστόχησε στα 15 δευτερόλεπτα και μετά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι καλύτερο για τους Nothing But Net.

Για τους νικητές ο Ανυφαντάκης είχε 33 πόντους με 9 τρίποντα, ο Γεωργίου είχε 10 πόντους, ο Χάχαλης Β. και ο Βασιλέλης πρόσθεσαν από 9. Για τους Nothing But Net ο Παλμός είχε 27 πόντους και ο Καραμανής 18.

Ήρεμη Δύναμη (Χάχαλης Χ.): Μπίτσικας Ε., Πατρίκιος Ν. 3, Βασιλέλης Π. 9 (1), Χάχαλης Β. 9 (1), Νικολόπουλος Δ. 6, Ανυφαντάκης Γ. 33 (9), Γεωργίου Γ. 10.

Nothing But Net (Κοτσίφης Β.): Κοτσίφης Β. 6 (2), Καραμανής Ν. 18, Σαπλατέρας Α. 6, Παλμός Φ. 27 (1), Καρκατσούλης Π. 4, Εμμανουηλίδης Μ. 2.