Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Νίκες για τα φαβορί!

Νίκες για τα φαβορί!

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Ολοκληρώθηκαν όλοι οι πρώτοι αγώνες των προημιτελικών στα τέσσερα ζευγάρια του δευτέρου ομίλου του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με τις 4 ομάδες που τερμάτισαν ψηλότερα στην κανονική περίοδο να ανοίγουν το σκορ κάνοντας το 1-0. Η ΑΕΚ Περιστερίου κέρδισε με 67-53 τους Δικαστές, ο Ρεμπελιακός με 70-54 τους Remal Madri, ενώ οι Ready 2 fire επικράτησαν των Byron Celtics με 69-52. Δείτε το διάγραμμα των πλέι οφς στο τέλος του άρθρου.

ΔΙΚΑΣΤΕΣ – ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 53-67
(8-19, 20-42, 35-52, 53-67)
(Σκορ σειράς: 1-0)

Η ΑΕΚ Περιστερίου κέρδισε το ματς με τους Δικαστές για να κάνει το 1-0 στη σειρά και πια χρειάζεται μία νίκη σε δύο αγώνες για να πάρει την πρόκριση στην τετράδα. Το ματς ξεκίνησε με 4-2 για τους Δικαστές από τον Τούμπα και τον Βαζαίο, για να πάνε στο 6-4 μετά το καλάθι του Καρούσου με τον Συκαρά. Η ΑΕΚ Περιστερίου αντέδρασε και έτρεξε σερί 0-13 στη συνέχεια, με τον Παληό και τρία συνεχόμενα τρίποντα του Καραθανάση για να πάει στο 6-17. Το σερί διέκοψε ο Πανουργιάς, για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Καραθανάσης στο 8-19 για την ομάδα του.

Στη 2η περίοδο ο Θεοδώρου με τον Πετσανά έγραψαν το 8-24 για την ΑΕΚ Περιστερίου με τον Γεωργακόπουλο να κάνει το 8-26. Ο Συκαράς με τον Τούμπα απάντησαν για το 12-26, ενώ ο Πανουργιάς έφερε το ματς στο 16-28 με βολές. Ο Κουφογιάννης ανέβασε τη διαφορά για την ΑΕΚ Περιστερίου με τον Καραθανάση να σκοράρει νέο τρίποντο για το 18-33, πριν ο Στρατηγάκος κάνει για τους Δικαστές το 20-33. Το ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ Περιστερίου να τρέχει σερί 0-9, ο Κουφογιάννης είχε 6 πόντους και ο Καρούσος με τον Κουφογιάννη σκόραραν για το 20-42 της ανάπαυλας.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τον Συκαρά και τον Τούμπα να μειώνουν σε 26-42 για τους Δικαστές με τον Γεωργάλα και τον Κουφογιάννη να φέρουν την ΑΕΚ Περιστερίου στο 26-49. Ο Στρατηγάκος με τον Τούμπα απάντησαν για το 31-49, για να έρθει τρίποντο του Ιωαννίδη, με τον Συκαρά και τον Ιωάννου για τους Δικαστές να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 35-52.

Ο Θεοδώρου με τρίποντο έφερε την ΑΕΚ Περιστερίου στο 35-55 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τους Δικαστές να μειώνουν με τον Τούμπα και 5 πόντους του Συκαρά σε 44-57. Όμως, ο Καραθανάσης κράτησε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας, σκόραρε 9 συνεχόμενους πόντους για το 44-64 για να κριθεί οριστικά το ματς. Ο Πανουργιάς απάντησε για το 48-64, με τον Πλατάκο να φέρνει την ΑΕΚ Περιστερίου στο 48-67 και τον Συκαρά με τον Τούμπα να κάνουν το 53-67.

Για τους νικητές ο Καραθανάσης είχε 29 πόντους, ενώ Καρούσος και Κουφογιάννης είχαν από 8. Για τους Δικαστές ο Συκαράς είχε 18, ο Τούμπας 14 και ο Πανουργιάς 10.

Δικαστές (Συκαράς, Καραμπέτσος): Τούμπας Ι. 14, Στρατηγάκος Π. 6, Βλαζάκης, Συκαράς Σ. 18 (1), Ιωάννου Α. 3, Βαζαίος Ι. 2, Πανουργιάς Δ. 10 (1).

ΑΕΚ Περιστερίου
(Καφαντάρης): Καρούσος 8, Πλατάκος 3 (1), Κουφογιάννης 8, Παληός 2, Θεοδώρου Μ. 5 (1), Ιωαννίδης Σ. 3 (1)Καραθανάσης Θ. 29 (5), Πετσανάς Δ. 3 (1), Γεωργάλας Σ. 3 (1), Γεωργακόπουλος Π. 3, Δήμας Η., Ρίγος Ι..

ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ – REMAL MADRI 70-54

(18-9, 30-29, 53-39, 70-54)

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 70-54 τους Remal Madri παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα μετά το ημίχρονο. Στο 1ο δεκάλεπτο ο Μαζιώτης μετά το τρίποντο του Λαρεντζάκη έφερε τους Remal Madri στο 3-5, για να προσπεράσει ο Ρεμπελιακός με τον Κοντογεώργη. Ο Μαζιώτης και ο Παπαδόπουλος έφεραν τους Remal Madri ως το 11-9, αλλά ο Κατσάφαρος με τον Πλεξουσάκη και τον Ντούσια έγραψαν το 18-9 για τον Ρεμπελιακό.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παπαδόπουλος με τον Μαζιώτη συνέχισαν να είναι οι μόνοι σκόρερ των Remal Madri και κατάφεραν να μειώσουν σε 18-17. Η απάντηση ήρθε από τον Κατσάφαρο με τρίποντο, αλλά ο Μαζιώτης με 4 πόντους ισοφάρισε το ματς στο 21-21. Το καλάθι και φάουλ του Καρρά έκανε το 24-21, ο Μεσσάδος απάντησε με τον Καρρά να γράφει και το 26-23, πριν ο Παπαγεωργίου με τον Παπαδόπουλου δώσουν προβάδισμα στους Remal Madri με 28-29 και ο Καρράς κλείσει το ημίχρονο στο 30-29.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τον Μαζιώτη να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με 30-31, για να απαντήσει ο Ρεμπελιακός με σερί 9-0 με τον Πλεξουσάκη και τον Κατσάφαρο για το 39-31. Το σερί διέκοψε ο Μαζιώτης, αλλά ο Πλεξουσάκης με τον Κατσάφαρο έφεραν το ματς στο 43-33. Οι Remal Madri απάντησαν με τον Παπαδόπουλο για το 43-37, αλλά το ξέσπασμα του Ρεμπελιακού με το τρίποντο του Πλεξουσάκη και τους 6 συνεχόμενους πόντους του Φλώκαλη, τον έφερε στο 52-37, για να κλείσει η περίοδος στο 53-39 από τον Ρούσσο.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Φλώκαλης και ο Καρράς έφεραν την ομάδα τους στο 58-41 για να απαντήσει ο Παπαδόπουλος. Όμως, ο Κατσάφαρος με τον Ροδίτη Α. ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά για τον Ρεμπελιακό, στο 68-45. Ο Λαμπρούκος με τον Ρούσσο απάντησαν για το 68-50, ο Πλεξουσάκης έγραψε το 70-50 για να γράψουν Λαμπρούκος και Ρούσσος το τελικό 70-54.

Για τους νικητές ο Κατσάφαρος είχε 21 πόντους, ο Πλεξουσάκης 13, ο Καρράς 12, ο Φλώκαλης 8 και ο Λαρεντζάκης 7. Για τους Remal Madri ο Μαζιώτης είχε 21, ο Παπαδόπουλος 16 και ο Ρούσσος 7.

Ρεμπελιακός (Καρράς Χ.): Σαρρής Π., Κατσάφαρος Γ. 21 (3), Ντούσιας Σ. 3, Ροδίτης Α. 3, Κοντογεώργης Α. 3 (1), Λαρεντζάκης Β. 7 (1), Φλώκαλης Σ. 8, Πλεξουσάκης 13 (1), Καρράς Χ. 12 (1).

Remal Madri (Παπαδόπουλος Β.): Μεσσάδος Χ. 4, Γιαννουκάς Α., Παπαδόπουλος Β. 16, Παπαγεωργίου Θ. 2, Λαμπρούκος Χ. 4, Μανίνας Γ., Ρούσσος Β. 7 (1), Μαζιώτης Κ. 21. Μεταξάς Μ..

BYRON CELTICS – READY 2 FIRE 52-69

(12-14, 22-38, 34-55, 52-69)
(Σκορ σειράς: 0-1)

Οι Ready 2 fire κέρδισαν με 52-69 τους Byron Celtics σε ένα ματς που πήραν τον έλεγχο από την αρχή και είχαν διψήφια διαφορά σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τους νικητές, ο Καραμανιόλας με τον Κουράκο Αν. έφεραν τους Ready 2 fire στο 1-10 για να κάνει ο Παππάς Σ. το 1-12 για την ομάδα του, πριν απαντήσει ο Σαχινίδης για τους Byron Celtics. Ο Καραμανιόλας σκόραρε για το 3-14, με τον Μακρυμίχαλο να πετυχαίνει τρία συνεχόμενα τρίποντα ως το τέλος του δεκαλέπτου, για να μειώσει σε 12-14.

Στη 2η περίοδο ο Καραμανιόλας και ο Σαχινίδης έγραψαν το 14-16, με τον Χανιώτη να γράφει τρίποντο για το 17-18. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι Byron Celtics ήταν κοντά στο σκορ, αφού οι Ready 2 fire απάντησαν με τον Κουράκο Αν. και τον Βαραμέντε για το 17-27 με σερί 0-9. Το σερί διέκοψε ο Σαχινίδης, αλλά ο Κραμανιόλας με τον Αντωνίου έγραψαν το 19-34. Ο Χανιώτης απάντησε με τρίποντο, αλλά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 22-38 από το τρίποντο του Βαραμέντε.

Στην 3η περίοδο και μετά το καλάθι και φάουλ του Γκίκα, ο Ζεστός με τον Καραμανιόλα έφεραν το ματς στο 25-47 για τους Ready 2 fire, ενώ ο Βαραμέντες έγραψε το 26-49 για την ομάδα του. Ο Ρούσσος σκόραρε για τους Byron Celtics αλλά ο Παππάς Σ. με 4 πόντους έγραψε το 28-53 με την περίοδο να κλείνει στο 34-55 από τον Σαχινίδη και τον Κυρούση για τους Byron Celtics.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κυρούσης με τον Ρούσσο μείωσαν σε 38-55, με τον Κουράκο Αν. να απαντά. Ο Σαχινίδης έγραψε το 42-57, ενώ στους 12 πόντους μείωσαν ο Χανιώτης με τον Γκίκα, 46-58. Ο Ζεστός και ο Καραμανιόλας κράτησαν μπροστά την ομάδα τους με ασφάλεια, 46-62, ενώ μετά το καλάθι του Χανιώτη, ο Κουράκος Αν. έγραψε το 48-64. Ο Μακρυμίχαλος με τον Γκίκα απ’ τη μία και ο Παππάς Σ. με τον Καραμανιόλα απ’ την άλλη, σκόραραν για το τελικό 52-69.

Για τους νικητές ο Καραμανιόλας είχε 24 πόντους, ο Κουράκος Αν. 19, ο Παππάς Σ. 10 και ο Βαραμέντες 8. Για τους Byron Celtics ο Σαχινίδης είχε 15 πόντους, ο Μακρυμίχαλος 11, ο Χανιώτης 10 και ο Γκίκας 7.

Byron Celtics (Χανιώτης): Γκίκας 7, Σαχινίδης Π. 15, Κυρούσης 5,Ρούσσος 4, Μακρυμίχαλος 11 (3), Χανιώτης 10 (2). Λοΐζος.

Ready 2 fire (Παππάς Σ.): Αντωνίου Χ. 3, Βαραμέντες Δ. 8 (1), Ζεστός Γ. 5, Καραμανιόλας Χ. 24 (2), Κουράκος Αν. 19, Παππάς Σ. 10.

Το διάγραμμα των πλέι οφς:

(Κάντε κλικ στην εικόνα γι ανα τη δείτε σε μεγαλύτερο μέγεθος)

“Πάνος Ζαχαρογιάννης” 2012-13

Το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, κατά την σεζόν 2012-13 διεξήχθη σε 3 διαφορετικούς ομίλους, αλλά …