Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Παρατάσεις και buzzer-beater!

Παρατάσεις και buzzer-beater!

Η 15η αγωνιστική έκρυβε πολλές συγκινήσεις στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Σε ματς της 23ης αγωνιστικής οι Gastone κέρδισαν τους Jets με 72-61, ενώ για τη 17η αγωνιστική η Πλατεία επικράτησε μετά από παράταση με 65-55 της Drink Team με τον Σκοπελίτη να βάζει 39 πόντους.

Όλα τα υπόλοιπα ματς ανήκαν στη 15η αγωνιστική, με τη Σοφοκλέους να κερδίζει με 55-49 την Κάτω Γειτονιά, τη S-Parta BC να επικρατεί με 68-50 της Havana Rum, τους Desperado να νικούν με 57-38 τους Τριπόντιους, τους Στιγκιντριακούς να μένουν πρώτοι, 62-48 τους Zeppelin, ενώ οι Alley Ουπς κέρδισαν με 68-56 τους Θαλασσόλυκους και οι Barceλιώμα νίκησαν με 72-65 τους εBEERους. Σε δύο παρατάσεις κρίθηκε το ματς της Cream Team με τον Άφοβο, 56-47, ενώ με buzzer beater στο τέλος της παράτασης κέρδισε με 63-61 η Αττική την Τιρινίνι.

ΚΑΤΩ ΓΕΙΤΟΝΙΑ – ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 49-55
(20-9, 25-19, 31-37, 49-55)

Η Σοφοκλέους κέρδισε με 49-55 την Κάτω Γειτονιά για να την πλησιάσει στη μία νίκη απόσταση. Το παιχνίδι κρίθηκε στο φινάλε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν με τη διαφορά στο τρίποντο στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Κάτω Γειτονιά να παίρνει 4 φορές το προβάδισμα και τη Σοφοκλέους να ισοφαρίζει τις τρεις πρώτες και να προσπερνά την τέταρτη, ο Λιακόπουλος σκόραρε ως το 6-4, για να απαντήσουν ο Βουλέλλης με τον Φέγγο ως το 8-6 και ο δεύτερος να σκοράρει τρίποντο για το 8-9. Η πρώτη περίοδος συνεχίστηκε με την Κάτω Γειτονιά να έχει τον πλήρη έλεγχο, με τον Λιακόπουλο, τον Μαυράκη και τον Χατζηπαρασκευά έτρεξε ένα 12-0 για το 20-9 της διακοπής.

Στη δεύτερη περίοδο οι ρόλοι αντιστράφηκαν, η Σοφοκλέους μπήκε στο δεκάλεπτο με δικό της σερί 0-10 για να πλησιάσει στον πόντο, ο Φραγκάκης με 6 πόντους, ο Βουλέλλης και ο Νάκης σκόραραν για το 20-19. Πάντως, η Κάτω Γειτονιά κράτησε το προβάδισμα ως το ημίχρονο, με τρίποντο του Κωνσταντόπουλου και καλάθι του Φωτιάδη Χ. πήγε στο 25-19.

Στην 3η περίοδο ο Περιστεράκης με τρίποντο έκανε το 25-23, με τον Δημούλη να μειώνει σε 26-25. Μετά το καλάθι του Λιακόπουλου ο Βουλέλλης και ο Περιστεράκης με νέο τρίποντο έφεραν τη Σοφοκλέους μπροστά στο σκορ 28-30. Ο Λιακόπουλος ισοφάρισε και πάλι, αλλά η περίοδος έκλεισε με τον Βουλέλλη και τον Φραγκάκη να γράφουν το 31-37.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Σοφοκλέους κράτησε το προβάδισμα ως το 34-39 από τον Νάκη, για να απαντήσει ο Μαυράκης και ο Λιακόπουλος με καλάθι και φάουλ για την ισοπαλία, 39-39. Όμως, η αντίδραση των νικητών ήταν πολύ καλή, ο Βουλέλλης και ο Γρίβας έφεραν την ομάδα τους στο 39-43 και το 41-46 λίγο μετά, με τον Μαυράκη στα 5:30 για το φινάλε να μειώνει σε 43-46. Οι δυο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια για να μειώσει με 3 λεπτά για το τέλος σε 47-50 ο Λιακόπουλος. Ο Βουλέλλης απάντησε αμέσως μετά, οι δυο ομάδες έχασαν επιθέσεις για να πάμε με καλάθι του Φωτιάδη Α. και 1/2 βολές από τον Βουλάλλη στο 49-53 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Η Κάτω Γειτονιά έχασε επίθεση στα 34 δευτερόλεπτα, για να κάνει ο Σπανός με 1/2 βολές στα 7 δευτερόλεπτα το 49-54. Μετά το άστοχο τρίποντο της Κάτω Γειτονιάς ο Νάκης έβαλε 1/2 βολές για το τελικό 49-55.

Για τους νικητές ο Βουλέλλης είχε 23 πόντους και ο Φραγκάκης 8. Για την Κάτω Γειτονιά ο Λιακόπουλος είχε 30 πόντους και ο Μαυράκης 7.

Κάτω Γειτονιά (Κωστελέτος Λ.): Κουτσούκος Σ., Σέρτσος Κ., Φωτιάδης Χ. 2, Χατζηπαρασκευάς Χ. 2, Λιακόπουλος Η. 30, Μαυράκης Δ. 7, Φωτιάδης Α. 4, Τσαμάλης Π., Κωνσταντόπουλος Γ. 4 (1).

Σοφοκλέους (Βουλέλλης Π.): Περιστεράκης Μ. 6 (2), Δημούλης Φ. 2, Σπανός Α. 1, Βουλέλλης Π. 23, Νάκης Α. 5, Φραγκάκης Η. 8, Φέγγος Σ. 6 (1), Γρίβας Ν. 4.

JETS – GASTONE 61-72
(15-10, 25-32, 39-51, 61-72)

Για την 23η αγωνιστική, οι Gastone κέρδισαν τους Jets με 61-72 έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από τα μισά της δεύτερης περιόδου και μετά. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τους Jets, που με τον Ουζουνίδι, τον Κωνσταντίνου και τον Κιούση έγραψαν ένα 8-0 στο ξεκίνημα, για να απαντήσουν ο Πανδής με τον Καραλή για το 11-8 μετά το καλάθι και φάουλ του Κιούση. Με τον Ονουφρίου η περίοδος έκλεισε στο 15-10 για τους Jets, αλλά ένα 0-10 των Gastone στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε την εικόνα του ματς.

Ο Πανδής, ο Καραλής, ο Ροντογιάννης και ο Βλαχογεώργης σκόραραν για το 15-20 της ομάδας τους, με το σερί να διακόπτει με τρίποντο ο Ουζουνίδης. Όμως, ο Βλαχογεώργης με τον Ροντογιάννη σκόραραν για το 18-26, ενώ ο δεύτερος ήταν που έκανε το 20-30 για τους Gastone. Ο Σίσκος με τρίποντο μείωσε σε 23-30, με το ημίχρονο τελειώνει στο 25-32 από τον Κωνσταντίνου.

Στην επανάληψη ο Πανδής μπήκε με τρελά κέφια στο παρκέ, έβαλε τους πρώτους 11 πόντους της ομάδας του, αυτός την πήγε στο 25-37, ενώ μετά τα καλάθια του Σίσκου και του Ουζουνίδη, αυτός ήταν που έκανε το 31-43 για τους Gastone. Η διαφορά έπεσε από τον Κωνσταντίνου και τον Ουζουνίδη στους 7 πόντους, 38-45, αλλά οι Gastone με τον Πανδή να βάζει άλλους 4 πόντους έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 39-51.

Στην 4η περίοδο ο Μάρκος μείωσε σε 41-51, με τον Βλαχογεώργη και τον Πανδή να απαντούν για το 41-55. Οι Jets επιχείρησαν μεγάλη ανατροπή, κατάφεραν να τρέξουν ένα τρομερό σερί 12-0, ο Μάρκος, ο Κωνσταντίνου, ο Ονουφρίου και ο Ουζουνίδης μείωσαν σε 51-55, για να κάνει ο Κωνσταντίνου με 2/2 βολές το 53-55 μπαίνοντας στα τελευταία 5 λεπτά του ματς. Το σερί διέκοψε ο Πανδής που ήταν ασταμάτητος, ενώ με 3:50 για το τέλος ο Καραλής ήταν που σκόραρε για το 53-59. Ο Καραλής έβαλε 10 συνεχόμενους πόντους, πήγε το ματς στο 53-65 στο τελευταίο δίλεπτο, ενώ μετά το 55-65 του Κωνσταντίνου, αυτός ήταν που έκανε το 55-67 για την ομάδα του. Στο τέλος, το καλάθι και φάουλ του Βλαχογεώργη διαμόρφωσε το τελικό 61-72.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 31 πόντους, ο Καραλής 24, ο Βλαχογεώργης είχε 10 και ο Ροντογιάννης 7. Για τους Jets ο Ουζουνίδης είχε 16 πόντους, ο Κωνσταντίνου 14 και ο Μάρκος 13.

Jets (Μητσάκης Γ.): Σίσκος Α. 5 (1), Ουζουνίδης Θ. 16 (2), Μάρκος Η. 13, Ονουρφίου Π. 6, Κωνσταντίνου Α. 14, Κιούσης Θ. 5, Τζιούρης Δ. 2.

Gastone (Σακελλαρόπουλος Ν.): Καραλής Γ. 24, Βλαχογεώργης Κ. 10, Μαρίνης Μ., Πανδής Γ. 31 (3), Ροντογιάννης Α. 7.

HAVANA RUM – S-PARTA BC 50-68
(14-14, 33-34, 46-54, 50-68)

Η S-Parta BC κέρδισε τη Havana Rum με 50-68 με το ματς να ανοίγει στην 4η περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για την S-Parta BC, που με τον Κουζοβουνά και τον Μυλωνά προηγήθηκε με 2-8 στο ξεκίνημα, αλλά η Havana Rum απάντησε με 5 πόντους του Παπαδημητρίου και τον Ραδόπουλο για το 9-8. Ο Κουζοβουνάς σκόραρε 10 πόντους στην πρώτη περίοδο και αυτός ήταν που έφερε την ομάδα του στο 11-14, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Μανίκα για το 14-14.

Στη 2η περίοδο ο Χιώτης έφερε μπροστά τη Havana Rum, με τον Κουκάκη να απαντά με τρίποντο, αλλά τον Χιώτη με καλάθι και φάουλ να φέρνει το ματς στο 21-17. Το παιχνίδι ισοφάρισε με 4 πόντους ο Κωνσταντέλος για να γράψει το 21-23 ο Ανδρικόπουλος Τ.. Ο Κουζοβουνάς με 5 πόντους έγραψε το 23-28 για τη S-Parta BC, αλλά η Havana Rum απάντησε με 5 πόντους του Χιώτη και τρίποντο του Παπαδημητρίου για να προσπεράσει με 31-28. Η S-Parta BC με τον Μυλωνά να βάζει 6 πόντος έφτασε στο 31-34 για να κλείνει το ημίχρονο στον πόντο από τον Χιώτη.

Στην επανάληψη ο Μπακαυγάς Α. και ο Μπακαυγάς Γ. σκόραραν για το 38-36 της ομάδας τους, με τον Κουζοβουνά να απαντά με 5 πόντους για το 38-41. Στην ισοπαλία το ματς από το τρίποντο του Μαγιάτη, για να τη σπάσει ο Κουκάκης, 41-44, και ο Κουζοβουνάς να κάνει το 41-46. Η S-Parta BC πήγε στο 42-50 με τον Κουζοβουνά που ήταν σε μεγάλη μέρα, για να απαντήσει, όπως η Havana Rum με τον Παπαδημητρίου και τον Χιώτη, πλησιάζοντας στο 46-50. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 46-54 από Μυλωνά και Κουζοβουνά, για να ανεβάσουν πολύ τη διαφορά οι S-Parta BC στο 4ο δεκάλεπτο.

Το σερί τους έφτασε το 0-16 ως το 46-66, με τον Κουζοβουνά, τον Μυλωνά και τον Ορνιθόπουλο να σκοράρουν ως το 46-61 και τον Διαμαντόπουλος να κάνει το 46-66 με καλάθι και φάουλ. Ο ίδιος ήταν που έβαλε 2/2 βολές για το 48-68, για να κλείσει το ματς με καλάθι του Χατζηαρσένη.

Για τους νικητές ο Κουζοβουνάς είχε 30 πόντους και ο Μυλωνάς 18. Για τη Havana Rum ο Χιώτης είχε 16 πόντους και ο Παπαδημητρίου 13.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Μπακαυγάς Γ. 5 (1), Μαγιάτης Γ. 3 (1), Μπακαυγάς Α. 6, Μανίκας Β. 3 (1), Παπαδημητρίου Γ. 13 (2), Χατζηαρσένης Μ. 2, Ραδόπουλος Π. 2, Χιώτης Σ. 16.

S-Parta BC (Κοτρώνης Κ.): Σπανίδης Ν., Κωνσταντέλος Κ. 5, Ορνιθόπουλος Π. 2, Κουζοβουνάς Σ. 30 (2), Ανδρικόπουλος Τ. 2, Κοτρώνης Α., Κουκάκης Α. 6 (1), Μυλωνάς Γ. 18, Διαμαντόπουλος Μ. 5.

ΤΡΙΠΟΝΤΙΟΙ – DESPERADO 38-57
(6-16, 18-29, 25-41, 38-57)

Οι Desperado κέρδισαν τους Τριπόντιους με 38-57 έχοντας τον έλεγχο του αγώνα μετά τα μισά της πρώτης περιόδου. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 για τους νικητές από Σαλιμένο και Ράγγα με τον Ράλλη να απαντά για το 4-6. Ο Εμμανουηλίδηα έγραψε το 4-8, με τον Ράλλη να σκοράρει ξανά, αλλά την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 6-16 από δύο τρίποντα του Ράγγα κι ένα καλάθι του Κορκονδείλα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ράλλης συνέχισε το προσωπικό του ρεσιτάλ, μετά το 6-18 από τον Δάφνο, βοήθησε την ομάδα του να πλησιάσει σε 11-18, για να έρθει καλάθι και φάουλ από τον Ράγγα, και ο Καραλής για το 11-25. Ακόμα 4 πόντοι του Ράλλη, που έβαλε τους πρώτους 15 των Τριπόντιων στο ματς, μείωσαν σε 15-25, με τον Κορκονδείλα και τον Εμμανουηλίδη να γράφουν το 15-29, για να κλείσει το ημίχρονο από το τρίποντο του Περιστεράκη, 18-29.

Στην 3η περίοδο η διαφορά πλησίασε τους 20 πόντους μετά από σερί 0-8 των Desperado, που με τον Κατσιαβάρα, τον Ράγγα και τον Κορκονδείλα πήγαν στο 18-37, για να διακόψει το σερί ο Ράλλης για το 22-37. Ο Κατσιαβάρας με τον Σαλιμένο έφεραν τους νικητές στο 22-41, για να κλείσει η περίοδος από τρίποντο του Δαμιανάκη στο 25-41.

Στο 4ο δεκάλεπτο τα τρίποντα από Κατσιαβάρα και Ράγγα έφεραν το ματς στο 26-50 για τους Desperado, με τους Τριπόντιους να απαντούν με Ράλλη και Χασιώτη για το 31-50. Ο Εμμανουηλίδης έκανε το 31-54, για να τρέξουν οι Τριπόντιοι σερί 7-0 με τον Καλορίτη, τον Ράλλη και τον Λάμπρου ως το 38-54, με το ματς να τελειώνει με τρίποντο του Κορκονδείλα για το 38-57.

Για τους νικητές ο Ράγγας είχε 18 πόντους, ο Κατσιαβάρας 14 και ο Κορκονδείλας 9. Για τους Τριπόντιους ο Ράλλης είχε 26 πόντους.

Τριπόντιοι (Τσαφαντάκης): Λάμπρου Δ. 4 (1), Καλορίτης Ν. 3, Μπέης Α., Ράλλης Κ. 26 (1), Δημόγιωργας Π., Χασιώτης Γ. 2, Δαμιανάκης Ζ. 3 (1).

Desperado (Καραλής Ε., Κατσιαβάρας Π.): Καραλής Ε. 2, Εμμανουηλίδης Α. 6, Κειμέρης Δ., Κορκονδείλας Β. 9 (1), Ράγγας Φ. 18 (3), Δάφνος Δ. 2, Κατσιαβάρας Π. 14 (2), Σαλιμένος Β. 6, Βαβίζος Θ..

DRINK TEAM – ΠΛΑΤΕΙΑ 55-65παρ.
(10-10, 23-28, 35-35, 47-47, 55-65)

Η Πλατεία κέρδισε με 55-65 στην παράταση την Drink Team σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τον Σκοπελίτη να χαρίζει στο πρωτάθλημα μια εκπληκτική εμφάνιση με 39 πόντους, αλλά και την Drink Team να είναι άτυχη, καθώς έχασε τον πρώτο της σκόρερ, Λαζάρου, από τραυματισμό στο ξεκίνημα του ματς.

Η Drink Team μπήκε στον αγώνα με 4 πόντους του Λαζάρου για το 4-1, πριν τραυματιστεί. Η Πλατεία απάντησε μετά το 6-2 του Τσαβούρογλου Γ. με τον Σκοπελίτη για το 6-8, ενώ ο ίδιος ήταν που έκλεισε το δεκάλεπτο στο 10-10 μετά το καλάθι του Παραγιάννη για την Drink Team.

Στη δεύτερη περίοδο η Πλατεία με τον Σκοπελίτη, τον Χρυσούλα Χ. και τον Ζαφειρόπουλο πήγε στο 12-19, με την Drink Team να απαντά με τον Βασιλάκη και τον Μπεκρή για το 16-19. Ο Βλαχαδάμης έκανε το 18-24, με τον Σκοπελίτη να πηγαίνει την ομάδα του στο 20-28 για να μειώσουν ο Παραγιάννης με τον Βασιλάκη σε 23-28 στο ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά πήγε πάλι στους 8 πόντους, 23-31 και 25-33 από Σκοπελίτη και Βλαχαδάμη, με την Drink Team να απαντά με τον Κώτσογλου, τον Βασιλάκη και 6 πόντους του Τσαβούρογλου Γ. για να ισοφαρίσει σε 33-33. Η περίοδος έληξε στο 35-35 από Γιαγλόγλου και Βασιλάκη.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πλατεία και πάλι πήρε κεφάλι με τον Κοπελίτη, 35-39, για να καταφέρει η Drink Team, με τον Λαζάρου να παίζει κουτσαίνοντας ως Ελ Σιντ στην πεντάδα της ομάδας του, με τον Μπεκρή και το τρίποντο του Βασιλάκη να ισοφαρίσει σε 41-41. Μάλιστα, 3 λεπτά πριν το τέλος, ο Τσαβούρογλου Γ. ήταν που σκόραρε για το προβάδισμα της ομάδας του, 45-43. Ο Σκοπελίτης ισοφάρισε το ματς, μετά από άστοχο τρίποντο της Drink Team ο Χρυσούλας Χ. ήταν που 1:10 πριν το τέλος έγραψε το 45-47. Η Drink Team αστόχησε σε δύο βολές, η Πλατεία έχασε κι αυτή επίθεση στα 30 δευτερόλεπτα για να κάνει με 2/2 βολές ο Μπεκρής το 47-47 αμέσως μετά. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς, η Πλατεία είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει, με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στην παράταση.

Εκεί, ο Σκοπελίτης με τρίποντο έκανε το 47-50 για να απαντήσει ο Τσαβούρογλου Γ. για το 50-51. Ο Σαντικτσής πέτυχε μεγάλο τρίποντο με 3:20 για το τέλος για το 50-54, με την Drink Team να αστοχεί σε επίθεση και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο 51-55 πριν η Πλατεία χάσει δύο βολές και ο Βασιλάκης γράψει το 53-55. Μετά από 1/2 βολές του Βλαχαδάμη, ο Τσαβούρογλου Γ. μείωσε σε 55-56 με 1:55 για το τέλος, η Πλατεία κέρδισε φάουλ, είχε 1/2 βολές, αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με καλάθι και φάουλ του Σκοπελίτη έφτασε στο 55-60! Η Drink Team έκανε λάθος στην επόμενη επίθεσή της για να πάει η Πλατεία στο 55-61 με τον Μπαλή, ενώ μετά το άστοχο τρίποντο της Drink Team, ο Μπαλής ήταν που με τρίποντο έκανε το 55-65 στα 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, σκορ που έμελλε να είναι το τελικό.

Για τους νικητές ο Σκοπελίτης είχε 39 πόντους, ενώ για την Drink Team ο Βασιλάκης είχε 18, ο Τσαβούρογλου Γ. 17 και ο Παραγιάννης 7.

Drink Team (Καβακιώτης Χ.): Σέμας Β., Τσαβούρογλου Γ. 17, Κώτσογλου Ν. 2, Παραγιάννης Κ. 7, Παπαδόπουλος Μ., Κούμανης Σ., Λαζάρου Γ. 5, Τσαβούρογλου Κ., Μπεκρής Γ. 6, Βασιλάκης Σ. 18 (1).

Πλατεία (Μπαλής): Μπαλής Θ. 5 (1), Παπαϊωάννηου Γ. 1, Χρυσούλας Χ. 5, Γεωργακόπουλος Α., Αθανασίου Σ. 2, Χρυσούλας Π., Σαντικτσής Κ. 4 (1), Σκοπελίτης Κ. 39 (4), Γιαγλόγλου Γ. 2, Ζαφειρόπουλος Α. 2, Βλαχαδάμης Σ. 5.

ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ – ZEPPELIN 62-48
(15-15, 27-26, 43-36, 62-48)

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τους Zeppelin με 62-48 για να επιστρέψουν στις νίκες και να παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τους Στιγκιντριακούς, με τον Γαβρίδη και τον Καζάκο προηγήθηκαν με 7-2, αλλά γρήγορα οι Zeppelin ισορρόπησαν, ο Τσαντζαλής και δυο τρίποντα από Ποζιόπουλο και Παπαδάτο έκαναν το 9-10. Οι Στιγκιντριακοί απάντησαν με τον Καχάκο και τον Εγγλέζο για το 13-10, ενώ ο Διαμαντόπουλος έκανε το 15-10 για την ομάδα του, αλλά η πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Κουτσό να απαντά για το 15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Οι Zeppelin με τον Αντωνίου και τον Ρήγα πήγαν στο 15-19, για να ισοφαρίσουν σε 21-21 οι Στιγκιντριακοί με Γράψα και Τσουντουράκη και να πάνε στο 27-23 με τον Μπότση και τον Νούκα, για να τελειώσει το πρώτο μέρος στον πόντο από το καλάθι και φάουλ του Παπαδάτου.

Στην 3η περίοδο ο Θωμάς σκόραρε για τους Zeppelin για το 29-28, με τους Στιγκιντριακούς να τρέχουν σερί 10-0 στη συνέχεια με τον Γράψα και τον Εγγλέζο να μοιράζονται τους πόντους ως το 39-28. Ο Γαβρίδης πήγε την ομάδα του στο 41-29, ενώ μετά την απάντηση του Ρήγα, ο ίδιος έκανε το 43-31. Η περίοδος έκλεισε με 4/4 βολές από Παπαδάτο και Τσαντζαλή, που έφεραν το ματς στο 43-36.

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Εγγλέζος με καλάθι και φάουλ έκανε το 46-36, με τους Zeppelin να πλησιάζουν σε 48-40 με τον Παπαδάτο. Όμως, ο Γαβρίδης και ο Μπούσουλας πήγαν την ομάδα τους στο 52-40, για να κάνουν Εγγλέζος και Γράψας το 56-40. Ο Γράψας έφερε το ματς στο 57-42, με τον Παπαδάτο να απαντά, αλλά τους Σειγκιντριακούς με τον Νούκα να πηγαίνουν στο 60-44 για να κάνει ο Γαβρίδης το 62-44, πριν ο Παπαδάτος με 4 πόντους γράψει το τελικό 62-48.

Για τους νικητές ο Γαβρίδης είχε 17 πόντους, ο Εγγλέζος 13, ο Γράψας 10 και ο Νούκας 8. Για τους Zeppelin ο Παπαδάτος είχε 19 πόντους και ο Τσαντζαλής 7.

Στιγκιντριακοί (Γαβρίδης): Μπούσουλας Μ. 4, Κυριαθόπουλος Κ., Καζάκος Π. 4, Γράψας Α. 10, Εγγλέζος Τ. 13, Τσουντουράκης Δ. 2, Μπότσης Γ. 2, Γαβρίδης Γ. 17, Κόκκορης Θ., Διαμαντόπουλος Σ. 2, Νούκας Δ. 8, Κτενίδης Γ..

Zeppelin (Τσαντζαλής, Κουτρούλης): Παπαδάτος Χ. 19 (1), Ρήγας Γ. 4, Κουτσός Α. 5, Θωμάς Θ. 4, Τσαντζαλής Θ. 7, Μαρινάκης Α., Ποζιόπουλος Λ. 3 (1), Αντωνίου Μ. 6.

Αίγλη lobby ΑΦΟΒΟΣ – CREAM TEAM 47-56παρ.β

(5-11, 16-21, 26-26, 35-35, 44-44, 47-56)

Μετά από δύο παρατάσεις κρίθηκε ο αγώνας του Άφοβου με την Cream Team με τη δεύτερη να κερδίζει με 47-56 μετά από ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Το ματς ξεκίνησε με τις άμυνες των δύο ομάδων να παίζουν τον πιο σημαντικό ρόλο. Η Cream Team μπήκε με 4 πόντους του Ζήση Γ. στο ματς, ενώ με τον Ζούλια να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ, τον Δουβίκο και τον Κολοβό Η. πήγε στο 0-11. Ο Άφοβος απάντησε με βολές, δεν σκόραρε εντός παιδιάς ως το τέλος του δεκαλέπτου, αλλά κατάφερε με τον Καρουτά και τον Συσκάκη να μειώσει σε 5-11.

Η αρχή της δεύτερης περιόδου είδε τον Γκότση να σκοράρει για το 8-11 της ομάδας του, με την Cream Team να απαντά με τον Ζούλια και νέο τρίποντο του Ζήση Γ. για το 8-19. Ο Άφοβος βρήκε σκορ με τον Καραντζούνη για το 11-19, ενώ ο ίδιος έκανε με βολές το 14-21 αμέσως μετά για να σκοράρει ο Τσικόλας για το 16-21 στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο ο Γκότσης έφερε την ομάδα του στο 18-21, με την Cream Team να απαντά με τρίποντο του Σταθόπουλου και δικό του καλάθι αμέσως μετά για το 19-26. Ο Άφοβος, όμως, βρήκε με δύο τρίποντα από Καραντζούνη και Γιαννόπουλο το δρόμο για να ισοφαρίσει το ματς στο τέλος του δεκαλέπτου σε 26-26.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Cream Team πήγε στο 26-32 με τον Κολοβό Φ. και τον Ζήση Γ., για να απαντήσει ο Άφοβος με τον Καρουτά. Το καλάθι και φάουλ του Κολοβού Φ. έγραψε το 29-35, αλλά ο Άφοβος με 4 πόντους του Ποντικόπουλου κι ένα καλάθι του Συσκάκη ισοφάρισε 2:40 πριν το τέλος σε 35-35, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να σκοράρουν ξανά ως το τέλος του σαραντάλεπτου, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στην παράταση η Cream Team πήγε στο 35-37 με τον Ζούλια, για να απαντήσει ο Γκότσης. Με 1:39 για το τέλος ο Τσικόλας έκανε το 39-28 για τον Άφοβο, με τον Καραντζούνη να γράφει τρίποντο για το 42-38 στα 52 δευτερόλεπτα. Η Cream Team κατάφερε με τον Ζούλια να πλησιάσει σε 42-41, ενώ το τρίποντο του Σταθόπουλου έκανε το 42-44 στα 30 δευτερόλεπτα. Ο Άφοβος με 2/2 βολές του Καραντζούνη ισοφάρισε στα 17 δευτερόλεπτα, η Cream Team δεν μπόρεσε να σκοράρει στο τέλος, για να λήξει το ματς στο 44-44 και να έχουμε δεύτερη παράταση.

Εκεί, ο Άφοβος μπήκε με τρίποντο του Καραντζούνη για να απαντήσει με 2/2 βολές ο Κολοβός Η., ενώ μετά από άστοχες βολές του Άφοβου ο Σταθόπουλος ήταν που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 4-48. Ο Άφοβος δεν μπόρεσε να ξανασκοράρει ως το τέλος, ο Κολοβός Η. με 5/6 βολές και ο Ζούλιας με 2/4 έφεραν την Cream Team στο 47-55, για να κλείσει το ματς από βολές του Ζήση Γ..

Για τους νικητές ο Ζούλιας είχε 15 πόντους, ο Ζήσης Γ. 11, ο Σταθόπουλος 10 και ο Κολοβός Η. 9. Για τον Άφοβο ο Καραντζούνης είχε 15 πόντους και ο Γκότσης είχε 10.

Άφοβος (Γιαννόπουλος Ν.): Μπολώσης Κ. 1, Σπυριδωνάκος Σ., Γιαννόπουλος Ν. 3 (1), Καρουτάς Ν. 4, Ποντικόπουλος Α. 4, Τσικόλας Γ. 6, Καραντζούνης Τ. 15 (3), Γκότσης Μ. 10, Συσκάκης Α. 4, Συμεωνίδης Ε., Γιαννάκης Γ..

Cream Team (Μπολάνος Μ., Ζήσης Δ.): Δουβίκος Γ. 2, Ζήσης Γ. 11 (3), Σταθόπουλος Π. 10 (2), Ζήσης Δ., Ταταμίδης Α., Ζούλιας Ν. 15, Κολοβός Η. 9, Τσαΐνης Δ. 1, Κολοβός Φ. 6, Βαμβακάς Μ. 2.

ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ – ALLEY ΟΥΠΣ 56-68
(16-13, 27-34, 37-58, 56-68)

Οι Alley Ουπς κέρδισαν τους Θαλασσόλυκους με 56-68 παίρνοντας τον έλεγχο του ματς στη δεύτερη περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-9 για τους Alley Ουπς με τον Παπαδόπουλο, τον Τσομπάνο και τον Κουλούπη, για να απαντήσουν με σερί 7-0 με τον Καραγιαννίδη Γ. και τον Δασκαλάκη για το προσπέρασμα 10-9. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 16-13 για τους Θαλασσόλυκους με τον Μανάι και τον Τσανικλίδη να σκοράρουν στο τέλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τσομπάνος και ο Κουλούπης ήταν που σκόραραν για το 16-18, με τον Μαζιώτη να κάνει το 16-21. Οι Θαλασσόλυκοι απάντησαν με τον Καραγιαννίδη Γ., αλλά ο Παπαδόπουλος και ο Μαζιώτης έφεραν την ομάδα τους στο 18-29. Ο Τεντόμας και ο Λέντζος Φ. μείωσαν σε 23-29 για να κάνει ο Καραγιαννίδης Γ. το 25-29. Όμως, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Δασκαλάκη και τον Παπαδόπουλο να σκοράρουν για το 27-34.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Alley Ουπς να ανεβάζουν τη διαφορά, με τον Στεργίου και το τρίποντο του Παπαδόπουλου πήγαν στο 29-40, για να κάνει ο πρώτος το 29-42. Μετά τις βολές του Καραγιαννίδη Γ. για το 31-42, ο Στεργίου και ο Παρασκευόπουλος σκόραραν για το 31-47 των Alley Ουπς. Οι Θαλασσόλυκοι βρήκαν σκορ με τον Λέντζο Γ. και τον Δασκαλάκη, αλλά ο Παπαδόπουλος και ο Μαζιώτης σκόραραν για το 35-53, με τον Κουλούπη με τρίποντο να κάνει το 37-56, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 37-58 από τον Παπαδόπουλο.

Στην 4η περίοδο ο Τεντόμας σκόραρε για το 40-58, αλλά οι Alley Ουπς με 3/6 βολές πήγαν στο 42-61. Ο Τεντόμας και πάλι με τρίποντο έκανε το 45-61, αλλά ο Μαζιώτης και ο Σταυρόπουλος Αγ. έφεραν την ομάδα τους στο 48-66. Ο Δασκαλάκης με 4 πόντους μείωσε σε 52-66, ενώ μετά το 52-68 από βολές του Τεντόμα, ο Δασκαλάκης και ο Τσανικλίδης έγραψαν το τελικό 56-68.

Για τους νικητές ο Παπαδόπουλος είχε 18 πόντους, ο Κουλούπης 12, ο Μαζιώτης 11 και ο Στεργίου με τον Τσομπάνο από 8. Για τους Θαλασσόλυκους ο Τεντόμας είχε 16 πόντους, ενώ Καραγιαννίδης Γ. και Δασκαλάκης από 13.

Θαλασσόλυκοι (Καραγιαννίδης Γ.): Καραγιαννίδης Τ., Λέντζος Φ. 4, Λύρας Γ., Καραγιαννίδης Γ. 13 (1), Τεντόμας Ν. 16 (2), Λέντζος Γ. 2, Τσανικλίδης Θ. 6, Δασκαλάκης Π. 13, Μανάι Δ. 2.

Alley Ουπς (Σταυρόπουλος Αν., Χαλούδης): Σταυρόπουλος Αν., Σταυρόπουλος Αγ. 2, Παπαδόπουλος Β. 18 (1), Παρασκευόπουλος Ν. 6 (1), Κουλούπης Θ. 12 (1), Τσομπάνος Β. 8, Καμζέλας Ι. 3, Χαραλαμπόπουλος Γ., Στεργίου Γ. 8, Μαζιώτης Κ. 11.

εBEERοι – BARCEΛΙΩΜΑ 65-72
(12-9, 31-30, 55-48, 65-72)

Οι Barceλιώμα κέρδισαν με 65-72 τους εBEERους κάνοντας την ανατροπή στην 4η περίοδο, με τους εBEERους να παίζουν χωρίς τον Αλεβίζο στο ματς, αλλά να βλέπουν τον Καζιάνη σε πολύ καλή ημέρα. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τους εBEERους, με τον Χαντόπουλο και τον Χανιωτάκη πήγαν στο 8-0, με τους Barceλιώμα να βάζουν το πρώτο τους καλάθι 3:16 πριν το τέλος της περιόδου με τον Μαντάκο. Ο Τσιαμούρης και ο Μουχάκης μείωσαν σε 10-9, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 12-9 από τον Χαντόπουλο.

Οι εBEERοι πήγαν στο 14-11 με τον Ρήγα στη δεύτερη περίοδο, με τους Barceλιώμα να παίρνουν προβάδισμα με τον Μουχάκη και τον Ταμβάκη για να κάνει το 17-21 ο Κονταράτος. Το ματς ισοφάρισαν Καζιάνης και Χανιωτάκης, με τον Καζιάνη, μετά τα καλάθια του Μουχάκη και του Μαντάκου να φέρνει με τρίποντο το ματς στο 26-25. Οι Barceλιώμα με τον Κονταράτο να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ πήγαν στο 26-30, αλλά ο Μόντι και ο Γκούσκος Μ. έγραψαν το ματς στο 31-30 στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο οι εBEERοι με καλάθι του Ρήγα και τρίποντο του Καζιάνη έκαναν το 36-30, για να μειώσουν οι Barceλιώμα σε 38-37 με τον Σκαλτσογιάννη και τον Ταμβάκη. Οι εBEERοι με τον Χανιωτάκη, τον Κολυβά και τον Χαντόπουλο έφεραν το ματς στο 44-39, για να κάνει ο Κολυβάς το 46-40. Τσιαμούρης και Ταμβάκης μείωσαν σε 46-44, αλλά οι εBEERοι πήγαν στο 55-44 με σερί 9-0 από τον Καζιάνη, τον Μόντι και τον Κολυβά, για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 55-48 από τον Μενεξιάδη.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μαντάκος μείωσε σε 55-51, για να πάει το ματς στο 57-51 ο Γκούσκος Μ.. Ο Μαντάκης απάντησε με τρίποντο και ο Τσιαμούρης είχε 2/2 βολές για το 57-56, αλλά ο Καζιάνης με καλάθι και φάουλ κράτησε μπροστά την ομάδα του, 60-56. Οι Barceλιώμα με 5:20 για το τέλος κατάφεραν να ισοφαρίσουν τον αγώνα με τον Ταμβάκη να βάζει 4 πόντους, και να τους κάνει 6 για το 62-62. Προβάδισμα πήραν αμέσως μετά με βολές από Ταμβάκη και Τσιαμούρη για το 62-64, με τον Καζιάνη να ισοφαρίζει το ματς. Όμως, ο Ταμβάκης με 2/2 βολές και ο Μουχάκης έφεραν το ματς με 1:53 για το φινάλε στο 64-68. Στα 42 δευτερόλεπτα ο Μόντι με 1/2 βολές έκανε το 65-68, αλλά οι 4/4 βολές του Μαντάκου μετά έγραψαν το 65-72.

Για τους νικητές ο Μουχάκης είχε 22 πόντους, ο Ταμβάκης 18, ο Μαντάκος 13 και ο Τσιαμούρης 9. Για τους εBEERους ο Καζιάνης είχε 20 πόντους, ο Χαντόπουλος 13 και ο Χανιωτάκης με τον Μόντι από 8.

εBEERοι (Χαντόπουλος Θ.): Γκούσκος Δ., Γκούσκος Μ. 4, Χαντόπουλος Θ. 13, Καζιάνης Δ. 20 (3), Χανιωτάκης Γ. 8, Μόντι Β. 8, Ρήγας Χ. 4, Δουκλιάς Σ. 2, Ζώτος Χ., Κολυβάς Ν. 6.

Barceλιώμα (Γκότσης Γ.): Μενεξιάδης Σ. 2, Μαρκάκης Γ., Τσιαμούρης Π. 9, Σκαλτσογιάννης Β. 3, Ταμβάκης Θ. 18, Μουχάκης Ν. 22 (1), Μπουτσικάκης Τ., Κιτζάκης Χ., Κονταράτος Ν. 5, Μαντάκος Δ. 13 (1).

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ΑΤΤΙΚΗ 61-63παρ.
(5-12, 17-23, 33-41, 50-50, 61-63)

Η Αττική κέρδισε την Τιρινίνι με 61-63 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην εκπνοή της παράτασης με buzzer-beater φόλοου για τους νικητές! Το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να είναι στο 0-2 μετά από 5 λεπτά αγώνα από το καλάθι του Καραλή Α.. Ασημακόπουλος, Λεγάκης και Παντελής έφεραν την Τιρινίνι μπροστά στο 5-2, αλλά η Αττική με Καραλή Α. και Τρικαλιώτη προσπέρασε με τον Βασιλείου να κάνει το 5-9 και τον Τρικαλιώτη να γράφει με βολές το 5-12 στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αναγνωστόπουλος Α. σκόραρε για το 6-14 της ομάδας του, για να μειώσει η Τιρινίνι με τον Παντελή και τον Ξενόφο σε 11-14 και ο Αναγνωστόπουλος Α. να κάνει το 11-17 με τρίποντο. Ο Λεγάκης και ο Ασημακόπουλος μείωσαν σε 15-17, ο Ξενόφος έκανε το 17-19, αλλά η Αττική με τον Καραλή Α. έκλεισε το ημίχρονο στο 17-23.

Στην 3η περίοδο ο Τρικαλιώτης ήταν που έγραψε το 17-25, με την Τιρινίνι να μειώνει σε 23-25 με τον Ασημακόπουλος, τον Κώτσο και τον Αντωνόπουλο. Μετά το καλάθι του Αναγνωστόπουλου Α., ο Κώτσος με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 26-27, αλλά η Αττική κράτησε το προβάδισμα, ο Τρικαλιώτης την πήγε στο 28-32. Μετά το 29-32 από τη βολή του Λογοθέτη, η Αττική έτρεξε σερί με τον Αναγνωστόπουλο Α. να βάζει δύο ακόμα τρίποντα και τον Τρικαλιώτη 2/2 βολές για το 29-38 και το 31-41 με το καλάθι του Ασημακόπουλου, με την περίοδο να κλείνει στο 33-41 από τον Κουτέλα.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αναγνωστόπουλος Α. σκόραρε νέο τρίποντο για το 33-44, με την Τιρινίνι να απαντά για το 38-44 με τον Λεγάκη. Ο ίδιος ήταν που έκανε το 40-46, ενώ μετά τη βολή του Τρικαλιώτη για το 40-47, ο Κουτέλας με 5 πόντους και ο Ξενόφος μείωσαν σε 47-48 για να σκοράρει για το προσπέρασμα ο Ασημακόπουλος, 49-48, με το παιχνίδι να κλείνει στο 50-50 από τις 2/2 βολές του Γαλάνη, αφού η Τιρινίνι έχασε δύο ευκαιρίες στην τελευταία επίθεση για να σκοράρει.

Στην παράταση, η Αττική μπήκε με καλάθι του Γαλάνη, για να απαντήσει ο Κουτέλας. Η Αττική πήγε στο 52-54 με τον Τρικαλιώτη, με την Τριτινίνι να απαντά με σερί 7-0 με τον Παντελή και τον Αντωνόπουλο για το 59-54. Το τρίποντο του Γαλάνη μείωσε το ματς σε 59-57, ο Κώτσος με 1/2 βολές έκανε το 60-57, ο Καραλής Α. τον μιμήθηκε, ο Παντελής συνέχισε κι αυτός με 1/2 βολές για το 61-58, με τον Γαλάνη να σκοράρει νέο τρίποντο από τα 8 μέτρα για το 60-60. Η Τιρινίνι έχασε την επόμενη επίθεσή της για να φύγει η Αττική στον αιφνιδιασμό στο τέλος, να αστοχήσει στο λέι απ και να έρθει ως από μηχανής θεός ο Καραλής στην εκπνοή για το επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου για το τελικό 61-63!

Για τους νικητές ο Αναγνωστόπουλος Α. είχε 17 πόντους, ο Τρικαλιώτης 16, ο Καραλής Α. 15 και ο Γαλάνης 11. Για την Τιρινίνι, ο Παντελής είχε 14, ο Ασημακόπουλος 11, ο Λεγάκης 10 και ο Κουτέλας 9.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Ξενόφος Μ. 6, Παντελής Δ. 14 (1), Λεγάκης Γ. 10, Κώτσος Δ. 6, Αντωνόπουλος Α. 4, Ασημακόπουλος Π. 11, Κουτέλας Π. 9 (1), Κουσούλης Ν., Γαλανόπουλος Γ., Λογοθέτης Δ. 1, Σταματέρης Ν., Σέτα Κ..

Αττική (Μπουργαζάς Β.): Τρικαλιώτης Α. 16, Βασιλείου Μ. 2, Κοντός Γ. 1, Γαλάνης Δ. 11 (2), Ξερέας Μ. 1, Μπότσας ‘Ντανίλο’ Γ., Καραλής Α. 15, Αναγνωστόπουλος Α. 17 (4).